Złoty oddał już 13 groszy z ostatniej fali umocnienia

Złoty oddał już 13 groszy z ostatniej fali umocnienia
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2009-02-12 (10:34)

Przebieg wczorajszych i wtorkowych notowań na rynkach finansowych odzwierciedla wzrost sceptycyzmu co do skuteczności planu stymulacji fiskalnej przygotowanego przez administrację Baracka Obamy. Ceny akcji na głównych giełdach spadają, zyskują jen i dolar - waluty, których wycena poprawia się, gdy na rynku rośnie awersja do ryzyka.

Złoty oddał już 13 groszy z ostatniej fali umocnienia, która sprowadziła EURPLN z okolic 4,70 do poziomów bliskich 4,40. Wątpliwości dotyczące konstrukcji planu zaczęły pojawiać się jeszcze w trakcie przepychanek między parlamentarzystami w amerykańskim Kongresie, którzy dążyli wyraźnie do tego, aby móc "wyrwać" jak najwięcej pieniędzy na niedookreślone "dofinansowania dla stanów" - budżet federalny zaciągając dalsze pożyczki miałby po prostu dorzucić kasy do budżetów stanowych, cierpiących na deficyt środków. Informacje z rynku nieruchomości również nie mogą napawać optymizmem - dalsze spadki cen mieszkań sprawiły, że Freddie Mac i Fannie Mae mogą potrzebować dodatkowych 200 mld USD. Sumy, którymi zaczyna się obracać opisując dalszy rozwój planu TARP przemianowanego na FSP (z "Toxic Assets Relief Program" na "Financial Stability Plan" - wyjątkowo znacząca zmiana...) idą już w biliony dolarów. Obecne wysiłki jednak nie rozwiązują głównego problemu, jakim jest zanik rynku kredytowego, być może warto zdecydować się na wariant szwedzki, przynajmniej w ograniczonym zakresie, lub na powołanie "złego banku". Byłoby to jednoznaczne z wyłożeniem dodatkowych pieniędzy przez podatników stricte na ratowanie banków, a nie na inwestycje w infrastrukturę. Obecnie kurs EURUSD ustabilizował się w okolicach 1,29; uwarunkowania psychologiczne w krótkim okresie premiują dolara.

Na rynku lokalnym oprócz negatywnych impulsów z USA liczy się także ryzyko związane z krachem gospodarczym na Ukrainie i domniemanymi trudnościami finansowymi rosyjskich banków. W tle tego bieżącego zamieszania wciąż jednak jest relatywnie najkorzystniejsza w regionie sytuacja gospodarcza Polski oraz plan wejścia do strefy euro. Zdaniem Mariana Nogi z RPP, złoty może zyskać na wartości dzięki jasnemu planowi polskiego rządu w sprawie wejścia do strefy euro. Zwrócił on również uwagę na zdrowe fundamenty polskiej gospodarki. W tym kontekście specjalnego znaczenia nabierają słowa Sławomira Nowaka, szefa gabinetu politycznego premiera: "Rząd i SLD potwierdziły potrzebę konsekwentnego i szybkiego zmierzania do euro. Z dużym zrozumieniem SLD odnosi się do trzymania w ryzach deficytu budżetowego 18 mld złotych" - powiedział Nowak na briefingu prasowym. Spotkania premiera z liderami partii opozycyjnych stwarzają nadzieję na osiągnięcie konsensusu w sprawie zastąpienia złotego przez euro - niebagatelne znaczenie psychologiczne i praktyczne ma tu przykład Słowacji, która na zawirowaniach na rynkach finansowych nie straciła dzięki obecności w ERM2. Rozmowy polityków mogą stanowić podstawę do krótkoterminowej spekulacji o możliwości porozumienia, szczególnie, że prezes PiS, Jarosław Kaczyński, wyraźnie złagodził retorykę po spotkaniu z premierem. Nie widać jedynie zgody co do reakcji sektora finansów publicznych na możliwość spadku tempa wzrostu gospodarczego. Obecnie wiarygodność kredytowa Polski na rynku międzynarodowym jest bardzo dobra (popyt dwukrotnie przewyższał podać na ostatniej aukcji długu publicznego zorganizowanej przez Ministerstwo Finansów), ale sytuacja ta najprawdopodobniej zmieniła by się gwałtownie, gdyby minister finansów z dnia na dzień ogłosił, że potrzebuje pożyczyć extra 20 mld PLN w porównaniu do wcześniej zakładanej ścieżki zadłużenia publicznego. Trudności w finansowaniu odczuwają Grecja, Włochy i Portugalia, tak więc obecne uwarunkowania zewnętrzne w mojej ocenie utrudniają prowadzenie ekspansywnej polityki fiskalnej w Polsce gdyż wiązało by się to ze wzrostem ryzyka przypisywanego naszemu krajowi.

W kalendarzu danych makroekonomicznych najważniejszą informacją będzie dziś odczyt o sprzedaży detalicznej w USA (bez środków transportu, prognoza -0,3% m/m) oraz produkcja przemysłowa w strefie euro (prognoza: -2% m/m, -8,7& y/y). W ciągu dnia na rynku międzynarodowym należy śledzić przebieg notowań giełdowych we Frankfurcie i Nowym Jorku - powinny one odzwierciedlać ocenę planu stymulacji fiskalnej. Na rynku lokalnym wciąż dominują czynniki negatywne dla złotego, ale po raz pierwszy w tym tygodniu pojawia się realna możliwość skontrowania ich przez spekulację nt. zmiany prawdopodobieństwa przyjęcia euro w Polsce, które przez ostatnie 2 miesiące wyraźnie spadło. Gdyby politykom udało się osiągnąć kompromis w tej kwestii, to miało by to niebagatelne wprost konsekwencje dla lokalnego rynku walutowego.

Źródło: Piotr Denderski, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

2025-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Nieścisłości dotyczące ceł ze strony Stanów Zjednoczonych są tak ogromne, że w zasadzie nikt nie wie, jakie stawki obowiązują na różne kategorie produktów. W ciągu weekendu Trump wskazał, że zamierza wyłączyć elektronikę z potężnych 145% ceł na Chiny, a obecnie mówi się, że mają obowiązywać pierwotne stawki 20%. Trump mówi również, że zawieszenia ceł nie oznaczają, że nie będą one obowiązywać w przyszłości, ale jednocześnie zapowiada kolejne możliwe ulgi dla innych sektorów. Czy ostatnie działania pokazują, że Trump traci swoją przewagę w wojnie handlowej?
Wyjątki to objaw słabości Trumpa?

Wyjątki to objaw słabości Trumpa?

2025-04-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na to zdają się po cichu liczyć rynki, po tym jak Biały Dom zakomunikował, że elektronika użytkowa z Chin będzie wyłączona spod horrendalnych ceł (stawka wyniesie zaledwie 20 proc.) i nie wykluczył, że podobny ruch dotknie też import półprzewodników. Czy to sygnał, że Donald Trump zaczyna odczuwać presję ze strony biznesu, który zwyczajnie jest na niego "wściekły"?