EURUSD spada dzięki danym

EURUSD spada dzięki danym
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2007-08-28 (09:59)

Poniedziałek miał w zasadzie spokojny przebieg a handel odbywał się w oczekiwaniu na informacje natury fundamentalnej, co ograniczyło zmienność kursów w ciągu dnia. Rynek eurodolara odreagował wczoraj część ostatnich wzrostów spadając po danych z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz po wystąpieniu szefa EBC Jean Claud Tricheta w okolice 1,3720.

Przyczyną takiego zachowania była oczywiście zmiana perspektywy następnych posunięć FED i EBC w polityce monetarnej. Z jednej strony, nieco lepsze od oczekiwań dane na temat sprzedaży domów (nowych i starych) w USA zmniejszają szanse na szybką obniżkę stóp, a z ndrugiej wystąpienie Trichet, w którym uznał, że treść sierpniowego komentarza jest nieaktualna, gdyż odnosiła się ona do sytuacji sprzed zawirowań ma z kolei raczej gołębi wydźwięk i oddala perspektywę podwyżki stóp w Strefie Euro.

Spadek optymizmu

Taka konfiguracja sygnałów musiała wczoraj przechylić nieco szalę na rzecz amerykańskiej waluty lecz nie tylko, gdyż zwłaszcza po wciąż słabych danych z USA lekko popsuły się nastroje inwestorów, sprawiając, że giełda w Nowym Jorku otworzyła się na minusie i tak już zakończyła sesję. Główne indeksy NYSE spadły wczoraj o ok. 0,4%-0,8%, co wywołało również przecenę na azjatyckich parkietach. Niezbyt dobrze wyglądał wczoraj przebieg sesji na GPW w Warszawie, gdyż po dobrym otwarciu i porannych wzrostach WIG20 o ok. 1%, rynkowi zabrakło siły i indeks „blue chipów” oddał wczoraj ostatecznie ponad prawie 1%. Widać, że nastroje są wciąż mieszane, a inwestorzy szukają wskazówek, co do dalszego kierunku ruchu na rynkach akcyjnych. Jednak są też pewne pozytywne sygnały, gdyż rynki nie reagują już tak gwałtownie na negatywne informacje związane z rynkiem kredytów hipotecznych.

Złoty czeka na RPP

Jeśli chodzi o rynek złotego, to złotówka w oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję RPP w sprawie stóp procentowych nieco uodporniła się na zmiany sytuacji na szerokim rynku. Pomimo spadków eurodolara oraz lekkiego umocnienia się japońskiej waluty złotówka pozostała wczoraj i dziś w nocy względnie stabilna, oscylując w okolicy 3,8250 w przypadku EURPLN oraz lekko tracąc na wartości względem amerykańskiej waluty. O ile decyzja RPP wydaje się przesądzona i jutro będziemy świadkami podwyżki stóp procentowych, o tyle trudny do przewidzenia jest rozwój wypadków na rynku międzynarodowym, co w efekcie sprawia, że nawet jutrzejsza podwyżka kosztu finansowania może nie być w stanie umocnić krajowej waluty, w przypadku gdy na rynku znowu zawitają niepokoje.

Bezpieczne aktywa atrakcyjną alternatywą

Ogólnie rzecz biorąc, okres niepewności, z jakim mamy obecnie do czynienia nie sprzyja wartości złotego, gdyż zwiększa ona ryzyko inwestycyjne, przez co inwestorzy decydują się na bezpieczne aktywa. Świadczyć o tym może np. popularność amerykańskich obligacji skarbowych, a także wyhamowanie deprecjacji jena. Rentowność amerykańskich 10-latek spadła wczoraj w poniżej 4,60% i obecnie kształtuje się w okolicy 4,57%. Większą ostrożność widać również po zachowaniu się rynku jena, gdzie pary EURJPY i USDJPY na fali powrotu obaw wczoraj lekko spadły, co dodatkowo zwiększa ryzyko, gdyż sytuacja techniczna na tych wykresach przez cały czas dopuszcza możliwość powrotu silniejszego popytu na japońską walutę.

Decydujące będą dane z USA

Wydaje się jednak, że o tym czy inwestorzy ponownie zaczną masowo uciekać od ryzyka zadecydują dane makro z USA zaplanowane na drugą połowę tygodnia, a zwłaszcza wyniki wskaźników koniunktury, inflacji PCE, dynamiki PKB, a przede wszystkim słowa Bena Bernanke, który w piątek ma mieć wystąpienie poruszające zagadnienia kryzysu na rynku nieruchomości i polityki monetarnej. Taki układ kalendarza wydarzeń wydaje się raczej preferować konsolidacje i wyczekiwanie na kolejne informacje. Z drugiej strony, niemal codziennie będziemy jednak poznawać jakieś, czasem dość istotne informacje, które będą wpływały na zachowania inwestorów. Dziś na przykład taką publikacją jest z pewnością wskaźnik zaufania konsumentów CB (godzina 16:00), a nieco mniejsze znaczenie będzie miała też wartość indeksu IFO dla gospodarki niemieckiej(10:00). W obu przypadkach, wartości wyższe od oczekiwanych (odpowiednio 104 dla wskaźnika optymizmu oraz 105,4 dla indeksu IFO) będą wspierać odpowiadającą im walutę. Ważnym wydarzeniem, które rzuci zapewne trochę światła na szanse obniżki stóp przez FED jest publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego, gdyż od jego przebiegu i skłonności poszczególnych członków do rozluźnienia polityki monetarnej będą zależeć nastroje inwestorów, a więc ich skłonność do ryzyka. Jak widać, przed nami kolejny dzień w cieniu wydarzeń makro, co sprawia, że rynek w oczekiwaniu na dane z USA powinien zachowywać się stabilnie.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Managament
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump odpuszcza z cłami?

Trump odpuszcza z cłami?

2025-04-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jakoś trudno wierzyć w dobrą wolę prezydenta USA. Bardziej niż pewne jest to, że Donald Trump ugiął się pod presją własnego środowiska i bogatych donatorów Partii Republikańskiej. Przyjęte rozwiązanie jest połowiczne, ale rynki wyraźnie się z tego ucieszyły, co było widać wczoraj wieczorem. Ale pokazało ono jeszcze jedno - za nic nie można ufać Trumpowi, ani temu co mówią jego ludzie.
Historyczne odbicie na rynkach

Historyczne odbicie na rynkach

2025-04-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami historyczna sesja na Wall Street, a przed nami być może taka sama w Europie. Rynki wystrzeliły w górę na koniec wczorajszej sesji po tym jak Donald Trump zawiesił większość ceł zwrotnych na czas negocjacji (90 dni). Decyzja ta wywołał skrajną falę euforii, która wypchnęła indeksy Nasdaq oraz S&P500 o odpowiednio 12,15% oraz 9,5% wyżej.
Rajd ulgi, tylko na jak długo?

Rajd ulgi, tylko na jak długo?

2025-04-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kontrakty terminowe na indeks Eurostoxx 50 rosną w poniedziałek rano o około 8 proc. a na Dax o ponad 7 proc. Rynki europejskie szykują się do podążenia za dynamicznymi wzrostami, które miały miejsce w Azji i Stanach Zjednoczonych. Impulsem dla tej fali optymizmu była zapowiedź prezydenta Donalda Trumpa o 90-dniowym wstrzymaniu podwyższonych ceł.
Inwestorzy wyprzedają amerykańskie obligacje...

Inwestorzy wyprzedają amerykańskie obligacje...

2025-04-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cła na Chiny po wczorajszej decyzji Donalda Trumpa wynoszą już 104 proc. Obie strony przyjęły strategię "chicken-game" na której jednak nikt nie wygrywa. Widać erozję zaufania do amerykańskich aktywów, a inwestorzy zaczynają traktować politykę Białego Domu jako "szaleństwo", które być może należy zatrzymać. Dowód na to, to spadki dolara wraz z powrotem do przeceny na Wall Street, ale przede wszystkim uwagę zwraca silny ruch w górę na rentownościach amerykańskich obligacji.
Amerykanie dokręcają śrubę w sprawie chińskich ceł

Amerykanie dokręcają śrubę w sprawie chińskich ceł

2025-04-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki reagują kolejną falą wyprzedaży na wprowadzenie szeroko zakrojonych ceł w wysokości 104% na import z Chin, które zaczęły oficjalnie obowiązywać od dzisiaj. W reakcji obserwujemy kolejny skok zmienności na rynku akcji oraz walut. Rzecznik prasowy Białego Domu Levitt przekazała, że USA nałożyły dodatkowe 50% ceł na Chiny, podwyższając łączne taryfy do rekordowych 104%.
Nowe cła wywołują globalne tąpnięcie

Nowe cła wywołują globalne tąpnięcie

2025-04-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił rekordowe, najwyższe od stu lat cła handlowe, co wywołało gwałtowne reakcje na światowych rynkach finansowych i nasiliło obawy przed dalszą eskalacją konfliktów gospodarczych. Najbardziej dotknięte nowymi taryfami zostały Chiny, na które nałożono łączne cła w wysokości aż 104%, a także Wietnam (46%) i Unia Europejska (20%). Trump uzasadnił te działania koniecznością „rekonstrukcji globalnego handlu” i ochroną interesów gospodarczych USA, zapowiadając kolejne kroki, w tym cła na leki, drewno i półprzewodniki.
Rynki chcą widzieć szansę...

Rynki chcą widzieć szansę...

2025-04-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Mowa o negocjacjach w kwestii obniżenia stawek celnych o których wspomniał Biały Dom, dając do zrozumienia, że jest na nie gotowy. Donald Trump dał jednak wyraźnie do zrozumienia, że nie ma mowy o cofnięciu ceł, czy ich zawieszeniu przed 9 kwietnia, kiedy mają wejść w życie. Rynki chcą jednak widzieć szanse na to, że rozmowy pomiędzy krajami przyniosą jakieś wyraźniejsze pozytywy.
Podział gospodarki światowej

Podział gospodarki światowej

2025-04-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
We wtorek rynki finansowe na całym świecie odnotowały lekkie odbicie, co inwestorzy potraktowali jako okazję do zakupów po wcześniejszych silnych spadkach. W Europie indeks Stoxx 600 zyskał 0.8%, a kontrakty terminowe na amerykański S&P 500 wzrosły o 1.4%. Rynki azjatyckie, reprezentowane przez indeks MSCI Asia Pacific, poszły w górę o 2.4%, wspierane przez działania banków centralnych i funduszy państwowych. Mimo tych optymistycznych sygnałów, nastroje pozostają napięte, a zmienność utrzymuje się na wysokim poziomie ze względu na obawy przed dalszą eskalacją wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Złudne nadzieje na rynkach – czy Trump odpuści Chinom?

Złudne nadzieje na rynkach – czy Trump odpuści Chinom?

2025-04-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Drakońskie cła Trumpa za nami, a globalne rynki żyją obecnie taryfami celnymi, zadając sobie pytanie 'co z nich wyniknie?'. Wobec nieprzewidywalnej polityki Trumpa i toczących się jednocześnie negocjacji, z których każda może wpłynąć na dalszy bieg świata, trudno mówić z całą pewnością o przesądzonej materializacji jakiegokolwiek spośród uważanych za prawdopodobne scenariuszy. Wszystko to sprawia, że choć na giełdach obserwujemy nadzieję, a główne indeksy zyskują - wzrosty pozostają stłumione, a popyt na hedging wysoki, co widzimy w wysokich notowaniach indeksu strachu CBOE VIX.
Trump i cła - sygnały otwartości czy gra polityczna?

Trump i cła - sygnały otwartości czy gra polityczna?

2025-04-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kraje utrzymujące intensywne relacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi mogą w praktyce zweryfikować retorykę Donalda Trumpa dotyczącą „wzajemnych” taryf, proponując całkowite zniesienie ceł na towary i usługi. Taka strategia pozwoliłaby ocenić, czy postulowana przez obecnego prezydenta gotowość do zawierania sprawiedliwych porozumień jest autentyczną propozycją negocjacyjną, czy jedynie elementem politycznego przekazu.