Przyszedł moment refleksji i ponownej oceny sytuacji w USA

Przyszedł moment refleksji i ponownej oceny sytuacji w USA
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2008-09-23 (10:11)

Teoretycznie trudno wskazać różnicę między 11,3 bln USD długu publicznego, a 10,6 bln USD długu publicznego – obie wartości to sumy praktycznie wirtualne, niemniej jednak wczorajsza reakcja rynków finansowych pokazuje, że po euforii związanej z oddaleniem ryzyka upadłości AIG przyszedł moment refleksji i ponownej oceny sytuacji w USA.

Perspektywa wzrostu stosunku długu do PKB powyżej 70%, najwyższego od połowy lat 50-tych, który wymusiłby wzrost rentowności oferowanych papierów skarbowych chyba przestaje się podobać zarówno w USA jak i poza granicami tego kraju. W teorii ekonomii problem długu publicznego został bardzo dokładnie przeanalizowany, ale nikt nie jest w stanie podać jednoznacznego „przepisu” na poziom relacji długu do PKB powyżej której zaczynają się ujawniać negatywne skutki zmniejszenia wiarygodności emitenta długu i wzrostu kosztów jego obsługi.

Póki co rynek spekuluje na temat tego, co może się stać, gdyż nikt na rynku nie ma żadnego benchmarku, który pozwoliłby odnieść sytuację bieżącą do przeszłych doświadczeń. Kryzysy walutowe związane z zadłużeniem prześladowały biedne kraje Ameryki Południowej, których dług denominowany był w walutach obcych. W przypadku USA problemem jest przyspieszenie dynamiki wzrostu długu publicznego denominowanego w walucie krajowej. Stąd wynika kluczowe pytanie – czy to może mieć jakikolwiek wpływ dla kursu walutowego? Z powodu braku precedensu (tj. tak dużego wzrostu zadłużenia w kraju o bardzo dużej gospodarce, którego waluta jest jedną z najważniejszy walut na świecie) można co najwyżej przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, za osłabieniem USD przemawiają: obawy inwestorów przed wzrostem ryzyka inwestycji w amerykański dług; wzrost podaży papierów denominowanych w USD może nieco obniżyć ich cenę wskutek działania prawa podaży i popytu o ile przyjmiemy, że istnieje pewien „poziom nasycenia” rynków amerykańskimi obligacjami oraz obawy o stan amerykańskiej gospodarki wywołane oczekiwanym wzrostem rynkowych stóp procentowych wynikającego ze wzrostu rentowności papierów skarbowych. Przeciw osłabieniu USD wskazywałby argument o tym, że możliwości obsługi długu USA są wystarczające oraz to, że przy procesie przejmowania poprzednich firm inwestorzy nie żywili podobnych obaw. Niestety, na razie nie wiadomo, czy przypadkiem rząd USA nie posunął się za daleko. Obecny ruch EURUSD w górę może być spowodowany także i realizacją zysków sprowokowaną wzrostem niepewności co do sytuacji w USA. Po spadkach z 1,60 do 1,40 8 figur odreagowania to wcale nie tak dużo.

Na rynku lokalnym przy obecnych warunkach doszło do spadku kursu USDPLN ponieważ EURPLN ustabilizował się obecnie w range’u 3,27 – 3,30. Ważną informacją jest przeniesienie na dziś publikacji danych o bezrobociu i sprzedaży detalicznej, o czym GUS poinformował wczoraj po południu. Tym samym obok informacji o zamówieniach przemysłowych w strefie euro inwestorzy dostaną również dwie dodatkowe informacje o polskiej gospodarce, które dziś będą determinowały zmiany kursów złotego. Bezrobocie powinno wyraźnie spadać (zważywszy na to, że miara GUS-owska znacząco je przeszacowuje, w porównaniu z BAEL czy Eurostat) a co do dynamiki sprzedaży detalicznej raczej też nie mamy obaw – popyt wewnętrzny w naszej gospodarce ma się wciąż dobrze. RPP zaczyna dziś posiedzenie na którym najprawdopodobniej pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Pomimo argumentów przemawiających za podwyżką członkowie RPP przypuszczalnie wybiorą nastawienie wyczekujące, odkładając rozstrzygnięcia na okres po publikacji październikowej projekcji inflacji.

Źródło: Piotr Denderski, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

09:06 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.