Czy obecna recesja jest "inna"?

Czy obecna recesja jest
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-12-02 (12:01)

Niewątpliwie kryzys finansowy wywołany przez załamanie się systemu "rozdawnictwa" kredytów, który sztucznie przedłużył boom na rynku nieruchomości ma ogromny wpływ na realną gospodarkę. Ujawnia się to w ostatnio publikowanych danych.

Czy obecne recesja jest "inna"? Z pewnością nietypowa jest skala i zasięg recesji. Załamanie się rynków nieruchomości w wielu krajach w zbliżonym czasie przekłada się na spadek popytu oraz systematyczny wzrost bezrobocia. No tak, ale to przecież dość normalne w każdej recesji. Pogorszenie się kondycji finansowej przedsiębiorstw też jest typowym zjawiskiem w czasie dekoniunktury. Można więc powiedzieć, że recesja gospodarek objawia się dość tradycyjny sposób. Nietypowe było natomiast źródło kryzysu i skala poprzedzającego je boomu. Niezbezpieczeństwo obecnej recesji polega na tym, że większość przedsiębiorstw została zaskoczona tempem załamania.

Utrzymująca się wysoka niepewność na rynkach nie sprzyja długoterminowym inwestycjom. Dlatego po kilku dniach silnych wzrostów gracze bardzo szybko realizowali zyski. Co prawda w ostatnim tygodniu indeks zmienności VIX obrazujący poziom strachu inwestorów spadł o 30%, ale do uspokojenia rynków potrzebny będzie bardziej długotrwały spadek zmienności. Możemy więc dalej spodziewać się silnych i gwałtownych ruchów na giełdach.

Dolar w ograniczonym stopniu reaguje na zmiany nastrojów na parkietach. Jest to sygnał, że rynek może niedługo skoncentrować się na innych czynnikach. Brak reakcji może być jednak chwilowy. Podobnie osłabienie złotego było mało przekonywujace, a pod koniec dnia złoty zdołał się nawet umocnić. Jedynie jen dynamicznie się umacniał pod wpływem spadków na giełdach.

Dzisiaj brakowało będzie impulsów w postaci publikacji danych. Jutro najważniejsze będą dane ISM dla usług oraz sprzedaż detaliczna w strefie euro.

EURPLN

Gwałtowne spadki na giełdach wpływają negatywnie na sentyment do złotego, ale zakres osłabienia polskiej waluty jest niewielki. Dużo negatywnych informacji jest już najwidoczniej w cenach. Wczorajsze zachowanie złotego pod koniec dnia było dość zaskakujące - przy spadających indeksach, surowcach i mocnym dolarze złoty zaczął się umacniać. Gdyby to miało się powtórzyć dzisiaj, to będzie to bardzo pozytywny sygnał dla złotego.Najbliższym oporem pozostaje strefa 3,85-3,86, a wsparciem 3,79-3,80.

EURUSD

EURUSD konsekwentnie od kilku dni schodzi na coraz niższe poziomy, jednak proces ten jest bardzo powolny. Strefa wsparcia 1,2570-1,26 jest ciągle mocno broniona. Trudności z przebiciem dość mało istotnych poziomów wskazują na to, że rynek jest obecnie ciągle w fazie trendu bocznego. Końcówka roku może przynieść dalsze umocnienie dolara tak jak to miało miejsce pod koniec ubiegłego kwartału. W krótkim terminie utrzymanie wsparcia przy zniesieniu 76,4% jest pozytywnym sygnałem - poniżej tego poziomu można spodziewać się sporej liczby stop lossów.

GBPUSD

Spadki na GBPUSD zatrzymały się w pobliżu linii poprowadzonej po minimach z 13 i 21 listopada. Brak silniejszego odbicia z poziomu 1,48 będzie sygnałem słabości funta. Konsolidacja w przedziale 1,46-1,55 zapoczątkowana w połowie listopada ma szansę się przedłużyć, jeżeli GBPUSD powróci ponad 1,50. Do czwartkowej decyzji w sprawie stóp procentowych rynek może być niechętny do większych ruchów. Dodatkową presję na funta wywiera wznowienie trendu umocnienie jena. GBPJPY jest bliski przebicia tegorocznych minimów.

USDJPY

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami USDJPY ustanowił minimum w pobliżu 92,50. Bardzo słaba sesja na Wall Street oraz spadki w Azji sprzyjają umocnieniu jena. Mimo negatywnych nastrojów jen może się lekko osłabić do otwarcia w USA. Indeksy amerykańskie mogą rozpocząć sesję od próby wzrostów po wczorajszej głębokiej wyprzedaży. Korekta wzrostowa na USDJPY nie powinna przekroczyć strefy 93,80-94, gdzie znajduje się najbliższy opór techniczny.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.