Czy decyzja FOMC wywoła załamanie dolara i inflację?

Czy decyzja FOMC wywoła załamanie dolara i inflację?
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-09-21 (09:42)

Najwyraźniejsze obecnie trendy obserwowane na rynkach to spadający dolar i obligacje skarbowe, rosnące złoto i ceny akcji. Wszystkie te ruchy są bezpośrednio związane z decyzją FOMC. Przekonała ona inwestorów, że FED nie ma zamiaru dopuścić aby na rynkach aktywów nastąpiła jakakolwiek większa korekta, mimo, że członkowie FOMC sami wielokrotnie podkreślali, że rynki nieodpowiednio wyceniają ryzyko.

Poprzez dużą obniżkę stóp procentowych w sytuacji, gdy indeksy giełdowe znajdują się blisko historycznych maksimów, bezrobocie jest bliskie kilku letnim minimom a wzrost gospodarczy jest bliski trendowi pokazali, że stabilność pieniądza nie jest ich podstawowym celem – podstawowym celem FED jest dostarczanie rynkom płynności by mogły nieprzerwanie rosnąć. FED wywołuje kolejny raz kolejną bańkę po to by utrzymać starą bańkę (którą też sam wywołał) i jest gotowy poświęcić w tym celu wartość dolara. Rynek to wszystko widzi i dlatego sprzedaje gwałtownie USD. Swoją decyzją FED wyraźniej pokazał, że bez stałej stymulacji monetarnej amerykańskiej gospodarce grozi zawalenie. Gdyby było inaczej to FED pozwoliłby na korektę cen aktywów (odpowiednią wycenę ryzyka), pozwoliłby na upadek najbardziej agresywnych spekulantów (do których trzeba zaliczyć wielu kredytobiorców) i wyjście na jaw skali skażenia systemu finansowego. Było by to bolesne, ale takie katharsis przywróciłoby szybciej i skuteczniej zaufanie inwestorów (tak jak na giełdzie po upadkach firm stosujących kreatywną księgowość). Decyzja FOMC mogła być iskrą, która zapoczątkuje większe osłabienie USD. Uważamy, że słaby dolar jest jednym z trendów, na który obecnie można stawiać.

EURPLN

Złoty ciągle testuje wsparcie przy 3,76. Umocnienie złotego wytraciło tempo po tym jak inwestorzy w USA ochłonęli po obniżce stóp we wtorek i przestali wczoraj kupować akcje, niepewność wprowadza także trwająca wyprzedaż obligacji z obaw o możliwość wzrostu inflacji. Słabość USD powinna pomagać złotemu, jednak efekt ten nieco zmniejszony jest poprzez obawy, że obecna polityka FED może doprowadzić do odwrócenia się inwestorów od dolara i amerykańskich aktywów możliwość to by oznaczało możliwość dużego wzrostu stóp procentowych w USA. W pierwszej fazie spowodować to mogłoby niepokoje na rynkach, w drugiej jednak zwiększyłoby popyt na aktywa w krajach, których gospodarki się rozwijają pomyślnie, tak jak w Polsce. Z tych względów uważamy, że złoty w dłuższym terminie będzie mocny, szczególnie do USD, w krótkim należy się wykazać cierpliwością i sprzedawaniem EURPLN na wzrostach.

EURUSD

Sytuacja dolar jest zła fundamentalnie i technicznie. Fundamentalną przyczyną jest oczywiście obniżka stóp procentowych, która może być pierwszą w większym cyklu oraz obaw, że wywoła to inflację. Inwestorzy kupują złoto i aktywa, które będą zachowywały się dobrze w obliczu utraty siły nabywczej przez pieniądz. Oczekujemy dalszych wzrostów i nadal rekomendujemy zakupy EURUSD najlepiej na 20-30 punktowych korektach. Następnym celem jest okolica 1.4150. Trend spadkowy USD może być silny i trwały, dlatego, że sprzedawanie dolarów nie niesie dużego ryzyka – jest to bardzo dobrze uzasadniony fundamentalnie trend i co najważniejsze zarówno w krótkim jak i w długim terminie. Należy też pamiętać, że długoterminowi inwestorzy i korporacje mogą i powinny zacząć dołączać się do tego trendu.

GBPUSD

Funt umocnił się istotnie wobec waluty amerykańskiej w dniu wczorajszym, jednak w dalszym ciagu istotnie tracił na wartości wobec euro. Lepsze dane na temat podaży pieniądza M4 a także sprzedaży detalicznej pomogły funtowi powrócić w okolice powyżej 2,0100. Pomimo, tego sadzimy, że w BoE pozostanie mniej jastrzębi, jako że inflacja w dalszym ciągu znajduje się poniżej celu Banku Anglii. Na wykresie w skali 1h GBPUSD pozostaje w lekkim kanale wzrostowym, którego dolne ograniczenie wyznacza wsparcie na poziomie 2,0030, gdzie funt prawdopodobnie będzie znów kupowany. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 2,0050. 61,8% zniesienia fib wyznacza najbliższy opór na poziomie 2,0170.

USDJPY

Wczoraj dolar tracił na wartości w stosunku do wielu walut, w tym również jena. Obniżka przez Fed głównej stopy procentowej o 50pb sprawiła, że obecnie inwestycje typu carry-trade są mniej atrakcyjne na tej parze. Dodatkowo, perspektywy gospodarki amerykańskiej nie są najlepsze, co powoduje mniejsze zainteresowanie tymi ryzykownymi inwestycjami. Wczorajsze umocnienie jena należy traktować jako korektę ostatnich silnych wzrostów w okolice 116,30. Na wykresie w skali dziennej ukształtowała nam się formacj trójkąta, wobec czego istnieje ryzyko testu dolnej linii poprowadzonej po ostatnich minimach. Nie ma jednak fundamentalnych przesłanek do istotnego umocnienia się jena. Głównym czynnkiem może być jednynie silna presja na dolara.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

08:01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

2025-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Nieścisłości dotyczące ceł ze strony Stanów Zjednoczonych są tak ogromne, że w zasadzie nikt nie wie, jakie stawki obowiązują na różne kategorie produktów. W ciągu weekendu Trump wskazał, że zamierza wyłączyć elektronikę z potężnych 145% ceł na Chiny, a obecnie mówi się, że mają obowiązywać pierwotne stawki 20%. Trump mówi również, że zawieszenia ceł nie oznaczają, że nie będą one obowiązywać w przyszłości, ale jednocześnie zapowiada kolejne możliwe ulgi dla innych sektorów. Czy ostatnie działania pokazują, że Trump traci swoją przewagę w wojnie handlowej?
Wyjątki to objaw słabości Trumpa?

Wyjątki to objaw słabości Trumpa?

2025-04-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na to zdają się po cichu liczyć rynki, po tym jak Biały Dom zakomunikował, że elektronika użytkowa z Chin będzie wyłączona spod horrendalnych ceł (stawka wyniesie zaledwie 20 proc.) i nie wykluczył, że podobny ruch dotknie też import półprzewodników. Czy to sygnał, że Donald Trump zaczyna odczuwać presję ze strony biznesu, który zwyczajnie jest na niego "wściekły"?