Spokojny początek tygodnia

Spokojny początek tygodnia
Data dodania: 2007-09-04 (10:51) Codzienny Puls Rynku IDM SA

W poniedziałek na rynku zapanował świąteczny nastrój ze względu na Święto Pracy obchodzone w USA. Kursy walut pozostawały w dość wąskich zakresach wahań, a indeksy pozostawały stabilne. Pomimo tego, że początek tygodnia rozpoczął się bardzo spokojnie, to środek i końcówka tygodnia będzie z pewnością dużo ciekawsza ze względu na oczekiwane decyzję banków centralnych i publikowane istotne dane z amerykańskiego rynku pracy.

Inwestorzy będą zwracać większą uwagę na napływające fundamenty, ponieważ sytuacja na giełdach światowych uspokoiła się.

W dniu dzisiejszym poznamy indeks ISM z sektora produkcyjnego. Analitycy oczekują, że kondycja sektora wytwórczego w sierpniu ulegnie pogorszeniu, jakoże oczekuje się spadku do 53pkt. z 53.8pkt. zanotowanych w lipcu. Od jakiegoś czasu Fed również zaczyna dostrzegać możliwość spadku wzrostu gospodarczego i pogorszenie kondycji gospodarki, w związku z czym utrzymanie inflacji na zadowalającym poziomie schodzi na drugi plan.

Jeżeli publikowane w tym tygodniu dane z USA w rzeczywistości okażą się słabsze, to widzielibyśmy możliwość dalszego osłabiania się dolara

EURPLN

EURPLN pozostawał bardzo stabilny w dniu wczorajszym i zgodnie z naszymi oczekiwaniami kurs utrzymał się w zakresie 3,81-3,8300, a więc dobrą strategią był handel właśnie w tym przedziale. Ważne wsparcie w rejonie 3,81 wynikajace z 38,2% zniesienia fib zostało obronione. W dalszym ciagu dobrą strategią wydaje się byc sprzedaż EURPLN na odbiciach korekcyjnych w okolice 3,8300 i 3,8420. Dobrym poziomem do kupna jest 3,8100. Na skutek uspokojenia sytuacji na rynkach giełdowych złoty powinien kontynuować powolne umacniania się z okolic ostatnich maksimów. Oddaliliśmy się od silnych oporów w okolicach 3,85, a jesteśmy coraz bliżej istotnych wsparć, które mogą być już wkrótce testowane. Istotnym wsparciem poza 3,81 pozostaje poziom 3,8000.

EURUSD

Już w czwartek zapoznamy się z decyzją ECB odnośnie stóp procentowych. Ostatnie wypowiedzi Trichet'a odnośnie sytuacji na rynkach finansowych nie dają jasnosci co do sierpniowej decyzji. Euro od wczoraj pozostaje nieco słabsze, jednak zbliżamy się w rejony silnego wsparcia na poziomie 1,3580, skąd na nowo preferowalibysmy długie pozycje w EURUSD. Dziś zostaną opublikowane istotne dane dotyczące inflacji PPI oraz Produktu Krajowego Brutto, jednak spodziewamy się, że kurs zareaguje bardziej na publikacje z USA. Jakoże sytuacja na rynkach finansowych ustabilizowała się nieco, to rynek powinien zawrócić szczególną uwagę na publikowane dane makro. Słabsze dane z gospodarki amerykańskiej sprawią, że dolar na nowo znajdzie się pod presją. Najbliższy opór wyznaczają obecnie okolice 1,3660.

GBPUSD

GBPUSD zachowywał się dość stbilnie w dniu wczorajszym, pozostajac w wąskim 50 punktowym zakresie wahań. W dalszym ciagu znajdujemy się w okolicy 2,0200, a sentyment do funta jako waluty wyżej oprocentowanej pozostaje dobry o czym świądczą czorajsze dane na temat indeksu nastroju Gfk, które przewyższyły rynkowe oczekiwania. Istotne wsparcie wyznacza linia poprowadzone po ostatnich minimach przebiegajaca obecnie na poziomie 2,0130, który obenie wydaje się dobrym miejscem do zakupu GBPUSD. W dalszym ciagu widzielibyśmy mozliwość kontynuacji ruchu wzrostowego w rejon 2,0270.

USDJPY

Widać, że USDJPY ma spore trudności z pokonaniem oporu wynikającego z linii poprowadzonej po ostatnich maksimach na wykresie dziennym, obecnie wyznaczonym na poziomie 116,30. jen pozotsja mocniejszy w dniu dzisiejszym i jeśli taki sentyment się utrzma, to możliwe jest rozszerzenie ruchu spadkowego do 115,00, gdzie obecnie znajduje się najbliższe wsparcie. Dziś ryzyko inwestycji na przez USDJPY jest związane głównie z publikacją indeksu ISM z sektora produkcyjnego. Analitycy oczekują, że kondycja sektora wytwórczego w sierpniu ulegnie pogorszeniu, jakoże oczekuje się spadku do 53pkt. z 53.8pkt. zanotowanych w lipcu. Z tego względu USD może znajdować się pod presją.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyczekiwanie na impuls

Wyczekiwanie na impuls

2022-08-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy handel na rynkach przebiega przy niższej zmienności, co pokazuje, że inwestorzy zaczynają pozycjonować się pod jutrzejsze dane o lipcowej inflacji CPI. Jeżeli pokażą one jej spadek, to rynki nie będą pewne tego, czy FED zdecyduje się we wrześniu podnieść stopy procentowe o kolejne 75 punktów bazowych. Zwłaszcza, że nie brak opinii, że posunięcia Rezerwy Federalnej mogą doprowadzić do wyraźnej recesji w gospodarce, tym samym o tzw. "miękkim lądowaniu" będzie można zapomnieć.
Siła USD na wyczerpaniu?

Siła USD na wyczerpaniu?

2022-08-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowy raport NFP spowodował umocnienie dolara. Nie było ono jednak spektakularne. Zmienność na EUR/USD była podwyższona, ale nie na tyle duża, żeby notowania opuściły kilkutygodniową konsolidację. Aktualnie kurs znajduje się w środku szerokiego przedziału wahań przy 1,02. Bardzo dobry odczyt NFP wskazuje, że rynek pracy jest nadal w dobrej kondycji. To jasna wskazówka dla Fed, że podwyżki powinny być kontynuowane.
Dolar oddaje pola innym walutom

Dolar oddaje pola innym walutom

2022-08-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas poniedziałkowej sesji inwestorzy trawili jeszcze piątkowe dane z rynku pracy w USA. Przypomnijmy, że w związku z zaskakującym i świetnym odczytem NFP, pod koniec minionego tygodnia doszło do umocnienia amerykańskiej waluty. Z kolei wczoraj optymizm związany z nadziejami na kolejne podwyżki stóp procentowych w USA wyraźnie osłabł i obserwowaliśmy korektę na dolarze. Pomimo widocznej reakcji po danych w piątek, ruch nie był na tyle silny, aby na głównej parze walutowej doszło do opuszczenia konsolidacji.
Cofnięcie dolara

Cofnięcie dolara

2022-08-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek opadły emocje wywołane nieoczekiwanie dobrym raportem Departamentu Pracy w piątek po południu. W amerykańskiej gospodarce przybyło w lipcu aż 528 tys. nowych etatów poza rolnictwem, stopa bezrobocia cofnęła się do 3,5 proc., a dynamika płacy godzinowej utrzymała się na poziomie 5,2 proc. r/r. W efekcie mocno wzrosły oczekiwania, co do kolejnej podwyżki stóp procentowych przez FED o 75 punktów bazowych - prawdopodobieństwo takiego ruchu na posiedzeniu we wrześniu oscyluje wokół 70 proc.
Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

2022-08-08 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500, który w minionym tygodniu dotarł do istotnego poziomu oporu wyznaczanego przez lokalny szczyt z początku maja (4177 pkt.) i minimum z początku marca (4171 pkt.), odbił się w piątek od tej przeszkody (-0,16 proc.). Spadł na ostatniej sesji minionego tygodnia również Nasdaq Composite (-0,5 proc.), natomiast średnia przemysłowa Dow Jones zyskała +0,23 proc., ale pozostawała poniżej swoich ubiegłotygodniowych maksimów.
Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy lekko zwyżkowały (S&P 500 +0,32 proc.).
Fed będzie znowu jastrzębi

Fed będzie znowu jastrzębi

2022-08-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Okazuje się, że agresywne wyceny podwyżek w Stanach Zjednoczonych sprzed kilku tygodni wciąż pozostają w grze. Rezerwie Federalnej nie udało się jeszcze schłodzić rynku pracy, co powoduje, że inflacja wciąż mogła nie osiągnąć swojego szczytu. Ostatnie dane z rynku pracy w USA pokazują, że gospodarka w zasadzie ma się świetnie, choć oczywiście pozostaje kilka rys na tym obrazie. Mimo to Fed nie powinien mieć żadnych wątpliwości i zdecydować się na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych we wrześniu.
Dolar lekko odbija przed NFP

Dolar lekko odbija przed NFP

2022-08-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek amerykańska waluta lekko odreagowuje na szerokim rynku przed kluczową publikacją tygodnia, jaką są dane Departamentu Pracy USA za lipiec. Odczyty poznamy o godz. 14:30. Mediana ekonomistów zakłada pogorszenie się odczytów NFP - liczba nowych etatów poza rolnictwem mogła wynieść w 250 tys., a w sektorze prywatnym 230 tys. Rynek po cichu liczy na słabsze dane, co podbiłoby oczekiwania na szybsze wyhamowanie tempa podwyżek stóp procentowych przez FED.
Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

2022-08-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Ceny kontraktów na ropę naftową na NYMEX-ie i ICE spadły wczoraj do najniższych (przedwojennych) poziomów od końca lutego. Dziś rano próbowały odrabiać te straty (WTI +0,9 proc., Brent +0,7 proc.). Lekko drożała dziś rano miedź i metale szlachetne. Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zastanawiały się wczoraj na swoimi kolejnymi ruchami. Nasdaq Composite (+0,41 proc.) był najwyżej od 3 miesięcy. S&P 500 po dotarciu do poziomu swego szczytu z początku czerwca lekko się cofnął (-0,08 proc.).
rynek liczy na słaby raport

rynek liczy na słaby raport

2022-08-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Uzależnienia to nie jest dobra rzecz. Mogłoby się wydawać, że nie dotyczy to gospodarki i rynków, ale nic bardziej mylnego. Milton Friedman porównał kiedyś dodruk pieniądza do konsumpcji alkoholu. Czekając na dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy liczą na następną kolejkę. Od połowy czerwca na rynkach mamy postępującą poprawę sentymentu. Tak się składa, że jednocześnie to okres publikacji coraz gorszych danych ekonomicznych.
Decyzja BOE w kalendarzu

Decyzja BOE w kalendarzu

2022-08-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar nieznacznie słabnie, a nastroje na rynkach akcji są umiarkowanie dobre. Informacje o manewrach chińskich wojsk wokół Tajwanu na razie nie szkodzą, chociaż rynki mogą zareagować w sytuacji jakiejś poważniejszej prowokacji. Temat relacji USA-Chiny pomału schodzi jednak na dalszy plan. Teraz kluczowe będą jutrzejsze dane Departamentu Pracy, które pokażą na ile FED będzie miał legitymację do "jastrzębich" posunięć na jesieni.