Czy decyzja FOMC wywoła załamanie dolara i inflację?

Czy decyzja FOMC wywoła załamanie dolara i inflację?
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-09-21 (09:42)

Najwyraźniejsze obecnie trendy obserwowane na rynkach to spadający dolar i obligacje skarbowe, rosnące złoto i ceny akcji. Wszystkie te ruchy są bezpośrednio związane z decyzją FOMC. Przekonała ona inwestorów, że FED nie ma zamiaru dopuścić aby na rynkach aktywów nastąpiła jakakolwiek większa korekta, mimo, że członkowie FOMC sami wielokrotnie podkreślali, że rynki nieodpowiednio wyceniają ryzyko.

Poprzez dużą obniżkę stóp procentowych w sytuacji, gdy indeksy giełdowe znajdują się blisko historycznych maksimów, bezrobocie jest bliskie kilku letnim minimom a wzrost gospodarczy jest bliski trendowi pokazali, że stabilność pieniądza nie jest ich podstawowym celem – podstawowym celem FED jest dostarczanie rynkom płynności by mogły nieprzerwanie rosnąć. FED wywołuje kolejny raz kolejną bańkę po to by utrzymać starą bańkę (którą też sam wywołał) i jest gotowy poświęcić w tym celu wartość dolara. Rynek to wszystko widzi i dlatego sprzedaje gwałtownie USD. Swoją decyzją FED wyraźniej pokazał, że bez stałej stymulacji monetarnej amerykańskiej gospodarce grozi zawalenie. Gdyby było inaczej to FED pozwoliłby na korektę cen aktywów (odpowiednią wycenę ryzyka), pozwoliłby na upadek najbardziej agresywnych spekulantów (do których trzeba zaliczyć wielu kredytobiorców) i wyjście na jaw skali skażenia systemu finansowego. Było by to bolesne, ale takie katharsis przywróciłoby szybciej i skuteczniej zaufanie inwestorów (tak jak na giełdzie po upadkach firm stosujących kreatywną księgowość). Decyzja FOMC mogła być iskrą, która zapoczątkuje większe osłabienie USD. Uważamy, że słaby dolar jest jednym z trendów, na który obecnie można stawiać.

EURPLN

Złoty ciągle testuje wsparcie przy 3,76. Umocnienie złotego wytraciło tempo po tym jak inwestorzy w USA ochłonęli po obniżce stóp we wtorek i przestali wczoraj kupować akcje, niepewność wprowadza także trwająca wyprzedaż obligacji z obaw o możliwość wzrostu inflacji. Słabość USD powinna pomagać złotemu, jednak efekt ten nieco zmniejszony jest poprzez obawy, że obecna polityka FED może doprowadzić do odwrócenia się inwestorów od dolara i amerykańskich aktywów możliwość to by oznaczało możliwość dużego wzrostu stóp procentowych w USA. W pierwszej fazie spowodować to mogłoby niepokoje na rynkach, w drugiej jednak zwiększyłoby popyt na aktywa w krajach, których gospodarki się rozwijają pomyślnie, tak jak w Polsce. Z tych względów uważamy, że złoty w dłuższym terminie będzie mocny, szczególnie do USD, w krótkim należy się wykazać cierpliwością i sprzedawaniem EURPLN na wzrostach.

EURUSD

Sytuacja dolar jest zła fundamentalnie i technicznie. Fundamentalną przyczyną jest oczywiście obniżka stóp procentowych, która może być pierwszą w większym cyklu oraz obaw, że wywoła to inflację. Inwestorzy kupują złoto i aktywa, które będą zachowywały się dobrze w obliczu utraty siły nabywczej przez pieniądz. Oczekujemy dalszych wzrostów i nadal rekomendujemy zakupy EURUSD najlepiej na 20-30 punktowych korektach. Następnym celem jest okolica 1.4150. Trend spadkowy USD może być silny i trwały, dlatego, że sprzedawanie dolarów nie niesie dużego ryzyka – jest to bardzo dobrze uzasadniony fundamentalnie trend i co najważniejsze zarówno w krótkim jak i w długim terminie. Należy też pamiętać, że długoterminowi inwestorzy i korporacje mogą i powinny zacząć dołączać się do tego trendu.

GBPUSD

Funt umocnił się istotnie wobec waluty amerykańskiej w dniu wczorajszym, jednak w dalszym ciagu istotnie tracił na wartości wobec euro. Lepsze dane na temat podaży pieniądza M4 a także sprzedaży detalicznej pomogły funtowi powrócić w okolice powyżej 2,0100. Pomimo, tego sadzimy, że w BoE pozostanie mniej jastrzębi, jako że inflacja w dalszym ciągu znajduje się poniżej celu Banku Anglii. Na wykresie w skali 1h GBPUSD pozostaje w lekkim kanale wzrostowym, którego dolne ograniczenie wyznacza wsparcie na poziomie 2,0030, gdzie funt prawdopodobnie będzie znów kupowany. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 2,0050. 61,8% zniesienia fib wyznacza najbliższy opór na poziomie 2,0170.

USDJPY

Wczoraj dolar tracił na wartości w stosunku do wielu walut, w tym również jena. Obniżka przez Fed głównej stopy procentowej o 50pb sprawiła, że obecnie inwestycje typu carry-trade są mniej atrakcyjne na tej parze. Dodatkowo, perspektywy gospodarki amerykańskiej nie są najlepsze, co powoduje mniejsze zainteresowanie tymi ryzykownymi inwestycjami. Wczorajsze umocnienie jena należy traktować jako korektę ostatnich silnych wzrostów w okolice 116,30. Na wykresie w skali dziennej ukształtowała nam się formacj trójkąta, wobec czego istnieje ryzyko testu dolnej linii poprowadzonej po ostatnich minimach. Nie ma jednak fundamentalnych przesłanek do istotnego umocnienia się jena. Głównym czynnkiem może być jednynie silna presja na dolara.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyczekiwanie...

Wyczekiwanie...

2023-06-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Uwagę zwraca przyspieszenie spadków tureckiej liry - czyżby rynki uznały w końcu, że sytuacja jest kryzysowa? W przestrzeni G-10 mamy dalszy wzrost dolara australijskiego po słowach szefa RBA (Lowe), który nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych - to zrównoważyło nieco słabsze odczyt danych PKB za I kwartał z Australii i wpływ słabych danych z Chin o bilansie handlowym (nadwyżka zmalała w maju do 66 mld USD).
RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

2023-06-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o 15:00 czasu lokalnego odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostały wczoraj bez zmian, a komunikat również nie pokazał nic nowego. Dzisiejsze wystąpienie będzie głównym punktem zainteresowania rynku i możemy spodziewać się raczej gołębiego tonu, wspieranego przez niższą niż oczekiwano inflację za maj. Jeśli otrzymamy jakieś przesłanki możliwego cięcia stóp jeszcze w tym roku, złoty może stracić na wartości.
Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

2023-06-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj RPP zgodnie z oczekiwaniami zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. W komunikacie również trudno było doszukiwać się jakichkolwiek zmian, oprócz zwrócenia uwagi na spadkowy trend inflacji. Czy jednak inflacja spadła już wystarczająco dużo, aby można było zakomunikować możliwe zmiany w polityce na koniec roku? Czy jednak szef NBP poczeka na lipcowe projekcje inflacyjne przed jakimikolwiek deklaracjami?
Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

2023-06-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się mieszany. Zmiana zatrudnienia wyniosła zdecydowanie więcej niż prognozy, z kolei wzrosła stopa bezrobocia i to zdecydowanie mocniej niż oczekiwano. Indeksy z Wall Street ostatecznie zamknęły dzień na plusie. Najlepiej poradził sobie Dow Jones, który ruszył „na północ” w momencie publikacji danych a następnie kontynuował zwyżki. Dolar jest silniejszy. Rynek daje w tym momencie ok 30 proc. szans na kolejną podwyżkę stóp o 25 pb w czerwcu przez Fed.
Czy RPP zaskoczy obniżką?

Czy RPP zaskoczy obniżką?

2023-06-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami skrócony tydzień na polskim rynku finansowym. Jednak już od jego początku inwestorzy nie mogą narzekać na nudę – czeka nas m.in. decyzja RPP. Czy tajemnicza publikacja NBP może zwiastować zaskoczenie obniżką stóp? W poniedziałek rano media społecznościowe obiegła informacja o komunikacie po czerwcowym posiedzeniu RPP, które… jeszcze przed nami.
Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

2023-06-05 Informacje rynkowe
Jak wszyscy dobrze wiemy, w kwestii płacenia doszło w ostatnich dziesięcioleciach do istnej rewolucji. Nie musimy już posiadać pieniędzy fizycznie, zdecydowana ich większość występuje tylko w wirtualnej formie. Czy zatem większość Polaków preferuje płatności cyfrowe?
Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

2023-06-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykański dolar pozostaje silny w relacji do pozostałych globalnych walut, jednak jego ruch w górę nieco przyhamował na fali niepewności dotyczącej kolejnych ruchów Fed. Sytuacja w Stanach Zjednoczonych obecnie dwutorowo wpływa na wycenę amerykańskiej waluty. Po pierwsze, przegłosowanie zmiany limitu zadłużenia USA przez Izbę Reprezentantów było pozytywnym akcentem, zwłaszcza że pojawiały się spory dotyczące wyglądu porozumienia.
Fed nie chce już podwyżek!

Fed nie chce już podwyżek!

2023-06-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach finansowych dzieje się sporo. Izba Reprezentantów przegłosowała zdecydowaną większością ustawę o limicie zadłużenia, która teraz została skierowana do Senatu. Wydaje się, że główne rynkowe ryzyko zostało zneutralizowane. Chociaż zniesienie limitu zadłużenia pozwoliłoby Fed na kolejną podwyżkę, to dwóch ważnych jastrzębi w FOMC wskazuje, że poparliby utrzymanie stóp bez zmian podczas najbliższego posiedzenia. Czy dane uzasadnią taką drogę?
Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

2023-05-31 Poradnik inwestora
Rynek Forex kusi szybkimi zarobkami. W praktyce do osiągnięcia zysku nie wystarczy jednak dobre przeczucie. Trzeba dysponować niemałą wiedzą i doświadczeniem. Dzięki platformie AvaTrade School masz szansę zdobyć je zupełnie za darmo. Zarejestruj się i zyskaj dostęp do 50 godzin nagrań edukacyjnych!
EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

2023-05-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku finansowym przebiegała spokojnie, a to z racji świąt w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dziś inwestorzy z USA i UK wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też zmienność powinna być większa. Oprócz danych makro, inwestorzy w ostatnim czasie śledzą uważnie doniesienia dotyczące podniesienia limitu zadłużenia w USA. Porozumienie, które wypracowali prezydent Biden oraz przewodniczący przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie jest dla wszystkich zadowalające, jednak głosowanie zaplanowane na środę powinno powinno przynieść pozytywny rezultat.