Próba łapania oddechu

Próba łapania oddechu
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-10-09 (13:08)

Kluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: USA / FED: Jerome Powell potwierdził wczoraj gotowość do dalszych cięć stóp procentowych, chociaż dał do zrozumienia, że gospodarka jest dość silna i „najwyraźniej (wzrost) nieco spowalnia”. Może być to sygnał, że szef FED nie myśli o ostatnich ruchach, jako początku cyklu obniżek, a nadal operuje w obszarze „dostosowania” w cyklu wzrostowym, co było już widoczne po pierwszym cięciu stóp w lipcu.

To, jak przebiegała dyskusja na ostatnim posiedzeniu we wrześniu zobaczymy już dzisiaj o godz. 20:00 – wtedy opublikowane zostaną tzw. minutki. Wczoraj Powell zapowiedział też, że bank centralny zacznie wkrótce skupować boby skarbowe w celu podniesienia płynności w systemie bankowym (wykluczył jednak podobieństwa tych działań do programu QE). Wczoraj wieczorem mieliśmy też wystąpienie „gołębiego” członka FOMC, Charlesa Evansa, który bardziej niż wcześniej zdawał się być zdeterminowany poprzeć wniosek o cięcie stóp na najbliższym posiedzeniu. Te informacje tłumaczą dlaczego dolar nie skorzystał wczoraj na podbiciu globalnej awersji do ryzyka, a dzisiaj jest jedną z najsłabszych walut.

USA/ CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Wczoraj rynek spekulował o tym, jakoby administracja Trumpa miała jednak pracować nad restrykcjami kapitałowymi dotyczących chińskich spółek (co innego mówił dwa dni temu Larry Kudlow), a konkretnie ograniczyć możliwość inwestowania w spółki z Państwa Środka, przez amerykańskie, rządowe fundusze emerytalne. To w połączeniu z decyzją z poniedziałkowego wieczora o wpisaniu kolejnych chińskich spółek na „czarną listę”, co uniemożliwia im prowadzenie interesów z USA, miało podobno mocno zirytować stronę chińską. Plotkowano o możliwym skróceniu wizyty delegacji wicepremiera Liu He i prezesa Ludowego Banku Chin, Yi Gang’a. O tym, że miałaby ona potrwać tylko jeden dzień, napisał później też chiński dziennik South China Morning Post (SCMP). W tle przewija się też wątek wprowadzenia ograniczeń w wydawaniu wiz do USA dla osób powiązanych z chińskimi organizacjami prześladującymi mniejszość muzułmańską w Chinach. Juan, który wczoraj wyraźniej tracił (USDCNH wzrósł do 7,1654), dzisiaj odrabia straty. Nieznaczne wzrosty notuje giełda w Szanghaju. Sytuacją wokół Chin zdają się nie przejmować waluty Antypodów (NZDUSD powrócił ponad poziom 0,63).

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Gazeta The Sun podała wczoraj wieczorem, że być może dojdzie jednak do spotkania premiera Borisa Johnsona z premierem Irlandii, Leo Varadkarem – miałoby mieć ono miejsce w piątek. Źródła podały, że rozmowa telefoniczna obu panów była podobno „konstruktywna”. To nieco rozładowało wcześniejsze napięcie wywołane plotkami, jakoby Varadkar miał odrzucać możliwość rozmów nt. nowego planu, co blokowałoby też możliwości „dyplomatycznych” działań ze strony niemieckiej kanclerz Merkel, czy też prezydenta Francji, Macrona. Efekt? Zejście notowań GBPUSD poniżej 1,22 nie okazało się być trwałe i dzisiaj funt próbuje dalej odbijać. Jednocześnie brytyjska prasa plotkuje o narastającym sprzeciwie części członków Partii Konserwatywnej, którzy grożą odejściem w przypadku realizacji scenariusza „bezumownego” Brexitu.

OPINIA ANALITYKA: Próba łapania oddechu

Spekulacje o możliwości skrócenia wizyty w Waszyngtonie przez delegację chińskich oficjeli wprowadziły zamieszanie na rynkach, ale tylko wczoraj. Wygląda na to, że rynek za dobrą monetę przyjął to, że nie doszło do jej odwołania (a mogło?), chociaż Chińczycy po prostu zdają się za wszelką cenę zachowywać się tak, aby nie zostać obwinionymi o ich niepowodzenie, co zresztą dobrze wpisuje się w strategię ich wewnętrznej propagandy. Zwróćmy uwagę, że mimo wstępnych „zapowiedzi” nie poznaliśmy listy amerykańskich spółek, które miałyby zostać wpisane na „chińską listę” w odwecie za poniedziałkowy ruch Amerykanów. To oczywiście wiele nie oznacza, ale pozwala złapać oddech rynkom. Niejako przy okazji nałożyły się na to wczorajsze słowa Jerome Powella, oraz planowana na dzisiaj publikacja zapisków z wrześniowego posiedzenia FED. Model CME FED Watch wskazuje na 85 proc. prawdopodobieństwo możliwej obniżki stóp w końcu października. Zwyczajowo wątek luzowania polityki przez bank centralny w pewnym sensie wspiera apetyt na ryzyko. Tylko, że teraz może być to raczej tylko korekta. No chyba, że stanie się cud i w końcu tygodnia zobaczymy jakiś zarys porozumienia amerykańsko-chińskiego, które zostanie „pozytywnie skomentowane” przez Trumpa, a obie strony zgodnie wypracują harmonogram dalszych działań w celu dopracowania obustronnego konsensusu w trudnych sprawach. Nigdy nie mów nie, chociaż tym razem to decyzje leżą bardziej po stronie Pekinu – na ile opłaca im się szukać porozumienia z „nieobliczalnym” Trumpem, a na ile grać na przeczekanie do 2020/21 r.? Być może swoista nieprzewidywalność działań prezydenta USA może być takim argumentem?

Publikowane dzisiaj zapiski z ostatniego posiedzenia FED mogą być utrzymane w tonie zakładającym, że decyzje o poluzowaniu polityki nie oznaczają początku cyklu obniżek – ale to nie jest większe zaskoczenie. Ważne, aby nie doprowadziły do redukcji oczekiwań na kolejny ruch w końcu października, co zresztą jest mało prawdopodobne. Od tego czasu napłynęły chociażby niepokojąco słabe dane nt. indeksów ISM. Tylko, że wątek FED-u nie wystarczy do osłabienia dolara – pisałem to już wcześniej – do tego konieczny będzie spadek globalnej awersji do ryzyka poprzez wyciszenie tematów Chin, Brexitu i europejskich ceł.

Na wykresie koszyka BOSSA USD widać, że próba odbicia dolara w pierwszych dniach nowego tygodnia rzeczywiście miała miejsce, ale została podcięta, chociaż nie doszło do testowania ważnego poziomu oporu przy 83,75 pkt. (zabrakło 0,11 pkt.). Górny knot na ujęciu tygodniowym nieco straszy, zauważalne jest też wyhamowywanie dynamiki ruchu na RSI 9 (idzie płasko), czy też MACD (histogram nie idzie w górę). Niemniej to jednak jeszcze za mało, aby móc na tej bazie budować wyraźnie spadkowe scenariusze.

Dzisiaj odbija funt po wczorajszej przecenie. Motorem ruchu w ostatnich minutach są spekulacje dziennika The Times, jakoby Unia Europejska miała by być gotowa na duże ustępstwa w temacie Brexitu, zgadzając się na to, aby irlandzki backstop nie był bezterminowy. Rollercoaster nadal trwa, choć do piątku może być różnie – kluczowe będzie tak naprawdę stanowisko samego rządu Irlandii i premiera Varadkara, który moim zdaniem zaczyna ulegać presji ze strony kanclerz Merkel, dla której „bezumowny” Brexitem byłby kolejnym kłopotem dla Unii Europejskiej (choć ona nie powie tego wprost). Na dziennym wykresie GBPUSD uwagę zwraca odbicie od mocnych wsparć w rejonie 1,2195-1,2200 (w tym wewnętrznej linii trendu spadkowego), oraz rejonu 30 pkt. na RSI 9. To zdaje się ograniczać szanse na wybicie poniżej wczorajszego minimum przy 1,2194 przed piątkiem – rynek ponownie chce „grać” nadzieją. Od góry mocna strefa to już 1,2267-1,2292 i wyżej pozioma linia przy 1,2308 oparta o szczyt z końca sierpnia b.r.

Pod poziom 1,0990 zbliżyły się dzisiaj notowania EURUSD. Wsparciem dla euro okazały się słowa wiceprezesa EBC (Luis de Guindos), który dał do zrozumienia, że głębsze cięcia stopy depozytowej mogłyby mieć więcej odczuwalnych skutków ubocznych – można domniemywać, że chodzi tu o sektor bankowy i jego możliwości kredytowania gospodarki tanim pieniądzem. Na razie nie wraca wątek amerykańskich ceł (wątek Airbusa), chociaż oby nas to nie zwiodło… Za kilka dni może być to jeden z kluczowych tematów, gdyż nowe stawki celne miały wejść od 18 października (chyba, że WTO „zasugeruje konieczność” ich opóźnienia). Z punktu widzenia analizy technicznej uwagę zwraca pozytywne zachowanie się oscylatora RSI9 na dziennym wykresie EURUSD. Niewykluczone, że rejon 1,0990-1,1000 (kilkumiesięczna linia trendu spadkowego) może zostać nieco naruszony. Nie musi to jednak być tzw. game-changer na EURUSD…

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

2025-07-11 Analizy walutowe MyBank.pl
Początek wakacji miał przynieść stabilizację i jasność co do dalszego kierunku w międzynarodowych relacjach handlowych, jednak Donald Trump ponownie zaskoczył świat swoją agresywną polityką celną. Od początku lipca prezydent USA grozi kolejnymi podwyżkami ceł, wymierzonymi praktycznie we wszystkich ważniejszych partnerów handlowych. Trump planuje wprowadzenie ceł już od sierpnia, co wywołuje ogromne poruszenie na globalnych rynkach.
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

2025-07-10 Analizy walutowe MyBank.pl
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA bezprecedensowych, 50-procentowych ceł na import brazylijskich towarów. Decyzja Donalda Trumpa, która mocno zaskoczyła rynek, jest szczególna nie tylko ze względu na wyjątkowo wysoką skalę taryf, ale również z uwagi na jej wyraźny kontekst polityczny.
Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.
Wrócą wojny handlowe?

Wrócą wojny handlowe?

2025-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Wczorajsze niezłe dane Departamentu Pracy USA sprawiły, że rynek w zasadzie skreślił jakiekolwiek dywagacje, co do możliwości cięcia stóp przez FED jeszcze w końcu lipca. Dolar nie zyskał jednak wiele, gdyż pojawiły się inne wątki.