Czy dane makro uzasadniają 50 pkt obniżkę?

Czy dane makro uzasadniają 50 pkt obniżkę?
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-09-13 (10:14)

Ostatnie ruchy na rynkach związane były z tym, że inwestorzy zaczęli wyceniać w USA rozpoczęcie cyklu obniżek stóp. Dolar znajduje się pod silną presją, złoto i wiele innych surowców rośnie, rentowności obligacji wypadły dołem z długoterminowego zakresu, którego granica znajdowała się przy 4,5% na 10-latce. Waluty wysokooprocentowane, lub te, których perspektywy w kwestii stóp procentowych są lepsze niż w przypadku USD, rosły.

Wielu inwestorów zaczęło liczyć nawet na 50 pkt. obniżkę. Słabe dane makro w ostatnim czasie i podobieństwo obecnej sytuacji do 1998 roku czynią takie oczekiwania uprawnionymi. Ta sytuacja jednak jest dość niewygodna dla FED-u. Na razie gospodarka jest na tyle rozpędzona, że nie wymaga natychmiastowej reanimacji za pomocą zmniejszania kosztu pieniądza, ceny surowców i żywności rosną, co zagraża wzrostem inflacji. Jeśli jednak FED zawiedzie obecne oczekiwania (25-50pkt obniżki) to rynek akcji może zacząć znowu spadać – a tego FED na pewno by chciałby uniknąć. Uważamy, że 18 września FED obniży stopy by usatysfakcjonować inwestorów, nie zawieść ich nadziei, a nie po to by pomóc realnej gospodarce. Nawet obniżka o 50 pkt nic obecnie nie zmieni. Po 1998 FED obniżył stopy kilkakrotnie, co tylko przedłużyło o dwa lata hossę, lecz kryzys i tak przyszedł. Inwestorzy powinni o tym pamiętać. Dzisiejsze i jutrzejsze dane makro mogą wywołać spore zamieszanie na rynkach, jeśli okaże się, że mogą być argumentem w dywagacjach na temat obniżek stóp.

EURPLN

Złoty sforsował kolejną barierę przy 3.7750, w okolicy 3.7850 niektórzy inwestorzy oczekiwali odbicia, jego brak był czynnikiem sprzyjającym dalszej aprecjacji złotego. Powodem jest poprawa sentymentu, wzrosty cen akcji i słaby dolar, będący wynikiem wyceny przez inwestorów obniżek stóp procentowych. Godny uwagi (na przyszłość) jest kompletny brak wpływu sytuacji politycznej oraz informacji związanych z przyszłorocznym budżetem na wartość złotego. Złoty reaguje praktycznie tylko na sygnały płynące z rynków zagranicznych i radzi sobie dobrze wtedy, gdy rośnie apetyt na ryzyko. Dzisiejsze dane nie powinny wiele zmienić. Złoty osłabi się prawdopodobnie dopiero, gdy inwestorzy ograniczą nieco swoje oczekiwania na obniżki, bądź zrealizują zyski po decyzji FOMC 18 września. 3.75 powinno wytrzymać.

EURUSD

Dolar nadal znajduje się pod silną presją. Trend ten jest wyraźnie widoczny on ponad tygodnia, rośnie szczególnie euro, także do funta, co jest odzwierciedleniem lepszych perspektyw odnośnie stóp, mimo, że są one najniższe z całej trójki. Siłą dolara związana z niepokojem na rynkach ustąpiła słabości związanej ze słabszą gospodarką i perspektywą spadku stóp procentowych. Oczekiwania odnośnie posiedzenia FOMC powinny stale wywierać presję na dolara. Wyraźnym celem wzrostów jest teraz okolica 1.3950 – czyli linia łącząca ostatnie szczyty oraz górna granica ponad rocznego kanału wzrostowego. Sądzimy, że jest możliwa lekka korekta na dzień lub dwa przed decyzją, będzie ona związana z realizacją zysków. Co będzie się działo dalej zależy od tego o ile FED obniży stopy, jeśli o 50 pkt, może na rynkach pojawić się nowa fala optymizmu, jeśli o 25 pkt. inwestorzy zrealizują zyski.

GBPUSD

Dolar nadal kontynuuje osłabianie się. Obecnie krótkoterminowe opór na GBPUSD wyznacza linia poprowadzona po ostatnich maksimach. W dalszym ciagu znajdujemy się w kanale wzrostowym, który zaczał się kształtować mniej więcej w połowie sierpnia. W dłuższym terminie celem umacniania się funta jest rejon 2,0400, jednak wczesniej możemy zaobserwować rozszerzenie się ruchu korekcyjnego w okolice 2,0200-2,0230, czego zapowiedzia jest formacją, jaka ukształtował się wczoraj na itsotnym poziomie geometrycznym na wykresie dziennym. Obecnie poczekalibysmy na zakończenie korekty na GBPUSD i na nowo kupowali GBPUSD na wyżej wymienionych poziomach. Dolne ograniczenie kanału wzrostowego wyznacza wsparcie na poziomie 2,0180.

USDJPY

Rezygnacja premiera Abe z urzędu była lekkim zaskoczeniem, jednak taka decyzja nie miała raczej wpływu na notowania USDJPY. Zazywczaj brak stabilności w rządzie przyczynia się do osłabienia danej waluty, jednak w tym przypadku jest inaczej. Najwyrażniej Japonia potrzebuje takich zmian. Następca Abe ma zostac wybrany 19 września, prawdopodobnie będzie to zwolennik niskich stóp procentowych. Znajdujemy się blisko istotnej strefy oporu w rejonie 114,60-115,00. Poziom 114,80 wyznacza 50% zniesienia fib ostatnich spadków z poziomu 117,13 na 112,54. Ponieważ USDJPY w ciagu kilku ostatnich dni jest dość stabilny, to można by się pokusić o kupno USDJPY w okolicy 113,90 i sprzedaż dolarjena w strefie 114,80-115,00. 20-okresowa średnia na wykresie dziennym wyznacza opór na poziomie 115,10.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cisza przed burzą? Polski Złoty mocny, ale rynek czeka na decyzje NBP

Cisza przed burzą? Polski Złoty mocny, ale rynek czeka na decyzje NBP

2025-07-22 Komentarz do rynku złotego MyBank.pl
Ostatnie dni przyniosły istotne wydarzenia na rynku walutowym w Polsce, a złoty zyskał na uwadze zarówno inwestorów, jak i analityków. Jego kurs wobec dolara i euro wykazuje stabilność z wyraźnym, choć umiarkowanym umocnieniem w ujęciu tygodniowym, co stanowi odzwierciedlenie zmian w otoczeniu makroekonomicznym oraz ruchów podejmowanych przez kluczowe instytucje krajowe i zagraniczne. W rezultacie waluta, niekiedy poddawana niepewnym wpływom politycznym, teraz przechodzi etap, który można określić jako konsolidacyjno‑stabilizacyjny.
Złoty vs groźba ceł Trumpa – jak wojna handlowa może zachwiać polską walutą

Złoty vs groźba ceł Trumpa – jak wojna handlowa może zachwiać polską walutą

2025-07-21 Komentarz walutowy MyBank.pl
Rynek walutowy pozostaje w centrum zainteresowania inwestorów i analityków, zwłaszcza w kontekście sytuacji polskiego złotego. Obecnie złoty cieszy się względną stabilnością, choć kursy głównych walut, takich jak euro czy dolar amerykański, wskazują na subtelne wahania, które mogą zapowiadać przyszłe zmiany.
Czy EBC zacznie bać się o zbyt niską inflację?

Czy EBC zacznie bać się o zbyt niską inflację?

2025-07-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwarty tydzień lipca jest dosyć spokojny pod względem odczytów makroekonomicznych, choć zawiera jedno ważne wydarzenie z perspektywy euro. Będzie to decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Choć konsensus rynkowy jasno wskazuje na brak perspektyw na obniżki stóp procentowych, pojawia się coraz więcej znaków, że bank może zacząć obawiać się o zbyt niską inflację, co mogłoby skłonić do dalszych obniżek stóp procentowych w tym roku.
Utrzymuje się popyt na polskie aktywa...

Utrzymuje się popyt na polskie aktywa...

2025-07-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
W piątek złoty zyskał, wyraźniejszy ruch zaliczyła też warszawska giełda. Czy to sygnał, że zainteresowanie polskimi aktywami nadal się utrzymuje? Co ciekawe ma ono miejsce w sytuacji, kiedy na rynkach rośnie napięcie związane z negocjacjami handlowymi pomiędzy Unią Europejską, a USA. Piątkowe doniesienia wskazywały na to, że prezydent Trump pozostaje nieugięty w kwestii podwyższenia minimalnej stawki celnej do poziomu 15-20 proc. na wszystkie towary z UE wobec "standardowych" 10 proc.
Ruchy negocjacyjne

Ruchy negocjacyjne

2025-07-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy handel nie przynosi konkretnego kierunku na parach dolarowych. Uwagę zwróciła w godzinach nocnych zmienność na jenie po tym, jak rządząca obecnie koalicja przegrała wybory do niższej izby japońskiego parlamentu (tzw. Izby Radców). To kolejna porażka po tym, jak na jesieni nie udało się utrzymać większości w izbie wyższej. Mimo perspektywy rządu mniejszościowego premier Ishiba nie zamierza podać się do dymisji i jak podkreślił, kluczowe jest teraz doprowadzenie negocjacji handlowych z USA do końca.
Polski złoty (PLN) pozostaje pod presją

Polski złoty (PLN) pozostaje pod presją

2025-07-17 Komentarz walutowy MyBank.pl
Dziś, 17 lipca 2025 roku, polski złoty pozostaje pod presją, tracąc lekko wobec głównych walut. W połowie dnia kurs dolara amerykańskiego wzrósł do poziomu około 3,67 zł, notując umiarkowane umocnienie wobec złotego, co wpisuje się w szerszy trend korekcyjny na parze EUR/USD, gdzie dolar odrabia wcześniejsze straty w reakcji na ostatnie dane gospodarcze z USA oraz napięcia wokół potencjalnych zmian taryf handlowych.
Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

2025-07-11 Analizy walutowe MyBank.pl
Początek wakacji miał przynieść stabilizację i jasność co do dalszego kierunku w międzynarodowych relacjach handlowych, jednak Donald Trump ponownie zaskoczył świat swoją agresywną polityką celną. Od początku lipca prezydent USA grozi kolejnymi podwyżkami ceł, wymierzonymi praktycznie we wszystkich ważniejszych partnerów handlowych. Trump planuje wprowadzenie ceł już od sierpnia, co wywołuje ogromne poruszenie na globalnych rynkach.
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

2025-07-10 Analizy walutowe MyBank.pl
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA bezprecedensowych, 50-procentowych ceł na import brazylijskich towarów. Decyzja Donalda Trumpa, która mocno zaskoczyła rynek, jest szczególna nie tylko ze względu na wyjątkowo wysoką skalę taryf, ale również z uwagi na jej wyraźny kontekst polityczny.
Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.