Wciąż duża zmienność na rynku złotego

Wciąż duża zmienność na rynku złotego
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-10-17 (10:20)

W notowaniach złotego wciąż panuje duża zmienność. Wynika ona z dużych wahań nastrojów na światowych rynkach. Wczoraj kurs EUR/PLN poruszał się w bardzo szerokim przedziale 3,5200-3,6200, natomiast USD/PLN – 2,6200-2,7100.

Na początku dzisiejszej sesji pary te kształtowały się w pobliżu dolnych ograniczeń wspomnianych obszarów wahań. Poziomy te mogą w kolejnych godzinach ograniczać ewentualne umocnienie złotego. Za aprecjacją polskiej waluty przemawia poprawa nastrojów na rynkach, która miała miejsce w drugiej połowie wczorajszych notowań w Stanach Zjednoczonych oraz na dzisiejszej sesji azjatyckiej. Będziemy ją prawdopodobnie obserwować również dzisiaj w Europie. Nie należy jednak zapominać, że sentyment inwestorów w ostatnich dniach jest bardzo zmienny, wobec czego na rynkach już za kilka godzin może panować zupełnie inna atmosfera.

Podczas dzisiejszej sesji z Polski napłyną istotne dane makroekonomiczne. O godz. 14.00 poznamy inflację producentów (PPI) oraz dynamikę produkcji przemysłowej we wrześniu. Szczególnie ważny będzie odczyt drugiego z wymienionych wskaźników, gdyż może on dać odpowiedź, czy rodzima gospodarka weszła już w fazę silniejszego spowolnienia. Prognozy zakładają, że produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 5,6% r/r. Oczekiwania te są dość optymistyczne, zważywszy na to, że w sierpniu wskaźnik ten odnotował spadek o 3,7%. Jeśli wspomniane dane rozczarują inwestorów wzrośnie prawdopodobieństwo obniżki kosztu pieniądza w naszym kraju. Jednak dotychczasowe spekulacje na temat tego typu interwencji uciął w swej ostatniej wypowiedzi członek Rady Polityki Pieniężnej, Dariusz Filar. Stwierdził on, iż w RPP istnieje obecnie konsensus odnośnie stabilizacji stóp procentowych w najbliższym czasie.

W trakcie wczorajszej sesji notowania EUR/USD poruszały się w szerokim przedziale wahań 1,3340 – 1,3530. W czwartek niskie poranne otwarcie było spowodowane silnymi środowymi spadkami na amerykańskich parkietach. Wraz z paniczną wyprzedażą na giełdach, traciły również surowce, m.in. ropa naftowa, co ciągnęło notowania EUR/USD w dół. Takie zachowanie inwestorów wiązało się z ucieczką inwestorów od ryzykownych aktywów, z powodu obaw, że światową gospodarkę czeka głęboka recesja, mimo działań przyjętych przez rządy.

Europejską walutę osłabiały dodatkowo informacje o problemach gospodarek europejskich. Silne spadki notowań węgierskiego forinta, czy tureckiej liry wpływają negatywnie na sentyment do europejskiej waluty, gospodarki tych krajów są bowiem istotnym rynkiem zbytu dla Eurolandu.

W trakcie dnia obserwowaliśmy odreagowanie tego ruchu, notowania eurodolara wzrosły do wspomnianego wcześniej górnego ograniczenia przedziału wahań. Nieco lepsze dane o nowo rejestrowanych bezrobotnych w USA, a także inflacji CPI poprawiły nieco nastroje na giełdach i pociągnęły kurs EUR/USD w górę. Po południu jednak kurs tej pary ponownie spadał, za sprawą bardzo słabego odczytu indeksu Fed Filadelfia, obrazującego kondycję gospodarczą tego regionu. Wywołał on kolejną panikę na giełdach, a także na rynku ropy naftowej, której ceny spadły wczoraj poniżej 70 USD za baryłkę, pierwszy raz od sierpnia 2007 roku. Silną zniżką cen „czarnego złota” wywołała również informacja, że OPEC planuje spotkać się jeszcze w tym miesiącu, aby przedyskutować kwestię wydobycia surowca. Pojawiły się spekulacje, że dzienne wydobycie zostanie zmniejszone o 1 mln baryłek, a nie jak wcześniej oceniano 500 tys.

Ostatecznie sesja w USA nie była tak słaba, jak zakładano, a wręcz można powiedzieć, że jak na tak kiepskie dane z amerykańskiej gospodarki, była bardzo dobra.

Spadek notowań EUR/USD powstrzymał poziom 1,3400, a wraz z poprawą nastrojów w USA, kurs tej pary powoli wzrastał.

Dzisiaj rano para ta oscyluje w okolicach poziomu 1,3460. Dobra sesja na giełdach w Europie powinna wesprzeć euro. Możliwy jest nawet wzrost ponad poziom 1,3530, co będzie otwierało drogę do silniejszej korekty na rynku eurodolara.

Warto zwrócić uwagę na publikowane dziś kolejne dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 14:30 poznamy ilość wydanych pozwoleń na budowę oraz liczbę rozpoczętych budów, a o godzinie 16:00 opublikowany zostanie odczyt nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan.

Źródło: Tomasz Regulski, Mikołaj Kusiakowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.