Kontynuacja korekty

Kontynuacja korekty
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2009-07-08 (12:36)

Giełdy kontynuują korektę spadkową na niskim wolumenie. Większość indeksów przebiła kluczowe wsparcia techniczne, co jednak przy tak niskiej aktywności rynku jest mało wiarygodnym sygnałem. W takiej sytuacji popyt może podjąć kolejną próbę obrony wsparć, ale musi pojawić się do tego dobry pretekst (np. w postaci lepszych wyników dużej spółki).

Zanim taka próba nastąpi powinno dojść do wyraźniejszego przebicia poziomu 880 na S&P500, co technicy zinterpretują jako potwierdzony sygnał sprzedaży. Ogólna teza jest taka, że rynek będzie w najbliższym czasie generować dużo fałszywych sygnałów w ramach trwającej korekty. W serwisach pojawiły się informacje o tym, że administracja Obamy rozważa kolejny pakiet stymulacyjny już o dużo mniejszej skali, ale dedykowany ściśle w infrastrukturę. Są to w zasadzie spekulacje oparte na wypowiedzi jednego z doradców prezydenta ds. gospodarczych i póki co nie mają większego wpływu na rynek. Z ostatnich danych o przepływach w ramach funduszy wynika, że w ostatnich tygodniach nastąpił odpływ z funduszy akcyjnych w kierunku funduszy obligacji. Obligacje amerykańskie rzeczywiście od kilku tygodni dobrze się zachowują na tle indeksów. Waluty w ostatnim czasie zachowują sporą korelacją z giełdami, w szczególności japoński jen. Dolar amerykański w relacji do euro pozostaje w dość wąskim zakresie i bez wyraźnego kierunku. W dalszym ciągu słabo zachowuje się funt po serii niekorzystnych danych z gospodarki brytyjskiej. Waluty z rynków wschodzących, w tym złoty, osłabiają się. Zwiększyły się nieco zmienności implikowane opcji indeksowych i walutowych, co wskazuje na rosnący popyt na zabezpieczenia przed silniejszym wybiciem.

Dzisiaj wyniki podaje Alcoa i to powinno mieć najsilniejszy wpływ na rynki. Poza tym publikowane będą dane o zapasach ropy, co może wpłynąć pośrednio na dolara.

EURPLN

Pogorszenie sentymentu na rynkach i lekki wzrost awersji do ryzyka wpływają negatywnie na złotego. Osłabiają się również inne waluty z naszego regionu. Skala ruchów nie jest duża, więc nie można mówić jeszcze o jakiejś tendencji. EURPLN testował poziom 4,4280 przy zniesieniu 38,2% fibo ostatniej fali spadkowej. Rynek w dalszym ciągu charakteryzuje się niską aktywnością. Być może pewien wpływ na rynek miała dzisiejsza wypowiedź wiceministra finansów, który stwierdził, że nie wobec stabilizacji kursu złotego interwencje MF (wymiana środków unijnych na rynku) nie są potrzebne. Najwięszy wpływ ma jednak pogorszenie nastrojów na rynkach i obawy przed przedłużeniem się procesu ożywienia gospodarczego.

EURUSD

Wczorajsze wybicie górą ponad opór w strefie 1,3990-1,40 okazało się fałszywe, podobnie jak poranne wzrosty na parkietach europejskich. W miarę zbliżania się otwarcia w USA nastroje coraz bardziej pogarszały się i w efekcie dolar się umocnił do euro. Dzisiaj rano po zamknięciu handlu w Japonii miało miejsce kolejne fałszywe wybicie na EURUSD (spadek do 1,3860), następnie rynek szybko powrócił powyżej wsparcia 1,3880. Krótkoterminowym oporem technicznym będą okolice 1,3930 przy 38,2% zniesieniu fibo i tam sugerujemy otwierać krótkie pozycje w dniu dzisiejszym. Rynek sprzyja zajmowaniu krótkich pozycji po większych odbiciach wzrostowych.

GBPUSD

Funtdolar potwierdził wcześniejsze sygnały sprzedaży ustanawiając kolejne minimum w trwających ruchu spadkowym. Podobnie jak na EURUSD rynek sprzyja otwieraniu krótkich pozycji na większych odbiciach wzrostowych. Najbliższym oporem technicznym będzie strefa 1,6150-1,62. Jutro w centrum uwagi będą dane o bilansie handlu zagranicznego oraz decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Ważny będzie w szczególności komunikat po decyzji.

USDCAD

Dane z Japonii okazały się ponownie gorsze od oczekiwań (zamówienia na maszyny), a giełda tokijska spadała kolejny dzień z rzędu. Kontynuacja korekty spadkowej na giełdach generalnie sprzyja umacnianiu się jena. USDJPY testował dzisiaj istotne wsparcie techniczne wynikające z linii po dołkach z marca i maja 2009. Niewielkie odbicia wzrostowe na USDJPY w ostatnich dniach wskazują na utrzymywanie się przewagi kupujących japońską walutę. W związku z bliskością istotnego wsparcia wzrosły zmienności implikowane opcji jenowych.

Źródło: Wojciech Smoleński, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

12:57 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.