Rynki zaczynają wyceniać wzrost inflacji

Rynki zaczynają wyceniać wzrost inflacji
Data dodania: 2007-09-20 (09:46) Codzienny Puls Rynku IDM SA

Optymizm, jaki zapanował we wtorek na giełdach po decyzji o większej obniżce niż oczekiwano objął większość rynków giełdowych na świecie. W USA indeks doszedł już do pierwszych oporów technicznych i indeks wzrósł ‘tylko’ 76 pkt w porównaniu do ponad 300 we wtorek.

Inwestorzy trochę się opanowali, gdy zobaczyli, że rynek obligacji skarbowych nie podziela tego optymizmu. Krzywa rentowności zwiększyła nachylenie, spread 2/10 lat zwiększył się do 53 pkt co jest wynikiem pojawienia się obaw o możliwy wzrost inflacji. FED może nie porzucił walki z inflacją, lecz odłożył ją na półkę, komunikat był jasny w tym względzie: teraz większym problemem są rynki i gospodarka. Różnica pomiędzy obligacjami indeksowanymi inflacją (TIPS) a regularnymi obligacjami (rynkowa miara oczekiwań inflacyjnych w trakcie okresu życia obligacji) wyraźnie wzrosła. Nie uszło to na pewno uwadze inwestorów. Uważamy, że FED nie będzie chciał dopuścić do tego aby oczekiwania inflacyjne się rozwinęły i może być tak, że przynajmniej retoryka będzie ostrzejsza. FED będzie musiał balansować pomiędzy utrzymywaniem oczekiwań inflacyjnych w ryzach a działaniami w celu wzrostu poziomu zaufania i pewności na rynkach kredytowych. Z tego powodu zarówno giełda, obligacje jak i dolar nie powinny poruszać się w silnych trendach, tylko powinny następować solidne korekty i okresy konsolidacji.

EURPLN

Osłabienie złotego było wczoraj chwilowe i pod koniec dnia EURPLN spadł ponownie w okolice wsparcia technicznego przy 3,7670. Słaby dolar i wzrosty cen akcji nadal sprzyjają rynkom wschodzącym i złotemu. Odwrotna korelacja złotego do dolara jest wyraźnie widoczna. Celem umocnienia jest minimum poniżej 3.74, skąd może nastąpić jeszcze około 2 groszowa korekta. Preferujemy sprzedaż EURPLN na wzrostach. Przed wczoraj wzrost EURPLN powstrzymała (oprócz przełamanej linii trendu) średnia 60 okresowa na wykresie 4h, pokazuje ona dobrze nachylenie trendu. Uważamy, że można się nią sugerować jeśli chodzi o poziomy do otwierania krótkich pozycji.

EURUSD

Przy pogarszające się wskazania głównych wskaźników makroekonomicznych oraz oczekiwania odnośnie spadku stóp procentowych nie pozostawiają dolarowi dużych szans. Jedyne, co może pomagać to wzrost oczekiwań inflacyjnych i spadek cen 10-latek, lecz te czynniki powinny raczej spowolnić wzrosty, a nie je zatrzymać. Poziom 1.40 zostanie w końcu przełamany, lecz musi minąć trochę czasu. Jest to faktycznie bardzo silny poziom techniczny (linia trendu długoterminowego na wykresie tygodniowym), może być broniony ze względu na opcje barierowe. Dlatego rynek może reagować nerwowo i wszyscy będą raczej chcieli kupować na korektach. Rekomendujemy zakupy przy 1.3950. Celem jest okolica 1.41/42.

GBPUSD

W dniu dzisiejszym o godzinie 10:45 odbędzie się wystąpienie premiera Wielkiej Brytanii Gordona Brown’a, która ma na celu udzielenie odpowiedzi na temat afery związanej z Northern Rock. Brak zaufania ze strony konsumentów do rządu może mieć długofalowe negatywne skutki dla gospodarki brytyjskiej. Dzisiaj zapoznamy się z danymi na temat sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Lepsze dane mogłyby się przyczynić nieco do poprawy sentymentu do funta, który istotnie stracił na wartości w ciągu ostatniego tygodnia na skutek napływających złych informacji i kłopotów NR. W dalszym ciągu bronione jest wsparcie wynikające z geometrii oraz minimum z początku tego tygodnia. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 2,0085.

USDJPY

W ostatnim czasie para USDJPY jest mało ciekawa jeśli chodzi o zagrania. Zakres ruchów jest bardzo wąski. Jen w dniu wczorajszym pozostawał słabszy i zbliżył się ponownie w okolice lokalnego maksimum. Inwestorzy obawiają się nieco, że problemy z którymi zmaga się obecnie gospodarka amerykańska mogą mieć negatywny wpływ również na gospodarkę japońską. Kluczowym poziomem jest obecnie 115,20, gdzie nastąpi zrównannie się obecnego ruchu korekcyjnego z maksymlną korekta w całym impulsie wzrostowym z poziomu 112,58. Wsparcie wynikajace z 38,2% zniesienia całości tych wzrostów jak i srednia 100-okresowa na wykresie 4h przebiegaja w rejonie 115.00. Rejon 115,00-115,20 może być dobrą okazją do sprzedaży jena z docelowym poziomem dlaszego sołabienia sie w rejony 116,60.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowe cykliczne minima DJIA i DJTA

Nowe cykliczne minima DJIA i DJTA

11:28 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowa słabość amerykańskiego rynku akcji sprowadziła średnią przemysłową Dow Jonesa (DJIA; -1,62 proc.)) i średnią transportową Dow Jonesa (DJTA; -1,83 proc.) do najniższych poziomów od końca 2020 roku. Nad poziomami czerwcowych minimów zdołały się natomiast utrzymać S&P 500 (-1,72 proc.) i Nasdaq Composite (-1,8 proc.). Dziś rano ceny kontraktów na główne amerykańskie indeksy giełdowe minimalnie rosła (S&P +0,17 proc. ok. godz. 9:50).
Krach na rynku funta

Krach na rynku funta

11:26 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki generalnie lubią cięcia podatków – o ile nie są one finansowane skokowym wzrostem deficytu w okresie wysokiej inflacji. Czy ambicje premier Liz Truss zmuszą Bank Anglii do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia? A może wyjątkowo szybko zakończą jej karierę? Na razie wywołały załamanie funta. Program nowej premier obejmuje m.in. obniżenie najwyższej stawki PIT z 45 do 40%, rezygnację z planowanych podwyżek stawek dla biznesu i zmniejszenie podatków od zakupu nieruchomości.
Mocno

Mocno "jastrzębi" Powell

2022-09-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
FED dokonał wczoraj trzeciej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Dla rynku nie było to zaskoczeniem (szanse na taki ruch wyraźnie przekraczały 80 proc.). Co innego przekaz, który towarzyszył tej decyzji. Można odnieść wrażenie, ze niektórzy nadal nie wierzą, że Jerome Powell stał się już zdeklarowanym "jastrzębiem". Jego wczorajsze wystąpienie przypominało słowa, jakie padły niecały miesiąc temu w Jackson Hole.
Dolar rekordowo drogi

Dolar rekordowo drogi

2022-09-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed nie rozczarował, przynajmniej mnie, gdyż spodziewałem się niezwykle jastrzębiego przekazu. Rozczarował za to Wall Street, która chyba powoli wyzbywa się złudzeń odnośnie „Fed put”. Problem przy okazji ma RPP – dolar jest rekordowo drogi, a to nie będzie pomagać w obniżaniu inflacji. Do tej pory myślenie rynków było takie: Fed podnosi stopy, ale jak tylko zobaczy zwalniającą gospodarkę wystraszy się, zakończy cykl, a być może nawet wznowi luzowanie.
Fed dostarczył to, na co liczył rynek

Fed dostarczył to, na co liczył rynek

2022-09-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Fed zrobił to co zapowiadał. Podniósł główną stopę procentową o 75 punktów bazowych do przedziału 3,00 – 3,25 proc. Powell podtrzymał perspektywę dalszych znaczących podwyżek. Rezerwa Federalna jest gotowa zaakceptować recesję, jeśli będzie to konieczne do walki z wysoką inflacją. Zaskakująca była mocna zmiana na „wykresie kropkowym”. EUR/USD spadł na nowe długoterminowe minima osiągając poziom bliski 0,9800.
Wczorajszy ruch był trzecią z rzędu tak wysoką podwyżką.
Rekordy słabości wobec dolara po Fed

Rekordy słabości wobec dolara po Fed

2022-09-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyznaczenie nowych ponad 20-letnich szczytów na koszyku dolarowym oraz rekordy słabości PLN względem USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7731 PLN za euro, 4,8591 PLN względem dolara amerykańskiego, 5,0075 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,4784 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,103% w przypadku obligacji 10-letnich. Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach była bez wątpienia decyzja FOMC w zakresie stóp procentowych.
Mobilizacja Putina

Mobilizacja Putina

2022-09-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj wieczorem zobaczymy kluczowy komunikat FED z najnowszymi prognozami makroekonomicznymi i tradycyjnie wysłuchamy tego, co ma do powiedzenia Jerome Powell. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to trzecia z rzędu podwyżka stóp procentowych o 75 punktów bazowych i utrzymanie agresywnego podejścia na przyszłość, dopóki nie pojawią się wiarygodne sygnały, że inflacja zaczyna hamować.
Putin rano, Fed wieczorem

Putin rano, Fed wieczorem

2022-09-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Poranne umocnienie USD to nie reakcja rynku na wieczorną decyzję Fed-u. Zmienność od rana jest podwyższona ze względu na słowa Putina, który wezwał do mobilizacji. EUR/USD spada poniżej 0,99, tracą indeksy giełdowe, zyskuje ropa, pszenica oraz złoto. Wystąpienie Putina miło się odbyć wczoraj. Po kilkugodzinnym wyczekiwaniu zostało odwołane i przełożone na dzisiaj. Prezydent Rosji wezwał do częściowej mobilizacji (od dziś). Ma zostać powołanych 300 tys. rezerwistów.
Dolar silny przed decyzją Fed

Dolar silny przed decyzją Fed

2022-09-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji jest wieczorna decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych. Komunikat banku centralnego poznamy o godzinie 20:00, z kolei konferencja prasowa, której będzie przewodniczył Jerome Powell, rozpocznie się o 20:30. Rynek oczekuje, że dzisiejszy przekaz będzie jastrzębi, co widać po zachowaniu dolara, jak i indeksów giełdowych.
Riksbank przeciera ścieżkę?

Riksbank przeciera ścieżkę?

2022-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj zaskoczeniem jest decyzja szwedzkiego Riksbanku, który zdecydował się aż na 100 punktową podwyżkę stóp procentowych (oczekiwano 75 punktów baz.), co ma być podkreśleniem determinacji w walce z wysoką inflacją. Tą decydenci widzą nadal na niezadowalających poziomach - projekcja na przyszły rok została podniesiona do 5,1 proc. z 4,2 proc. Stąd też dalsze podwyżki stóp procentowych są jak najbardziej prawdopodobne.