Pozytywny sentyment utrzymany

Pozytywny sentyment utrzymany
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2009-05-04 (11:02)

Pozytywny sentyment na rynkach utrzymał się przez weekend. Inwestorzy w Azji pozytywnie zareagowali na informację o ustanowieniu przez kraje ASEAN oraz Chiny i Japonię puli o wartości 120 miliardów dolarów na wspieranie lokalnych walut.

Celem jest oczywiście podtrzymanie / poprawa sentymentu do regionu i stabilizacja lokalnych walut. Indeksy europejskie otworzyły się lukami wzrostowymi, a kontrakty amerykańskie wskazują na pozytywne otwarcie w USA. Najistotniejsze w tym tygodniu będzie to, czy rynki zdołają podtrzymać momentum wzrostowe i jak duży będzie wolumen handlu. Bliskość oporów technicznych zniechęca do większego zaangażowania. Dzisiaj popołudniu publikowane będą dane z amerykańskiego rynku nieruchomości - wydatki na inwestycje budowlane. Jutro publikowane będą dane ISM z sektora usług. W środę zapoznamy się z indeksem PMI dla usług oraz z dynamiką sprzedaży detalicznej ze strefy euro. Najistotniejsza będzie jednak czwartkowa konferencja po decyzji EBC. Trichet zapowiedział, że poinformuje rynki o szczegółach dotyczących dodatkowych instrumentów polityki monetarnej. Euro może być podatne na silny ruch w czwartek. W piątek publikowany będzie mięczny raport z ryku pracy.
Waluty z rynków wchodzących, w tym złoty, powinny w najbliższym czasie zyskiwać na fali dobrego sentymentu. Pozytywny wpływ, szczególnie dla walut azjatyckich będzie miała wspomniana wyżej informacja o puli 120 milardów. Widzimy możliwość umocnienia się złotego w kierunku 4,30 i poniżej. Zakres wahań na głównych parach może być ograniczony, ale dominującym czynnikiem będzie dalszy spadek awersji do ryzyka i implikowanej zmienności opcji. Większe wybicie może pojawić się w czwartek.

EURPLN

Czwartkowa korekta wzrostowa na EURPLN zatrzymała się poniżej zniesienia 38,2%. W piątek utrzymujący się dobry sentyment na giełdach amerykańskich wpłynął pozytywnie na złotego i przy mało płynnym rynku eurozłoty wrócił w rejony wsparcia technicznego przy 4,36. Dzisiaj od rana złoty jest nieco słabszy, ale wygląda to na ruch czysto techniczny. Dane PMI dla przemysłu z Polski okazały się nieco lepsze od oczekiwań. Na rynkach utrzymują się dobre nastroje. Najbliższym, krótkoterminowym oporem technicznym powinna być strefa 4,40-4,41. Trend spadkowy na EURPLN powinien być w najbliższych dniach kontynuowany. Spodziewamy się umocnienia złotego przynajmniej do poziomu 4,30. Aktywność na rynku w dniu dzisiejszym może być nadal dość ograniczona. O 10:00 zapoznamy się z prognozą inflacji Ministerstwa Finansów.

EURUSD

Handel w sesji europejskiej pozostaje mało aktywny, co przejawia się niewielkimi wahaniami na eurodolarze i innych głównych parach walutowych. Pozytywne zachowanie giełd azjatyckich doprowadziło do wysokiego otwarcia w Europie. Sprzyja to kontynuacji trendu osłabienia dolara i jena. EURUSD utrzymuje się od rana w dość wąskim zakresie 1,3294-1,3325. Pewnym impulsem mogą być publikowane przed 10:00 dane PMI ze strefy euro. Najbliższym wsparciem technicznym będzie strefa 1,325-1,3275. Oporem pozostaje 1,34-1,3411. W tym tygodniu w centrum uwagi będzie czwartkowa konferencja po decyzji EBC oraz piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy. W między czasie publikowane będą wyniki testów odporności 19 największych banków. Spodziewamy się zawężenia zakresu zmienności na eurodolarze do 1,32-1,34 w najbliższym czasie.

GBPUSD

Funtdolar zachowuje silną korelację z eurodolarem. W czwartek decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Bank Anglii, ale istotniejszy będzie komunikat po decyzji. Funt powinien w dalszym ciągu być silnie skorelowany z sentymentem na rynkach globalnych. EURGBP znajduje się przy wsparciach technicznych - wybicie poniżej 0,8880 powinno doprowadzić do pogłębienia ruchu spadkowego. Funtdolar utrzymuje się poniżej oporu przy 1,50. W najbliższym czasie rynek powinien kolejny raz próbować sforsować barierę 1,50. Nowy szczyt na GBPUSD powyżej 1,51 potwierdziłby trend wzrostowy na tej parze i otworzyłby perspektywy na silniejszy ruch wzrostowy. W najbliższych kilku dniach bardziej prawdopodobne wydaje się utrzymanie ostatnich zakresów.

USDJPY

Jen kolejny dzień z rzędu traci w relacji do głównych walut. Trend wzrostowy w dalszym ciagu jest bardzo jednostronny i nie występują silniejsze korekty. Taka sytuacja jest szczególnie widoczna na parach EURJPY, GBPJPY, AUDJPY. Sentyment na rynkach jest pozytywny i spada awersja do ryzyka. Istotną informacją mającą wpływ na sentyment jest fakt ustanowienia przez kraje ASEAN oraz Chiny i Japonię puli o wartości 120 miliardów dolarów na wspieranie lokalnych walut. Japonia przeznaczy ponad 38 miliardów dolarów na ten cel i ponadto zaoferowała denominowane w jenach swapy o wartości 60 milardów dolarów (podobnie jak Szwajcaria zaoferowała swapy we frankach dla krajów z naszego regionu). Główne pary jenowy dotarły do pierwszych poziomów technicznych wynikających ze zniesień fibonacciego. Dopóki jednak korekty spadkowe są płytkie jen powinien być w dalszym ciągu pod presją.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dane “drugiego kalibru”

Dane “drugiego kalibru”

2024-05-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dane “drugiego kalibru” jakimi są wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA grały wczoraj „pierwsze skrzypce”. To trochę efekt tego, że kalendarz makro jest w tym tygodniu dość ubogi. Silna reakcja osłabienia dolara amerykańskiego, wzrosty indeksów giełdowych oraz spadki rentowności amerykańskiego długu były pokłosiem dość dużej niespodzianki jaką otrzymaliśmy.
Dolar będzie dalej słabł?

Dolar będzie dalej słabł?

2024-05-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł nieznaczne osłabienie dolara po tym, jak rynek dostał słabe dane nt. cotygodniowego bezrobocia, które mogą podbijać oczekiwania, co do wrześniowej obniżki stóp procentowych przez FED. Ruch ten nie był jednak kontynuowany wieczorem, a piątkowy ranek nie przynosi konkretnego kierunku. Zmiany są kosmetyczne - pośród G-10 najlepiej wypada korona norweska, a najsłabsze są dolar nowozelandzki i japoński jen.
Złoty umacnia się po decyzji RPP

Złoty umacnia się po decyzji RPP

2024-05-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Oświadczenie banku po decyzji również nie zaskoczyło i nie dało żadnych sygnałów wskazujących na to, że może dojść do zmiany myślenia ze strony polskich bankierów centralnych. Skoro decyzja była oczekiwania, to skąd umocnienie złotego? Najprawdopodobniej ze zwiększającej się dywergencji pomiędzy bankami centralnymi.
Czy to koniec kilkutygodniowych spadków cen ropy naftowej?

Czy to koniec kilkutygodniowych spadków cen ropy naftowej?

2024-05-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Środowa sesja na Wall Street przyniosła mieszane wyniki indeksów giełdowych. Podczas gdy Dow Jones zyskał 0,4 proc. Nasdaq Composite stracił 0,2 proc. SP500 zamknął się w okolicy poziomu otwarcia. Rentowności amerykańskich obligacji urosły na długim końcu krzywej dochodowości a dolar był umiarkowanie mocniejszy. Inwestorzy czekają na kolejną porcję danych o inflacji w USA (przyszła środa).
Czy BoE zakomunikuje obniżki w czerwcu?

Czy BoE zakomunikuje obniżki w czerwcu?

2024-05-09 Komentarz walutowy XTB
Przed nami dwie ważne decyzje ze strony banków centralnych. W przypadku Rady Polityki Pieniężnej nie powinno być zaskoczenia i ewentualna dyskusja na temat obniżek stóp procentowych może rozpocząć się po okresie wakacyjnym, kiedy znany już będzie wpływ częściowych podwyżek cen energii. Z kolei w przypadku Banku Anglii może pojawić się więcej głosów za obniżką, co sugerowałoby, że również w przypadku Wielkiej Brytanii możliwe są obniżki jeszcze w czerwcu.
Bank Anglii w centrum uwagi

Bank Anglii w centrum uwagi

2024-05-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek rano dolar jeszcze nieco zyskiwał na szerokim rynku, ale był to ruch czysto kosmetyczny. Widać, że do kontynuacji umocnienia amerykańskiej waluty potrzeba będzie nowych argumentów, a te mogą pojawić się (lub wcale nie) dopiero przy okazji publikacji danych CPI z USA w najbliższą środę, 15 maja. Wczoraj mieliśmy niewielką korektę indeksów na Wall Street, ale biorąc pod uwagę skalę ruchu w górę z pierwszych dni maja, jest ona raczej dowodem na to, że rynek jest silny, a apetyt na ryzyko może dalej rozdawać karty (i być może inflacja CPI z USA w przyszłym tygodniu mu w tym aż tak nie przeszkodzi).
Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

2024-05-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street we wtorek poruszała się w trybie konsolidacji. Zmienność na indeksach pozostała niewielka po wcześniejszych dynamicznych wzrostach. Z kolei dolar w minimalnym stopniu umocnił się po słowach Neel Kashkariego z Fed, który wspomniał o możliwych podwyżkach stóp procentowych w USA. Rentowności amerykańskich obligacji na „długim końcu krzywej dochodowości” obniżyły się. Złoto straciło wczoraj ok 0,4 proc. Ropa naftowa WTI przeceniana jest w środę rano o ponad 1,5 proc. Riksbank dziś obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych.
Dolar nieco odbija

Dolar nieco odbija

2024-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi próbę odbicia dolara na szerokim rynku, po tym jak w poniedziałek kontynuował on osłabienie z ubiegłego tygodnia. Najsłabszy w zestawieniach jest dzisiaj dolar australijski, chociaż poranny przekaz z RBA był raczej "jastrzębi" - prezeska Bullock przyznała, że podwyżka była brana pod uwagę, ale ostatecznie uznano, że obecny poziom stóp jest odpowiedni. W górę poszły prognozy dla inflacji CPI na ten rok i jednocześnie przyznano, że stopy procentowe mogą nie zostać obniżone wcześniej, niż w połowie 2025 r. Cofnięcie się notowań AUD ma zatem bardziej charakter krótkoterminowej reakcji - tzw. sprzedaży faktów.
Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

2024-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
W dniu dzisiejszym na rynku forex obserwujemy lekkie odreagowanie po odwilży, która nastąpiła po gorszym raporcie z rynku pracy oraz decyzji Fed w zeszłym tygodniu. Wśród czołówki zyskujących walut ponownie znajduje się dolar (USD) oraz euro (EUR). Wczoraj w drugiej części dnia mieliśmy okazję zapoznać się z pierwszymi opiniami przedstawicieli FOMC po kluczowych danych z rynku pracy w zeszłym tygodniu oraz po majowej decyzji Fed.
Wall Street odrabia kwietniowe straty

Wall Street odrabia kwietniowe straty

2024-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja ponownie charakteryzowała się wysokim apetytem na ryzyko, czego odzwierciedleniem były dobre wyniki indeksów z Wall Street oraz europejskich benchmarków. SP500 zanotował najlepszy trzydniowy wzrost od listopada 2023 roku. Rajd był napędzany spekulacjami, że Fed będzie w stanie obniżyć stopy procentowe w tym roku. Obecne nastroje to wciąż pokłosie ubiegłotygodniowych wydarzeń (NFP oraz FOMC) ale również solidnych wyników spółek za I kwartał.