czy dane z rynku pracy przerwą rajd dolara?

czy dane z rynku pracy przerwą rajd dolara?
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2022-09-02 (13:02)

W piątek rano dolar jest nieco słabszy względem większości walut, ale zmiany są kosmetyczne. Rynek łapie oddech po wczorajszych zwyżkach amerykańskiej waluty, na które wpłynęły przyzwoite dane ISM dla przemysłu (52,8 pkt.), które podbiły rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie podeszły w okolice 3,30 proc.). Rynki widzą, że FED pozostanie na ścieżce agresywnych podwyżek stóp procentowych, a dzisiejsze dane z rynku pracy, jakie poznamy o godz. 14:30 być może wiele nie zmienią.

Oczekiwania zakładają NFP na poziomie 300 tys. etatów, stopę bezrobocia 3,50 proc., oraz dynamikę wynagrodzeń na 5,3 proc. r/r. Szacunki nie są wygórowane, w efekcie tylko wyraźnie słabe dane mogłyby wpłynąć na pogorszenie się nastrojów wokół dolara.

Amerykańską walutę wspiera ostatnio też powracający tryb risk-off, co widać po spadkach na giełdach i rynkach surowców. Wprawdzie ceny gazu na rynku europejskim ostatnio mocno potaniały, to jednak zagrania Gazpromu na Nord Stream dalej budzą sporo emocji, a część ekonomistów wskazuje, że może być już za późno, aby strefa euro mogła uniknąć recesji. Dodatkowo wpływ na to mogą mieć też działania Europejskiego Banku Centralnego - coraz głośniejsze są plotki, że 8 września stopy procentowe mogłyby wzrosnąć o 75 punktów baz., a decydenci mieliby ogłosić plan redukcji bilansu (QT). Teoretycznie powinno to mocniej wspierać euro, ale rynki są podzielone, co do tego jakie rzeczywiście działania podejmie EBC. Tym samym napięcia mamy w Europie, ale i też w Chinach. Pandemia COVID nie odpuszcza (21 milionowe miasto Chengdu ogłosiło kolejny lockdown), co ogranicza powrót na ścieżkę ożywienia w tamtejszej gospodarce.

Dzisiaj w zestawieniach G-10 najsilniejsze jest euro, a na szerokim rynku węgierski forint. Najsłabszy jest jen, którego nie wsparły nawet komentarze japońskich oficjeli po tym jak USDJPY wybił barierę 140,00.

EURUSD - dane z USA ważniejsze od ECB?

EURUSD nie zdołał utrzymać się wczoraj powyżej parytetu, chociaż coraz więcej instytucji zaczyna wskazywać, że ECB mógłby być bardziej "jastrzębi" na posiedzeniu 8 września. To pokazuje, że rynek nadal podchodzi do tego nieco sceptycznie i woli trzymać się tych scenariuszy, które wydają się być bardziej prawdopodobne, czyli tego, że FED pozostanie na ścieżce agresywnych podwyżek stóp procentowych, gdyż na to pozwalają mu (na razie) dane z gospodarki. Dzisiaj o godz. 14:30 poznamy dane Departamentu Pracy USA, ale wydaje się, że musiałyby być bardzo słabe (NFP bliżej 150 tys. przy oczekiwaniach 300 tys. i 528 tys. w lipcu), aby mogły wyraźnie zmienić trend na dolarze. Na razie jest tak (Raphel Bostic), że FED może świadomie dążyć do spowolnienia gospodarki (jeżeli przebiegałoby ono w "kontrolowany" sposób).

Technicznie ten tydzień potwierdził znaczenie oporów przy 1,0070. Wsparcia to 0,99. Czy będą dzisiaj sprawdzone? Układ na wykresie zaczyna ciążyć w stronę spadków.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.
Najważniejszy dzień w roku

Najważniejszy dzień w roku

2024-09-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek z dnia na dzień jest coraz bardziej niepewny co do decyzji Fed-u. Ankieta Bloomberga przedstawia ruch o 25 punktów bazowych w dół. Wycena kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że implikowane prawdopodobieństwo cięcia na poziomie 50 pb wynosi blisko 70 proc. To mocne nastawienie rynkowe na agresywniejszy ruch, które dokonało się w ostatnich kilku dniach, nie wynikało ani z nowych publikacji makro ani z wypowiedzi przedstawicieli Fed (tu mamy okres blackout-u). To jedynie czyste spekulacje, które mogły po prostu „pójść” za daleko. Dziś wszystko zostanie zweryfikowane.
Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

2024-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dzisiaj o godzinie 20:00 czasu polskiego opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Na 100% dzisiejsza decyzja przyniesie nam obniżkę stóp procentowych, ale wciąż pojawia się pytanie, czy będzie to standardowa obniżka o 25 punktów bazowych, czy mocniejsza obniżka o 50 punktów bazowych ze względu na dużą słabość rynku pracy. Okazuje się, że nie ważne jest tak bardzo to, jak duża będzie ta obniżka, a właśnie ocena tego, co dzieje się z gospodarką i jakie prognozy zaprezentuje Fed. Jednocześnie scenariuszem bazowym wydaje się obniżka o 25 i utrzymanie zdania o silnej amerykańskiej gospodarce. Czy Fed jednak nie spóźni się po raz kolejny?
Blisko 70 procent...

Blisko 70 procent...

2024-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na tyle rynek szacuje prawdopodobieństwo mocniejszej obniżki stóp przez FED (o 50 punktów baz.) na kończącym się jutro dwudniowym posiedzeniu - są to wyliczenia LSEG na bazie kontraktów terminowych. Oczekiwania są duże, być może nie całkiem uzasadnione (zdecydowana większość ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów widzi ruch o 25 punktów baz.). Te rozdźwięki powodują, że trudno będzie przewidzieć reakcję rynków po jutrzejszym posiedzeniu - zwłaszcza, że to nie tylko komunikat, ale i też projekcje makro i konferencja Jerome Powella.
Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed zachowa się agresywniej

Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed zachowa się agresywniej

2024-09-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałek rozpoczął się od mieszanej sesji na Wall Street, spadkowej na GPW. W Europie stracił również DAX oraz CAC40. Złoty zyskał głównie dzięki słabości dolara. Amerykańska waluta straciła czego główną przyczynę upatruje się w mocnej zmianie oczekiwań dotyczących jutrzejszej decyzji Fed. Pomimo braku istotnych danych makro oraz wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej instytucji, rynek zaczyna mocniej spekulować, że cięcie o 50 punktów bazowych jest realne. Z dnia na dzień ta pewność wzrasta, co moim zdaniem może spowodować jeszcze większą skalę rozczarowania.
Czy mniejsza obniżka Fed będzie rozczarowaniem?

Czy mniejsza obniżka Fed będzie rozczarowaniem?

2024-09-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie ze strony Rezerwy Federalnej. Niepewność dotycząca jutrzejszej decyzji jest oczywiście ogromna, nawet pomimo tego, że sama obniżka jest w zasadzie przypieczętowana. Niepewnością jest oczywiście wielkość obniżki, prognozy gospodarcze oraz sama komunikacja Fedu. To właśnie te czynniki doprowadzą do nastawienia rynków na najbliższe tygodnie, choć nie należy zapominać również o możliwym sporym wpływie wyborów prezydenckich w USA.
Liczy się tylko FED?

Liczy się tylko FED?

2024-09-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ani słabe dane z Chin, jakie napłynęły w sobotę, a potwierdzające tezy, że tamtejsza gospodarka znalazła się w pewnego rodzaju pułapce, ani też kolejny zamach na Donalda Trumpa wczoraj wieczorem - inwestorzy nie zwracają uwagi na tego typu informacje, dolar jest słaby, gdyż tematem numer jeden jest to, co zrobi amerykański FED w najbliższą środę, jaki będzie komunikat, prognozy makro i wykres dot-plot, oraz jak wypadnie Jerome Powell podczas konferencji prasowej.
Banki centralne w natarciu

Banki centralne w natarciu

2024-09-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Europejskim Banku Centralny przychodzi czas na Fed, Bank Anglii, Japonii oraz Norwegii. Tydzień wydaje się być zatem interesujący. EBC obniżył stopy o 25 punktów bazowych, Fed ma rozpocząć cykl luzowania już w środę. Gdyby tego nie zrobił, byłoby to olbrzymie zaskoczenie dla rynku. Trwa przeciąganie liny, wciąż obserwujemy ścierające się spekulacje dotyczące tego czy będzie to ruch o 25 czy może o 50 punktów bazowych. Jednocześnie rynek zakłada, ze zarówno Bank Anglii, Norwegii oraz Japonii będą stabilizować aktualne parametry swojej polityki pieniężnej.