Czy FRC wpłynie na FED?

Czy FRC wpłynie na FED?
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-04-26 (12:14)

Wczoraj na Wall Street mocno tąpnęły notowania akcji First Republic Banku. Po tym jak bank ujawnił, że w marcu odnotował gigantyczny odpływ depozytów, rynek zaczyna się obawiać, że konieczne będzie jego przejęcie przez państwo, aby uniknąć scenariusza bankructwa. To pokazało, że echa marcowego zamieszania w sektorze bankowym, mogą być nadal widoczne.

Podbiło to negatywne emocje wokół bardziej ryzykownych aktywów, prowadząc do spadków na szerokich indeksach na Wall Street, oraz wzrostu dolara. Warto zwrócić uwagę na to, że w dół poszły rentowności amerykańskich obligacji, a odbicie po ostatnich spadkach zaliczyły kryptowaluty. Czy zaczyna się powtarzać schemat z marca?

Kluczowe będzie to, jaki scenariusz mają amerykańscy decydenci (nadzór i FED) wobec First Republic Banku. Nie jest tajemnicą poliszynela, że bardzo trudno będzie go sprzedać innemu podmiotowi z branży. Tymczasem im znów będzie głośno wokół FRC, tym gorzej dla reputacji innych banków regionalnych. Wreszcie, sytuacja pojawia się przed posiedzeniem FED 3 maja, gdzie według oczekiwań ma dojść do ostatniej podwyżki stóp w cyklu (o 25 punktów baz. do 5,00-5,25 proc.). Ta jest niemal pewna, ale rynki będą oczekiwać bardziej "gołębiego" przekazu właśnie ze względu na kłopoty banków komercyjnych, które będą prowadzić do dalszego zaostrzenia akcji kredytowej. Obecnie oczekuje się, że we wrześniu rozpocznie się cykl obniżek stóp, a w tym roku zobaczymy aż trzy ruchy po 25 punktów baz. (jeszcze wczoraj rano, rynek wyceniał dwa). Patrząc na model CME FED Watch widać, że w perspektywie 9 miesięcy (do czerwca 2024 r.) rynek zaczyna wyceniać aż 200 punktów baz. ruchu (do 3,00-3,25 proc.)! Pytanie brzmi - czy to jest realne i co jeżeli decydenci w FED zasłaniając się niepewnością, co do inflacji, nie będą skłonni do cięć stóp w tym roku? Zobaczymy "zgrzyty" na rynkach akcji, czy inwestorzy będą uparcie wierzyć w to, że słabe dane makro (a takie będą się coraz częściej pojawiać) wymuszą na FED zmianę zdania? Przyszły tydzień z odczytami ISM i rynku pracy, oraz posiedzeniem FED, może być w tym względzie dość istotny.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę jeszcze na trzy kwestie. Inflacja w Australii w I kwartale wypadła nieco powyżej oczekiwań 1,4 proc. k/k i 7,0 proc. r/r, ale w ujęciu bazowym wzrosła o 1,2 proc. k/k. W efekcie trudno to traktować, jako jakiś mocny impuls dla RBA do zmiany nastawienia i powrotu do podwyżek stóp. W efekcie kurs AUDUSD dalej idzie w dół. Drugi temat to decyzja szwedzkiego Riksbanku - decydenci dowieźli spodziewaną podwyżkę stóp o 50 punktów baz. do 3,50 proc. To nie wsparło jednak notowań szwedzkiej korony. Rynek za chwilę może się zastanawiać nad końcem cyklu. Trzeci wątek to dobre odczyty nastrojów konsumenckich we Francji i Niemczech, które wypchnęły notowania EURUSD do 1,1025. Niemniej w kontekście faktu, że problemy FRC mogą przywołać temat kondycji sektora bankowego nie tylko w USA, wydaje się, że inwestorzy mogą być coraz bardziej ostrożni w temacie wyceny jeszcze trzech podwyżek po 25 punktów baz. przez ECB w tym roku. I to może ważyć na notowaniach EURUSD. Nie zapominajmy też o szacunkach inflacji w najbliższy piątek, a potem we wtorek.

W kalendarzu nie ma dzisiaj wiele tematów. O godz. 14:00 zaplanowane jest wystąpienie wiceprezesa ECB (de Guindos), a o godz. 14:30 wstępne dane z USA o zamówieniach na dobra trwałego użytku w marcu.

EURUSD - mocne oczekiwania wobec FED robią swoje

Dolar słabnie od rana i ruch ten przyspiesza, po tym jak rynek zaczyna budować swoje oczekiwania, co do FED. Problemy banku FRC na powrót podbijają temat wcześniejszych obniżek stóp (już od września b.r.) i to w niemałej skali - praktycznie na każdym posiedzeniu w skali 25 punktów baz. Prawdopodobieństwo podwyżki stóp na posiedzeniu 3 maja pozostaje w okolicach 80 proc. (model FED Watch), ale rynek nie myśli o tym, tylko o "gołębim" komunikacie, który może tej decyzji towarzyszyć. Inwestorzy chcą podobnego schematu jak w marcu, kiedy to problemy SVB ostatecznie dały impuls do mocniejszego podbicia rynków akcji, a także osłabienia dolara.

W przypadku EURUSD kluczowe będzie jednak też to, jak będą kształtować się oczekiwania, co do polityki EBC. Przed nami ważne dane o inflacji w piątek i wtorek. Technicznie, jeżeli dzisiaj rynek nie zamknie się poniżej 1,1032, to wzrośnie prawdopodobieństwo wybicia wczorajszego szczytu przy 1,1067 i górki z 14 kwietnia przy 1,1075.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

14:11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street we wtorek poruszała się w trybie konsolidacji. Zmienność na indeksach pozostała niewielka po wcześniejszych dynamicznych wzrostach. Z kolei dolar w minimalnym stopniu umocnił się po słowach Neel Kashkariego z Fed, który wspomniał o możliwych podwyżkach stóp procentowych w USA. Rentowności amerykańskich obligacji na „długim końcu krzywej dochodowości” obniżyły się. Złoto straciło wczoraj ok 0,4 proc. Ropa naftowa WTI przeceniana jest w środę rano o ponad 1,5 proc. Riksbank dziś obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych.
Dolar nieco odbija

Dolar nieco odbija

2024-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi próbę odbicia dolara na szerokim rynku, po tym jak w poniedziałek kontynuował on osłabienie z ubiegłego tygodnia. Najsłabszy w zestawieniach jest dzisiaj dolar australijski, chociaż poranny przekaz z RBA był raczej "jastrzębi" - prezeska Bullock przyznała, że podwyżka była brana pod uwagę, ale ostatecznie uznano, że obecny poziom stóp jest odpowiedni. W górę poszły prognozy dla inflacji CPI na ten rok i jednocześnie przyznano, że stopy procentowe mogą nie zostać obniżone wcześniej, niż w połowie 2025 r. Cofnięcie się notowań AUD ma zatem bardziej charakter krótkoterminowej reakcji - tzw. sprzedaży faktów.
Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

2024-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
W dniu dzisiejszym na rynku forex obserwujemy lekkie odreagowanie po odwilży, która nastąpiła po gorszym raporcie z rynku pracy oraz decyzji Fed w zeszłym tygodniu. Wśród czołówki zyskujących walut ponownie znajduje się dolar (USD) oraz euro (EUR). Wczoraj w drugiej części dnia mieliśmy okazję zapoznać się z pierwszymi opiniami przedstawicieli FOMC po kluczowych danych z rynku pracy w zeszłym tygodniu oraz po majowej decyzji Fed.
Wall Street odrabia kwietniowe straty

Wall Street odrabia kwietniowe straty

2024-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja ponownie charakteryzowała się wysokim apetytem na ryzyko, czego odzwierciedleniem były dobre wyniki indeksów z Wall Street oraz europejskich benchmarków. SP500 zanotował najlepszy trzydniowy wzrost od listopada 2023 roku. Rajd był napędzany spekulacjami, że Fed będzie w stanie obniżyć stopy procentowe w tym roku. Obecne nastroje to wciąż pokłosie ubiegłotygodniowych wydarzeń (NFP oraz FOMC) ale również solidnych wyników spółek za I kwartał.

"Gołębie" nastroje?

2024-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Bilans trudnego początku maja na rynkach finansowych to wzrost szans, co do wrześniowej obniżki stóp procentowych przez FED (prawdopodobieństwo takiego scenariusza powróciło powyżej 70 proc.), po tym jak rynek dostał słabsze dane z rynku pracy, a także rozczarowujące odczyty indeksów ISM wskazujące na hamowanie gospodarki. Pewne obawy mogą budzić wzrosty subindeksów cen płaconych w ISM, co może wskazywać na utrzymującą się presję inflacyjną i ten wątek najpewniej powróci w przyszłym tygodniu, kiedy to rynki dostaną dane o kwietniowej inflacji CPI (15 maja).
Dolar słabszy a Wall Street na plusie po FOMC oraz NFP

Dolar słabszy a Wall Street na plusie po FOMC oraz NFP

2024-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dolar w minionym tygodniu osłabił się, rentowności amerykańskich obligacji spadły, złoto poruszało się w szerokiej konsolidacji a indeksy z Wall Street zanotowały wzrosty. To obraz rynku po ostatniej decyzji Fed-u oraz danych z rynku pracy. Za nami długi weekend majowy w Polsce. Globalne rynki finansowe „działały” jednak normalnie. Inwestorzy otrzymali kolejną paczkę danych do „przetrawienia” a także decyzję Rezerwy Federalnej oraz konferencję prasową Powell-a.
Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

2024-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
„Suchą nogą” przeszedł złoty przez majówkowy weekend pomimo dość ważnych wydarzeń na rynku globalnym, które będą kształtować notowania na początku maja. Przed nami decyzja RPP oraz gra o to, kiedy Fed obniży stopy procentowe. Choć jesteśmy tuż po majowej decyzji Fed, rynki żyją już kolejnymi posiedzeniami. W maju nie było mowy o obniżce (przypomnijmy, że amerykański bank centralny nadal utrzymuje stopy na wieloletnich maksimach w przedziale 5,25-5,5%), a ograniczenie tempa redukcji bilansu (z 95 do 60 mld USD począwszy od czerwca) było jasno komunikowane już wcześniej.
Dolar zaczyna odbijać...

Dolar zaczyna odbijać...

2024-04-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek i jednocześnie ostatni dzień handlu w kwietniu przynosi odreagowanie dolara na szerokim rynku. Najmocniej tracą Antypody - na AUDUSD mamy realizację zysków po mocnym wzroście z ostatnich dni napędzanym "jastrzębimi" perspektywami wobec RBA. Bezpośrednim pretekstem stały się słabsze dane o sprzedaży detalicznej, która nieoczekiwanie spadła w marcu o 0,4 proc. m/m. Rynek dostał też mieszane indeksy PMI z Chin, choć w tym wypadku bardziej zdają się liczyć oczekiwania, co do działań stymulacyjnych chińskich władz.
Czy to koniec korekty na Wall Street?

Czy to koniec korekty na Wall Street?

2024-04-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowe dane PCE, które są preferowana przez Fed miarą inflacji okazały się lekko wyższe od oczekiwań. Brak dużej negatywnej niespodzianki spowodował, że nastroje na rynkach polepszyły się co było zobrazowane dynamicznymi wzrostami indeksów. Nasdaq Composite zyskał aż 2 proc., SP500 1 proc. a Dow Jones 0,4 proc. Wzrosty były widoczne również w Europie. DAX zamknął dzień z wynikiem 1,4 proc. Na rynku walutowym kurs EUR/USD po spadku do 1,0680 ponownie wrócił powyżej 1,07. Dużo dzieje się na japońskim jenie.
Interwencja na jenie

Interwencja na jenie

2024-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie traciła w piątek po tym, jak rynek uznał, że działania decydentów są mało skuteczne, a przekaz po posiedzeniu Banku Japonii wybrzmiał "gołębio". Ruch ten był kontynuowany w poniedziałek nad ranem - para USDJPY sięgnęła okolic 160,19, po czym doszło do gwałtownego odbicia japońskiej waluty i przed godz. 10:00 byliśmy już poniżej 155,00. Tradycyjnie decydenci nabrali wody w usta, ale ruch ten miał znamiona interwencji. Czy skutecznej, czas pokaże.