Co jest przerysowaniem?

Co jest przerysowaniem?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2021-03-08 (12:05)

Na rynkach akcji mamy rollercoaster, ale w przestrzeni FX dolar konsekwentnie idzie do przodu. W poniedziałek zyskuje na szerokim rynku, co tłumaczone jest nadal wysokimi rentownościami amerykańskich obligacji (dla papierów 10-letnich pozostajemy przy ostatnich szczytach wokół 1,60 proc.). Co ciekawe, to co w piątek wsparło Wall Street (oczekiwania na zatwierdzenie planu, a w zasadzie czeków Bidena przez Senat), jest zarazem argumentem za utrzymaniem status quo na rynku długu i tym samym silnego dolara.

 A wracając do planu stymulacyjnego to Senat przyjął tylko nieznaczne poprawki forsowane przez jednego z Senatorów, które nieco zmniejszają wsparcie osłonowe dla bezrobotnych, co w efekcie będzie wymagać ponownego przegłosowania pakietu ustaw przez Izbę Reprezentantów - jest to zaplanowane na wtorek. Kluczowe jest jednak to, że Senat przepchnął w zasadzie wiele kluczowych wątków - całość pakietu wsparcia ma wynieść 1,9 bln USD, a już za kilka tygodni do Amerykanów popłyną czeki w wysokości 1400 USD.

Niemniej rynek długu zdaje się mieć wciąż wątpliwości, czy to wszystko nie doprowadzi do dalszego nasilenia się presji inflacyjnej. Zwłaszcza, że w piątek mieliśmy też dość dobre dane z rynku pracy. Tymczasem wypowiadający się członkowie FED (Bostic, Bullard, Kashkari i Mester) odrzucili możliwość podjęcia jakichś nadzwyczajnych działań przez bank centralny (typu Operation Twist), które miałyby ustabilizować sytuację na rynku obligacji. Raphael Bostic dał nawet do zrozumienia, że FED zajmuje się swoimi celami, a nie jest jego zadaniem dbanie o koniunkturę na giełdach.

W grupie G-10 najsłabsze są waluty Antypodów, korony skandynawskie, a  później w kolejce są frank i euro. W przypadku EURUSD przetestowana została dolna linia kanału spadkowego przy 1,1880. Słaby klimat wokół euro podbijają informacje związane z sytuacją pandemiczno-szczepionkową. Sygnały o konieczności przywrócenia restrykcji napływają z Włoch.

W temacie danych makro to dzisiaj nie ma ich wiele. W nocy poznaliśmy dane nt. bilansu handlowego w Chinach za luty - dane okazały się lepsze od spodziewanych, a nadwyżka sięgnęła 103,3 mld USD. Nie pomogło to jednak juanowi, który traci wobec dolara ponad 0,4 proc. Uwagę zwracają coraz trudniejsze relacje dyplomatyczne pomiędzy USA, a Chinami.

OKIEM ANALITYKA - co jest przerysowaniem?

Czy piątkowa zwyżka indeksów na Wall Street odzwierciedla optymizm rynków wobec czeków prezydenta Bidena, które w najbliższych tygodniach trafią do Amerykanów i jeszcze bardziej podbiją wskaźniki konsumpcji? Czy też może jest tylko odreagowaniem nadmiernego przerysowania z poprzednich dni? Szef FED dał do zrozumienia w czwartek, że rynki muszą radzić sobie same i paradoksalnie inwestorzy uznali, że jest tanio? A może piątkowy ruch w górę był przereagowaniem, które zostało skorygowane już podczas poniedziałkowego handlu w Azji? Pytań jest wiele, a odpowiedzi jeszcze więcej. W każdym razie rynki akcji próbują już szukać nowego poziomu równowagi i zdają się ignorować to, co dzieje się na rynku długu. Skoro zdaniem członków FED jest to oznaka "nowej normalności", to dlaczego aż tak sie tym przejmować? Byłbym jednak daleki od tego, że można ten wątek już zupełnie odstawić na boczny tor. W tym tygodniu mamy dane nt. inflacji CPI za luty w środę, oraz kilka ważnych aukcji na rynku pierwotnym w drugiej połowie tygodnia. Mogą one dać preteksty do dalszego podbicia rentowności amerykańskich obligacji, choć nie muszą. Teoretycznie rynki mogą próbować wymusić na FED, jakieś konkretne działania (posiedzenie mamy 16-17 marca), ale konsekwentny przekaz ze strony przedstawicieli tej instytucji, że nie ma konieczności stosowania awaryjnych rozwiązań, może powodować, że taka gra byłaby nazbyt ryzykowna. Reasumując - jeżeli najpóźniej w drugiej połowie tygodnia rentowności amerykańskich obligacji zaczną spadać, to może dać to impuls do korekty na dolarze. 

Niemniej już wcześniej rynki mogą zacząć korygować nadmierne przerysowania obserwowanych w ostatnich dniach tendencji. Przykładem może być sytuacja na EURUSD, gdzie uwagę zwraca duży pesymizm wokół euro. Tymczasem raczej wydaje się być mało prawdopodobne, aby czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego miało przynieść jakieś zaskakujące "gołębie" akcenty. I tak mimo opóźnień w programie szczepień, decydenci raczej podtrzymają optymistyczne prognozy ożywienia gospodarki w II połowie roku.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.
Najważniejszy dzień w roku

Najważniejszy dzień w roku

2024-09-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek z dnia na dzień jest coraz bardziej niepewny co do decyzji Fed-u. Ankieta Bloomberga przedstawia ruch o 25 punktów bazowych w dół. Wycena kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że implikowane prawdopodobieństwo cięcia na poziomie 50 pb wynosi blisko 70 proc. To mocne nastawienie rynkowe na agresywniejszy ruch, które dokonało się w ostatnich kilku dniach, nie wynikało ani z nowych publikacji makro ani z wypowiedzi przedstawicieli Fed (tu mamy okres blackout-u). To jedynie czyste spekulacje, które mogły po prostu „pójść” za daleko. Dziś wszystko zostanie zweryfikowane.
Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

2024-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dzisiaj o godzinie 20:00 czasu polskiego opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Na 100% dzisiejsza decyzja przyniesie nam obniżkę stóp procentowych, ale wciąż pojawia się pytanie, czy będzie to standardowa obniżka o 25 punktów bazowych, czy mocniejsza obniżka o 50 punktów bazowych ze względu na dużą słabość rynku pracy. Okazuje się, że nie ważne jest tak bardzo to, jak duża będzie ta obniżka, a właśnie ocena tego, co dzieje się z gospodarką i jakie prognozy zaprezentuje Fed. Jednocześnie scenariuszem bazowym wydaje się obniżka o 25 i utrzymanie zdania o silnej amerykańskiej gospodarce. Czy Fed jednak nie spóźni się po raz kolejny?
Blisko 70 procent...

Blisko 70 procent...

2024-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na tyle rynek szacuje prawdopodobieństwo mocniejszej obniżki stóp przez FED (o 50 punktów baz.) na kończącym się jutro dwudniowym posiedzeniu - są to wyliczenia LSEG na bazie kontraktów terminowych. Oczekiwania są duże, być może nie całkiem uzasadnione (zdecydowana większość ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów widzi ruch o 25 punktów baz.). Te rozdźwięki powodują, że trudno będzie przewidzieć reakcję rynków po jutrzejszym posiedzeniu - zwłaszcza, że to nie tylko komunikat, ale i też projekcje makro i konferencja Jerome Powella.
Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed zachowa się agresywniej

Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed zachowa się agresywniej

2024-09-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałek rozpoczął się od mieszanej sesji na Wall Street, spadkowej na GPW. W Europie stracił również DAX oraz CAC40. Złoty zyskał głównie dzięki słabości dolara. Amerykańska waluta straciła czego główną przyczynę upatruje się w mocnej zmianie oczekiwań dotyczących jutrzejszej decyzji Fed. Pomimo braku istotnych danych makro oraz wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej instytucji, rynek zaczyna mocniej spekulować, że cięcie o 50 punktów bazowych jest realne. Z dnia na dzień ta pewność wzrasta, co moim zdaniem może spowodować jeszcze większą skalę rozczarowania.