MFW opublikował nową prognozę dynamiki PKB

MFW opublikował nową prognozę dynamiki PKB
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2009-07-09 (11:16)

Agencja ratingowa Fitch przyznała emitowanym przez Polskę dziesięcioletnim obligacjom denominowanym w USD ocenę „A-”, identyczną jak długookresowa ocena wiarygodności kredytowej naszego kraju (Issuer Default Rating).

Rentowność obligacji na kwotę 2 mld USD, zapadających w 2019 roku, jest o 2,9 pkt. proc. wyższa od odpowiadających im obligacji amerykańskich. Fitch ocenia, że w tym roku dynamika PKB Polski wyniesie 0% a deficyt sektora wydatków publicznych wzrośnie z 3,9% do 4,6%. Dotychczas problemy z domknięciem budżetu na ten rok nie wpłynęły silnie na pozycję Polski jako pożyczkobiorcy. Doświadczamy jedynie wyższego niż w ubiegłym roku kosztu finansowania długu publicznego w stosunku do wysokości rynkowych stóp procentowych. Agencja Fitch podkreśla jednak, że w przyszłym roku Polska będzie musiała rozpocząć procedury redukcji deficytu budżetowego, ponieważ w przeciwnym razie wiarygodność kredytowa naszego kraju pogorszy się. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że potrzeby finansowania zagranicznego naszego kraju są relatywnie wyższe od notowanych przez inne państwa, ocenione na „A-” . Nie wpływają one jednak w dużym stopniu na ocenę naszej wiarygodności kredytowej, ponieważ finansowanie jest w sprawny sposób odnawiane.

Dziś rano minister finansów Jacek Rostowski stwierdził, że być może jeszcze w drugiej połowie roku 2009 kurs EURPLN ustabilizuje się na tyle, żeby nasz kraj mógł dołączyć do mechanizmu kursowego ERM-2. Takie posunięcie jest wstępem do wprowadzenia w przyszłości w naszym kraju euro. Polska będzie musiała pozostawać w ERM-2 przez co najmniej dwa lata, jednak musi spełnić dodatkowe kryteria, zanim możliwe będzie wprowadzenie w naszym kraju euro. Najtrudniejsze będzie spełnienie kryterium budżetowego – deficyt sektora publicznego nie może przekraczać 3% PKB. Zobowiązanie rządu do jego redukcji pomogłoby Polsce wzmocnić pozycję wiarygodnego pożyczkobiorcy. O ile bowiem w tej chwili perspektywa ratingu Polski jest stabilna, to agencje zwracają uwagę, że w przyszłości, jeśli nie będziemy kontrolować deficytu budżetowego, może się to zmienić.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował nową prognozę dynamiki PKB dla świata na ten i przyszły rok. Rewizje mówią o jeszcze głębszym spadku PKB w roku 2009 (1,4% w skali globalnej) oraz o mocniejszym odbiciu w roku 2010 (podniesiono prognozę z 1,9% do 2,5% w skali globalnej). Olivier Blanchard, główny ekonomista MFW, ostrzega jednak, że odbicie nie będzie możliwe bez utrzymania wysokiego poziomu wydatków rządowych oraz ekspansywnej polityki pieniężnej. Podobne głosy dochodzą do nas ze szczytu G8, odbywającego się we włoskiej miejscowości L’Aquila: Angela Merkel w oficjalnej wypowiedzi stwierdziła, że „znajdujemy się daleko od końca kryzysu, ale jeśli mamy szczęście, osiągnęliśmy już dno spadku aktywności gospodarczej”. Kolejne dwa dni szczytu poświęcone będą sprawom handlu międzynarodowego i niewykluczone, że tym razem będziemy świadkami przełomowych porozumień w sprawie redukcji barier celnych między gospodarkami rozwijającymi się a rozwiniętymi.

Za nami już pierwsze odczyty danych makroekonomicznych w dniu dzisiejszym. Inflacja CPI w Niemczech wyniosła 0,4% w ujęciu miesięcznym i 0,1% w ujęciu rocznym, zaś inflacja HICP – odpowiednio 0,4% i 0,0%. Nadwyżka obrotów handlowych naszego zachodniego sąsiada wyniosła 10,3 mld EUR, więcej niż przewidywano. Już o 9:00 podane zostaną informacje o inflacji CPI oraz o stopie bezrobocia w Czechach. Spodziewany jest wzrost cen o 0,1% w ujęciu miesięcznym i o 1,2% w ujęciu rocznym oraz wzrost bezrobocia z 7,9% do 8,1%. O 10:30 brytyjskie Office for National Statistics poda informacje o bilansie handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii (przewidywany jest deficyt w wysokości 6,75 mld GBP), zaś o 13:30 Bank Anglii poda decyzję o wysokości stóp procentowych. W tym przypadku spodziewamy się utrzymania podstawowej stopy na poziomie 0,5%, jednak znacznie ważniejsze będzie to, co brytyjska MPC zdecyduje o kształcie dalszej polityki monetyzacji długu. O 14:30 amerykańskie Bureau of Labor Statistics poda informacje o liczbie osób rejestrujących się w urzędach pracy. Przewiduje się, że w tym tygodniu będzie to 610 tys. osób.

Opisanym wyżej wydarzeniom towarzyszy spadek – w stosunku do dnia wczorajszego – awersji do ryzyka. Giełdy Dalekiego Wschodu odnotowały co prawda spadki, lecz były to spadki bardzo nieznaczne. Jeszcze przed rozpoczęciem obrotu na europejskim rynku walutowym kurs EURPLN spadał poniżej poziomu 4,40. Niewykluczone, że w ciągu dnia obserwować będziemy nieznaczne umocnienie naszej waluty i jednoczesny ruch ku 1,3950 na EURUSD.

Źródło: Piotr Orłowski, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.