Kluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki

Kluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-09-18 (13:36)

USA / FED: Oczekiwania na cięcie stóp procentowych o 25 p.b. na kończącym się dzisiaj posiedzeniu FED nadal spadają – to już tylko 56,5 proc. proc. (model CME FED Watch). Tymczasem wczoraj po południu nowojorski oddział FED poinformował o przeprowadzonej interwencji w celu ustabilizowania rynku overnight repo (limit operacji wynosi 75 mld USD dziennie – wczoraj FED skupił papiery skarbowe o wartości 53,2 mld USD, dzisiaj operacja ma zostać powtórzona).

Wczorajsze działania NY FED były jedną z przyczyn obserwowanego po południu osłabienia dolara. Dzisiaj kluczowe będą informacje z FED, które zaczną napływać od godz. 20:00.

USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Strony potwierdziły spotkania grup roboczych negocjatorów w Waszyngtonie w czwartek i piątek (19-20 września), które mają przygotować grunt pod rozmowy delegacji na początku października. Tymczasem agencja Xinhua cytuje dzisiaj słowa prezydenta Xi Jinping’a, jakie padły w podczas jego wizyty w kompleksie kopalni węgla w Zhenzhou – wezwał on do przeprowadzenia reform mających na celu przejście gospodarki do kolejnego poziomu w łańcuchu (koncentracja na produktach wysoko przetworzonych i jakościowych). Kurs juana w tym tygodniu słabnie – pytanie na ile to wynik podbicia globalnego ryzyka w poniedziałek, a na ile pewnego sceptycyzmu, co do powodzenia negocjacji USA-Chiny.

ARABIA SAUDYJSKA/ IRAN/ ROPA: Wczoraj pojawiły się informacje sugerujące, że przywrócenie pełnej mocy zniszczonych rafinerii może potrwać krócej niż sądzono. To przyczyniło się wczoraj do kolejnego zdjęcia presji na ryzyko z rynków. Niemniej na dzisiaj Saudyjczycy zapowiedzieli konferencję prasową na której mają podobno przedstawić dowody obciążające Iran za ostatni atak. Z kolei w najbliższy wtorek amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo ma odwiedzić Arabię Saudyjską, a wiceprezydent Mike Pence dał do zrozumienia, że Amerykanie są gotowi bronić swoich interesów i sojuszników. Efekt? Ryzyko całkiem nie znikło…

WIELKA BRYTANIA/ DANE / BREXIT: Napłynęły gorsze od oczekiwań dane dla inflacji CPI, która wyhamowała w sierpniu do 1,7 proc. r/r z 2,1 proc. r/r (szacowano 1,9 proc. r/r), a bazowa CPI do 1,5 proc. r/r z 1,9 proc. r/r (prognozowano 1,8 proc. r/r). Tymczasem w temacie Brexitu szef negocjatorów UE (Michel Barnier) ponownie dał do zrozumienia, że piłka ws. rozwiązania problemu Brexitu leży po stronie Brytyjczyków. Tyle, że wczoraj premier Johnson mówił podobnie wskazując na UE. Z kolei bank JP Morgan przestrzegł, że sytuacja może być bardziej poważna, niż to się wydaje. Efekt? Dzisiaj kurs funta wymazuje wczorajszą zwyżkę. Dzisiaj Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa ma też wydać opinię, czy zawieszenie prac parlamentu przez Borisa Johnsona było legalne.

EUROSTREFA / DANE / EBC: Ostateczne dane nt. inflacji HICP za sierpień wypadły minimalnie poniżej pierwszych odczytów. Odczyt wypadł na poziomie 0,1 proc. m/m i 1,0 proc. r/r (szacowano 0,2 proc. m/m i 1,0 proc. r/r). Bazowa (core) potwierdziła odczyt na poziomie 0,9 proc. r/r. Reakcja na euro, to lekkie osuwanie się w dół. Wcześniej agencje opublikowały wypowiedź wiceprezesa EBC (Louis de Guindos), z której wynika, że EBC będzie długo trzymał niskie stopy procentowe (dopóki inflacja pozostanie poniżej celu), choć to teoretycznie nic nowego.

OPINIA ANALITYKA: FED ZNÓW ZASKOCZY?

Jedno jest pewne – dzisiaj wieczorem będzie ciekawie. Inwestorzy nie są pewni, tego co zobaczą o godz. 20:00– tradycyjnie? Nie do końca. Z jednej strony wczorajsze interwencje nowojorskiego oddziału FED na rynku overnight repo nieco wystabilizowały nastroje, ale warto szukać przyczyny tego, co stało się w poniedziałek (mocny ruch w górę rynkowej stopy procentowej). Czy to tylko zbieg okoliczności w problemów z płynnością, czy też coś więcej? I skoro FED po raz pierwszy od 10 lat został zmuszony do interwencji, to czy nie podejmie działań, które mogą wyeliminować takie sytuacje w przyszłości? Pisałem o tym już wczoraj – ten wątek jest tylko jednym z wielu, ale inne też charakteryzuje duża doza niepewności. Tymczasem w ostatnich dniach rynek przesunął swoje oczekiwania w stronę „jastrzębiego” zaskoczenia – nawet po stronie samej stopy procentowej – model CME FED Watch wskazuje na 43,5 proc. prawdopodobieństwo tego, że nic się nie zmieni (!). Teoretycznie, zatem pole do „gołębiego” zaskoczenia – zwłaszcza jako „krótkoterminowy efekt” reakcji na informacje – jest teraz większe, niż mniejsze.

Jaki będzie przekaz? Wątpię, aby FED wycofał się dzisiaj z drugiej w tym roku obniżki stóp o 25 p.b. Projekcje makro mogą minimalizować zagrożenia na gospodarki (niewielkie rewizje), ale wykres projektujący oczekiwania członków FED wobec rozkładu stóp procentowych w przyszłości może dopuszczać dalsze luzowanie (na zasadzie podejścia asekuracyjnego). Podczas konferencji prasowej Jerome Powell najpewniej będzie starał się przekazać, że cięcie było kolejnym „dostosowaniem”, a nie rozpoczęciem nowego cyklu obniżek, ale raczej nie będzie jego intencją umniejszanie wcześniejszych oczekiwań rynku na jeszcze jedno cięcie w tym roku (w efekcie mogą one jeszcze wzrosnąć).

Ryzyko idące w stronę zaskoczenia „gołębim” przekazem może osłabić dolara. Wskazania płynące ze strony wykresu koszyka BOSSA USD, jakie były przytaczane wczoraj, pozostają niezmienione. Zwłaszcza, że dolar oddał już nieco pola. To zwiększa ryzyko wykształcenia się czarnej świecy z górnym knotem w tym tygodniu – podobnie, jak dwie poprzednie. Byłbym jednak daleki od tego, że może to później inicjować możliwość połamania ważnego wsparcia przy 82,35-82,45 pkt. (linie trendu). Negatywny obraz świec nie musi tym samym inicjować głębszej korekty dolara w średnim terminie. Przynajmniej na obecną chwilę…

Na układzie technicznym EURUSD świecowy rollercoaster nadal trwa, ale mix sygnałów niejako wygładza przebieg oscylatora RSI9. Tu układ nie jest negatywny. Efekt? Możliwość naruszenia ważnego oporu przy 1,11 (średnioterminowe linie trendu) nie jest dzisiaj wykluczona. Zwłaszcza, że wczoraj wieczorem rynek miał siłę wyłamać się ponad rejon 1,1060, chociaż teraz powróciliśmy poniżej.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.