Rekordowe osłabienie dolara

Rekordowe osłabienie dolara
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2007-09-13 (11:37)

Ostatnie sesje na krajowym rynku walutowym to nieprzerwany proces aprecjacji polskiej waluty. Jedną z głównych przyczyn jest słabość dolara, który traci wskutek coraz większych nadziei na obniżkę stopy przez FED o 50 punktów bazowych. Kurs EUR/PLN spadł na początku dzisiejszej sesji do poziomu 3,7650 natomiast USD/PLN do 2,7080.

Dynamiczny spadek drugiej pary walutowej jest także konsekwencją wyłamania ważnego wsparcia na poziomie 2,75. Kolejnym jest dopiero dolne ograniczenie kanału spadkowego w okolicach 2,66. Jednak na dziś poziom ten wydaje się być zbyt odległy. W ślad za mocnym złotym rosła wczoraj także warszawska giełda. Pomimo, że wzrosty odbywały się na małym obrocie to widać, że u światowych inwestorów wrócił apetyt na ryzyko. Aktualnie nie widać wielu argumentów mogących świadczyć o odwróceniu tendencji z ostatnich dni.

Jedną z niewielu informacji opublikowanych w ostatnim czasie, która jest niekorzystna dla rodzimej waluty jest podany wczoraj bilans obrotów bieżących za lipiec. Podczas gdy prognozy zakładały -1040 mln EUR w rzeczywistości wyniósł on -1300 mln EUR. Wynikać to może ze wzrostu importu i w średnim okresie może wpłynąć na osłabienie złotego.

Coraz większa niepewność dotyczy prognoz przyszłych decyzji RPP. Ostatnie wypowiedzi jej członków sugerują, że podwyżka stopy procentowej czeka nas jeszcze w tym roku. Jednak naszym zdaniem takiej decyzji należy spodziewać się dopiero na początku przyszłego roku. Przemawia za tym fakt silnego złotego oraz możliwość spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce.

Dzisiaj zostanie podana wysokość inflacji CPI w sierpniu. Będzie to informacja ważna dla RPP i przybliży jej przyszłą decyzję o stopach. Prognozy zakładają spadek do 1,9% (r/r) oraz -0,1% (m/m). Podczas czwartkowej sesji kurs rodzimej waluty powinien pozostawać w konsolidacji.

Podczas wczorajszej sesji wartość euro wyrażana w dolarze utrzymywała się na rekordowo wysokich poziomach. Pod koniec dnia za europejską walutę płacono nawet ponad 1,39 USD. Obecny kurs EUR/USD to 1,3890 USD. W kolejnych godzinach powinien obniżyć się do poziomu 1,3840. Inwestorzy dyskontowali w środę w swych poczynaniach ewentualną obniżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Przy możliwej decyzji Europejskiego Banku Centralnego o podniesieniu kosztu pieniądza w strefie euro, waluta ta może pozostawać mocna. We wczorajszym wywiadzie członek rady ECB Vitor Constancio powiedział, że ewentualne podjęcie kroków w tej sprawie instytucja ta uzależnia od długość trwania zawirowań na rynku finansowym. Dodał, że obecny kurs wymiany euro jest bardzo ważnym elementem wpływającym na inflację. W obecnej sytuacji, gdy trwa aprecjacja europejskiej waluty i nie cichną echa kryzysu sektora nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, perspektywa podwyżki stóp procentowych w strefie euro wydaje się oddalać i nie zostanie ona prawdopodobnie dokonana na najbliższym spotkaniu ECB, które odbędzie się na początku przyszłego miesiąca.

Z Wielkiej Brytanii nadeszły informacje, że w sierpniu spadły tam ceny mieszkań, po raz pierwszy od 2005 r. W ostatnim czasie rosły one gwałtownie, jednak trend ten został powstrzymany pięcioma podwyżkami stóp procentowych, które skutecznie zniechęciły kupujących na kredyt. Wpływ na tę sytuację miały również wcześniejsze negatywne doniesienia z sektora ryzykownych pożyczek hipotecznych w USA. Sprawiły one, że zwiększono wymagania wobec kredytobiorców, co może oddziaływać na ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii również w kolejnych miesiącach. Spadek wartości domów, przy zbyt pochopnym udzielaniu kredytów przyczynił się do kryzysu rynku hipotecznego w Stanach Zjednoczonych. Za wcześnie jednak mówić, by sytuacja ta powtórzyła się w Zjednoczonym Królestwie, choć i tam procent ryzykownych pożyczek jest relatywnie duży.

Podczas wczorajszej sesji cena baryłki ropy osiągnęła historyczne szczyty (bez korygowania jej o inflację, uwzględniając bieżącą wartość to jest ona największa od początku lat osiemdziesiątych). Na giełdzie w Nowym Jorku płacono za nią nawet powyżej 80 USD. Przyczyną tego wzrostu, były doniesienia o spadku jej zapasów o wiele większym od oczekiwań. Ponadto inwestorzy uważają, że planowane przez OPEC zwiększenie wydobycia o 500 tys. baryłek dziennie nie jest wystarczające przy aktualnych problemach z podażą tego surowca. Zagrożeniem dla wielkości światowej produkcji ropy może być tworzący się właśnie nad Atlantykiem kolejny huragan, który może zmierzać w stronę Zatoki Meksykańskiej, gdzie ulokowana jest duża część amerykańskich platform wiertniczych. Dwa poprzednie żywioły, które przeszły w ostatnim czasie w okolicy tego regiony nie przyczyniły się do znacznych strat.
Podczas dzisiejszej sesji poznamy cotygodniowe dane dotyczące bezrobocia w USA oraz decyzję Banku Szwajcarii w sprawie wysokości stóp procentowych.

Źródło: Marcin Ciechoński, Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

2024-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.