Dziś powinno być znacznie ciekawiej

Dziś powinno być znacznie ciekawiej
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2008-05-27 (10:35)

Zgodnie z oczekiwaniami zamknięcie rynków w USA i Wlk. Brytanii poważnie ograniczyło zmienność na rynku walutowym w trakcie wczorajszego handlu. Dziś za to powinno być znacznie ciekawiej – RPP rozpoczyna 2-dniowe posiedzenie, a ponadto na rynek napłynie kilka raportów z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Ponownie rynek nie jest jednomyślny w prognozach decyzji RPP, zdaniem wielu komentatorów RPP nie podniesie stóp procentowych, ponieważ członkowie Rady będą chcieli wstrzymać się z decyzjami zanim będą mogli zapoznać się z nową projekcją inflacji, którą będą mieli do dyspozycji na czerwcowym posiedzeniu. Skłaniałbym się ku wariantowi w którym RPP nie podnosi stóp (chociaż nie powinna, w mojej ocenie, w ogóle z tym zwlekać), ale bardzo wyraźnie zapowiada podwyżkę czerwcową. Trzeba pamiętać o tym, że RPP charakteryzuje się brakiem jasnej reguły podejmowania decyzji i w porównaniu do innych tego typu ciał decyzyjnych przykłada bardzo dużą wagę do przeszłych danych inflacyjnych, co uprawdopodabnia przedstawiony scenariusz. EURPLN powinien pozostawać w range’u 3,38 – 3,41 w trakcie wtorkowego handlu.

Na zakończenie tematyki rynku lokalnego chciałbym poruszyć jeszcze jedną kwestię – możliwość przejściowego osłabienia złotego w związku z wypłatami dywidend dla zagranicznych akcjonariuszy i wynikający z tego wzmożony popyt na euro w czerwcu. Otóż w zeszłym roku ten miesiąc charakteryzował się znacznym umocnieniem złotego, zaś lipcowa korekta miała raczej techniczny charakter. Co warte podkreślenia, fala korekty wystarczyła jedynie do powrotu na poziomy przy których zaczęły się spadki w czerwcu. „Efekt wypłaty dywidend” był zdecydowanie bardziej widoczny w 2006 roku, kiedy to w czerwcu EURPLN wzrósł z 3,89 do 4,09-4,12. Płynność na rynku EURPLN z roku na rok jest coraz większa, a nasza waluta jest postrzegana jako bardzo atrakcyjna. Dlatego też bezpieczniej jest założyć przy konstrukcji strategii krótkoterminowych, że efekt ten może być bardzo słaby.

Na rynku międzynarodowym może dojść do dalszego osłabienia dolara, a to ze względu na słabe dane z rynku nieruchomości oraz nastrojach konsumentów, które zostaną opublikowane dzisiaj o 16:00. Obecnie EURUSD wydaje się być trwale powyżej poziomu 1,57, ale indeks S&P/Case-Shiller powinien wskazać na duże spadki cen mieszkań w porównaniu do poprzedniego roku, jeśli dodatkowo okaże się, że spadająca wartość nieruchomości przekłada się na pogorszenie oceny przyszłości przez gospodarstwa domowe w USA, to eurodolar może przebić 1,58.

Źródło: Piotr Denderski, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.