RPP utrzyma stopy proc. a rynek będzie oceniał nowe projekcje

RPP utrzyma stopy proc. a rynek będzie oceniał nowe projekcje
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2024-07-03 (10:35)

Giełda na Wall Street ponownie urosła. Inwestorzy reagowali na komentarze Powella, który brał udział w panelu dyskusyjnym w Sintrze podczas sympozjum EBC. Szef Rezerwy Federalnej wskazał, że ostatnie dane wskazują na kontynuację dezinflacyjnej ścieżki. Wczorajsza ankieta JOLTS zaskoczyła dobrym wynikiem. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły, a dolar amerykański stracił na wartości. Dziś sesja w USA jest skrócona, a jutro z okazji Dnia Niepodległości handel nie odbędzie się.

Dziś w centrum uwagi znajdzie się raport ADP, który może dać pewną wskazówkę jak ukształtują się piątkowe oficjalne dane podawane przez BLS. Dodatkowo poznamy wskaźnik ISM dla amerykańskich usług. Z wydarzeń krajowych należy wspomnieć o decyzji RPP, która prawdopodobnie utrzyma parametry polityki pieniężnej.
Majowe badanie Job openings and labour turnover survey (JOLTS) pokazało, że liczba wolnych miejsc pracy wzrosła do 8,14 mln (konsensus Bloomberga wskazywał 7,95 mln) wobec zrewidowanych w dół 7,92 mln w kwietniu z 8,06 mln początkowo. Stosunek liczby ofert pracy do liczby bezrobotnych utrzymał się na poziomie 1,2 i był najniższy od czerwca 2021 roku. Wskaźnik zwolnień wskazał stały poziom 2,2 proc. - ostatnio taki był notowany w 2020 roku. W pierwszej reakcji dolar zyskał na wartości ale aprecjacja trwała chwilę. Na koniec dnia USD stracił a kurs EUR/USD zamknął dzień blisko 1,0750. Dziś wzrosty są kontynuowane.

W Sintrze trwa sympozjum EBC. Wczoraj w panelu dyskusyjnym wzięli udział m.in. Jerome Powell oraz Christine Lagarde. Szef Rezerwy Federalnej podkreślił, że amerykański rynek pracy jest wciąż silny a trend dezinflacyjye wykazuje oznaki wznowienia. Dodał również, że przedstawiciele Fed-u muszą być jednak bardziej pewni tych tendencji przed podjęciem decyzji o obniżce stóp procentowych. Oznacza to jedno, że amerykańska instytucja chce zobaczyć więcej argumentów w danych. Powell przyznał, że jeśli rynek pracy wykaże wyraźniejsze oznaki ochłodzenia, wówczas Fed będzie reagował. Oznacza to, że piątkowy raport NFP może dostarczyć jeszcze większych emocji i wywołać dużą zmienność rynkową w przypadku niespodzianki.

Po wczorajszych danych oraz komentarzach z Fed wycena prawdopodobieństwa obniżki stóp proc. w USA we wrześniu lekko wzrosła po poziomu ok 63 proc. Cały czas jednocześnie rynek zakłada, że drugi ruch nastąpi w grudniu tego roku.

Rada Polityki Pieniężnej utrzyma dziś z dużym prawdopodobieństwem po raz kolejny aktualny poziom stóp procentowych. Wśród decydentów cały czas nie ma gotowości do zmiany. Pojawiają się głosy, że ewentualna możliwa dyskusja na ten temat jest możliwa dopiero w drugiej połowie 2025 roku. Obecnie inflacja (CPI) znajduje się w dopuszczalnych przedziale wahań (2,6 proc. r/r). Wciąż jednak wskaźnik bazowy jest podwyższony. Rada dostrzega ryzyko w silnym wzroście płac oraz wyższych cenach energii, których doświadczymy w II połowie tego roku. Rynek będzie chciał z pewnością ocenić nową lipcową projekcję NBP (inflacja, PKB). Cały raport zostanie zaprezentowany dopiero w poniedziałek. Jeśli nowe prognozy będą zakładały niższą ścieżkę inflacji, wówczas rynek może dostosować swoje oczekiwania dotyczące kolejnego ruchu w dół na stopach procentowych.

Źródło: Łukasz Zembik, (OANDA TMS Brokers)
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

NFP zadecyduje o sentymentach panujących na rynku

NFP zadecyduje o sentymentach panujących na rynku

2024-07-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja giełdowa na rynkach finansowych stać będzie pod znakiem danych NFP. Kluczowy odczyt z rynku pracy zadecyduje, czy prognozowana obecnie na wrzesień pierwsza obniżka stóp o 25 punktów bazowych faktycznie się ziści. Nieco bardziej w tle inwestorzy reagują na wyniki Exit Poll wyników parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Czerwcowy raport o zatrudnieniu ma pokazać 190 tys. nowych miejsc pracy, ze stopą bezrobocia prawdopodobnie utrzymaną się na poziomie 4,0%.
Europejskie indeksy zyskują mimo święta w USA

Europejskie indeksy zyskują mimo święta w USA

2024-07-04 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na międzynarodowych giełdach charakteryzuje się nieco mniejszą zmienność w związku z trwającym świętem w USA. Mimo to jednak, europejskie indeksy tuż przed końcem sesji kasowej zyskują. Niemiecki DAX dodaje 0.33%, francuski CAC40 rośnie o 0.7%, a nasz rodzimy WIG20 dodaje blisko 0.1%. Inwestorzy z niecierpliwością czekają na zaplanowany na jutro raport NFP z USA.
Wrzesień coraz bardziej prawdopodbny?

Wrzesień coraz bardziej prawdopodbny?

2024-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsze dane makro z USA spowodowały, że rynek coraz mocniej wierzy, że Rezerwa Federalna we wrześniu obniży po raz pierwszy poziom stóp procentowych. Oprócz słabszych od oczekiwań danych z rynku pracy wczoraj został opublikowany raport ISM dla amerykańskich usług, który wskazał, że sektor skurczył się w najszybszym tempie od czterech lat. Gwałtownie spadły rentowności długu USA, na Wall Street technologiczny Nasdaq Composite oraz Sp500 zyskały a na rynku walutowym kurs eurodolara pokonał poziom 1,08.
Czego oczekiwać od dzisiejszej decyzji RPP?

Czego oczekiwać od dzisiejszej decyzji RPP?

2024-07-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Środowa sesja na rynkach finansowych zapowiada się naprawdę ciekawie. Przed nami szereg odczytów makro najwyższej wagi, które z pewnością podniosą zmienność na giełdach. W godzinach porannych oraz popołudniowych uwaga zwróci się w kierunku danych PMI dla sektora usług z głównych gospodarek świata oraz decyzji RPP w sprawie stóp procentowych. W godzinach wieczornych handel podsumują minutki FOMC z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej.
Powell na sympozjum ekonomicznym w Sintrze

Powell na sympozjum ekonomicznym w Sintrze

2024-07-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż z perspektywy amerykańskiej polityki monetarnej kluczowe będzie sympozjum ekonomiczne w Jackson Hole, to w Europie, a konkretnie w portugalskiej Sintrze rozpoczęło się sympozjum zorganizowane przez Europejski Bank Centralny. Chociaż w przypadku EBC raczej nie oczekuje się kolejnych rychłych zmian, to po ostatnich słabych danych z USA, potencjalnie mogłoby dojść do komunikacji zmiany kierunku ze strony Fed. Czy w obliczu ryzyka związanego z wyborami we Francji oraz rosnącym poparciem dla Trumpa w USA jest możliwa słabość dolara?
Rynek pracy w USA ponownie oceniany

Rynek pracy w USA ponownie oceniany

2024-07-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na wczorajszej sesji rentowności amerykańskich obligacji z długiego końca krzywej dochodowości ponownie rosły. Głównym czynnikiem były obawy o deficyt budżetowy, implikacje dla inflacji i wynik wyborów w USA. Akcje z Wall Street zdołały wczoraj zyskać. Technologiczny Nasdaq Composite urósł o 0,8 proc., SP500 o 0,3 proc. a Dow Jones jedynie o 0,1 proc. Kurs EUR/USD po porannych wzrostach w godzinach popołudniowych obniżył się. Ostatecznie notowania zamknęły się wyżej o 0,3 proc.
Złoty powrócił do przeceny

Złoty powrócił do przeceny

2024-07-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Po zwyżce polskiej waluty obserwowanej w poniedziałek rano nie ma już śladu. We wtorek rano za euro płaci się 4,3250 zł, a za dolara 4,0350 zł - to odpowiednio o 3 i 4 grosze więcej. Wpływ na to ma fakt wygaszenia pierwszej reakcji rynków na informacje z Francji - para EURUSD jest dzisiaj notowana w okolicach 1,0715. Przed nami II tura wyborów parlamentarnych (7 lipca) i dopiero ona wskaże, jaka będzie faktyczna pozycja Zjednoczenia Narodowego - im bliżej 289 posłów, tym większe będą spekulacje, co do ewentualnych transferów z innych ugrupowań.
Ruro w górę po wyborach

Ruro w górę po wyborach

2024-07-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki francuskich wyborów były zgodne z tym, co wskazywała większość sondaży z ostatnich tygodni - prawica Marie Le Pen zebrała najwięcej głosów po I turze, ale nie na tyle, aby rządzić samodzielnie. I ten fakt został przyjęty z ulgą przez rynki finansowe (przed samymi wyborami pojawił się sondaż Elabe dający ZN większość parlamentarną). Przed nami wprawdzie II tura (7 lipca), ale już teraz widać, że pozostałe partie są skłonne zawiązać sojusz mający na celu osłabienie pozycji Zjednoczenia Narodowego podczas tego głosowania.
Le Pen wygrywa, ale euro zyskuje

Le Pen wygrywa, ale euro zyskuje

2024-07-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja PCE dla Stanów Zjednoczonych w maju spadła zgodnie z oczekiwaniami. Reakcja ryku była mieszana a zmienność była umiarkowana. Rentowności amerykańskiego długu początkowo spadły po raporcie a następnie gwałtownie wzrosły. Dolar nieznacznie stracił podobnie jak indeksy z Wall Street. Inwestorzy ważyli również wynik pierwszej debaty prezydenckiej między prezydentem Bidenem a Donaldem Trumpem. Wg sondaży lepszy okazał się lider Republikanów.
Złoty zareagował na francuskie wybory

Złoty zareagował na francuskie wybory

2024-07-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
W poniedziałek rano EURUSD mocno poszedł w górę po tym, jak wczoraj zakończyła się we Francji pierwsza tura wyborów parlamentarnych. Jej wyniki w zasadzie powieliły, to na co wskazywały sondaże - prawicowe Zjednoczenie Narodowe wygrało wybory (33,2 proc. głosów), ale nie ma większości parlamentarnej. Przed nami druga tura (7 lipca), ale już teraz pozostałe partie zapowiedziały porozumienie mające osłabić ugrupowanie Marie Le Pen.