Konsolidacja przed danymi

Konsolidacja przed danymi
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2009-06-05 (10:59)

Dzisiaj od rana obserwujemy dość sprzeczne sygnały na rynkach. Z jednej strony kontrakty na indeks S&P500 wskazują na pozytywne otwarcie w USA i prawdopodobnie kolejną próbę przebicia szczytów przy 949.

Słabsze zachowanie jena i obligacji amerykańskich oraz wzrost cen ropy i metali potwierdzają taki scenariusz. Z drugiej strony dolar zachowuje się mocniej i rosną implikowane zmienności opcji. Ponadto słabo zachowują się waluty z rynków wschodzących. Giełdy europejskie też są dość "podzielone". Indeks niemiecki DAX utrzymuje się poniżej 5100 i odnotowuje niewielkie wzrosty, a indeks FTSE rośnie o ponad 1%. Na funcie nastąpiło odwrócenie trendu wzrostowego, ale jest to związane z sytuacją polityczną w Wielkiej Brytanii. Większość par walutowych pozostaje w zakresach z ostatnich kilku dni (za wyjątkiem par funtowych). Indeksy również konsolidują się w obrębie ostatnich zakresów. W takiej sytuacji należy przypuszczać, że dominujące znaczenie w krótkim terminie będzie miało zachowanie rynku akcji. Przed otwarciem giełd w USA W centrum uwagi będą dane z amerykańskiego rynku pracy publikowane o 14:30. O ile dane nie będą znacząco gorsze od oczekiwań giełdy powinny kontynuować wzrosty (w kierunku 960 na S&P500). Dobrym barometrem nastrojów jest indeks Nasdaq 100, który ustanowia kolejny nowy szczyt trendu wzrostowego. Struktura fal sugeruje, że indeksy sa obecnie w ostatniej podfali wzrostowej przed silniejszą korektą. Prawdopodobnie dlatego wzrostom cen towarzyszy tym razem wzrost zmienności.

EURPLN

Złoty w dalszym ciągu nie jest w stanie znacząco się umocnić przy poprawie nastrojów na rynkach. Czynnikiem ryzyka dla walut z naszego regionu jest niestabilna sytuacja w krajach bałtyckich. Na rynku głośno spekuluje sie o możliwości dewaluacji łotewskiego łata. Na wczorajszej konferencji EBC Trichet został zapytany o możliwość takiego scenariusza. Prezes EBC zapewnił wsparcie ze strony europejskiego banku centralnego oraz MFW mające na celu utrzymanie sztywnego kursu na Łotwie. Oczywiście ostatecznie decyzja będzie należeć do polityków na Łotwie, ale presja ze strony europejskiej (szwedzkiej) na utrzymanie status quo będzie olbrzymia.

Analiza techniczna wskazuje na rosnące zagrożenie wzrostem EURPLN w kierunku 4,65. USDPLN powinien w takiej sytuacji niedługo testować 3,30.


EURUSD

Silne wahania na eurodolarze nie przekreślają jeszcze szans na kontynuację wzrostów w kierunku 1,45. Rosną od kilku dni implikowane zmienności opcji. Oznacza to, że rynek spodziewa się silniejszych ruchów z obecnych poziomów. EURUSD ma dzisiaj trudności z pokonaniem poziomu 1,42. Krótkoterminowym sygnałem kupna będzie pokonanie strefy 1,4227-1,4240. Dzisiaj rynek będzie reagował na miesięczny raport z rynku pracy. Lepsze dane powinny osłabić dolara (wzmonić giełdy). W przyszłym tygodniu pierwszym poważnym impulsem dla rynku będą dopiero dane ze środy (Beżowa księga). Wsparciem na EURUSD pozostaje strefa 1,4050-70.

GBPUSD

Załamanie trendu wzrostowego na funtdolarze zostało dzisiaj potwierdzone. Funt osłabia się pod wpływem negatywnych wiadomości ze świata polityki brytyjskiej. Kolejny już piąty minister z gabinetu Gordona Browna złożył dymisję. Pozycja premiera jest bardzo osłabiona i spekuluje się o możliwości wcześniejszych wyborów. Wśród laburzystów spada poparcie dla obecnego premiera i rosną naciski na jego ustąpienie. Ponadto Gordon Brown rozważa wymianę ministra skarbu, co rodzi oczekiwania na powiększenie i tak dużego deficytu budżetowego. Skala ruchu spadkowego na GBPUSD wskazuje na odwrócenie sentymentu. Korekty wzrostowe wykorzystywalibyśmy do zajmowania krótkich pozycji.

USDJPY

Jen zachowuje się dość stabilnie. Na parach jenowych dominują ruchy związane ze zmianą notowań poszczególnych walut bazowych (jen jest walutą kwotowaną). Słabe zachowanie funta przekłada się na spadek gbpjpy. Silniejsze zachowanie dolara australijskiego przekłada się na wzrost audjpy. Stabilnie zachowuje się dolarjen i eurojen. Rynek wyraźnie czeka na impuls. USDJPY porusza się w obrębie trwającej od kilku dni konsolidacji. Oporem jest strefa 97,20-50. Wsparciem jest strefa 95,20-50. Silniejszy ruch na parach jenowych powinien nastąpić w momencie roztrzygnięcia na rynkach akcji.

Źródło: Wojciech Smoleński, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dane “drugiego kalibru”

Dane “drugiego kalibru”

2024-05-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dane “drugiego kalibru” jakimi są wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA grały wczoraj „pierwsze skrzypce”. To trochę efekt tego, że kalendarz makro jest w tym tygodniu dość ubogi. Silna reakcja osłabienia dolara amerykańskiego, wzrosty indeksów giełdowych oraz spadki rentowności amerykańskiego długu były pokłosiem dość dużej niespodzianki jaką otrzymaliśmy.
Dolar będzie dalej słabł?

Dolar będzie dalej słabł?

2024-05-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł nieznaczne osłabienie dolara po tym, jak rynek dostał słabe dane nt. cotygodniowego bezrobocia, które mogą podbijać oczekiwania, co do wrześniowej obniżki stóp procentowych przez FED. Ruch ten nie był jednak kontynuowany wieczorem, a piątkowy ranek nie przynosi konkretnego kierunku. Zmiany są kosmetyczne - pośród G-10 najlepiej wypada korona norweska, a najsłabsze są dolar nowozelandzki i japoński jen.
Złoty umacnia się po decyzji RPP

Złoty umacnia się po decyzji RPP

2024-05-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Oświadczenie banku po decyzji również nie zaskoczyło i nie dało żadnych sygnałów wskazujących na to, że może dojść do zmiany myślenia ze strony polskich bankierów centralnych. Skoro decyzja była oczekiwania, to skąd umocnienie złotego? Najprawdopodobniej ze zwiększającej się dywergencji pomiędzy bankami centralnymi.
Czy to koniec kilkutygodniowych spadków cen ropy naftowej?

Czy to koniec kilkutygodniowych spadków cen ropy naftowej?

2024-05-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Środowa sesja na Wall Street przyniosła mieszane wyniki indeksów giełdowych. Podczas gdy Dow Jones zyskał 0,4 proc. Nasdaq Composite stracił 0,2 proc. SP500 zamknął się w okolicy poziomu otwarcia. Rentowności amerykańskich obligacji urosły na długim końcu krzywej dochodowości a dolar był umiarkowanie mocniejszy. Inwestorzy czekają na kolejną porcję danych o inflacji w USA (przyszła środa).
Czy BoE zakomunikuje obniżki w czerwcu?

Czy BoE zakomunikuje obniżki w czerwcu?

2024-05-09 Komentarz walutowy XTB
Przed nami dwie ważne decyzje ze strony banków centralnych. W przypadku Rady Polityki Pieniężnej nie powinno być zaskoczenia i ewentualna dyskusja na temat obniżek stóp procentowych może rozpocząć się po okresie wakacyjnym, kiedy znany już będzie wpływ częściowych podwyżek cen energii. Z kolei w przypadku Banku Anglii może pojawić się więcej głosów za obniżką, co sugerowałoby, że również w przypadku Wielkiej Brytanii możliwe są obniżki jeszcze w czerwcu.
Bank Anglii w centrum uwagi

Bank Anglii w centrum uwagi

2024-05-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek rano dolar jeszcze nieco zyskiwał na szerokim rynku, ale był to ruch czysto kosmetyczny. Widać, że do kontynuacji umocnienia amerykańskiej waluty potrzeba będzie nowych argumentów, a te mogą pojawić się (lub wcale nie) dopiero przy okazji publikacji danych CPI z USA w najbliższą środę, 15 maja. Wczoraj mieliśmy niewielką korektę indeksów na Wall Street, ale biorąc pod uwagę skalę ruchu w górę z pierwszych dni maja, jest ona raczej dowodem na to, że rynek jest silny, a apetyt na ryzyko może dalej rozdawać karty (i być może inflacja CPI z USA w przyszłym tygodniu mu w tym aż tak nie przeszkodzi).
Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

2024-05-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street we wtorek poruszała się w trybie konsolidacji. Zmienność na indeksach pozostała niewielka po wcześniejszych dynamicznych wzrostach. Z kolei dolar w minimalnym stopniu umocnił się po słowach Neel Kashkariego z Fed, który wspomniał o możliwych podwyżkach stóp procentowych w USA. Rentowności amerykańskich obligacji na „długim końcu krzywej dochodowości” obniżyły się. Złoto straciło wczoraj ok 0,4 proc. Ropa naftowa WTI przeceniana jest w środę rano o ponad 1,5 proc. Riksbank dziś obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych.
Dolar nieco odbija

Dolar nieco odbija

2024-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi próbę odbicia dolara na szerokim rynku, po tym jak w poniedziałek kontynuował on osłabienie z ubiegłego tygodnia. Najsłabszy w zestawieniach jest dzisiaj dolar australijski, chociaż poranny przekaz z RBA był raczej "jastrzębi" - prezeska Bullock przyznała, że podwyżka była brana pod uwagę, ale ostatecznie uznano, że obecny poziom stóp jest odpowiedni. W górę poszły prognozy dla inflacji CPI na ten rok i jednocześnie przyznano, że stopy procentowe mogą nie zostać obniżone wcześniej, niż w połowie 2025 r. Cofnięcie się notowań AUD ma zatem bardziej charakter krótkoterminowej reakcji - tzw. sprzedaży faktów.
Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

2024-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
W dniu dzisiejszym na rynku forex obserwujemy lekkie odreagowanie po odwilży, która nastąpiła po gorszym raporcie z rynku pracy oraz decyzji Fed w zeszłym tygodniu. Wśród czołówki zyskujących walut ponownie znajduje się dolar (USD) oraz euro (EUR). Wczoraj w drugiej części dnia mieliśmy okazję zapoznać się z pierwszymi opiniami przedstawicieli FOMC po kluczowych danych z rynku pracy w zeszłym tygodniu oraz po majowej decyzji Fed.
Wall Street odrabia kwietniowe straty

Wall Street odrabia kwietniowe straty

2024-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja ponownie charakteryzowała się wysokim apetytem na ryzyko, czego odzwierciedleniem były dobre wyniki indeksów z Wall Street oraz europejskich benchmarków. SP500 zanotował najlepszy trzydniowy wzrost od listopada 2023 roku. Rajd był napędzany spekulacjami, że Fed będzie w stanie obniżyć stopy procentowe w tym roku. Obecne nastroje to wciąż pokłosie ubiegłotygodniowych wydarzeń (NFP oraz FOMC) ale również solidnych wyników spółek za I kwartał.