Co tak naprawdę zrobi FED?

Co tak naprawdę zrobi FED?
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-09-07 (14:22)

Po wczorajszych niezłych danych ISM w usługach za sierpień, rynek zaczął się na powrót zastanawiać, czy FED zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych na jesieni. Termin 20 września raczej nie wchodzi w grę (poniżej 10 proc. szans), ale za to w grze pozostaje 1 listopada (ponad 40 proc. prawdopodobieństwa według modelu CME FED Watch). Biorąc pod uwagę rysujący się kontrast w tym względzie pomiędzy FED, a innymi bankami centralnymi (wczoraj uwagę zwróciła "gołębia" wypowiedź prezesa Banku Anglii, który zeznawał w tamtejszym parlamencie), siłą rzeczy faworyzuje to dolara na głównych układach.

W czwartek rano dolarowa tendencja pozostaje widoczna, chociaż zmiany nie są duże. Z tego wyłamują się waluty Antypodów, które lekko odbijają za sprawą nie tak złych, jak można było się obawiać danych z Chin - wprawdzie nadwyżka w handlu zagranicznym była w sierpniu niższa (68,4 mld USD), ale lepiej wypadła jej struktura (dynamika eksportu spadła "tylko" o 8,8 proc. r/r, a importu o 7,3 proc. r/r). Stabilny pozostaje jen po ostatnich komentarzach tamtejszych oficjeli - Nakagawa z Banku Japonii zwrócił uwagę na szybciej rosnące płace, a wczoraj mieliśmy werbalną interwencję ze strony przedstawiciela tamtejszego resortu finansów. Pośród G-10 najsłabiej wypada funt - wczoraj prezes Banku Anglii zasugerował, że jesteśmy blisko końca cyklu podwyżek stóp procentowych, gdyż inflacja może gwałtownie spadać w kolejnych miesiącach, co powoduje, że spodziewana we wrześniu podwyżka o 25 punktów baz. do 5,50 proc. może być ostatnią w cyklu (!) - a także dolar kanadyjski (Bank Kanady nie podniósł wczoraj stóp procentowych, co utwierdziło rynek w tym, że tu również cykl zacieśniania mamy za nami. Stabilne pozostaje euro - przed przyszłotygodniowym posiedzeniem ECB (14 września) pojawiają się mieszane komentarze przedstawicieli tego gremium - niewykluczone, że w komunikacie EBC nie wybrzmi jeszcze nazbyt "gołębio" - czy to da pretekst do podbicia EUR na głównych układach w przyszłym tygodniu? Niewykluczone.

Dzisiaj w kalendarzu mamy dane o PKB w strefie euro (godz. 11:00), oraz dane z USA o cotygodniowym bezrobociu o godz. 14:30, oraz szereg komentarzy ze strony przedstawicieli FED po południu. Mogą one dać nieco więcej treści do analizy oczekiwań, co ruchu FED na jesieni. Wczorajszy komentarz Susan Collins pokazał, że decydenci nie zamykają sobie furtki, co do podwyżki, ale jednocześnie będą uważnie przyglądać się sytuacji w gospodarce.

EURUSD - czy zejdziemy poniżej 1,07?

Para EURUSD mimo większej nerwowości na Wall Street (futures na S&P500 i Nasdaq100 naruszyły wczoraj krótkoterminowe wsparcia) nie zeszła poniżej bariery 1,07. Teoretycznie wsparcia przy 1,0635-65 są istotniejsze i mogą lepiej wyznaczać jakiś potencjalny przełom w trendzie spadkowym EURUSD zapoczątkowanym w połowie lipca. Jednocześnie pobieżne spojrzenie na oczekiwania, co do polityki EBC/FED pokazują na rosnący kontrast na korzyść Amerykanów. Ale - w przyszłym tygodniu mamy posiedzenie EBC (14 września) i nie jest powiedziane, że decydenci będą chcieli "skapitulować" ze względu na pogarszające się odczyty makro z gospodarki Eurolandu i mocno zamkną sobie drzwi przed dalszymi podwyżkami stóp procentowych. Faktycznie dalszego zacieśnienia najpewniej już nie zobaczymy, ale jeszcze przed pewien czas EBC mógłby utrzymywać lekko "jastrzębią" retorykę - chociaż rynek na długo raczej jej nie kupi. Ale na krótko to już inna sprawa - może być to dobry pretekst do podbicia EURUSD w przyszłym tygodniu.

Na wskaźnikach na dziennym układzie rysują się już dywergencje z kursem, które mogą dawać preteksty do nieznacznego podbicia. Niemniej wybicie oporu przy 1,0755-65 w tym tygodniu jest jeszcze mało prawdopodobne. Dzisiaj po południu duży wpływ mogą mieć wypowiedzi przedstawicieli FED, oraz zachowanie się rynku kasowego na Wall Street (giełda).

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.
Ulga, ale na jak długo?

Ulga, ale na jak długo?

2024-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Z dużej chmury mały deszcz? W piątek na rynku czuć było wyraźny strach wobec zapowiadanego ataku odwetowego na Izrael ze strony Iranu. Choć do ataku doszło, sytuacja nie wygląda dramatycznie. Rynki odetchnęły, jednak ryzyka geopolityczne będą dawać o sobie znać. Sytuacja na Bliskim Wschodzie nigdy nie była spokojna, ale od 7 października kiedy Hamas nieoczekiwanie zaatakował izraelskich obywateli napięcie jest znacznie większe.
Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

2024-04-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego wypadła zgodnie z oczekiwaniami inwestorów. Stopy procentowe oraz plany dotyczące redukcji bilansu pozostały bez zmian. Bank jednak wyraźnie zmiękczył swoją komunikację. Chociaż jasno nie wybrzmiał sygnał cięcia stóp procentowych w czerwcu, to jednak Christine Lagarde przygotowała rynki na taką ewentualność, czego wynikiem było znaczne osłabienie euro. Co dalej z perspektywami dla tej waluty?
EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

2024-04-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła znaczne wzrosty technologicznego indeksu Nasdaq Composite, który zyskał 1,7 proc. Dzień na plusie zakończył również SP500. Z kolei notowania Dow Jones kształtowały się płasko. Krzywa rentowności amerykańskich obligacji skarbowych stała się bardziej stroma do czego przyczyniła się zwyżka na długim jej końcu.
Co pokaże ECB?

Co pokaże ECB?

2024-04-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Temat nawrotu tendencji inflacyjnych był szeroko komentowany wczoraj w USA po publikacji danych za marzec, które wypadły o 0,1 p.p. powyżej prognoz w ujęciu rocznym. To nie dziwi, gdyż ten element będzie mieć też znaczenie w kontekście polityki, czyli listopadowych wyborów. Administracja prezydenta Bidena dała do zrozumienia, że działania mające przeciwdziałać odbiciu inflacji będą teraz kluczowe i przyjęła do wiadomości oczekiwania rynków, co do braku obniżek stóp procentowych przez FED w nadchodzących miesiącach.
Czy dolar wraca do łask?

Czy dolar wraca do łask?

2024-04-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Publikacja marcowego raportu inflacyjnego ze Stanów Zjednoczonych zatrzęsła rynkami finansowymi. Dolar amerykański umocnił się do większości walut, a para USDJPY sięgnęła kolejnych szczytów nieobserwowanych od 1990 roku. Wysoki odczyt inflacyjny znacząco zmniejsza oczekiwania inwestorów na obniżki stóp procentowych w USA w tym rok. Pomimo tego, że minutes FOMC pokazały gotowość do normalizacji polityki monetarnej w tym roku, to jednak wyraźne odbicie inflacji może spowodować, że stopy procentowe wcale nie zostaną obniżone.
Czy Fed odrzuci czerwcową obniżkę stóp proc.?

Czy Fed odrzuci czerwcową obniżkę stóp proc.?

2024-04-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W USA presja inflacyjna w ostatnim czasie wzrosła i pozostaje wysoka. Ponownie prym wiodły usługi co odzwierciedla wyższe koszty wynagrodzeń. Rynkowa wycena wskazująca na prawdopodobieństwo pierwszego cięcia stóp przez Fed w czerwcu zdecydowanie zmniejszyła się. Rynek daje w tym momencie ok 20 proc. szans na realizację takiego scenariusza.