Inwestorzy pozostają czujni

Inwestorzy pozostają czujni
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-11-19 (10:02)

Wtorek przyniósł umocnienie waluty amerykańskiej. Światowe perspektywy gospodarcze ulegają pogorszeniu, co skłania inwestorów do wycofywania się z ryzykowanych inwestycji w akcje, wyżej oprocentowane waluty czy towary. Wciąż obserwujemy dużo zapotrzebowanie na dolara.

Obawy przed dalszym narastaniem spowolnienia gospodarki sprawiają, że inwestorzy pozostają czujni. Oczywiście dobre informacje napływające na rynek wywołują chwilowy optymizm, jak też miało to miejsce w przypadku publikacji lepszych od prognoz wyników finansowych HP.

Przede wszystkim w dniu wczorajszym uwagę przykuwał złoty, który istotnie tracił na wartości, co miało w głównej mierze związek z utrzymującym się nienajlepszym sentymentem wśród inwestorów i nastrojami na rynkach akcji. Pomimo utrzymującej się wysokiej dynamiki płac w Polsce, coraz więcej członków RPP zaczyna mówić o możliwych obniżkach stóp procentowych na najbliższych posiedzeniach Rady, mając na uwadze osłabienie tempa wzrostu polskiej gospodarki.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Anglii (ze względu na zaskakująco dużą obniżkę stóp procentowych), a także dane z rynku nieruchomości w USA. Notatki BoE powinny być dość gołębie i skoncentrowane wokół walki z kryzysem i słuszności obecnej polityki monetarnej wobec sprawdzających się prognoz na temat słabnącej presji inflacyjnej.

Spodziewana jest również kontynuacja spadku cen domów i utrzymanie niskiej dynamiki wydanych zezwoleń na budowy domów. Mniejszy wpływ będą miały dane o inflacji CPI z USA czy protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, gdyż obecnie zmiany cen w małym stopniu determinują decyzje Fed odnośnie stóp procentowych.

EURPLN

Pomimo publikacji nieco lepszych niż oczekiwano danych z Polski na temat przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia, złoty istotnie tracił na wartości. Przede wszystkim nasza waluta pozostaje teraz pod wpływem nastrojów na rynkach, gdzie wciąż utrzymuje się duża nerwowość. Eurozłoty obronił wsparcie w okolicy 3,77 i z technicznego punktu widzenia obecnie powinny być kontynuowane wzrosty w okolice 3,90, gdzie znajduje się projekcja 127,2% zniesienia całości ostatniej fali korekcyjnej z poziomu 3,8460 w rejon 3,6480. Dopóki nie nastąpi istotna poprawa sentymentu wśród inwestorów, to presja na złotego powinna utrzymywać się.

EURUSD

Eurodolar zachowywał się wczoraj dość stabilnie, pozostając w wąskim zakresie wahań. Spadki na tej parze wyraźnie wyhamowały, jednak EURUSD w dalszym ciągu handlowany jest poniżej linii oporu wyznaczonej poprzez ostatnie minima lokalne przebiegającej w okolicy 1,2670. Dopiero przełamanie tego poziomu i wyjście powyżej poziomu 1,2700 zanegowałoby sekwencje coraz niższych szczytów, jaką obserwujemy na wykresie. Dopóki bronione są październikowe minima na indeksach, jest szansa na ruch korekcyjny. Istotne wsparcie wyznaczają okolice 1,2400.

GBPUSD

Lepszy sentyment do waluty amerykańskiej, jaki utrzymywał się w dniu wczorajszym, sprowadził kurs GBPUSD ponownie w okolice 1,4900, gdzie przebiega 50-okresowa średnia na wykresie godzinowym. GBPUSD obronił to dość istotne wsparcie, wobec czego w dalszy ciągu widzielibyśmy możliwość rozszerzenia się obecnego ruchu korekcyjnego w okolice 1,5150-1,52, gdzie przebiega linia trendu spadkowego na tej parze. Dziś publikacja notatek BoE może okazać się motorem do silniejszych ruchów. Najbliższe wsparcie stanowi poziom 1,4900.

USDJPY

Dolarjen zachowuje się w dalszym ciągu bardzo stabilnie, mimo utrzymującego się niepokoju wśród inwestorów. Pasmo wahań od dołu wyznaczone jest przez linie poprowadzoną po minimach lokalnych z końca października i początku listopada przebiegająca w okolicy 96,00. Od góry natomiast ograniczenia wyznacza poziom 98,30. Spekulacje na temat tego, iż rząd nie udzieli pomocy zmagającym się z problemami producentom samochodów nie przyczyniły się do istotnego umocnienia jena. W przypadku dalszych spadków indeksów akcji należałoby spodziewać się przełamanie najbliższego wsparcia i dalszych spadków na USDJPY.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.