Możliwa korekta na dolarze

Możliwa korekta na dolarze
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-08-20 (09:58)

Opublikowane w dniu wczorajszym dane z USA potwierdziły słabą kondycję gospodarki amerykańskiej. Po pierwsze pogłębiają się problemy na rynku nieruchomości. Liczba nowych inwestycji budowlanych spadła w lipcu o 11% w ujęciu miesiąc do miesiąca, zaś liczba pozwoleń na budowy spadła w tym okresie o 17,7%. Po drugie inflacja przyspiesza.

Opublikowane w poprzednim tygodniu dane na temat inflacji CPI były dużo wyższe w skali roku od oczekiwań analityków, natomiast wczorajsze dane Departamentu Pracy wskazały, że ceny produkcji przemysłu rosną również w wyższym tempie. Po trzecie sektor finansowy w dalszym ciągu odczuwa skutki kryzysu subprime. Niepokój w sektorze finansowym wywołała między innymi prognoza analityków JP Morgan Securities, że bank inwestycyjny Lehman Brother będzie musiał w trzecim kwartale utworzyć kolejne rezerwy w związku ze stratami poniesionymi w wyniku zaangażowania na rynku kredytów hipotecznych. Na rynku utrzymuje się niepewność, która powoduje, że trudno jest o przekonanie, że to co najgorsze gospodarka w USA ma już za sobą. Perspektywa poprawy sytuacji w USA oddala się. Mieszanka danych makroekonomicznych w konsekwencji przyczyniła się do niewielkiego osłabienia dolara. Nie jest zaskoczeniem, że inflacja w USA jest poważnym problemem, na natomiast część inwestorów miała nadzieje na poprawę sytuacji na rynku nieruchomości. Waluta amerykańska dodatkowo znalazła się pod presją z powodu obicia na rynku surowców. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to możliwy jest ruch korekcyjny na dolarze.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja notatek z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Bardzo ważny będzie wynik głosowania w sprawie stóp procentowych, a także sam wydźwięk komunikatu. Bardziej gołębie sformułowania przyczynią się do dalszej wyprzedaży funta. Z Kanady zapoznamy się z danymi na temat sprzedaży detalicznej.

Jeśli chodzi o rynek krajowy, to złoty powinien pozostawać dość stabilny w oczekiwaniu na dane z Polski dotyczące inflacji PPI i dynamiki produkcji przemysłowej.

EURPLN

Złoty w dniu wczorajszym wyhamował osłabianie się. Maksimum lokalne z wtorku zostało utrzymane i obecnie EURPLN zachowuje się dość stabilnie z tendencją do lekkiego umocnienia złotego w oczekiwaniu na dane z Polski. Spodziewamy się, że do tego czasu kurs pozostanie w zakresie 3,30-3,3420 i dopiero wyłamanie z tego zakresu przyczyni się do silniejszego ruchu na tej parze. Silny opór wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie dziennym przebiegająca obecnie w rejonie 3,35. Od połowy września 2007r. eurozłoty znajduje się poniżej tej średniej pozostając w silnym trendzie spadkowym.

EURUSD

Wczorajsze dane z gospodarki amerykańskiej były symptomem do osłabienie się dolara. Inflacja PPI była wyższa niż oczekiwali analitycy, jednak rynek oczekiwał dobrych danych. Zaskoczeniem mogły być natomiast dużo słabsze dane z rynku nieruchomości, gdzie inwestorzy po części mieli nadzieje na poprawę sytuacji w tym sektorze. To wywołało presję na walutę amerykańską. Eurodolar ustanowił nowe maksimum lokalne, co technicznie stwarza szansę na korektę ostatnich silnych spadków na tej parze. Istotny poziom cenowy stanowi poziom 1,48, natomiast opór widzielibyśmy w okolice 1,4860.

GBPUSD

GBPUSD udało się jak na razie utrzymać wsparcie wynikające ze zrównania się w stosunku 1:1 ostatnich dwóch fal spadkowych na wykresie dziennym. Obecnie funt pozostaje nieco pod presją w oczekiwaniu na publikację notatek z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Retoryka BoE była dość gołębia w ostatnim czasie. Najbardziej interesujący będzie wynik głosowania. Rynek spodziewa się, Członkowie MPC głosowali tak jak poprzednio (siedmiu członków wstrzymało się od głosu, jeden był za obniżką stóp i jeden za podwyżką stóp). Jeśli jednak członkowie zagłosują inaczej, to powinno przyczynić się do silniejszych ruchów na GBPUSD. Spodziewamy się wybicia z formacji trójkąta po publikacji tego protokołu.

USDJPY

Dolarjen zachowuje się dość stabilnie w ostatnim czasie. Zarówno sytuacja techniczna jak i fundamentalna sprzyja kontynuacji osłabiania się waluty japońskiej. Opublikowany indeks aktywności w sektorze przemysłowym spadł w czerwcu o 0,9% zgodnie z oczekiwaniami analityków. To potwierdza, że gospodarka japońska boryka się z problemami. USDJPY obronił odbił się ponownie od dolnego ograniczenia kanału wzrostowego. Dopóki linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych jest broniona, to spodziewamy się kontynuacji wzrostów na tej parze.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

09:06 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.