W tym tygodniu ważne dane makroekonomiczne

W tym tygodniu ważne dane makroekonomiczne
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-11-03 (11:15)

Notowania złotego rozpoczęły nowy tydzień od względnie wysokich poziomów w stosunku do głównych walut. Na otwarciu dzisiejszej sesji kurs EUR/PLN znajdował się poniżej poziomu 3,5000, a USD/PLN bardzo blisko wsparcia 2,7000.

Wystarczył jednak niewielki ruch w dół na eurodolarze i polska waluta zaczęła tracić na wartości. W najbliższym czasie notowania złotego cały czas pozostawać będą pod wpływem zmian kursu EUR/USD, a krajowe dane makroekonomiczne będą miały znaczenie drugorzędne. Tym bardziej, że w tym tygodniu nie poznamy istotnych doniesień z polskiej gospodarki. Dziś rano opublikowany został wskaźnik PMI za październik. Spadł on do 43,7 pkt z 44,9 pkt we wrześniu, odczyt nie wywarł jednak dużego wrażenia na inwestorach. Około godziny 10:00 opublikowany zostanie szacunek inflacji Ministerstwa Finansów. Dane te są bliskie obliczeniom Głównego Urzędu Statystycznego, jednak nie oczekuje się aby wywarły one znaczący wpływ na notowania złotego. Dużo istotniejsze będą natomiast światowe wydarzenia makroekonomiczne. W czwartek poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego odnośnie kosztu pieniądza. Rynek oczekuje cięcia stóp procentowych, a krok ten może być istotny z punktu widzenia polskiej polityki monetarnej.

Dziś członek Rady Polityki Pieniężnej Jan Czekaj powiedział, że obniżki stóp w Polsce nie są wykluczone. Jego zdaniem w obecnej sytuacji gospodarczej nie można nic wykluczać, czego przykładem może być chociażby ostatnia decyzja banku Węgier. Czekaj dodał, że bardzo ważne będą dane o produkcji przemysłowej. Gdyby w kolejnych miesiącach nastąpiło gwałtowne wyhamowanie wzrostu produkcji, warto zastanowić się nad łagodzeniem polityki monetarnej. Dodał jednak, że to czy do obniżek dojdzie i kiedy, dziś jednoznacznie trudno stwierdzić.

Najbliższy okres dla polskiej waluty charakteryzować się może dużą zmiennością notowań. Jeśli wzrosty na giełdach będą kontynuowane, a notowania EUR/USD nie spadną poniżej poziomu 1,2700, to złoty może powoli zyskiwać na wartości. Rynkowi trzeba jednak przyglądać się bardzo uważnie, bowiem wystarczy jakaś zła wiadomość, która może wywołać falę paniki i wyprzedaży rodzimej waluty.

Na rynku międzynarodowym początek tygodnia to kontynuacja osłabienia dolara. W trakcie sesji azjatyckiej kurs EUR/USD wzrósł do poziomu 1,2900, ruch ten nie był jednak trwały i na otwarciu sesji w Europie, para ta znajdowała się w okolicach 1,2800. Pamiętać należy, że dziś i jutro nie pracuje rynek finansowy w Japonii, dlatego też sesje azjatyckie charakteryzują się mniejszą płynnością. W tym tygodniu poznamy kilka istotnych danych makroekonomicznych. Już dzisiaj o godzinie 16:00 opublikowany zostanie odczyt wskaźnika ISM sektora usług w USA. Oczekuje się jego spadku do 41,6 pkt z 43,5 pkt. Lepszy odczyt paradoksalnie może zaszkodzić dolarowi, zwyżkować bowiem będą giełdy, a jak można zaobserwować w ostatnich dniach, im bardziej zwyżkują giełdy, tym mocnej rośnie kurs EUR/USD. Najistotniejsze publikacje poznamy dopiero pod koniec tygodnia. W czwartek będzie to wspomniana wcześniej decyzja ECB odnośnie kosztu pieniądza. Oczekuje się cięcia głównej stopy procentowej o 50 pb, a inna decyzja może znacząco zmienić obraz rynku walutowego. Ważne z perspektywy obecnej korekty na giełdach są piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Prognoza nie jest zbyt optymistyczna, oczekuje się bowiem 200 tys. redukcji etatów w sektorach pozarolniczych i wzrostu stopy bezrobocia do 6,3%. Dane te są już powoli dyskontowane przez rynek, pojawiają się jednak spekulacje o znacznie większym spadku zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Gdyby okazało się to prawdą, to giełdy mogą silnie zniżkować, a wraz z nimi kurs EUR/USD i ceny surowców.

Nie bez znaczenia dla rynków finansowych jest również wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Co prawda programy gospodarcze obu kandydatów budzą sporo wątpliwości, jednak niezależnie od wyniku spodziewać się należy aprecjacji dolara. Może ona być tylko mniej lub bardziej dynamiczna.

Póki co jednak notowania EUR/USD znajdują się w konsolidacji w przedziale 1,2670 – 1,2900. Dopiero pokonanie któregoś z ograniczeń będzie sygnałem do silniejszego ruchu.

Źródło: Mikołaj Kusiakowski, DM TMS Broekrs S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.