Pozytywny sentyment utrzymany

Pozytywny sentyment utrzymany
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2009-05-04 (11:02)

Pozytywny sentyment na rynkach utrzymał się przez weekend. Inwestorzy w Azji pozytywnie zareagowali na informację o ustanowieniu przez kraje ASEAN oraz Chiny i Japonię puli o wartości 120 miliardów dolarów na wspieranie lokalnych walut.

Celem jest oczywiście podtrzymanie / poprawa sentymentu do regionu i stabilizacja lokalnych walut. Indeksy europejskie otworzyły się lukami wzrostowymi, a kontrakty amerykańskie wskazują na pozytywne otwarcie w USA. Najistotniejsze w tym tygodniu będzie to, czy rynki zdołają podtrzymać momentum wzrostowe i jak duży będzie wolumen handlu. Bliskość oporów technicznych zniechęca do większego zaangażowania. Dzisiaj popołudniu publikowane będą dane z amerykańskiego rynku nieruchomości - wydatki na inwestycje budowlane. Jutro publikowane będą dane ISM z sektora usług. W środę zapoznamy się z indeksem PMI dla usług oraz z dynamiką sprzedaży detalicznej ze strefy euro. Najistotniejsza będzie jednak czwartkowa konferencja po decyzji EBC. Trichet zapowiedział, że poinformuje rynki o szczegółach dotyczących dodatkowych instrumentów polityki monetarnej. Euro może być podatne na silny ruch w czwartek. W piątek publikowany będzie mięczny raport z ryku pracy.
Waluty z rynków wchodzących, w tym złoty, powinny w najbliższym czasie zyskiwać na fali dobrego sentymentu. Pozytywny wpływ, szczególnie dla walut azjatyckich będzie miała wspomniana wyżej informacja o puli 120 milardów. Widzimy możliwość umocnienia się złotego w kierunku 4,30 i poniżej. Zakres wahań na głównych parach może być ograniczony, ale dominującym czynnikiem będzie dalszy spadek awersji do ryzyka i implikowanej zmienności opcji. Większe wybicie może pojawić się w czwartek.

EURPLN

Czwartkowa korekta wzrostowa na EURPLN zatrzymała się poniżej zniesienia 38,2%. W piątek utrzymujący się dobry sentyment na giełdach amerykańskich wpłynął pozytywnie na złotego i przy mało płynnym rynku eurozłoty wrócił w rejony wsparcia technicznego przy 4,36. Dzisiaj od rana złoty jest nieco słabszy, ale wygląda to na ruch czysto techniczny. Dane PMI dla przemysłu z Polski okazały się nieco lepsze od oczekiwań. Na rynkach utrzymują się dobre nastroje. Najbliższym, krótkoterminowym oporem technicznym powinna być strefa 4,40-4,41. Trend spadkowy na EURPLN powinien być w najbliższych dniach kontynuowany. Spodziewamy się umocnienia złotego przynajmniej do poziomu 4,30. Aktywność na rynku w dniu dzisiejszym może być nadal dość ograniczona. O 10:00 zapoznamy się z prognozą inflacji Ministerstwa Finansów.

EURUSD

Handel w sesji europejskiej pozostaje mało aktywny, co przejawia się niewielkimi wahaniami na eurodolarze i innych głównych parach walutowych. Pozytywne zachowanie giełd azjatyckich doprowadziło do wysokiego otwarcia w Europie. Sprzyja to kontynuacji trendu osłabienia dolara i jena. EURUSD utrzymuje się od rana w dość wąskim zakresie 1,3294-1,3325. Pewnym impulsem mogą być publikowane przed 10:00 dane PMI ze strefy euro. Najbliższym wsparciem technicznym będzie strefa 1,325-1,3275. Oporem pozostaje 1,34-1,3411. W tym tygodniu w centrum uwagi będzie czwartkowa konferencja po decyzji EBC oraz piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy. W między czasie publikowane będą wyniki testów odporności 19 największych banków. Spodziewamy się zawężenia zakresu zmienności na eurodolarze do 1,32-1,34 w najbliższym czasie.

GBPUSD

Funtdolar zachowuje silną korelację z eurodolarem. W czwartek decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Bank Anglii, ale istotniejszy będzie komunikat po decyzji. Funt powinien w dalszym ciągu być silnie skorelowany z sentymentem na rynkach globalnych. EURGBP znajduje się przy wsparciach technicznych - wybicie poniżej 0,8880 powinno doprowadzić do pogłębienia ruchu spadkowego. Funtdolar utrzymuje się poniżej oporu przy 1,50. W najbliższym czasie rynek powinien kolejny raz próbować sforsować barierę 1,50. Nowy szczyt na GBPUSD powyżej 1,51 potwierdziłby trend wzrostowy na tej parze i otworzyłby perspektywy na silniejszy ruch wzrostowy. W najbliższych kilku dniach bardziej prawdopodobne wydaje się utrzymanie ostatnich zakresów.

USDJPY

Jen kolejny dzień z rzędu traci w relacji do głównych walut. Trend wzrostowy w dalszym ciagu jest bardzo jednostronny i nie występują silniejsze korekty. Taka sytuacja jest szczególnie widoczna na parach EURJPY, GBPJPY, AUDJPY. Sentyment na rynkach jest pozytywny i spada awersja do ryzyka. Istotną informacją mającą wpływ na sentyment jest fakt ustanowienia przez kraje ASEAN oraz Chiny i Japonię puli o wartości 120 miliardów dolarów na wspieranie lokalnych walut. Japonia przeznaczy ponad 38 miliardów dolarów na ten cel i ponadto zaoferowała denominowane w jenach swapy o wartości 60 milardów dolarów (podobnie jak Szwajcaria zaoferowała swapy we frankach dla krajów z naszego regionu). Główne pary jenowy dotarły do pierwszych poziomów technicznych wynikających ze zniesień fibonacciego. Dopóki jednak korekty spadkowe są płytkie jen powinien być w dalszym ciągu pod presją.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.