Wielu członków Kongresu pozostaje sceptycznych

Wielu członków Kongresu pozostaje sceptycznych
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2008-09-24 (09:39)

We wczorajszym wystąpieniu w Kongresie Ben Bernanke powiedział wprost, że odrzucenie planu ratunkowego związanego z wydatkiem rzędu 700 mld USD sprawi, że PKB USA zmniejszy się ze względu na trudności w dostępie do kredytu i bankructwa w sektorze finansowym.

Szef Rezerwy Federalnej kładł nacisk na szybkość działania, wspierając tym samym wcześniejsze wystąpienie Henry’ego Paulsona. Wielu członków Kongresu pozostaje sceptycznych co do rozmiaru i charakteru pomocy, której miałby udzielić rząd USA. Na rynku walutowym wystąpienie szefa Fed przełożyło się na spadek EURUSD o niecałe 2 figury, zbliżając się do poziomu 1,46. Dzisiejsze otwarcie ma jednak wyraźnie północny kierunek. Najbliższe dni będą, moim zdaniem, rozstrzygające dla dolara w krótkim i średnim okresie. Obecnie możliwe są 2 skrajne warianty rozwoju sytuacji – inwestorzy ważą szanse powodzenia planu pomocowego; gdy przewagę zdobywa pesymistyczne nastawienie, dolar traci. Na fali optymizmu amerykańska waluta natomiast zyskuje. Od powodzenia planu zależy jak będzie postępował Fed. W najczarniejszym dla USD scenariuszu 700 mld USD zostaje wydanych bez większego efektu, gospodarka kurczy się, a Fed musi całkowicie zmienić nastawienie w polityce pieniężnej. Właśnie tego rodzaju myślenie sprowokowało wzrost EURUSD z 1,40 do 1,48. Ostatnim ważnym szczegółem planu pomocowego jest określenie wyceny, według której amerykański rząd nabywałby „toksyczne aktywa”. Zdaniem szefa Fed administracja nie powinna korzystać z „wyprzedaży”, którą obecnie mamy na rynku (o wiele trafniejszym określeniem jest angielskie fire sale, czyli wyprzedaż majątku z płonącego domu, ale w naszym języku niestety brak równie trafnego porównania), ale raczej nabywać je w celu utrzymania do zapadalności lub przynajmniej do czasu unormowania się sytuacji na rynkach, wyceniając aktywa według ich „długoterminowej” wartości.

Drugą ważną informacją z USA jest inwestycja Warrena Buffeta, który nabył pakiet akcji preferowanych za 5 miliardów dolarów w spółce Goldman Sachs. Bank ma prawo wykupienia akcji wraz z opłaceniem 10-procentowej dywidendy. Co więcej, Buffet dostał także warranty dające prawo nabycia 5 milionów akcji po cenie 115 USD każdego dnia w ciągu najbliższych 5 lat. Na zamknięciu akcje Goldman Sachs poszybowały do 125 dolarów, więc inwestor nazywany przez wielu „Wyrocznią z Omaha” zrobił na wsparciu banku inwestycyjnego świetny interes. Dla Goldmana nie jest to bynajmniej wsparcie na krzywdzących warunkach. Zaangażowanie Buffeta w tę spółkę poprawi jej wiarygodność o wiele lepiej niż jakikolwiek plan pomocowy ze strony Fedu. Buffett bardzo uważnie dobiera spółki, w które się angażuje i przez ostatnich 30 lat osiągał stopę zwrotu regularnie przewyższającą S&P 500.

Na rynku lokalny kursy ustabilizowały się pomimo negatywnego zaskoczenia jakim był odczyt dynamiki sprzedaży detalicznej. Raport o koniunkturze wskazuje na pogarszanie się nastrojów w gospodarce. Wyraźnie zauważalne są pierwsze oznaki spowolnienia. W trudnych warunkach globalnych jest to proces całkowicie naturalny. Siła naszej gospodarki powinna jednak wystarczyć do utrzymania tempa wzrostu wyraźnie wyższego od przeciętnej na kontynencie europejskim. Seria słabszych danych czyni podwyżki stóp procentowych aż do poziomu 6,5% coraz mniej prawdopodobne, ale ostatnimi czasy pojawił się tu nowy czynnik, tj. deklaracje związane z przyjęciem euro. Dziś RPP ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Na ostatnim posiedzeniu głosowano wniosek o podwyżkę, na tym zapewne też tak będzie, ale jest jeszcze za wcześnie, aby wniosek ten mógł uzyskać poparcie. Na zakończenie tematyki rynku lokalnego warto wspomnieć o wypowiedzi prezesa agencji ratingowej Fitch Polska cytowanej przez PAP – jego zdaniem deklarowane przez rząd i NBP wypełnienie kryteriów konwergencji w 2011 roku jest planem ambitnym, a rząd przygotował także pakiet ważnych ustaw, reformujących gospodarkę i prowadzących ją w korzystnym kierunku, ale ze względu na ryzyko polityczne (weto prezydenta) plan ten może się nie powieść. Gdyby Polsce nie udało się wypełnić tego planu to wówczas możliwe jest obniżenie jej ratingu.

Dziś w kalendarzu najważniejszą dla złotego informacją będzie wynik odczytu indeksu koniunktury niemieckiego instytutu Ifo. Oczekiwany jest jego wzrost, co wspierałoby również i naszą walutę.

Źródło: Piotr Denderski, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

2024-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.