W pobliżu istotnych wsparć

W pobliżu istotnych wsparć
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2009-06-09 (12:51)

Ten tydzień rozpoczął się dość spokojnie na rynkach. Brak istotnych danych makroekonomicznych na początku tego tygodnia sprzyja stabilności, a także kontynuacji piątkowych ruchów, które miały miejsce po publikacji raportu z rynku pracy w USA.

Eurodolar i funtdolar pozostawały blisko wsparć wyznaczonych przez 38,2% zniesienia całości impulsów wzrostowych zapoczątkowanych w połowie kwietnia tego roku. Nastroje na rynku krajowym pozostawały bardziej zmienne, gdzie złoty z początku osłabiał się na skutek wyprzedaży bardziej ryzykownych aktywów, natomiast później zaczął odrabiać większość strat i powrócił do wcześniejszego zakresu wahań, w którym był handlowany przed wyłamaniem się z formacji trójkąta. Z kolei amerykańskie giełdy zakończyły poniedziałkowa sesje na poziomach zbliżonym do otwarcia.
Jak pokazał protokół z ostatniego posiedzenia FOMC Fed widzi poprawę kondycji gospodarki amerykańskiej. Gospodarka USA ma się lepiej, jednak nie uporała się jeszcze ze wszystkimi problemami. Pojawiły się spekulacje na temat podwyżki stóp procentowych przez Fed pod koniec tego roku ( w ostatnim czasie istotnie wzrosły rentowności obligacji), dlatego kluczowe będę dane makroekonomiczne nadchodzące w najbliższym czasie z USA. Już w środę poznamy raport na temat sytuacji w poszczególnych regionach, który może okazać się w obecnej sytuacji bardzo cennym, jeśli chodzi o przyszłą politykę monetarną FED. W czwartek z kolei sprzedaż detaliczną w maju, a w piątek indeks nastroju Uniwersytetu Michigan.

Środa rozpoczęła się od lekkiego osłabienie dolara wobec głównych walut, co w głównej mierze spowodowane jest bliskością istotnych wsparć na głównych parach. Z technicznego punktu widzenia w dalszym ciągu istnieje możliwość korekcyjnego umocnienia waluty amerykańskiej. Na rynku krajowym, pomimo niewielkiego odreagowania, presją na złotego może utrzymywać się na skutek pogorszenia nastrojów w regionie pod koniec zeszłego tygodnia na skutek obaw o sytuacje na Łotwie.

EURPLN

Wszelkie umocnienie złotego w ostatnim czasie ma dość ograniczony charakter, a czynnikiem ryzyka pozostaje niestabilna sytuacja w krajach bałtyckich. Dziś w centrum uwagi pozostaje spotkanie ministrów finansów państw UE w Luksemburgu, którego uczestnicy będą omawiać miedzy innymi sytuację na Łotwie. PLN powrócił do wcześniejszego zakresu wahań, w którym był handlowany przed wyłamaniem się z formacji trójkąta. Obecnie najbliższym wsparciem pozostają okolice 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym, natomiast silny opór wyznacza 50% zniesienia fib całości fali spadkowej z okolic 4,9315. Najbliższy opór to poziom 4,5450.

EURUSD

Eurodolar jak na razie broni istotnego wsparcia w postaci 38,2% zniesienia fib całości impulsu wzrostowego z okolic 1,2878, zapoczątkowanego w połowie kwietnia 2009r. Dopóki jednak utrzymujemy się poniżej poziomu 1,4050 istnieje szansa na rozszerzenie się Rychu korekcyjnego na EURUSD, do czego impulsem będzie przełamanie poziomu 1,3785. Opór w postaci 200-okresowej średniej na wykresie w skali godzinowej znajduje się na poziomie 1,4100. W dniu dzisiejszym zapoznamy się z danymi n temat produkcji przemysłowej z Niemiec.

GBPUSD

Podobnie jak eurodolar, GBPUSD również broni wsparcia wynikającego z 38,2% zniesienia całości struktury wzrostowej, jaka zaczęła się tworzyć w początku kwietnia tego roku. Pomimo, że obecny ruch korekcyjny swoim zasięgiem przekracza maksymalną korektę w wyżej wspomnianym impulsie wzrostowym, to dopiero przełamanie strefy 1,5800-1,5810 będzie bodźcem do głębszej korekty. Jak na razie funtdolar walczy z oporem w postaci 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym.

USDJPY

Ruch korekcyjny na dolarze przyczynił się wzrostów na parze USDJPY i testu oporu w postaci linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych na wykresie w skali dziennej. Dolarjen wyłamał się górą z szerszego zakresu konsolidacji, tym samym pozostawiając sobie otwarta drogę w okolice oporu na poziomie 101,40. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy w postaci 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym w okolicach 97,20. Dopóki pozostajemy powyżej 10-pkresowej średniej na wykresie dziennym obecny impuls wzrostowy nie jest zagrożony.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.