Trump planuje stan wyjątkowy?

Trump planuje stan wyjątkowy?
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2025-01-09 (11:18)

Zdaniem telewizji CNN otoczenie Donalda Trumpa rozważa różne prawne opcje, które pozwoliłyby w miarę szybko zaimplementować politykę wyższych ceł wobec partnerów handlowych USA. Jedną z nich może być wprowadzenie "krajowego stanu wyjątkowego w gospodarce", co pozwoliłoby mu skorzystać z ustawy IEEPA z 1977 r., która pozwalałaby mu w miarę sprawnie wdrożyć swój plan. Jak jednak prezydent uzasadniłby takie "nadzwyczajne" i czy byłyby one legalne?

To wszystko prowadzi tylko do jeszcze większej niepewności i zamieszania przed 20 stycznia, kiedy to Trump formalnie przejmie urząd. W ostatnich dniach coraz częściej wskazuje się, że nowy gospodarz Białego Domu mógłby podjąć szereg kontrowersyjnych działań w ciągu pierwszych 48 godzin rządów.

W czwartek dolar lekko zyskuje przedłużając ruch ze środy. Opublikowane wczoraj wieczorem zapiski z grudniowego posiedzenia FED potwierdziły tylko to, co było już wiadomo - decydenci z coraz większymi obawami patrzą na to, co może zrobić nowy prezydent. Dzisiaj rynek amerykański będzie zamknięty ze względu na pogrzeb byłego prezydenta Jimmiego Cartera, stąd też inwestorzy będą czekać już na jutrzejsze dane Departamentu Pracy. I niezależnie od tego jakie będą, rynek może próbować interpretować je pesymistycznie. Silny rynek pracy jeszcze bardziej podbije rentowności amerykańskich obligacji, które w ostatnich dniach rosły (10-letnie są przy 4,70 proc.) tworząc negatywne preteksty dla rynków akcji i pośrednio podbijając dolara. Jeżeli z kolei dane rozczarują., to teoretycznie powinno to podbić oczekiwania, co do cięć stóp, ale rynek bardziej może się przestraszyć słabości gospodarki i tego, że Trump przez swoje działania wokół ceł może blokować szybkie poluzowanie polityki monetarnej. Ta ostatnia teza w dłuższym okresie nie jest prawdziwa, ale w krótkiej perspektywie, rynek tak może reagować. Strach przed Trumpem zaczyna dominować wszystko.

Z innych rynków warto wspomnieć o nieco słabszej dynamice sprzedaży detalicznej w Australii (0,8 proc. m/m w listopadzie) i lepszym bilansie handlowym (nadwyżka w wysokości 7,08 mld AUD w listopadzie), oraz dane o inflacji CPI i PPI w Chinach, które w zasadzie były zgodne z szacunkami (0,1 proc. r/r i -2,3 proc. r/r w grudniu). Rano poznaliśmy też dane o bilansie handlowym w Niemczech (nadwyżka mocniej wzrosła w listopadzie osiągając poziom 19,7 mld EUR, ale kosztem mocniejszego spadku importu o 3,3 proc. m/m). Lepiej od prognoz wypadła produkcja przemysłowa (wzrost o 1,5 proc. m/m w listopadzie). Dzisiaj uwagę zwrócą jeszcze dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro o godz. 11:00, oraz popołudniowe wypowiedzi członków FED (Harker, Barkin, Schmid, Bowman).
 
EURUSD - presja na dolara

Zauważalny risk-off na rynkach w kontekście wysokich rentowności obligacji i niepewności odnośnie ruchów Trumpa po 20 stycznia, daje impuls pro-dolarowy. Dzisiaj zmienność raczej będzie niska, gdyż nie ma Amerykanów, ale jutro kluczowe dane Departamentu Pracy USA mogą dać mocne preteksty. Układ w średnim terminie pozostaje spadkowy, teoretycznie wczoraj rynek wybronił się przy wsparciach przy 1,0265, ale to nie jest jeszcze argument za tym, aby negować scenariusz w którym w końcówce tygodnia może dojść do naruszenia okolic minimum z 2 stycznia przy 1,0223.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gospodarczy boom czy katastrofa? Analiza wpływu Donalda Trumpa na USD

Gospodarczy boom czy katastrofa? Analiza wpływu Donalda Trumpa na USD

00:00 Analizy walutowe MyBank.pl
Prezydentura Donalda Trumpa zawsze budziła skrajne emocje zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na arenie międzynarodowej. Jego polityka gospodarcza, często kontrowersyjna i niekonwencjonalna, miała znaczący wpływ na różne aspekty amerykańskiej gospodarki, w tym na wartość dolara amerykańskiego. W niniejszym artykule przyjrzymy się, czy prezydentura Trumpa przyniosła gospodarczy boom czy katastrofę dla dolara USA.
Krypto kontratakuje - Ripple z nowym ATH

Krypto kontratakuje - Ripple z nowym ATH

2025-01-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kryptowaluta XRP (Riple) odnotowała w ostatnich dniach imponujący wzrost, osiągając w środę cenę 3.14 USD, co stanowiło wzrost o ponad 15% w porównaniu z poprzednim dniem. Po osiągnięciu tego historycznego szczytu wartość monety ustabilizowała się na poziomie około 3.00 USD, nadal przyciągając uwagę inwestorów. Głównym czynnikiem wpływającym na obecną wartość XRP pozostaje spór sądowy pomiędzy Ripple Labs, twórcą kryptowaluty, a amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).
Na co czeka teraz dolar?

Na co czeka teraz dolar?

2025-01-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj amerykańska waluta straciła po publikacji danych o inflacji CPI, która w ujęciu bazowym wypadła w grudniu poniżej szacunków ekonomistów. Wieczorem jednak odrobiła straty, a w czwartek rano dalej zyskuje. Dlaczego? Wczorajsze dane dały impuls do mocnego odreagowania przecenionych w ostatnim czasie amerykańskich treasuries - pokazała to mocna reakcja na rentownościach. Oczekiwania, co do obniżki stóp przez FED w tym roku wróciły z grudnia na lipiec.
Czy RPP ma jakikolwiek pretekst do zmiany komunikacji?

Czy RPP ma jakikolwiek pretekst do zmiany komunikacji?

2025-01-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP), zaplanowana na 16 stycznia, budzi szczególne zainteresowanie w kontekście dynamicznej sytuacji gospodarczej i rozbieżnych sygnałów płynących ze strony decydentów. Oczekuje się, że RPP po raz kolejny utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,75%, co będzie kontynuacją polityki stabilizacji trwającej od października 2023 roku.
Czy CPI stworzy nowy impuls?

Czy CPI stworzy nowy impuls?

2025-01-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o inflacji PPI przyniosły zaskoczenie - w grudniu presja inflacyjna u producentów była mniejsza niż sądzono. To stwarza pewne pole do spekulacji, że publikowane dzisiaj dane CPI mogą wypaść zgodnie, lub poniżej oczekiwań ekonomistów. Publikacja o godz. 14:30 - mediana zakłada podbicie do 2,9 proc. r/r i utrzymanie dynamiki bazowej CPI na poziomie 3,3 proc. r/r.
Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

2025-01-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD pokonał w poniedziałek poziom 1,02 i ustanowił nowe wielomiesięczne minima lekko poniżej tego pułapu. Od dwóch dni widać odreagowanie powyżej 1,03, co na razie należy traktować jedynie jako naturalną korektę wzrostową. Siła dolara jest eksponowana przez ostatnie miesiące nad wyraz mocno, jednak magiczny poziom parytetu będzie prawdopodobnie „ściągał kurs” na południe w najbliższym czasie.
Trump nie chce bessy?

Trump nie chce bessy?

2025-01-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Żaden polityk nie chciałby być obarczony o to, że doprowadził do załamania się rynku - przynajmniej bezpośrednio. Wczoraj wieczorem agencja Bloomberg podała powołując się na źródła, jakoby otoczenie Trumpa (w tym przyszły szef Departamentu Skarbu) miało pracować nad progresywnym scenariuszem dotyczącym wprowadzenia wysokich stawek celnych - te miały by być podnoszone w tempie 2-5 proc. miesięcznie, aż osiągną wyznaczony cel.
Ryzyko recesji w USA

Ryzyko recesji w USA

2025-01-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie spadki na amerykańskim rynku akcji skłaniają do refleksji, czy mogą zwiastować poważniejsze turbulencje. W ostatnich latach temat recesji zdawał się tracić na znaczeniu w debatach ekonomicznych. Jednak pomimo optymistycznych danych makroekonomicznych na 2025 roku, takich jak stabilny wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych, warto zastanowić się, czy rosnące zaufanie nie prowadzi do samozadowolenia, które może przyczynić się do nieoczekiwanych trudności.
Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

2025-01-14 Komentarz walutowy MyBank.pl
Frank szwajcarski (CHF) od dawna cieszy się reputacją jednej z najbezpieczniejszych walut na świecie. Stabilność gospodarcza Szwajcarii, silny sektor finansowy oraz polityczna neutralność przyczyniły się do utrzymania wysokiej wartości CHF w stosunku do innych walut. Jednak dynamiczne zmiany na arenie międzynarodowej, nieprzewidywalne wydarzenia gospodarcze oraz wewnętrzne wyzwania mogą zagrażać tej pozycji. Czy rzeczywiście stoimy na progu końca ery frankowej? Przeanalizujmy dogłębnie sytuację, korzystając z opinii ekspertów, aktualnych danych oraz prognoz na rok 2025.
Kij i marchewka

Kij i marchewka

2025-01-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Prezydentura Donalda Trumpa zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią sporo niepewności co do kształtu polityki gospodarczej, szczególnie handlowej. Jedno jednak jest pewne – powracający prezydent będzie próbował wpływać na rynki. W zasadzie robi to już teraz. Tak zwany Trump Trade był w drugiej połowie minionego roku dla Wall Street bardzo pozytywny. Oczekiwania nie tylko przedłużenia, ale wręcz dalszego obniżenia podatków korporacyjnych oraz bardziej przyjaznych regulacji pchnęły notowania na Wall Street do rekordowych poziomów.