Co tak naprawdę zrobi FED?

Co tak naprawdę zrobi FED?
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-09-07 (14:22)

Po wczorajszych niezłych danych ISM w usługach za sierpień, rynek zaczął się na powrót zastanawiać, czy FED zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych na jesieni. Termin 20 września raczej nie wchodzi w grę (poniżej 10 proc. szans), ale za to w grze pozostaje 1 listopada (ponad 40 proc. prawdopodobieństwa według modelu CME FED Watch). Biorąc pod uwagę rysujący się kontrast w tym względzie pomiędzy FED, a innymi bankami centralnymi (wczoraj uwagę zwróciła "gołębia" wypowiedź prezesa Banku Anglii, który zeznawał w tamtejszym parlamencie), siłą rzeczy faworyzuje to dolara na głównych układach.

W czwartek rano dolarowa tendencja pozostaje widoczna, chociaż zmiany nie są duże. Z tego wyłamują się waluty Antypodów, które lekko odbijają za sprawą nie tak złych, jak można było się obawiać danych z Chin - wprawdzie nadwyżka w handlu zagranicznym była w sierpniu niższa (68,4 mld USD), ale lepiej wypadła jej struktura (dynamika eksportu spadła "tylko" o 8,8 proc. r/r, a importu o 7,3 proc. r/r). Stabilny pozostaje jen po ostatnich komentarzach tamtejszych oficjeli - Nakagawa z Banku Japonii zwrócił uwagę na szybciej rosnące płace, a wczoraj mieliśmy werbalną interwencję ze strony przedstawiciela tamtejszego resortu finansów. Pośród G-10 najsłabiej wypada funt - wczoraj prezes Banku Anglii zasugerował, że jesteśmy blisko końca cyklu podwyżek stóp procentowych, gdyż inflacja może gwałtownie spadać w kolejnych miesiącach, co powoduje, że spodziewana we wrześniu podwyżka o 25 punktów baz. do 5,50 proc. może być ostatnią w cyklu (!) - a także dolar kanadyjski (Bank Kanady nie podniósł wczoraj stóp procentowych, co utwierdziło rynek w tym, że tu również cykl zacieśniania mamy za nami. Stabilne pozostaje euro - przed przyszłotygodniowym posiedzeniem ECB (14 września) pojawiają się mieszane komentarze przedstawicieli tego gremium - niewykluczone, że w komunikacie EBC nie wybrzmi jeszcze nazbyt "gołębio" - czy to da pretekst do podbicia EUR na głównych układach w przyszłym tygodniu? Niewykluczone.

Dzisiaj w kalendarzu mamy dane o PKB w strefie euro (godz. 11:00), oraz dane z USA o cotygodniowym bezrobociu o godz. 14:30, oraz szereg komentarzy ze strony przedstawicieli FED po południu. Mogą one dać nieco więcej treści do analizy oczekiwań, co ruchu FED na jesieni. Wczorajszy komentarz Susan Collins pokazał, że decydenci nie zamykają sobie furtki, co do podwyżki, ale jednocześnie będą uważnie przyglądać się sytuacji w gospodarce.

EURUSD - czy zejdziemy poniżej 1,07?

Para EURUSD mimo większej nerwowości na Wall Street (futures na S&P500 i Nasdaq100 naruszyły wczoraj krótkoterminowe wsparcia) nie zeszła poniżej bariery 1,07. Teoretycznie wsparcia przy 1,0635-65 są istotniejsze i mogą lepiej wyznaczać jakiś potencjalny przełom w trendzie spadkowym EURUSD zapoczątkowanym w połowie lipca. Jednocześnie pobieżne spojrzenie na oczekiwania, co do polityki EBC/FED pokazują na rosnący kontrast na korzyść Amerykanów. Ale - w przyszłym tygodniu mamy posiedzenie EBC (14 września) i nie jest powiedziane, że decydenci będą chcieli "skapitulować" ze względu na pogarszające się odczyty makro z gospodarki Eurolandu i mocno zamkną sobie drzwi przed dalszymi podwyżkami stóp procentowych. Faktycznie dalszego zacieśnienia najpewniej już nie zobaczymy, ale jeszcze przed pewien czas EBC mógłby utrzymywać lekko "jastrzębią" retorykę - chociaż rynek na długo raczej jej nie kupi. Ale na krótko to już inna sprawa - może być to dobry pretekst do podbicia EURUSD w przyszłym tygodniu.

Na wskaźnikach na dziennym układzie rysują się już dywergencje z kursem, które mogą dawać preteksty do nieznacznego podbicia. Niemniej wybicie oporu przy 1,0755-65 w tym tygodniu jest jeszcze mało prawdopodobne. Dzisiaj po południu duży wpływ mogą mieć wypowiedzi przedstawicieli FED, oraz zachowanie się rynku kasowego na Wall Street (giełda).

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.