Słabszy dolar, drogi bitcoin oraz giełdy na maksimach

Słabszy dolar, drogi bitcoin oraz giełdy na maksimach
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2024-03-04 (10:59)

Piątkowe dany makro z USA rozczarowały. Druga lutowa ankieta Uniwersytetu Michigan wykazała bardziej pesymistyczne nastroje wśród amerykańskich konsumentów, a indeks ISM spadł zamiast wzrosnąć, bo tak wskazywały prognozy ankietowanych analityków. Wpływ na dolara amerykańskiego był negatywny, ale nie katastrofalny. Kurs EUR/USD urósł do 1,0855. Wall Street na dane zareagowała wzrostami a indeksy giełdowe po raz kolejny wyznaczyły nowe historyczne rekordy. Inwestorzy wzmocnili swoje nadzieje, że w czerwcu Rezerwa Federalna obniży koszt pieniądza.

Rentowności amerykańskich obligacji obniżyły się w reakcji na publikacje. Bitcoin nie zwalnia tempa i ten tydzień rozpoczyna od kolejnych wzrostów osiągając poziom 65 400 USD.

Raport Uniwersytetu Michigan wskazał pierwszy raz spadek od trzech miesięcy. Dane nie są fatalne i nie odwracają wzrostowego trendu. Słabszy wynik mógł być pokłosiem rosnących cen paliw, które mogą potęgować wyższymi oczekiwaniami inflacyjnymi. W horyzoncie roku zwiększyły się one do 3 proc. co oznacza, że urosły z poziomu 2,9 proc. Długoterminowe oczekiwania stabilizują się na poziomie 2,9 proc. Jeśli chodzi o lutowe badanie koniunktury w amerykańskim przemyśle, tu mamy spadek głównego wskaźnika do 47,8 pkt. z 49,1 pkt. poprzednio. Konsensus rynkowy wskazywał na wzrost do 49,5 pkt. To już 16 miesiąc z rzędu, kiedy indeks znajduje się poniżej neutralnego poziomu. Ostatnio znajdował się nad nim w październiku 2022 roku. Gorszy wynik niż w styczniu wynikał m.in. z redukcji zatrudnienia ale także produkcji oraz zapasów. Pozytywne jest to, że handel zagraniczny wykazuje oznaki ożywienia. To że w przemyśle USA nie jest aż tak źle świadczy również indeks PMI, który uplasował się na poziomie 52,2 pkt. co przebiło prognozy oraz poprzedni rezultat.

Rynek nieco zmienił swoją wycenę i obecnie ponownie daje ok 65 proc. szansa na łagodzenie warunków monetarnych przez Fed już w czerwcu. Aktualnie oczekiwania jego pokrywają się w dużej mierze z wynikami wykresu kropkowego, który opublikowany w grudniu wskazał na realne trzy ruchy w tym roku, każda o 25 pb.
Ten tydzień zapowiada się obficie jeśli chodzi o wydarzenia rynkowe. O stopach będzie decydować EBC. Tu raczej nikt nie ma wątpliwości, że bank pozostawi stopy bez zmian. Uwaga przeniesie się na to, czy instytucja w jakikolwiek sposób wskaże możliwy termin rozpoczęcia cyklu łagodzenia warunków monetarnych i czy komunikacja marcowa będzie nieco bardziej konkretna od tej, którą otrzymaliśmy w lutym. O stopach będzie też decydować RPP. Tu również wszystko wskazuje na to, że otrzymamy stabilizację poziomu stóp. Rynek raczej będzie chciał wiedzieć, jaki kształt będą mieć w najbliższych miesiącach tarcze antyinflacyjne, które zaproponuje rząd (Vat na żywność, ceny energii w H2 2024).

Z twardych publikacji uwaga rynku będzie przeniesiona na piątkowy raport NFP, ale wcześniej ocenie podlegać będzie raport JOLTS, ADP oraz tygodniowe dane na temat liczby wniosków o zasiłek. Oznacza to, że ten tydzień przeniesie nam najnowszy obraz amerykańskiego rynku pracy. Jeśli rynek otrzyma sygnały o większym schłodzeniu, wówczas wzrośnie szansa na czerwcową obniżkę, która na ten moment nie jest jeszcze przesądzona. Nie zapominajmy o raporcie ISM, który pokaże aktualny stan sektora usług w USA.

Źródło: Łukasz Zembik, (OANDA TMS Brokers)
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.
Wrócą wojny handlowe?

Wrócą wojny handlowe?

2025-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Wczorajsze niezłe dane Departamentu Pracy USA sprawiły, że rynek w zasadzie skreślił jakiekolwiek dywagacje, co do możliwości cięcia stóp przez FED jeszcze w końcu lipca. Dolar nie zyskał jednak wiele, gdyż pojawiły się inne wątki.
Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

2025-07-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W czerwcu amerykański rynek pracy wyraźnie osłabł, co potwierdzają dane z raportu ADP. Po raz pierwszy od ponad dwóch lat sektor prywatny odnotował spadek liczby miejsc pracy – firmy zlikwidowały łącznie 33 tys. etatów. Największy ubytek zatrudnienia wystąpił w usługach, szczególnie w sektorach usług profesjonalnych, ochrony zdrowia i edukacji, które razem straciły 66 tys. miejsc pracy. Jednocześnie wzrost zatrudnienia odnotowano w przemyśle, budownictwie i górnictwie.
Napięty dzień na rynkach

Napięty dzień na rynkach

2025-07-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejszy kalendarz jest bardzo napięty, ponieważ dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane dzień wcześniej ze względu na zamknięcie rynków amerykańskich w piątek z okazji święta 4 lipca. Co więcej, inwestorzy poznają kluczowe dane PMI z Europy oraz USA, dane ISM z USA, a także najnowsze komentarze Prezesa Glapińskiego w sprawie stóp procentowych.