NFP już o godz. 14:30

NFP już o godz. 14:30
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2024-06-07 (15:00)

Dane Departamentu Pracy dotyczące nowych etatów poza sektorem rolniczym za maj będą dzisiaj kluczowym punktem kalendarza. Odczyt poznamy o godz. 14:30. Razem z nim opublikowane zostaną też dane o zatrudnieniu w sektorze prywatnym, a także stopa bezrobocia i dynamika płacy godzinowej. Oczekuje się, że NFP niewiele zmienił się relacji do kwietnia (szacunki mówią o 185 tys. etatów), podczas kiedy w sektorze prywatnym mogło ich przybyć 170 tys.

Stopa bezrobocia mogła pozostać na poziomie 3,9 proc., podobnie jak dynamika płacy godzinowej w ujęciu rok do roku. Czy jest ryzyko dużych zaskoczeń? Raczej nie oczekujmy jakichś szczególnie dobrych danych (powyżej 200 tys. etatów), gdyż większe jest ryzyko słabszych odczytów (poniżej 150 tys.), biorąc pod uwagę ostatnie dane ISM, czy ADP.

Jak zachowają się rynki? Zwyczajowo przed NFP jest spokojnie, gdyż inwestorzy nie chcą podejmować kluczowych decyzji przed danymi. I tak w piątek rano dolar delikatnie traci do większości walut, choć zmiany nie są duże. Najsilniejsze są korony skandynawskie, oraz japoński jen. Rynek daje obecnie 67 proc. szans na cięcie stóp procentowych przez FED we wrześniu, a wycena na ten rok pomału wraca w stronę dwóch obniżek (-48 pkt. baz.). Słabe dane Departamentu Pracy mogłyby podbić ten trend, co przełożyłoby się też na dalsze osłabienie dolara.

Wczoraj Europejski Bank Centralny zachował się dość przewidywalnie - stopy procentowe zostały ścięte o 25 punktów baz., ale podczas konferencji prasowej Christine Lagarde nie wybrzmiała "gołębio". Rynek widzi duże szanse na jeszcze jedną obniżkę stóp w październiku (66 proc.), lub w grudniu (82 proc.). Mimo tego EURUSD nie powrócił ponad poziom 1,09, choć był on testowany. Dzisiaj rano dostaliśmy słabsze dane o produkcji przemysłowej w Niemczech w kwietniu (-0,1 proc. m/m), ale nie wpłynęły one na notowania euro. Z pozostałych danych makro, jakie były dzisiaj publikowane, uwagę zwraca spora nadwyżka w handlu w Chinach (82,6 mld USD w maju) przy jednoczesnym przyspieszeniu dynamiki eksportu do 7,6 proc. r/r.
W kalendarzu na dzisiaj poza wspomnianymi danymi Departamentu Pracy USA, mamy jeszcze analogiczne dane z Kanady - i również o godz. 14:30. Oczekuje się, że stopa bezrobocia w maju lekko wzrosła do 6,2 proc., a dynamika zatrudnienia spadła do 22,5 tys. etatów.
 
EURUSD - dzisiaj wybijemy 1,09?

Dane Departamentu Pracy USA będą dzisiaj kluczowe z punktu widzenia rynkowej zmienności. Wczorajsze sygnały z ECB nie były "gołębie", co daje pole do umocnienia euro. Rynek czeka teraz tylko na dane z USA, które raczej nie powinny być wyższe od oczekiwań. W ostatnich dniach wzrosły szacunki, co do cięcia stóp przez FED we wrześniu i ten wątek powinien być głównym motorem do dalszych spadków dolara.

Technicznie pozostajemy w trendzie wzrostowym, a wyjście ponad szczyt z tego tygodnia przy 1,0914 może być kwestią kilku godzin. Mocniejsze opory to odpowiednio 1,0942 i 1,0980 - maksima z marca b.r.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

09:16 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.
Ważne słowa Trumpa

Ważne słowa Trumpa

2024-10-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta dalej zyskuje na szerokim rynku, chociaż w ostatnich dniach ruch ten nieco wytracił swoją dynamikę. Nie widać również kontynuacji zmian po stronie "dostosowania" się oczekiwań pod ewentualne scenariusze dla FED - to może się zmienić wraz z publikacją październikowych danych z rynku pracy, jakie poznamy na początku listopada, oraz (gdyby) były jakieś zaskoczenia po stronie cotygodniowych danych o bezrobociu.
Dolar przedłuża wzrostową falę

Dolar przedłuża wzrostową falę

2024-10-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Środowa sesja na międzynarodowych rynkach finansowych przynosi kontynuacje byczej passy dolara amerykańskiego, który w stosunku do polskiego złotego jest najdroższy od sierpnia tego roku. Po tym jak Fed obniżył stopy we wrześniu i zapowiedział kolejne szybkie obniżki, mogło wydawać się, że amerykańskiej waluty nie czeka nic dobrego.
Trump, FED i inflacja...

Trump, FED i inflacja...

2024-10-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wbrew oczekiwaniom sobotnia konferencja chińskich oficjeli nie była odpaleniem kolejnej bazooki, tym razem fiskalnej. Przekaz nie był negatywny, ale brakowało w nim szczegółów. Nie zmienia to jednak faktu, że Chińczycy są mocno zdeterminowani do tego, aby dalej wspierać gospodarkę, co powinno mieć pozytywne przełożenie na tamtejszy rynek akcji w dłuższej perspektywie. W krótkim okresie rynek raczej będzie szukać poziomu równowagi po silnych wzrostach.