Poniedziałek przyniósł uspokojenie na rynkach światowych

Poniedziałek przyniósł uspokojenie na rynkach światowych
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-08-21 (09:59)

Wczorajszy dzień był jednym ze spokojniejszych w ostatnim czasie. Większość par walutowych pozostawała w wąskim zakresie wahań, bez wyraźnego kierunku co do dalszego ruchu. Piątkowe, lepsze nastroje na rynkach giełdowych dominowały również w poniedziałek, co miało decydujący wpływ na kontynuacje osłabiania się jena.

Kluczowym pytaniem pozostaje jak długo utrzyma się ten entuzjazm. Problemów na rynkach kredytowych a także generalnie gorszej sytuacji na rynkach finansowych nie pomoże jednorazowa reakcja Fedu. Wszystkie negatywne czynniki będą miały długofalowy wpływ na realną gospodarkę, o czym należy pamiętać. Sądzimy, że jeśli wzrosty na giełdach będą kontynuowane, to mogą mieć one obecnie bardzo ograniczony charakter, gdyż trudno jest z dnia na dzień odbudować zaufanie inwestorów.

Istotną publikacją w dniu dzisiejszym będzie indeks ZEW z Niemiec, poza tym zostanie opublikowanych sporo istotnych dany makroekonomicznych z Kanady takich jak inflacja CPI i sprzedaż detaliczna. Na dziś planowane jest również spotkanie Bernanke, Paulson’a i Dodd’a na którym omawiany będzie sytuacji na rynkach finansowych na gospodarkę amerykańską.

EURPLN

Eurozłoty w czasie sesji amerykańskiej kontynuował osłabianie się w okolice piątkowego maksimum. Kurs utrzymuje się blisko ważnych oporów technicznych (3,86), co wskazuje na chęć przetestowania tych poziomów. Dzisiaj od rana złoty pozostaje dość słaby. Widzielibyśmy możliwość kontynuacji osłabienia się złotego w okolice 3,8550, gdzie znajduje się projekcja 141,4% zniesienia ostatniego ruchu korekcyjnego z poziomu 3,8260. Wsparcie na dziś to poziom 3,8350. Wczorajsze dane o produkcji wskazały, że wzrost wydajności pracy spowalnia, natomiast w dalszym ciagu rosną płace i koszty produkcji. Naistotniejsze będą jednak czwartkowe dane na temat inflacji bazowej za lipiec.

EURUSD

Eurodolar od wczoraj pozostaje bardzo stabilny w wąskim zakresie wahań pomiędzy 1,3460 a 1,3510. Być może jakimś bodźcem do większego ruchu dzisiaj będzie publikacja indeksu koniunktury instytutu ZEW z Niemiec. Oczekuje się, że odczyt w sierpniu będzie dużo niższy w porównaniu do poprzedniego miesiąca.W dalszym ciągu silny oporem pozostaje strefa 1,3550/60, która w obecnej sytuacji technicznej wydaje się być dobrym poziomem do sprzedaży eurodolara z krótkim SL. Dodatkowo w tych rejonach przebiega 100-okresowa średnia na wykresie dziennym oraz znajdują się istoten poziomy geometryczne. Istotne wsparcie znajduje się na poziomie 1,3430, gdzie przy obecnym uspokojeniu sytuacji na rynkach giełdowych na nowo może pojawić popyt na EURUSD.

GBPUSD

Wczorajsze lepsze dane przyczyniły się do dalszej aprecjacji funta. Silnym oporem okazały się już okolice 1,9900, w których przebiegała linia poprowadzona po ostatnich maksimach, a nie rekomendowany do sprzedaży GBPUSD poziom 1,9940. Dziś nie ma danych makroekonomicznych z USA i Wielkiej Brytanii, więc kurs powinien pozostać pod wpływem sytuacji technicznej, która wskazuje na dalsze spadki na GBPUSD. W dalszym ciągu preferowalibyśmy krótkie pozycje w funtdolarze zajmowane na ruchach korekcyjnych. Obecnie celem umacniania sie dolara jest 1,9700, gdzie widzielibysmy najbliższe wsparcie. Najblizszy opór stanowi poziom 1,9820.

USDJPY

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami jen kontynuował osłbianie się w rejony 115,70, gdzie znajdował się istotny opór wynikajacy z 505% zniesienia fib fali spadkowej z poziomu 119,80 na 112,00. Fundamenty napływające z gospodarki japońskiej nie napawają optymizmem. Dzś w nocy poznamy bilans handlowy za lipiec, jednak naistotniejsza pozostaje czwartkowa decyzja BoJ odnośnie stóp procentowych. Nic nie wskazuje na rychłą podwyżę, jednak BoJ bacznie obserwuje obecną sytuację na rynkach finansowych. Wczoraj utrzymywały się dość dobre nastroje na giełdzie, jednak od rana obserwujemy mocniejszego jena. Ważnym wsparciem jest 113,90, a w przypadku przłamanie tych poziomów widzielibyśmy ruch spadkowy w okolice 113,15.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

2025-07-11 Analizy walutowe MyBank.pl
Początek wakacji miał przynieść stabilizację i jasność co do dalszego kierunku w międzynarodowych relacjach handlowych, jednak Donald Trump ponownie zaskoczył świat swoją agresywną polityką celną. Od początku lipca prezydent USA grozi kolejnymi podwyżkami ceł, wymierzonymi praktycznie we wszystkich ważniejszych partnerów handlowych. Trump planuje wprowadzenie ceł już od sierpnia, co wywołuje ogromne poruszenie na globalnych rynkach.
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

2025-07-10 Analizy walutowe MyBank.pl
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA bezprecedensowych, 50-procentowych ceł na import brazylijskich towarów. Decyzja Donalda Trumpa, która mocno zaskoczyła rynek, jest szczególna nie tylko ze względu na wyjątkowo wysoką skalę taryf, ale również z uwagi na jej wyraźny kontekst polityczny.
Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.
Wrócą wojny handlowe?

Wrócą wojny handlowe?

2025-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Wczorajsze niezłe dane Departamentu Pracy USA sprawiły, że rynek w zasadzie skreślił jakiekolwiek dywagacje, co do możliwości cięcia stóp przez FED jeszcze w końcu lipca. Dolar nie zyskał jednak wiele, gdyż pojawiły się inne wątki.