Informacje ustawiają nastroje…

Informacje ustawiają nastroje…
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-09-24 (14:47)

Kluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Strona amerykańska poinformowała, że rozmowy delegacji z udziałem wicepremiera Liu He rozpoczną się tydzień później, niż planowano wcześniej, tj. 7 października.

Tymczasem chińskie władze poinformowały o kolejnych ulgach celnych dla firm handlujących z USA, w tym zezwolono na większy import soi (2-3 mln ton). Z kolei Ludowy Bank Chin uciął spekulacje związane z rychłą, potencjalną obniżką stóp procentowych twierdząc, że są one na odpowiednim poziomie, a bank ma w arsenale szereg narzędzi z których może skorzystać. Prezes Yi Gang dał do zrozumienia, że decydenci nie zamierzają ślepo naśladować inne banki centralne, które mocno idą w stronę zalewania rynku tanim pieniądzem. Kurs juana nieznacznie zyskał po tych informacjach. Większego przełożenia nie miało to jednak na waluty Antypodów.

USA / JAPONIA / RELACJE HANDLOWE / DANE: Japońska prasa doniosła, jakoby było zbyt mało czasu, aby zakładać, że podczas zaplanowanego na środę spotkania premiera Abe z prezydentem Donaldem Trumpem miało dojść do formalnego podpisania nowego porozumienia handlowego. Szef japońskiego MSZ twierdzi jednak, że negocjacje zostaną formalnie zakończone dzisiaj. Informacje te nie miały jednak większego przełożenia na kurs jena. Poza tym poznaliśmy odczyty indeksów PMI – w obu przypadkach odnotowano spadek (przemysłowego do 48,9 pkt., a usługowego do 52,8 pkt.).

EUROSTREFA / NIEMCY/ DANE: Indeks nastrojów w niemieckim biznesie nie zaskoczył negatywnie. Wrześniowy odczyt przyniósł odbicie do 94,6 pkt. z 94,3 pkt. Bardziej w górę poszedł subindeks bieżącej kondycji (do 98,5 pkt. z 97,3 pkt.), a mocniej w dół subindeks przyszłych oczekiwań (do 90,8 pkt. z 91,3 pkt.). Niemniej notowania EURUSD nie zdołały powrócić ponad poziom 1,10.

OPINIA ANALITYKA: INFORMACJE USTAWIAJĄ NASTROJE…

Dywergencja widoczna w odczytach indeksów PMI (pomiędzy USA, a Europą) sprawiła, że wczoraj po południu Amerykanie nie mieli powodów, aby zarazić się europejskim pesymizmem. W efekcie byliśmy świadkami próby nieznacznego korekcyjnego podbicia na głównych układach. Podczas sesji azjatyckiej napłynęły istotne informacje z Chin, przy czym nie traktowałbym faktu tygodniowego opóźnienia w starcie rozmów delegacji negocjatorów, jako coś niepokojącego, chociaż pewnie za chwilę pojawią się pytania, czy w związku z tym będzie kolejne odroczenie terminu wdrożenia wyższych stawek celnych (do 30 proc. z 25 proc. na chińskie produkty o wartości 250 mld USD). Na wniosek Chińczyków, strona amerykańska zgodziła się kilkanaście dni temu wprowadzić je o 2 tygodnie później, tj. w połowie października. Oczywiście, gdyby do tego ponownie doszło, to byłby to miły gest przekładający się też na rynkowy sentyment. A, że ten bywa chwiejny, co pokazała reakcja w piątek wieczorem na odwołanie spotkania Amerykanów z Chińczykami w Montanie. Niemniej chciałbym już w tym momencie zwrócić Państwa uwagę na ważną kwestię do której będę później wielokrotnie wracał – czy Donaldowi Trumpowi opłaca się zawrzeć tymczasową umowę handlową z Chińczykami ze względu w kontekście walki politycznej o swoją reelekcję w przyszłorocznych wyborach prezydenckich? Właściwa odpowiedź na to pytanie i umiejętne „rozegranie” całego tego wątku, może być kluczem do tego, co będzie działo się na rynkach finansowych na jesieni…

Na wykresie USDCNH ciekawy układ – nie doszło do wygenerowania sygnałów, które mogły w najbliższych dniach doprowadzić do widocznego osłabienia juana. Wychodząc nieco w przyszłość przedstawiam też oznaczenia dla potencjalnej formacji RGR, chociaż prawe ramię cały czas jeszcze się rysuje, co sugeruje, że CNH raczej nie zacznie się już teraz umacniać….

Podczas europejskiego handlu liczyć się będą dwie kwestie. Pierwsza to indeks Ifo z Niemiec, jaki poznaliśmy o godz. 10:00. Odczyt tonuje wymowę wczorajszych fatalnych danych PMI, ale nie niweluje niepewności wokół perspektyw europejskiej gospodarki. Zwłaszcza, że przemawiający wczoraj w Parlamencie Europejskim szef EBC przestrzegł wprost przed rozlaniem się słabości w przemyśle na inne sektory. Z drugiej strony patrząc w kalendarz publikacji dla strefy euro, to w temacie istotności danych mamy kilka dni spokoju, co może stworzyć pole do odreagowania wczorajszych spadków. Jeżeli mowa o EURUSD, to niewykluczone, że być może pomogą w tym dane z USA – o godz. 16:00 mamy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board za wrzesień. Mediana oczekiwań wskazuje na 133,5 pkt. po bardzo mocnym sierpniu (135,1 pkt.), ale to jednocześnie może stwarzać pewne pole do negatywnej niespodzianki.

Na dziennym układzie EURUSD widać jednak, że pole do odbicia nie jest szczególnie duże. Mocny opór to już rejon 1,1025, a gdyby udało się go pokonać, to bardzo silny obszar to 1,1050. Uwagę zwraca dzienny RSI 9, który oparł się na linii trendu wzrostowego.

Drugi wątek podczas dzisiejszego handlu w Europie, to wyczekiwanie na wyrok SN Zjednoczonego Królestwa, który poznamy o godz.11:30. Sędziowie ocenią na ile ostatnie działania premiera Johnsona zawieszające do połowy października prace parlamentu były zgodne z prawem. Negatywna wykładnia mogłaby prowadzić do przywrócenia w najbliższych dniach prac parlamentu, oraz być może skłonić nawet Borisa Johnsona do rezygnacji ze stanowiska. Polityczny chaos nie byłby dobry dla funta. Scenariusz bazowy zakłada jednak pozytywny scenariusz. Odbicie funta może być jednak ograniczane przez oczekiwania związane z zaplanowanym na najbliższe dni spotkania premiera z europejskimi politykami ws. Brexitu.

Na dziennym układzie GBPUSD można wskazać mocne wsparcie przy 1,2380-1,2400. Dzienny oscylator RSI 9 dotarł do linii wsparcia, co może uzasadniać koncepcję potencjalnej korekty w górę. Najbliższy opór to 1,2475.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

2024-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.