Rynki zaczynają wyceniać wzrost inflacji

Rynki zaczynają wyceniać wzrost inflacji
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-09-20 (09:46)

Optymizm, jaki zapanował we wtorek na giełdach po decyzji o większej obniżce niż oczekiwano objął większość rynków giełdowych na świecie. W USA indeks doszedł już do pierwszych oporów technicznych i indeks wzrósł ‘tylko’ 76 pkt w porównaniu do ponad 300 we wtorek.

Inwestorzy trochę się opanowali, gdy zobaczyli, że rynek obligacji skarbowych nie podziela tego optymizmu. Krzywa rentowności zwiększyła nachylenie, spread 2/10 lat zwiększył się do 53 pkt co jest wynikiem pojawienia się obaw o możliwy wzrost inflacji. FED może nie porzucił walki z inflacją, lecz odłożył ją na półkę, komunikat był jasny w tym względzie: teraz większym problemem są rynki i gospodarka. Różnica pomiędzy obligacjami indeksowanymi inflacją (TIPS) a regularnymi obligacjami (rynkowa miara oczekiwań inflacyjnych w trakcie okresu życia obligacji) wyraźnie wzrosła. Nie uszło to na pewno uwadze inwestorów. Uważamy, że FED nie będzie chciał dopuścić do tego aby oczekiwania inflacyjne się rozwinęły i może być tak, że przynajmniej retoryka będzie ostrzejsza. FED będzie musiał balansować pomiędzy utrzymywaniem oczekiwań inflacyjnych w ryzach a działaniami w celu wzrostu poziomu zaufania i pewności na rynkach kredytowych. Z tego powodu zarówno giełda, obligacje jak i dolar nie powinny poruszać się w silnych trendach, tylko powinny następować solidne korekty i okresy konsolidacji.

EURPLN

Osłabienie złotego było wczoraj chwilowe i pod koniec dnia EURPLN spadł ponownie w okolice wsparcia technicznego przy 3,7670. Słaby dolar i wzrosty cen akcji nadal sprzyjają rynkom wschodzącym i złotemu. Odwrotna korelacja złotego do dolara jest wyraźnie widoczna. Celem umocnienia jest minimum poniżej 3.74, skąd może nastąpić jeszcze około 2 groszowa korekta. Preferujemy sprzedaż EURPLN na wzrostach. Przed wczoraj wzrost EURPLN powstrzymała (oprócz przełamanej linii trendu) średnia 60 okresowa na wykresie 4h, pokazuje ona dobrze nachylenie trendu. Uważamy, że można się nią sugerować jeśli chodzi o poziomy do otwierania krótkich pozycji.

EURUSD

Przy pogarszające się wskazania głównych wskaźników makroekonomicznych oraz oczekiwania odnośnie spadku stóp procentowych nie pozostawiają dolarowi dużych szans. Jedyne, co może pomagać to wzrost oczekiwań inflacyjnych i spadek cen 10-latek, lecz te czynniki powinny raczej spowolnić wzrosty, a nie je zatrzymać. Poziom 1.40 zostanie w końcu przełamany, lecz musi minąć trochę czasu. Jest to faktycznie bardzo silny poziom techniczny (linia trendu długoterminowego na wykresie tygodniowym), może być broniony ze względu na opcje barierowe. Dlatego rynek może reagować nerwowo i wszyscy będą raczej chcieli kupować na korektach. Rekomendujemy zakupy przy 1.3950. Celem jest okolica 1.41/42.

GBPUSD

W dniu dzisiejszym o godzinie 10:45 odbędzie się wystąpienie premiera Wielkiej Brytanii Gordona Brown’a, która ma na celu udzielenie odpowiedzi na temat afery związanej z Northern Rock. Brak zaufania ze strony konsumentów do rządu może mieć długofalowe negatywne skutki dla gospodarki brytyjskiej. Dzisiaj zapoznamy się z danymi na temat sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Lepsze dane mogłyby się przyczynić nieco do poprawy sentymentu do funta, który istotnie stracił na wartości w ciągu ostatniego tygodnia na skutek napływających złych informacji i kłopotów NR. W dalszym ciągu bronione jest wsparcie wynikające z geometrii oraz minimum z początku tego tygodnia. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 2,0085.

USDJPY

W ostatnim czasie para USDJPY jest mało ciekawa jeśli chodzi o zagrania. Zakres ruchów jest bardzo wąski. Jen w dniu wczorajszym pozostawał słabszy i zbliżył się ponownie w okolice lokalnego maksimum. Inwestorzy obawiają się nieco, że problemy z którymi zmaga się obecnie gospodarka amerykańska mogą mieć negatywny wpływ również na gospodarkę japońską. Kluczowym poziomem jest obecnie 115,20, gdzie nastąpi zrównannie się obecnego ruchu korekcyjnego z maksymlną korekta w całym impulsie wzrostowym z poziomu 112,58. Wsparcie wynikajace z 38,2% zniesienia całości tych wzrostów jak i srednia 100-okresowa na wykresie 4h przebiegaja w rejonie 115.00. Rejon 115,00-115,20 może być dobrą okazją do sprzedaży jena z docelowym poziomem dlaszego sołabienia sie w rejony 116,60.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Fed zmieni swoje nastawienie?

Czy Fed zmieni swoje nastawienie?

2025-03-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed najprawdopodobniej powstrzyma się od jakichkolwiek działań na dzisiejszym posiedzeniu, co będzie oznaczać, że główna stopa procentowa w USA wciąż będzie mieścić się w przedziale 4,25-4,5 proc. Pomimo rosnących obaw gospodarczych, inflacja wciąż utrzymuje się powyżej założonego celu. Rynek cały czas zastanawia się w jaki sposób Rezerwa Federalna rozwiąże ten problem.
BoJ utrzymuje stopy zgodnie z oczekiwaniami

BoJ utrzymuje stopy zgodnie z oczekiwaniami

2025-03-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Bank Japonii (BoJ) utrzymał podstawową stopę procentową na poziomie 0,5%, najwyższym od 16 lat po ostatniej podwyżce w styczniu. Bank komunikuje, że kolejne takie decyzje są możliwe co 6 miesięcy, w zależności od sytuacji ekonomicznej. Komunikat BoJ podkreśla niepewność gospodarczą, zwłaszcza w kontekście globalnej polityki handlowej, która wydaje się być przysłowiowym oczkiem w głowie bankierów BoJ.
Ważny tydzień dla banków centralnych

Ważny tydzień dla banków centralnych

2025-03-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zacznie się w środę od decyzji Banku Japonii, a skończy w czwartek na posiedzeniu Banku Anglii - kluczowe dwa dni w tym tygodniu dotkną jednak też FED, PBOC, Riksbank i SNB - będzie się, zatem działo. Niemniej ruchy na stopach są spodziewane tylko w przypadku chińskiego PBOC i szwajcarskiego SNB. O ile w pierwszym przypadku to bardziej plotki, to o tyle Szwajcarzy powinni "planowo" zejść ze stopami procentowymi do poziomu 0,25 proc.
W oczekiwaniu na FED

W oczekiwaniu na FED

2025-03-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Amerykańskie rynki finansowe znajdują się w trudnej sytuacji, ponieważ inwestorzy nie mogą liczyć na wsparcie ani ze strony administracji Donalda Trumpa, ani Rezerwy Federalnej. Prezydent jasno zadeklarował, że nie będzie interweniował w celu stabilizacji giełdy, nawet jeśli jego agresywna polityka celna doprowadzi do recesji. Z kolei Jerome Powell, przewodniczący Fed, priorytetowo traktuje walkę z inflacją, co praktycznie wyklucza możliwość szybkiego luzowania polityki monetarnej.
Kluczowy FED i Ukraina?

Kluczowy FED i Ukraina?

2025-03-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian w poziomach złotego - EURPLN oscyluje wokół 4,18, a USDPLN 3,84. Uwagę zwraca brak reakcji polskiej waluty na pozytywne zachowanie rynków akcji w USA i w Chinach, ale i też z drugiej strony EURUSD jest notowany płasko wokół 1,0880. To pokazuje, że rynek walut zaczyna koncentrować się już na zaplanowanych na ten tydzień posiedzeniach banków centralnych, z czego kluczowy będzie FED w środę.
Coraz niższe stopy w Szwajcarii

Coraz niższe stopy w Szwajcarii

2025-03-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Powiedzieć, że banki centralne zeszły na drugi plan rynkowej uwagi to jak nic nie powiedzieć. Także w tym tygodniu uwagę inwestorów zdominują wydarzenia polityczne, przede wszystkim oczekiwana na jutro rozmowa Trumpa z Putinem. Tym niemniej przed nami kilka ciekawych decyzji banków centralnych. Zacznijmy od decyzji Fed, którą poznamy w środę o 19:00 naszego czasu. Pozornie wydaje się, że tematu nie ma, bo oczekiwania są jednomyślne i stopy pozostaną w przedziale 4,25-4,5%.
Fed ma wiele dylematów

Fed ma wiele dylematów

2025-03-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed najprawdopodobniej powstrzyma się od jakichkolwiek działań na posiedzeniu, które zaplanowane jest na przyszły tydzień co będzie oznaczać, że główna stopa procentowa w USA wciąż będzie mieścić się w przedziale 4,25-4,5 proc. Pomimo rosnących obaw gospodarczych, inflacja wciąż utrzymuje się powyżej założonego celu. Rynek wciąż zastanawia się w jaki sposób Rezerwa Federalna rozwiąże ten problem. Rynek kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że nie powinno dojść do zmiany parametrów polityki monetarnej na marcowym spotkaniu FOMC.
Mieszane wskazania dla dolara

Mieszane wskazania dla dolara

2025-03-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynek FX wydaje się zastanawiać, co zrobić dalej - w piątek rano dolar wypada mieszanie na szerokim rynku. To pokazuje, że niższe odczyty inflacji CPI i PPI za luty, jakie poznaliśmy w tym tygodniu, zderzają się z obawami, co do dalszej eskalacji wojny celnej Trumpa i jej krótkoterminowego wpływu na inflację. Niemniej rynkowe oczekiwania, co do trzech cięć stóp przez FED w tym roku począwszy od czerwca, wyglądają na coraz bardziej solidne.
Trump straszy, Glapiński wciąż mocnym “jastrzębiem”

Trump straszy, Glapiński wciąż mocnym “jastrzębiem”

2025-03-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trump kieruje kolejną groźbą w kierunku Europy. Kolejne dane z USA (PPI) nie poprawiły w żaden sposób nastrojów na Wall Street co dało wyraźną przecenę głównych indeksów giełdowych. Dolar zdołał nieznacznie zyskać w stosunku do euro. Złoty nieznacznie zyskał po “jastrzębiej” konferencji prasowej Adama Glapińskiego.
Czwartek przyniósł nowe niepewności w sprawie taryf celnych. Prezydent Trumpa zagroził nałożeniem 200 proc. Cła na europejskie wino, szampana oraz inne napoje alkoholowe.
Rynkowe byki wracają do łask?

Rynkowe byki wracają do łask?

2025-03-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek ostatniej w tym tygodniu sesji na rynkach międzynarodowych przebiega w pozytywnych nastrojach. Z jednej strony obserwujemy silne wzrosty akcji chińskich, gdzie rynek spodziewa się w najbliższym czasie szerokich programów stymulacyjnych gospodarkę. Z drugiej mamy optymistyczną rezolucję w sprawie ustawy wydatkowej, która mogłaby doprowadzić do zamknięcia rządu USA. Co dzisiaj steruje rynkami?