Gorzka pigułka od Bidena

Gorzka pigułka od Bidena
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2021-04-23 (12:46)

W piątek dolar słabnie mimo pogorszenia się sentymentu na Wall Street po spekulacjach na temat propozycji wzrostu obciążeń podatkowych ze strony administracji prezydenta Bidena. Mają one dotknąć najbogatszych - najwyższa stawka PIT ma powrócić do 39,6 proc., a podatek od zysków kapitałowych przekraczających 1 mln USD ma wzrosnąć niemalże dwukrotnie do przynajmniej 43,4 proc. (39,6 proc. plus 3,8 proc. obowiązującej minimalnej stawki podatku lokalnego).

Co ciekawe wcześniej Biały Dom zapowiadał, że nie będzie ruszał podatków osobistych, choć bardziej dotyczyło to klasy średniej. Rynki wydają się tym samym być tym mocno zaskoczone, chociaż po cichu oczekuje się, że propozycje zostaną złagodzone podczas dalszych prac legislacyjnych. Niemniej taka determinacja Białego Domu oznacza jedno, świadomość trudności ze sfinansowaniem gigantycznego planu wydatków infrastrukturalnych w najbliższych latach. Dalszy wzrost deficytu USA, który i tak już jest gigantyczny, wydaje się być pewny... pozostaje tylko reakcja rynków. Wzrost rentowności obligacji przy jednoczesnym osłabieniu dolara, co byłoby zerwaniem silnej w tym roku korelacji, może być preferowanym scenariuszem na nadchodzące miesiące.

W temacie pandemicznych obaw, które widoczne były wczoraj i nieco podbijały nerwowość na rynkach, oraz umacniały dolara, lepszych wieści na razie nie ma. Statystyki dla Indii biją nowe rekordy (dzisiaj 333 tys. zakażonych), chociaż temat zszedł nieco na bok. Czekamy na wyniki laboratoryjnych badań dla mutacji B.1.617. Jeżeli będą pozytywne (szczep przegrywa ze szczepionkami), to rynki będą próbowały ignorować temat, skupiając się ponownie na kwestiach szczepień w krajach rozwiniętych, zwłaszcza sytuacji w Unii Europejskiej oraz Japonii.

Wycisza się nieco sytuacja geopolityczna. Reżim Putina skrócił manewry wojskowe wokół Krymu, co jeszcze wczoraj zostało dobrze przyjęte przez rubla. Dzisiaj też jest on najsilniejszą walutą w jednodniowych zestawieniach. Rynek odebrał te informacje jako sygnał, że Rosjanie nie chcą iść na dalszą konfrontację z USA, chociaż emocje tak naprawdę rozładują dopiero doniesienia o redukowaniu liczby rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą.

W tematach makro to dzisiaj rano dostaliśmy lepsze dane nt. sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii (w marcu skoczyła ona aż o 7,2 proc. r/r), a także dobre szacunki indeksów PMI, co sprawiło, że funt jest dzisiaj w gronie najsilniejszych walut razem z Antypodami i koronami skandynawskimi. Z kolei przed godz. 10:00 napłynęły kwietniowe szacunki indeksów PMI dla strefy euro. Na plus zaskoczyły dane z Francji (zwłaszcza w usługach), co pozwoliło na wybicie bariery 50,0 pkt. przez zbiorczy wskaźnik usług dla całej Eurostrefy (50,3 pkt.).To pomaga EURUSD, który już wcześniej powracał w górę po odbiciu się wczoraj wieczorem od strefy wsparcia 1,1990-1,2000. Znów ostatnie szczyty (1,2069-79) są w zasięgu i kluczowy opór przy 1,21.

OKIEM ANALITYKA - Gorzka pigułka od Bidena

Nie uważam, aby stawka podatku od zysków giełdowych dla najbogatszych w USA miała w przyszłym roku rzeczywiście przekroczyć 40 proc. - byłby to strzał w kolano dla Wall Street na dłuższy czas. Niemniej wczorajsza reakcja amerykańskich indeksów przypominała wyraźne potknięcie się podczas marszu. I czy ten nadal będzie pod górę, czy też może wpadliśmy w dość wyboistą dolinę? Warto będzie śledzić doniesienia amerykańskich mediów w kolejnych dniach, zwłaszcza wypowiedzi liderów obozu Demokratów. O tym, że nie ma w nim tak koniecznej przy politycznej legislacji w Senacie jedności, dowiedzieliśmy się już w ostatnich tygodniach przy wątku wzrostu stawki CIT do 28 proc. Rozmywanie tematu, próba znalezienia kompromisu z Republikanami, którzy będą torpedować zwłaszcza pomysł wzrostu obciążeń giełdowych, mogą działać pozytywnie na rynkowe nastroje, ale tylko teoretycznie. Trudny temat został już "wrzucony" na rynki i ma szanse utrwalić się w świadomości inwestorów. A to będzie zmieniać horyzont inwestycyjny z długoterminowego na krótkoterminowy wraz ze zbliżającym się terminem wejścia w życie wyższych obciążeń.
Dla walut ma to bardziej długoterminowe znaczenie - na tapetę dyskusji wskakuje hasło "deficyty", które może stać się świetnym pretekstem do rozegrania słabości dolara w kolejnych miesiącach, o ile jednak pozwoli na to globalna sytuacja pod kątem ryzyka. A tutaj tak prosto nie jest. Nie uważam, aby indyjska mutacja COVID została szybko zapomniana i tym spadła z wokandy rynków. Tym samym schemat reflacyjny, którego chciałaby rozegrać część inwestorów, może wiązać się z wieloma perturbacjami...

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

15:05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

10:00 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

09:54 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.
Najważniejszy dzień w roku

Najważniejszy dzień w roku

2024-09-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek z dnia na dzień jest coraz bardziej niepewny co do decyzji Fed-u. Ankieta Bloomberga przedstawia ruch o 25 punktów bazowych w dół. Wycena kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że implikowane prawdopodobieństwo cięcia na poziomie 50 pb wynosi blisko 70 proc. To mocne nastawienie rynkowe na agresywniejszy ruch, które dokonało się w ostatnich kilku dniach, nie wynikało ani z nowych publikacji makro ani z wypowiedzi przedstawicieli Fed (tu mamy okres blackout-u). To jedynie czyste spekulacje, które mogły po prostu „pójść” za daleko. Dziś wszystko zostanie zweryfikowane.
Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

2024-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dzisiaj o godzinie 20:00 czasu polskiego opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Na 100% dzisiejsza decyzja przyniesie nam obniżkę stóp procentowych, ale wciąż pojawia się pytanie, czy będzie to standardowa obniżka o 25 punktów bazowych, czy mocniejsza obniżka o 50 punktów bazowych ze względu na dużą słabość rynku pracy. Okazuje się, że nie ważne jest tak bardzo to, jak duża będzie ta obniżka, a właśnie ocena tego, co dzieje się z gospodarką i jakie prognozy zaprezentuje Fed. Jednocześnie scenariuszem bazowym wydaje się obniżka o 25 i utrzymanie zdania o silnej amerykańskiej gospodarce. Czy Fed jednak nie spóźni się po raz kolejny?
Blisko 70 procent...

Blisko 70 procent...

2024-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na tyle rynek szacuje prawdopodobieństwo mocniejszej obniżki stóp przez FED (o 50 punktów baz.) na kończącym się jutro dwudniowym posiedzeniu - są to wyliczenia LSEG na bazie kontraktów terminowych. Oczekiwania są duże, być może nie całkiem uzasadnione (zdecydowana większość ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów widzi ruch o 25 punktów baz.). Te rozdźwięki powodują, że trudno będzie przewidzieć reakcję rynków po jutrzejszym posiedzeniu - zwłaszcza, że to nie tylko komunikat, ale i też projekcje makro i konferencja Jerome Powella.
Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed zachowa się agresywniej

Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed zachowa się agresywniej

2024-09-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałek rozpoczął się od mieszanej sesji na Wall Street, spadkowej na GPW. W Europie stracił również DAX oraz CAC40. Złoty zyskał głównie dzięki słabości dolara. Amerykańska waluta straciła czego główną przyczynę upatruje się w mocnej zmianie oczekiwań dotyczących jutrzejszej decyzji Fed. Pomimo braku istotnych danych makro oraz wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej instytucji, rynek zaczyna mocniej spekulować, że cięcie o 50 punktów bazowych jest realne. Z dnia na dzień ta pewność wzrasta, co moim zdaniem może spowodować jeszcze większą skalę rozczarowania.