Cukier najdroższy od 11 lat, pszenica najtańsza od 21 miesięcy

Cukier najdroższy od 11 lat, pszenica najtańsza od 21 miesięcy
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-04-25 (13:16)

Euro od jakiegoś czasu pozostaje jedną z najsilniejszych walut świata. Kurs EUR/USD powrócił powyżej poziomu 1,10, chociaż nie przekroczył swego ustanowionego ponad tydzień temu ponad rocznego maksimum. Euro ustawiało swe nowe przynajmniej roczne maksima względem m.in. australijskiego dolara, chińskiego juana, japońskiego jena, południowokoreańskiego wona, tajwańskiego dolara i kanadyjskiego dolara.

Tę obserwowaną w ostatnim okresie siłę euro względem USD przypisuje się zakładanej przez rynek różnicy w ścieżce polityki pieniężnej amerykańskiego Rezerwy Federalnej i ECB. O ile w przypadku FED oczekiwane jest dosyć szybkie zakończenie serii podwyżek stóp procentowy, o tyle w przypadku Europejskiego Banku Centralnego nadejście tego momentu postrzegane jest jako bardziej odległe w czasie. W przyszłą środę poznamy decyzję FOMC na temat wysokości głównych stóp procentowych w USA.

Polski złoty podążał za tą siłą euro, a nawet ją przewyższał i dziś rano był jedyną główną walutą na świecie, kurs USD w stosunku do której osiągnął najniższy od przynajmniej roku poziom.

W oczekiwaniu na przyszłotygodniową decyzję FOMC rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych oscylowała wokół poziomu 3,5 proc. Rentowność 10-latek polskiego rządu od tygodnia była przyklejona do poziomu 6 proc.

Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zanotowały wczoraj niewielkie zmiany (S&P 500 +0,09 proc., DJIA +0,2 proc., Nasdaq Composite -0,29 proc.) pozostają poniżej poziomów swoich maksimów z minionych kilku miesięcy. Na giełdach Azji i Oceanii lekko przeważały dziś spadki głównych indeksów. Najsilniejszy notował Hang Seng (-1,69 proc.). Podobnie było na giełdach europejskich (CAC 40 -0,72 proc., DAX -0,16 proc. ok. godz. 9:15).

Na GPW WIG-20 tracił ok. godz. 9:20 0,34 proc. Wśród składników tego indeksu najwyżej w swej historii była dziś cena akcji spółki Kruk. Wśród składników sWIG-u 80 swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś kursy akcji spółek Rainbow Tours i Vercom.

Nadal trwa silna hossa na rynku cukru. Cena kontraktów na ten surowiec notowanych na ICE wspięła się wczoraj naj najwyższy poziom od marca 2012. Największymi eksporterami cukru na świecie są Brazylia, Indie, Tajlandia, Niemcy i Francja, które to kraje w 2021 roku łącznie odpowiadały za 65 proc. światowego eksportu tego surowca spożywczego.

Na drugim biegunie znajdowała się cen kontraktów na pszenicę na CBOT, która dziś spadła do najniższego poziomu od lipca 2021. Tu największymi eksporterami na świecie były w 2021 roku Rosja (17 proc. światowego eksportu), UE (16 proc.), Australia (14 proc.), USA (11 proc.) i Ukraina (10 proc.). Pozycje Rosji i Ukrainy na tym rynku spowodowały po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę wzrost ceny kontraktów na pszenicę do najwyższego poziomu w historii w marcu 2022. Obecnie ta cena jest już dwukrotnie niższa.

Na rynku kontraktów na ropę naftową poranne zmiany były dziś kosmetyczne (WTI i Brent +0,08 proc. ok. godz. 8:50). Kurs kontraktów na gaz ziemny na NYMEX-ie, który ostatnio wyszedł na najwyższy poziom od miesiąca, spadał dziś ok. godz. 8:50 o 0,97 proc. Cena kontraktów na złoto, srebro i platynę, które w ostatnich dniach wyszły na najwyższy poziom od ponad roku, notowały niewielkie zmiany (o +0,33 proc., -0,27 proc. i +0,51 proc. odpowiednio ok. godz. 8:55).

Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara, który w połowie marca przełamał kluczowy poziom oporu wyznaczany w okolicach 250000 USD przez swego maksima z sierpnia ub.r. i lutego br., poniżej poziomu 28000 USD. Dziś rano ok. godz. 8:25 notowania tej kryptowaluty wykazywały minimalne zmiany. Rozmiary opuszczonej górą w marcu 9-miesięcznej konsolidacji pomiędzy poziomami ok. 15000 USD i 25000 USD sugerują na tym rynku poziom ok. 40000 jako średnioterminowy cel trwającej od listopada ub.r. roku zwyżki.

Źródło: Wojciech Białek, Oanda TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadajacy Nasdaq 100, silny jen, nudny Fed i ciekawy Bank Japonii

Spadajacy Nasdaq 100, silny jen, nudny Fed i ciekawy Bank Japonii

2024-07-26 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Korekta na Wall Street nabiera coraz większego tempa. Z napompowanych do maksimum wycen spółek technologicznych w końcu pomału uchodzi powietrze. Na razie nie mamy do czynienia z odwróceniem trendu, bo to raczej mało prawdopodobne na ten moment. Doświadczamy jedynie korekty. Nasdaq100 wykonał od 11 lipca spadek, który swoją wielkością jest zbliżony do zniżki mającej miejsce w ubiegłym roku. Z dalszej perspektywy bieżąca przecena jest wciąż kosmetyczna i nie wysyła na ten moment większych negatywnych sygnałów.
Gospodarka USA radzi sobie wciąż dobrze

Gospodarka USA radzi sobie wciąż dobrze

2024-07-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy raport na temat PKB USA za II kwartał był pewnego rodzaju dowodem na to, że gospodarka radzi sobie wciąż dobrze a proces dezinflacyjny postępuje. Technologiczne spółki kontynuowały wyprzedaż (Nasdaq Composite -0,9 proc.) natomiast małe firmy zyskały, czego dowodem jest wzrost indeksu Russell2000 o 1,26 proc. Wsparcie uzyskały sektory wrażliwe na gospodarkę, w tym energetyczny, przemysłowy oraz finansowy. To była kolejna niska zmienność na głównej parze walutowej, która oscyluje wokół poziomu 1,0850.
Zatrzymana zwyżka jena

Zatrzymana zwyżka jena

2024-07-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku, co zdaje się bardziej wskazywać na korelację z globalnym sentymentem w krótkim terminie. Wczoraj indeksy na Wall Street próbowały odbijać (choć nie do końca skutecznie), ale wydaje się, że fala podaży na akcjach zaczęła wygasać. Przed nami posiedzenie FED (już w środę 31 lipca) i może ono ustawić sentyment na rynku pod początek cyklu obniżek stóp już od września. Wczorajsze dane o PKB za II kwartał z USA były lepsze od prognoz, co pozwoliło wyciszyć "recesyjne" strachy po wypowiedzi byłego członka FED - Williama Dudley'a.
Amerykańska gospodarka pręży muskuły

Amerykańska gospodarka pręży muskuły

2024-07-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Odczyt PKB za drugi kwartał z USA mocno zaskoczył inwestorów. Amerykańska gospodarka rozwinęła się na poziomie 2,8% w drugim kwartale w tempie annualizowanym, co było zdecydowanie mocniejszym odczytem od oczekiwań i dwukrotnie większym niż w pierwszym kwartale. Czy można już w takim razie zapomnieć o ryzyku recesji w Stanach Zjednoczonych? Jak te dane odbierze Rezerwa Federalna, w szczególności w obliczu dzisiejszej publikacji inflacji PCE?
Risk-off podbija dolara

Risk-off podbija dolara

2024-07-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi kontynuację tendencji z ostatnich dni, czyli wzrosty dolara. I nadal mamy wyjątek w postaci coraz silniejszego jena. Dzisiaj dołączył do niego szwajcarski frank, co może pokazywać, że ucieczka od carry-trade jest coraz wyraźniejsza (chociaż CHF był w znacznie mniejszym stopniu walutą finansującą, niż JPY). Na globalnych rynkach widać mocny risk-off, co pokazała skala wczorajszej przeceny indeksów na Wall Street. Czy ma wpływ na to polityka?
Giełdy w odwrocie

Giełdy w odwrocie

2024-07-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Negatywny sentyment zapoczątkowany wczoraj na Wall Street jest dziś widoczny na początku sesji w Europie. Dax traci już ponad 1,4 proc. i znajduje się na najniższym poziomie od początku lipca. Francuski CAC40 zniżkuje jeszcze mocniej (-1,8 porc.) i zdołał już przełamać kluczowe wsparcie horyzontalne (7470 pkt.). Benchmark znajduje się najniżej od końca stycznia 2024 roku. Rośnie globalna awersja do ryzyka. Kurs EUR/USD jest dość stabilny i oscyluje wciąż w okolicy poziomu 1,0850. Silny jest japoński jen. Mimo negatywnego sentymentu dziś rano traci złoto a uncja kosztuje ok 2375 USD.
Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

2024-07-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen ma kolejną świetną sesję z rzędu i umacnia się już 4 dzień w tym tygodniu. Siła jena w stosunku do amerykańskiego dolara to już 1% podczas dzisiejszej sesji. Co stoi za mocnym jenem i czy dalsze umocnienie jena nie oznacza globalnych problemów na rynkach finansowych? Para USDJPY traci dzisiaj ponad 1%, kolejny dzień z rzędu. Para jest już najniżej od początku maja, zbliżając się do poziomu 152, choć jeszcze na początku lipca para zbliżała się do poziomu 162.
Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

2024-07-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym zdarzeniem makro dnia będzie dzisiaj decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Rynek wycenia, że z 85% prawdopodobieństwem bankierzy zdecydują się na obniżkę stóp o 25 punktów bazowych. Co więcej, inwestorzy reagować będą na napływające dane kwartalne wyniki Big Techów oraz wstępne odczyty danych PMI z Europy. Decyzja BoC wydaje się przesądzona. Czy jednak na pewno? Od czasu posiedzenia z 5 czerwca wskaźniki inflacyjne utknęły w martwym punkcie. Roczna inflacja bazowa spadła w czerwcu do 2,7%, po wzroście do 2,9% w maju z 2,7% w kwietniu.
Niekorzystny sondaż dla Trumpa

Niekorzystny sondaż dla Trumpa

2024-07-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przedstawiony w środę rano sondaż Reuters/Ipsos wskazał na 2 punktową przewagę Kamali Harris nad Donaldem Trumpem pośród zdecydowanych wyborców - 44 proc. do 42 proc. Wprawdzie to niewiele i zaznaczono przy tym, że błąd statystyczny w takim badaniu to aż 3 punkty proc., to jednak ten sondaż pokazuje pewien przełom. Jednocześnie ostatnie dni pokazały spory napływ funduszy do Partii Demokratycznej, co pokazuje, że odsunięcie Joe Bidena było dobrym ruchem.
Osłabienie w konsolidacji

Osłabienie w konsolidacji

2024-07-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie mocniejszego USD co negatywnie rzutuje na waluty EM. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2788 PLN za euro, 3,9450 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4177 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0809 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,631% w przypadku obligacji 10-letnich.