Łapanie oddechu

Łapanie oddechu
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2021-03-09 (11:46)

Wtorek przynosi zwrot na rynku dolara, który słabnie na szerokim rynku. Powodem może być obserwowane cofnięcie na rentownościach amerykańskich obligacji, które zaczynają się oddalać od swoich ostatnich szczytów. Chociaż na razie ruchy nie są duże - dla papierów 10-letnich mamy spadek do 1,55 proc. z ostatnich 1,60-1,61 proc.

Jednoznacznego wytłumaczenia nie ma i raczej nie należy tego wiązać z doniesieniami, że Izba Reprezentantów najprawdopodobniej nie zdąży dzisiaj zająć się ponownym głosowaniem nad planem stymulacyjnym prezydenta Bidena, tylko zrobi to jutro. Tak czy inaczej po ostatnim głosowaniu w Senacie jest jasne, że wsparcie w łącznej wysokości 1,9 bln USD będzie uruchamiane w kolejnych tygodniach, a teraz pozostały tylko ustawowe formalności. Oczywiście otwartym pytaniem pozostaje to, na ile rynki (zwłaszcza dług) już zdyskontowały ten fakt i jak w długim okresie będą kształtować się wspomniane rentowności (dalszych wzrostów do 1,9 proc. na koniec roku nie wyklucza jeden z amerykańskich banków inwestycyjnych). Niemniej w krótkim okresie kluczową publikacją mogą okazać się jutrzejsze odczyty amerykańskiej inflacji CPI za luty, a także planowane w drugiej połowie tygodnia emisje papierów na rynku pierwotnym.

Wpływ na rynkowy sentyment może mieć też sytuacja na giełdach, która z pozoru może przypominać nieuporządkowany rollercoaster. Wczorajsze zwyżki indeksu DAX w Europie, czy też DJIA w USA kosztem indeksów technologicznych pokazują, że mamy do czynienia z agresywnym wyszukiwaniem okazji inwestycyjnych, także w postaci rotowania sektorów w stronę spółek typu value, ale i też tych, które w ostatnich tygodniach nie korzystały na globalnych nastrojach, a ich perspektywy mogą być ciekawe (via DAX). Wprawdzie sytuacja pandemiczno-szczepionkowa w UE jest słaba i kraje wydłużają lockdowny (Holandia do końca marca), ale rynki za chwilę zaczną dyskontować to, co będzie dziać się w kwietniu i maju, a wtedy dynamika szczepień powinna już przyspieszyć, a decydenci będą prześcigać się w deklaracjach programów odmrażania gospodarek. W tym kontekście warto będzie zwrócić uwagę na posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego w najbliższy czwartek, 11 marca. Podtrzymanie optymistycznych prognoz, a także ucięcie spekulacji na temat ewentualnych działań dostosowawczych na rynku europejskiego długu, może poprawić sentyment wokół euro, które ostatnio mogło nieco przereagować swoją słabość. Wczoraj kurs EURUSD nie zdołał powrócić ponad poziom 1,1880, gdzie przebiega dolne ograniczenie kanału spadkowego. Ale ma to miejsce dzisiaj.
W gronie najsilniejszych walut G-10 są dzisiaj te, które wczoraj wyraźnie traciły, czyli Antypody, funt, korony skandynawskie, czy też euro. Sygnały (choć nieśmiałe) możliwej zmiany widać też w przypadku franka i jena, które do tej pory systematycznie traciły. Natomiast w czołówce najsilniejszych walut w ogóle są dzisiaj turecka lira, meksykańskie peso i południowoafrykański rand - waluty, które ostatnio mocno traciły za sprawą sytuacji na rynku amerykańskiego długu. Do tego gremium nie dołączył brazylijski real, gdyż inwestorzy z niepokojem przyjęli decyzję Sądu Najwyższego, który uniewinnił byłego lewicowego prezydenta Lulę z zarzutów, co pozwoli mu wystartować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich (kontrowersyjny Lula cieszy się nadal ogromną popularnością).

Wtorkowy handel przynosi zwrot na rynku EURUSD. Wprawdzie poniedziałek przyniósł naruszenie dolnego ograniczenia kanału spadkowego przy 1,1880, a dzisiaj w nocy dołek został pogłębiony przy 1,1834, to ostatnie godziny przynoszą wyraźne odreagowanie. Notowania powróciły tym samym do w/w kanału i są bliskie złamania bariery 1,19. Istotny opór na wykresie można wskazać przy 1,1950 (minima z początku lutego).

Zwrot na EURUSD to wynik odwrotu od dolara na globalnych rynkach za sprawą cofnięcia się rentowności, ale pośrednio też odreagowania nadmiernego pesymizmu wokół euro. Dzisiaj o godz. 11:00 poznamy ostateczne dane nt. dynamiki PKB za IV kwartał, ale będą one mało znaczące. Kluczowe wątki to jutrzejsza inflacja CPI w USA i czwartkowe posiedzenie EBC.

OKIEM ANALITYKA - łapanie oddechu

We wtorek rynki finansowe łapią oddech od problemu wysokich rentowności amerykańskich obligacji. Głównie przejawia się to w korygowaniu nadmiernych przerysowań, na które ostatnio zaczęły się pojawiać. Chociaż inwestorzy reagują też schematycznie, co pokazuje dobre zachowanie walut Antypodów, koron skandynawskich, czy też funta, które korzystają z powrotu akceptacji ryzyka na rynki. Mamy jednak też i tak zwane nowe rozdanie kart, na co wskazuje chociażby dość silny indeks niemieckiej giełdy DAX. To sygnał, że obecna fala zwyżek będzie budowana ze świadomością, że problem wysokich rentowności amerykańskich obligacji pozostanie na dłużej i będzie generował lokalne problemy. Czy w takim razie na rynkach walut nie będzie to zapowiadać chociażby lepszego zachowania się walut surowcowych? Tylko pośrednio, gdyż rynki mogą okazać się bardziej selektywne. Waluty Antypodów mocno ostatnio spadły, ale ich odbicie może być ograniczane przez niejasne sygnały wysyłane z Chin (z jednej strony partia zapowiada utrzymanie wysokiego tempa wzrostu PKB, a z drugiej wskaźniki PMI nie wyglądały ostatnio najlepiej). W grupie surowcowej większą uwagę mogą, zatem przyciągnąć dolar kanadyjski, oraz korona norweska.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

2025-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Nieścisłości dotyczące ceł ze strony Stanów Zjednoczonych są tak ogromne, że w zasadzie nikt nie wie, jakie stawki obowiązują na różne kategorie produktów. W ciągu weekendu Trump wskazał, że zamierza wyłączyć elektronikę z potężnych 145% ceł na Chiny, a obecnie mówi się, że mają obowiązywać pierwotne stawki 20%. Trump mówi również, że zawieszenia ceł nie oznaczają, że nie będą one obowiązywać w przyszłości, ale jednocześnie zapowiada kolejne możliwe ulgi dla innych sektorów. Czy ostatnie działania pokazują, że Trump traci swoją przewagę w wojnie handlowej?
Wyjątki to objaw słabości Trumpa?

Wyjątki to objaw słabości Trumpa?

2025-04-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na to zdają się po cichu liczyć rynki, po tym jak Biały Dom zakomunikował, że elektronika użytkowa z Chin będzie wyłączona spod horrendalnych ceł (stawka wyniesie zaledwie 20 proc.) i nie wykluczył, że podobny ruch dotknie też import półprzewodników. Czy to sygnał, że Donald Trump zaczyna odczuwać presję ze strony biznesu, który zwyczajnie jest na niego "wściekły"?