Rynki znudziły się dolarem?

Rynki znudziły się dolarem?
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2022-09-09 (11:51)

Piątek przynosi wyraźniejsze osłabienie się dolara, w efekcie mamy pierwszy od dłuższego czasu spadkowy tydzień. Co ciekawe słabość amerykańskiej waluty nie ma zbytnio podłoża w tym, co dzieje się z rentownościami amerykańskich obligacji (te nadal pozostają wysoko, 10-letnie ponad poziomem 3,30 proc.), czy też przekazem, jaki płynie z FED (wszyscy członkowie Rezerwy, którzy wypowiadali się w ostatnich dniach byli zgodni, co do tego, że przyjęty kierunek jest właściwy, a wysoka inflacja pozostaje kluczowym wyzwaniem).

W efekcie oczekiwania, co do trzeciej z rzędu podwyżki stóp o 75 punktów bazowych na posiedzeniu 21 września przekraczają obecnie 80 proc. Wygląda, zatem na to, że rynki nieco znudziły się dolarem i przewidywalnością informacji płynących z FED i próbują uderzać w inne tony. Przed 21 września mogą być to ponowne spekulacje związane z tym, jak Rezerwa zachowa się na jesieni i w przyszłym roku (podobne miały miejsce w wakacje i oczekiwania na złagodzenie polityki okazały się być płonne).

Wczoraj mieliśmy posiedzenie ECB. Stopy procentowe wzrosły o 75 punktów bazowych, ale przekaz jaki popłynął od Christine Lagarde był nieco "gołębi" - nie rozważamy scenariusza podwyżek w skali 75 punktów baz. (ale mniejszych tak), ani też programu QT (redukcji bilansu banku centralnego). Euro się cofnęło, ale nie na długo. Na rynku pojawiły się spekulacje oparte o źródła (powołał się na nie Bloomberg), że ECB nie skreśla scenariusza ruchu o 75 punktów baz. w październiku, a program QT może być omawiany na niedecyzyjnym posiedzeniu 5 października na Cyprze, oraz kolejnych spotkaniach. Niezależnie od tego, czy ten "kontrolowany przeciek" miał na celu przeszkodzenie w dalszym obstawianiu przez rynki słabości euro, to w krótkim terminie przyniósł zamierzony skutek. Notowania EURUSD naruszyły dzisiaj rano okolice 1,01.

Dużo medialnego szumu jest też dzisiaj rano wokół jena, który jest w czołówce najsilniejszych walut. Rynki "przestraszyły" się słów szefa Banku Japonii, który odniósł się do ostatnich zmian na rynku jena i zapowiedział uważne monitorowanie sytuacji. Teoretycznie może to zwiększać obawy związane z interwencja na rynku, po tym jak wcześniej "stosownymi" działaniami straszyli japońscy politycy. Praktycznie może jednak się okazać, że poza dzisiejszą werbalną interwencją, wiele nie zobaczymy.

Głośniej jest też dzisiaj wokół franka po wypowiedziach szefa SNB i członkini banku centralnego - Andrei Maechler. Obydwoje zwrócili uwagę, że silny kurs franka jest pomocny w ograniczeniu inflacji i ułatwia sprawę bankowi centralnemu, co oddala szanse na to, że SNB mógłby zacząć przejmować się kursem walutowym i zastanowić się nad powrotem do interwencji walutowych. Frank zyskuje dzisiaj ponad 1 proc. w relacji do dolara.

EURUSD - kto korzysta na zmianach nastroju?

Notowania euro zostały wsparte spekulacjami Bloomberga, które de facto stawiają pod znakiem zapytania wiarygodność przekazu szefowej ECB, Christine Lagarde. Przypomnijmy - kolejny ruch na stopach o 75 punktów baz., oraz wdrożenie programu QT nadal mogą być jako opcje na stole do dyskusji w razie koniecznej reakcji na wysoką inflację - tak przekazały źródła związane z ECB. Druga kwestia istotna dla EURUSD dzisiaj, to widoczna na szerokim rynku słabość amerykańskiej waluty. Tu można powiedzieć, że inwestorzy znudzili się dolarem, gdyż w temacie działań FED nie pojawiło się nic nowego ("jastrzębi" przekaz stał się nudny i przewidywalny).

Technicznie EURUSD oparł się dzisiaj o linię trendu spadkowego, która pozostaje istotna od lutego b.r. Czy uda mu się ją sforsować? Nie jest to niemożliwe, ale może być dość trudne i wymagać czasu. Ważnym punktem kalendarza w najbliższych dniach będzie inflacja CPI we wtorek z USA. Reakcja na ten odczyt może dać ciekawe wnioski, jak może wyglądać rynek EURUSD przed posiedzeniem FED zaplanowanym na 21 września.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.
Najważniejszy dzień w roku

Najważniejszy dzień w roku

2024-09-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek z dnia na dzień jest coraz bardziej niepewny co do decyzji Fed-u. Ankieta Bloomberga przedstawia ruch o 25 punktów bazowych w dół. Wycena kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że implikowane prawdopodobieństwo cięcia na poziomie 50 pb wynosi blisko 70 proc. To mocne nastawienie rynkowe na agresywniejszy ruch, które dokonało się w ostatnich kilku dniach, nie wynikało ani z nowych publikacji makro ani z wypowiedzi przedstawicieli Fed (tu mamy okres blackout-u). To jedynie czyste spekulacje, które mogły po prostu „pójść” za daleko. Dziś wszystko zostanie zweryfikowane.
Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

2024-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dzisiaj o godzinie 20:00 czasu polskiego opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Na 100% dzisiejsza decyzja przyniesie nam obniżkę stóp procentowych, ale wciąż pojawia się pytanie, czy będzie to standardowa obniżka o 25 punktów bazowych, czy mocniejsza obniżka o 50 punktów bazowych ze względu na dużą słabość rynku pracy. Okazuje się, że nie ważne jest tak bardzo to, jak duża będzie ta obniżka, a właśnie ocena tego, co dzieje się z gospodarką i jakie prognozy zaprezentuje Fed. Jednocześnie scenariuszem bazowym wydaje się obniżka o 25 i utrzymanie zdania o silnej amerykańskiej gospodarce. Czy Fed jednak nie spóźni się po raz kolejny?
Blisko 70 procent...

Blisko 70 procent...

2024-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na tyle rynek szacuje prawdopodobieństwo mocniejszej obniżki stóp przez FED (o 50 punktów baz.) na kończącym się jutro dwudniowym posiedzeniu - są to wyliczenia LSEG na bazie kontraktów terminowych. Oczekiwania są duże, być może nie całkiem uzasadnione (zdecydowana większość ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów widzi ruch o 25 punktów baz.). Te rozdźwięki powodują, że trudno będzie przewidzieć reakcję rynków po jutrzejszym posiedzeniu - zwłaszcza, że to nie tylko komunikat, ale i też projekcje makro i konferencja Jerome Powella.
Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed zachowa się agresywniej

Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed zachowa się agresywniej

2024-09-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałek rozpoczął się od mieszanej sesji na Wall Street, spadkowej na GPW. W Europie stracił również DAX oraz CAC40. Złoty zyskał głównie dzięki słabości dolara. Amerykańska waluta straciła czego główną przyczynę upatruje się w mocnej zmianie oczekiwań dotyczących jutrzejszej decyzji Fed. Pomimo braku istotnych danych makro oraz wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej instytucji, rynek zaczyna mocniej spekulować, że cięcie o 50 punktów bazowych jest realne. Z dnia na dzień ta pewność wzrasta, co moim zdaniem może spowodować jeszcze większą skalę rozczarowania.
Czy mniejsza obniżka Fed będzie rozczarowaniem?

Czy mniejsza obniżka Fed będzie rozczarowaniem?

2024-09-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie ze strony Rezerwy Federalnej. Niepewność dotycząca jutrzejszej decyzji jest oczywiście ogromna, nawet pomimo tego, że sama obniżka jest w zasadzie przypieczętowana. Niepewnością jest oczywiście wielkość obniżki, prognozy gospodarcze oraz sama komunikacja Fedu. To właśnie te czynniki doprowadzą do nastawienia rynków na najbliższe tygodnie, choć nie należy zapominać również o możliwym sporym wpływie wyborów prezydenckich w USA.
Liczy się tylko FED?

Liczy się tylko FED?

2024-09-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ani słabe dane z Chin, jakie napłynęły w sobotę, a potwierdzające tezy, że tamtejsza gospodarka znalazła się w pewnego rodzaju pułapce, ani też kolejny zamach na Donalda Trumpa wczoraj wieczorem - inwestorzy nie zwracają uwagi na tego typu informacje, dolar jest słaby, gdyż tematem numer jeden jest to, co zrobi amerykański FED w najbliższą środę, jaki będzie komunikat, prognozy makro i wykres dot-plot, oraz jak wypadnie Jerome Powell podczas konferencji prasowej.
Banki centralne w natarciu

Banki centralne w natarciu

2024-09-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Europejskim Banku Centralny przychodzi czas na Fed, Bank Anglii, Japonii oraz Norwegii. Tydzień wydaje się być zatem interesujący. EBC obniżył stopy o 25 punktów bazowych, Fed ma rozpocząć cykl luzowania już w środę. Gdyby tego nie zrobił, byłoby to olbrzymie zaskoczenie dla rynku. Trwa przeciąganie liny, wciąż obserwujemy ścierające się spekulacje dotyczące tego czy będzie to ruch o 25 czy może o 50 punktów bazowych. Jednocześnie rynek zakłada, ze zarówno Bank Anglii, Norwegii oraz Japonii będą stabilizować aktualne parametry swojej polityki pieniężnej.