Niełatwa interpretacja

Niełatwa interpretacja
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2021-10-12 (18:35)

Wtorek przynosi nadal mieszane nastroje wokół dolara, podobnie jak miało to miejsce w poniedziałek. Chociaż w USA świętowano wczoraj Dzień Kolumba, to Wall Street pracowała normalnie i pomimo obiecującego startu zakończyła handel spadkami. Przekroczenie przez ropę WTI kolejnej cenowej bariery w postaci 80 USD za baryłkę przyniosło eskalację obaw, co do kryzysu energetycznego i jego potencjalnych skutków - stagflacja, zmniejszenie zysków spółek itd.

To drugie zdaje się mieć większe znaczenie za sprawą zbliżającego się sezonu publikacji wyników za III kwartał - w najbliższych dniach jako pierwsze swoje wyniki opublikują największe banki. Z kolei na klimat w Azji wpłynęły doniesienia o działaniach chińskich władz zmierzających do większej kontroli działalności banków i instytucji finansowych, oraz informacje o kolejnej niezapłaconej płatności na rzecz wierzycieli Evergrande, oraz problemach innej firmy deweloperskiej w Chinach (Modern Land China).

Dzisiaj kalendarz publikacji danych nie jest szczególnie bogaty. Uwagę przykują popołudniowe wystąpienia członków FED (Clarida, Bostic). Rynek bardziej pozycjonuje się pod jutrzejsze dane CPI z USA, oraz zapiski FED. Powrót inwestorów na rynek amerykańskiego długu przyniósł niewielkie cofnięcie się rentowności obligacji po ostatnich wyraźnych zwyżkach. Niemniej USDJPY pozostaje wysoko (113,30). Najsłabszą walutą w przestrzeni G-10 jest dzisiaj funt, który nieznacznie koryguje ostatnią zwyżkę. Według doniesień agencyjnych postulat Francji co do zaostrzenia kursu wobec Wielkiej Brytanii raczej podzielił członków UE, co jednak nie oznacza, że rozmowy dotyczące protokołu irlandzkiego będą łatwe. Najlepiej dzisiaj zachowują się waluty Antypodów, podobnie jak wczoraj. Z kolei EURUSD nadal kręci się wokół ważnego poziomu 1,1561, a wspólnej walucie nie pomaga "gołębia" narracja EBC w mediach.

OKIEM ANALITYKA - niełatwa interpretacja

Teoretycznie wątek chińskiego Evergrande nadal pozostaje żywy - jest jak tlące się ognisko, które w każdym momencie może się rozpalić - ale rynki aż tak bardzo się tym nie przejmują. Sytuację na rynkach w Azji pogorszyły dzisiaj ogłoszone przez Pekin plany zacieśnienia kontroli wokół największych banków i instytucji finansowych za sprawą polityki "zero powiązań", co miałoby ukrócić niejasne relacje mogące wcześniej prowadzić do nadużyć. To może otworzyć pewne szafy, które nie powinny być otwierane (ujawnienie nowych problemów), ale ostatecznie taka reforma mogłaby się tylko przysłużyć oczyszczeniu i stabilizacji całego sektora. Ale czy przy tej okazji rząd zrobi coś z tematem Evergrande? To nadal pozostaje zagadką.
Na topie jest temat kryzysu energetycznego, chociaż sytuacja z cenami gazu zaczęła się stabilizować, a za zwyżkami cen ropy może stać czysta spekulacja - rekordowy odsetek długich pozycji może świadczyć o tym, że zmiana trendu może być bliżej, niż dalej. Czy pretekstem będą ustalenia polityków (wykorzystanie rezerw surowca, presja na OPEC, aby zwiększył wydobycie itd.), którzy wiedzą, że stagflacja może być jak kamień, który pociągnie ich na dno i przy kolejnych wyborach otworzy drzwi populistom? Zobaczymy, w każdym razie warto będzie się temu uważniej przyglądać. Podobnie jak sezonowi wyników amerykańskich spółek, który za chwilę sie rozpocznie. Teoretycznie same dane za III kwartał nie powinny być złe, ale ryzyko tkwi w komunikatach, gdzie mogą się pojawić zapowiedzi pogorszenia wyników w kolejnych okresach ze względu na trudności rynkowe niezależne od firm. Tylko, czy rzeczywiście pociągnie to nas w kolejną falę risk-off na rynkach? Interpretacje mogą nie być jednoznaczne.

EURUSD - ECB wciąż gasi odbicie

Utrzymująca się "gołębia" retoryka EBC gasi chęć odbicia wspólnej waluty - wczoraj po raz kolejny mieliśmy stwierdzenia, że nie ma potrzeby żadnego "jastrzębiego" zwrotu, a podwyższona inflacja jest przejściowa. Główny ekonomista EBC, Philip Lane dodał też, że działania Banku idą w stronę rekalibracji QE, a nie taperingu odnosząc się do planów zastąpienia programu PEPP innym na wiosnę przyszłego roku. Wsparcia nie dają też dane - opublikowany dzisiaj indeks ZEW z Niemiec spadł w październiku do 22,3 pkt. z 26,5 pkt.


Z drugiej strony obawy o skutki kryzysu energetycznego nie poprawiają globalnego sentymentu, a tym samym nie dają furtki do osłabienia dolara na szerokim rynku, co mogłoby dać impuls wzrostowy dla EURUSD. Tyle, że scenariusza budującego się odbicia nie wyklucza analiza techniczna. Wydaje się, zatem, że po okresie nużących oscylacji wokół 1,1561, w końcu ruszymy w górę w stronę linii spadkowej trendu przy 1,17. Timing dla tego ruchu jest tajemnicą, chociaż warto będzie obserwować dwie sprawy - zachowanie się ropy, oraz indeksów na Wall Street - to one mają teraz wpływ na sentyment wokół dolara.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.
Strach przed inflacją?

Strach przed inflacją?

2024-11-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Członek FED, Neel Kashkari przyznał wczoraj, że w sytuacji, kiedy inflacja będzie wyższa w perspektywie nadchodzących miesięcy, to FED mógłby wstrzymać się z obniżkami stóp procentowych. Ale jednocześnie dodał, że obecna polityka jest "umiarkowanie restrykcyjna", stąd też dalsze cięcia stóp powinny być kontynuowane - potencjalna pauza mogłaby dotyczyć 1-2 posiedzeń. Po tych słowach szanse na cięcie stóp na posiedzeniu planowanym na 18 grudnia spadły do 63 proc., a dopiero co oscylowały wokół 80-90 proc.