Poniedziałek przyniósł uspokojenie na rynkach światowych

Poniedziałek przyniósł uspokojenie na rynkach światowych
Data dodania: 2007-08-21 (09:59) Codzienny Puls Rynku IDM SA

Wczorajszy dzień był jednym ze spokojniejszych w ostatnim czasie. Większość par walutowych pozostawała w wąskim zakresie wahań, bez wyraźnego kierunku co do dalszego ruchu. Piątkowe, lepsze nastroje na rynkach giełdowych dominowały również w poniedziałek, co miało decydujący wpływ na kontynuacje osłabiania się jena.

Kluczowym pytaniem pozostaje jak długo utrzyma się ten entuzjazm. Problemów na rynkach kredytowych a także generalnie gorszej sytuacji na rynkach finansowych nie pomoże jednorazowa reakcja Fedu. Wszystkie negatywne czynniki będą miały długofalowy wpływ na realną gospodarkę, o czym należy pamiętać. Sądzimy, że jeśli wzrosty na giełdach będą kontynuowane, to mogą mieć one obecnie bardzo ograniczony charakter, gdyż trudno jest z dnia na dzień odbudować zaufanie inwestorów.

Istotną publikacją w dniu dzisiejszym będzie indeks ZEW z Niemiec, poza tym zostanie opublikowanych sporo istotnych dany makroekonomicznych z Kanady takich jak inflacja CPI i sprzedaż detaliczna. Na dziś planowane jest również spotkanie Bernanke, Paulson’a i Dodd’a na którym omawiany będzie sytuacji na rynkach finansowych na gospodarkę amerykańską.

EURPLN

Eurozłoty w czasie sesji amerykańskiej kontynuował osłabianie się w okolice piątkowego maksimum. Kurs utrzymuje się blisko ważnych oporów technicznych (3,86), co wskazuje na chęć przetestowania tych poziomów. Dzisiaj od rana złoty pozostaje dość słaby. Widzielibyśmy możliwość kontynuacji osłabienia się złotego w okolice 3,8550, gdzie znajduje się projekcja 141,4% zniesienia ostatniego ruchu korekcyjnego z poziomu 3,8260. Wsparcie na dziś to poziom 3,8350. Wczorajsze dane o produkcji wskazały, że wzrost wydajności pracy spowalnia, natomiast w dalszym ciagu rosną płace i koszty produkcji. Naistotniejsze będą jednak czwartkowe dane na temat inflacji bazowej za lipiec.

EURUSD

Eurodolar od wczoraj pozostaje bardzo stabilny w wąskim zakresie wahań pomiędzy 1,3460 a 1,3510. Być może jakimś bodźcem do większego ruchu dzisiaj będzie publikacja indeksu koniunktury instytutu ZEW z Niemiec. Oczekuje się, że odczyt w sierpniu będzie dużo niższy w porównaniu do poprzedniego miesiąca.W dalszym ciągu silny oporem pozostaje strefa 1,3550/60, która w obecnej sytuacji technicznej wydaje się być dobrym poziomem do sprzedaży eurodolara z krótkim SL. Dodatkowo w tych rejonach przebiega 100-okresowa średnia na wykresie dziennym oraz znajdują się istoten poziomy geometryczne. Istotne wsparcie znajduje się na poziomie 1,3430, gdzie przy obecnym uspokojeniu sytuacji na rynkach giełdowych na nowo może pojawić popyt na EURUSD.

GBPUSD

Wczorajsze lepsze dane przyczyniły się do dalszej aprecjacji funta. Silnym oporem okazały się już okolice 1,9900, w których przebiegała linia poprowadzona po ostatnich maksimach, a nie rekomendowany do sprzedaży GBPUSD poziom 1,9940. Dziś nie ma danych makroekonomicznych z USA i Wielkiej Brytanii, więc kurs powinien pozostać pod wpływem sytuacji technicznej, która wskazuje na dalsze spadki na GBPUSD. W dalszym ciągu preferowalibyśmy krótkie pozycje w funtdolarze zajmowane na ruchach korekcyjnych. Obecnie celem umacniania sie dolara jest 1,9700, gdzie widzielibysmy najbliższe wsparcie. Najblizszy opór stanowi poziom 1,9820.

USDJPY

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami jen kontynuował osłbianie się w rejony 115,70, gdzie znajdował się istotny opór wynikajacy z 505% zniesienia fib fali spadkowej z poziomu 119,80 na 112,00. Fundamenty napływające z gospodarki japońskiej nie napawają optymizmem. Dzś w nocy poznamy bilans handlowy za lipiec, jednak naistotniejsza pozostaje czwartkowa decyzja BoJ odnośnie stóp procentowych. Nic nie wskazuje na rychłą podwyżę, jednak BoJ bacznie obserwuje obecną sytuację na rynkach finansowych. Wczoraj utrzymywały się dość dobre nastroje na giełdzie, jednak od rana obserwujemy mocniejszego jena. Ważnym wsparciem jest 113,90, a w przypadku przłamanie tych poziomów widzielibyśmy ruch spadkowy w okolice 113,15.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cofnięcie dolara

Cofnięcie dolara

13:23 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek opadły emocje wywołane nieoczekiwanie dobrym raportem Departamentu Pracy w piątek po południu. W amerykańskiej gospodarce przybyło w lipcu aż 528 tys. nowych etatów poza rolnictwem, stopa bezrobocia cofnęła się do 3,5 proc., a dynamika płacy godzinowej utrzymała się na poziomie 5,2 proc. r/r. W efekcie mocno wzrosły oczekiwania, co do kolejnej podwyżki stóp procentowych przez FED o 75 punktów bazowych - prawdopodobieństwo takiego ruchu na posiedzeniu we wrześniu oscyluje wokół 70 proc.
Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

13:21 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500, który w minionym tygodniu dotarł do istotnego poziomu oporu wyznaczanego przez lokalny szczyt z początku maja (4177 pkt.) i minimum z początku marca (4171 pkt.), odbił się w piątek od tej przeszkody (-0,16 proc.). Spadł na ostatniej sesji minionego tygodnia również Nasdaq Composite (-0,5 proc.), natomiast średnia przemysłowa Dow Jones zyskała +0,23 proc., ale pozostawała poniżej swoich ubiegłotygodniowych maksimów.
Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy lekko zwyżkowały (S&P 500 +0,32 proc.).
Fed będzie znowu jastrzębi

Fed będzie znowu jastrzębi

13:18 Poranny komentarz walutowy XTB
Okazuje się, że agresywne wyceny podwyżek w Stanach Zjednoczonych sprzed kilku tygodni wciąż pozostają w grze. Rezerwie Federalnej nie udało się jeszcze schłodzić rynku pracy, co powoduje, że inflacja wciąż mogła nie osiągnąć swojego szczytu. Ostatnie dane z rynku pracy w USA pokazują, że gospodarka w zasadzie ma się świetnie, choć oczywiście pozostaje kilka rys na tym obrazie. Mimo to Fed nie powinien mieć żadnych wątpliwości i zdecydować się na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych we wrześniu.
Dolar lekko odbija przed NFP

Dolar lekko odbija przed NFP

2022-08-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek amerykańska waluta lekko odreagowuje na szerokim rynku przed kluczową publikacją tygodnia, jaką są dane Departamentu Pracy USA za lipiec. Odczyty poznamy o godz. 14:30. Mediana ekonomistów zakłada pogorszenie się odczytów NFP - liczba nowych etatów poza rolnictwem mogła wynieść w 250 tys., a w sektorze prywatnym 230 tys. Rynek po cichu liczy na słabsze dane, co podbiłoby oczekiwania na szybsze wyhamowanie tempa podwyżek stóp procentowych przez FED.
Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

2022-08-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Ceny kontraktów na ropę naftową na NYMEX-ie i ICE spadły wczoraj do najniższych (przedwojennych) poziomów od końca lutego. Dziś rano próbowały odrabiać te straty (WTI +0,9 proc., Brent +0,7 proc.). Lekko drożała dziś rano miedź i metale szlachetne. Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zastanawiały się wczoraj na swoimi kolejnymi ruchami. Nasdaq Composite (+0,41 proc.) był najwyżej od 3 miesięcy. S&P 500 po dotarciu do poziomu swego szczytu z początku czerwca lekko się cofnął (-0,08 proc.).
rynek liczy na słaby raport

rynek liczy na słaby raport

2022-08-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Uzależnienia to nie jest dobra rzecz. Mogłoby się wydawać, że nie dotyczy to gospodarki i rynków, ale nic bardziej mylnego. Milton Friedman porównał kiedyś dodruk pieniądza do konsumpcji alkoholu. Czekając na dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy liczą na następną kolejkę. Od połowy czerwca na rynkach mamy postępującą poprawę sentymentu. Tak się składa, że jednocześnie to okres publikacji coraz gorszych danych ekonomicznych.
Decyzja BOE w kalendarzu

Decyzja BOE w kalendarzu

2022-08-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar nieznacznie słabnie, a nastroje na rynkach akcji są umiarkowanie dobre. Informacje o manewrach chińskich wojsk wokół Tajwanu na razie nie szkodzą, chociaż rynki mogą zareagować w sytuacji jakiejś poważniejszej prowokacji. Temat relacji USA-Chiny pomału schodzi jednak na dalszy plan. Teraz kluczowe będą jutrzejsze dane Departamentu Pracy, które pokażą na ile FED będzie miał legitymację do "jastrzębich" posunięć na jesieni.
Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

2022-08-04 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500 (+1,56 proc.) i Nasdaq Composite (2,59 proc.) wyszły wczoraj na najwyższe poziomu od początku maja. Nieco w tyle pozostała średnia przemysłowa Dow Jonesa (+1,29 proc.), która na razie nie przebiła swych maksimów z ostatnich sesji. Łącznie w ciągu minionych 32 sesji S&P 500 wzrósł o 13,3 proc., co jest największym tego typu ruchem od wiosny 2020. Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 była stabilna (-0,03 proc. ok. 9:30).
Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

2022-08-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek czwartkowej sesji na rynku walutowym przynosi nieznaczną słabość dolara amerykańskiego. Z kolei nastroje na rynku akcji są raczej dobre, wczoraj zarówno europejskie, jak i amerykańskie indeksy zakończyły dzień na plusie. Inwestorzy na razie kompletnie zignorowali informacje dotyczące tego, co dzieje się wokół Tajwanu, choć temat ten cały czas trzeba mieć z tyłu głowy, ponieważ może mieć on wpływ na rynki - szczególnie jeśli doszłoby do jakiejś prowokacji.
Czy dolar wraca do łask?

Czy dolar wraca do łask?

2022-08-03 Komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja przyniosła wyraźne umocnienie amerykańskiej waluty, a dziś o poranku obserujmy korektę na USD. Niemniej biorąc pod uwagę wczorajszą siłę dolara, niewykluczone, że jest to próba powrotu do głównego trendu - wzrostowego. Patrząc na sytuację techniczną na parze EURUSD, ta wciąż nie prezentuje się najlepiej dla kupujących. Wczoraj notowania odbiły się od kluczowej średnioterminowej strefy oporu przy 1,0275 i zgodnie z klasycznymi założeniami AT, możliwy jest dalszy ruch na południe.