„Boom” na AI wciąż trwa

„Boom” na AI wciąż trwa
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2024-02-22 (08:36)

Wczorajszy raport na temat wyników głównego przedstawiciela branży sztucznej inteligencji (Nvidia) przewyższył szacunki. Akcje w handlu posesyjnym wzrosły o ponad 9 proc. niwelując spadki z tego tygodnia. Inwestorzy również mogli zapoznać się z „minutkami” z ostatniego posiedzenia FOMC, z którego wynika, że urzędnicy nie spieszą się z obniżką stóp procentowych. Kurs EUR/USD wyrównuje dziś rano maksima ustanowione we wtorek. Na Wall Street widoczne było odbicie pod koniec sesji.

Indeksy Dow Jones oraz SP500 zamknęły się na niewielkim plusie (0,13 proc.) a Nasdaq Composite stracił ostatecznie 0,32 proc.

W protokole z posiedzenia FOMC w dniach 30-31 stycznia większość urzędników zauważyła ryzyko zbyt szybkiego złagodzenia nastawienia polityki pieniężnej i podkreśliła znaczenie uważnej oceny napływających danych w celu określenia, czy inflacja trwale spada do 2 proc. Wskazano również na ryzyko zatrzymania postępu w kierunku stabilności cen. Było również kilka głosów odmiennych, które popierały wcześniejsze łagodzenie warunków monetarnych. Wskazano na ryzyko dla gospodarki wynikające ze zbyt długiego oczekiwania na obniżkę stóp procentowych. Przedstawiciele Fed-u zasugerowali, że właściwe byłoby rozpoczęcie dyskusji na temat spowolnienia tempa redukcji bilansu na następnym posiedzeniu.

Na koniec dnia EUR/USD był w okolicach 1,0820 a dziś rano wzrosty są kontynuowane. Notowania znajdują się obecnie w okolicy wtorkowego szczytu na 1,0835. Rentowności 2-letnich obligacji USA zyskiwały wczoraj w godzinach popołudniowych i aktualnie znajdują się w okolicach 4,65 proc.

Drugim wydarzeniem dnia, które nieco zdominowało atencję rynku, były wyniki kwartalne spółki Nvidia – przedstawiciela branży sztucznej inteligencji. Wyniki ponownie wypadły powyżej oczekiwań Wall Street. Spółka osiągnęła sprzedaż w wysokości 22,1 mld USD w trzymiesięcznym okresie kończącym się w zeszłym miesiącu, o 265 proc. wyższą niż w tym samym kwartale rok wcześniej i znacznie powyżej średnich szacunków analityków na poziomie 20,4 mld USD. Dochód netto firmy w czwartym kwartale w wysokości 12,3 mld USD spowodował oszałamiający wzrost zysku rok do roku o 769 proc., a skorygowany zysk na akcję w wysokości 5,16 USD pobił szacunki na poziomie 4,59 USD. To trzeci kwartał z rzędu ponadprzeciętnych rezultatów. Spółka podała również, że spodziewa się 24 miliardów dolarów przychodów w bieżącym kwartale (prognozy wskazywały 22.2 mld USD). Przede wszystkim na uwagę zasługuje wzrost o 409 proc. (18,4 mld USD) sprzedaży w dziale Datacenter, zajmującym się sztuczną inteligencją. Akcje spółki wzrosły w handlu posesyjnym o ponad 9 proc., co zniwelowało spadki notowań z ostatnich dni, głównie z wtorku.

Źródło: Łukasz Zembik, (OANDA TMS Brokers)
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Perspektywa dalszego spadku dolara

Perspektywa dalszego spadku dolara

2025-02-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Z dużej chmury mały deszcz? Mowa o tzw. cłach wzajemnych - Donald Trump podpisał wczoraj wieczorem memorandum w tej sprawie. Ale nie oznacza ono szybkiej ścieżki dla tego tematu, bo zwyczajnie jest on dość skomplikowany (co ciekawe administracja USA uważa, że stawka VAT stosowana przez dany kraj jest formą cła, na które trzeba odpowiedzieć).
Spokojnie, to tylko korekta

Spokojnie, to tylko korekta

2025-02-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Saga dotycząca polityki handlowej Donalda Trampa trwa. Informacje te w pewien sposób kładą cień na publikacje danych makro. Stanowią one w tym momencie jedynie tło głównych wydarzeń. Wczorajsza konferencja prasowa nowego prezydenta była dość interesująca. Nakazał on swojej administracji rozważyć taryfy wzajemne wobec dużej liczby partnerów handlowych a także nałożyć cła na każdy kraj indywidualnie, w zależności od poniesionych strat.
Rosnący EURUSD ciągnie w dół USDPLN

Rosnący EURUSD ciągnie w dół USDPLN

2025-02-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Obserwowane wczoraj po południu osłabienie złotego, jeszcze wieczorem zaczęło być wymazywane. Krótkoterminowa realizacja zysków jest za nami, a inwestorzy nie mają na razie powodów, aby rezygnować z dalszego rozgrywania scenariusza mocnego złotego. Negocjacje ws. Ukrainy dopiero ruszą (zobaczymy, co nowego wniesie dzisiejszy szczyt w Monachium), a do elementów sprzyjających doszedł rosnący EURUSD i powrót sentymentu wokół ryzykownych aktywów.
Cła Trumpa niestraszne rynkom?

Cła Trumpa niestraszne rynkom?

2025-02-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Wall Street oraz rynek Forex nie przestraszyły się wczorajszych, wyższych niż oczekiwano danych dot. Inflacji producenckiej oraz not prezydenta Trumpa ws. nowych ceł odwetowych. Mimo kolejnych zmian w strukturze polityki handlowej USA, inwestorzy coraz bardziej dostrzegają, że jest przestań na ustępstwa, a sam gabinet prezydenta potrzebuje jeszcze czasu, aby ujednolicić ostateczne stanowisko względem ważnych zmian. Ta zwłoka wyraźnie rynkom giełdowym się podoba.
Dolar gra innymi kartami

Dolar gra innymi kartami

2025-02-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsza wyższa inflacja CPI (zwłaszcza w ujęciu bazowym core, gdzie w styczniu odnotowaliśmy wzrost do 3,3 proc. r/r) powinna budzić pewien niepokój wśród członków FED. I tak się dzieje, ale słusznie dodają oni, że to pierwszy taki "zły" odczyt. Rynki finansowe przeszacowują oczekiwania, co do terminu kolejnej obniżki stóp przez FED po danych CPI i niechętnych luzowaniu monetarnemu komentarzach Jerome Powella w Kongresie - ale o ile wczoraj oddaliły się one na grudzień, o tyle dzisiaj wróciły na październik.
Trump i Putin rozmawiają o pokoju

Trump i Putin rozmawiają o pokoju

2025-02-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Niespodziewana rozmowa Donalda Trumpa z Władimirem Putinem wywołała istotne poruszenie na arenie międzynarodowej i znacząco wpłynęła na globalne rynki finansowe. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział podjęcie negocjacji pokojowych w sprawie zakończenia konfliktu w Ukrainie, co natychmiast odbiło się na notowaniach kluczowych surowców oraz amerykańskich spółek zbrojeniowych. Rynki zareagowały dynamicznie, prognozując możliwe konsekwencje ewentualnego porozumienia, które mogłoby wpłynąć na globalny układ sił politycznych i gospodarczych.
EURPLN po 4,15 i co dalej?

EURPLN po 4,15 i co dalej?

2025-02-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Informacja z wczorajszego wieczora, podbija scenariusz na który rynki "grały" już od pewnego czasu. Mowa o spekulacjach wokół rozmów Trumpa z Putinem na temat zakończenia wojny w Ukrainie. Sam fakt, że to amerykański przywódca jako pierwszy wykonał formalny krok może świadczyć o tym, że będzie chciał on zamknąć temat rozmów pokojowych relatywnie szybko. Jednak to, co z historycznej, czy też geopolitycznej perspektywy nie wygląda najlepiej, dla rynków nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Ich perspektywa jest krótkoterminowa i ogranicza się do efektu liczonego w miesiącach, a nie latach.
Nadzieje na koniec wojny w Ukrainie

Nadzieje na koniec wojny w Ukrainie

2025-02-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump przyznał, że rozmawiał z Putinem na temat zakończenia wojny na Ukrainie. Obaj prezydenci mieliby się wkrótce spotkać osobiście prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej, co bardzo pozytywnie nastraja rynki finansowe na koniec tego tygodnia. Obserwujemy nie tylko wyraźne umocnienie euro czy złotego, ale również wzrosty na europejskich parkietach. Ogólna niepewność jednak pozostaje, co obrazowane jest przez kontynuację wzrostów cen złota. Co koniec wojny na Ukrainie oznaczałby dla złotego?
Fed nie spieszy się z obniżkami stóp

Fed nie spieszy się z obniżkami stóp

2025-02-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dane rynkowe oraz wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej (Fed) wskazują, że w najbliższych miesiącach nie należy spodziewać się szybkiego złagodzenia polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Kluczowym czynnikiem pozostaje inflacja, która według 5-letniej stopy breakeven (czyli różnicy między rentownością obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu a rentownością obligacji indeksowanych inflacją) może utrzymywać się powyżej celu Fed (2%) przez dłuższy czas.
USDPLN na drodze do 4,00

USDPLN na drodze do 4,00

2025-02-12 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Polska waluta niezmiennie pozostaje silna - w środę rano za jedno euro płaci się 4,17 zł, a za dolara 4,02 zł. Rynek niezmiennie gra tymi samymi kartami, choć dochodzą nowe. Wysokie nominalne stopy procentowe przyciągają spekulacyjny kapitał, a ostatnie wystąpienie premiera Tuska na GPW poprawiło wizerunek Polski wśród inwestorów zagranicznych. Rynki "grają" też na zakończenie wojny w Ukrainie, a plany wizyty Sekretarza Skarbu USA, Scotta Bessenta, w Kijowie w ciągu najbliższych 48 godzin, tylko podbijają ten temat.