Paniczna wyprzedaż dolara

Paniczna wyprzedaż dolara
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-03-17 (11:27)

Początek tygodnia na rynku krajowym rozpoczynamy od znacznego umocnienia złotego w stosunku do dolara oraz osłabienia w stosunku do euro. Wynika to z zachowania rynku zagranicznego, na którym ustanowione zostały nowe rekordy na parze EUR/USD.

Rodzima waluta wykazuje w ostatnim czasie bardzo duże uzależnienie od sytuacji na rynku zagranicznym i nawet znaczne spadki na światowych giełdach nie mają na razie przełożenia na wartość złotego.

Z technicznego punktu widzenia w przypadku dalszych spadków kursu USD/PLN wsparcie możemy wyznaczyć na poziomie 2,2450 a opór na poziomie 2,26. Jeśli chodzi o parę EUR/PLN to istotnym oporem w przypadku dalszej deprecjacji złotego jest poziom 3,5850, natomiast od dołu wsparciem jest 3,54.

Poza wspomnianą sytuacją na parze EUR/USD wpływ na złotego mają wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej. Przykładem może być Dariusz Filar, który w jednym z wywiadów dla Gazety Wyborczej zasugerował, że od trzeciego kwartału 2006 można zauważyć w Polsce pierwsze symptomy zagrożeń, których powstrzymanie wymaga dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Z ważniejszych danych fundamentalnych, które zostaną dziś opublikowane inwestorzy będą oczekiwać na informacje o przeciętnym wynagrodzeniu w lutym. Według prognoz analityków może on wynieść 11%. Gdyby jednak okazało się, ze podana wartość będzie wyższa będzie to argument za umocnieniem się krajowej waluty.

Poniedziałkową sesję na rynku zagranicznym rozpoczynamy na poziomach znacznie odbiegających od tych z piątkowego zamknięcia. Kurs EUR/USD wzrastał chwilowo nawet ponad poziom 1,59. Tak dużej dynamiki zmian na rynku nie spodziewał się chyba nikt. Wyprzedaż amerykańskiej walut jest naprawdę duża, jednak stoją za nią bardzo niepokojące dane fundamentalne dochodzące ze Stanów Zjednoczonych. W piątkowe popołudnie ważnym doniesieniem, które pogorszyło atmosferę na giełdach oraz przyśpieszyło deprecjację dolara, była informacja o kłopotach banku inwestycyjnego Bear Stearnsa. Okazało się, że jest on bliski bankructwa i potrzebuje natychmiastowej pomocy finansowej. Warto wspomnieć, że jest to jedna z największych tego typu instytucji w USA, która zatrudnia ponad 14 tysięcy osób. Prowadzi ona handel z wieloma bankami na całym świecie, więc upadek oznaczałby poważne problemy całego sektora finansowego.

Nic więc dziwnego, że FED w nadzwyczajnym weekendowym spotkaniu postanowił szybko reagować. Plan ratunkowy zakłada sfinansowanie pieniędzmi FED przejęcia banku Bearn Stearns przez JPMorgan. Cena przejmowanej instytucji jest jednak znacząco niższa od jej niedawnej wyceny rynkowej. FED postanowił także obniżyć stopę dyskontową o 25 punktów i ogłosił program bezpośrednich pożyczek dla instytucji finansowych bez potrzeby wpłacania depozytu. Ostatnio takie warunki amerykański bank centralny zaproponował w 1930 roku, podczas Wielkiego Kryzysu. Co więcej na rynku mówi się już nawet o tym, że na jutrzejszym posiedzeniu koszt pieniądza w USA może zostać obniżony nawet o 125 punktów. Oznaczyłoby to, że dolar stanie się jedna z najniżej oprocentowanych walut na świecie. Wszystko to powoduje, że pomimo rekordowych poziomów EUR/USD wciąż możliwe są wzrost kursu tej pary. Należy jednak być ostrożnym w inwestycjach, ponieważ duże wykupienie rynku może w najbliższych dniach doprowadzić do bardzo gwałtownej korekty.

Źródło: Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek pracy kluczowy dla FED?

Rynek pracy kluczowy dla FED?

2024-09-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na globalnych rynkach akcji nadal utrzymuje się nerwowość - wczorajsza sesja na Wall Street znów nie była udana, a na indeksach w Azji ponownie dominowała czerwień. Niemniej dolar jest słaby, w czwartek znów stracił na wartości po tym, jak rynek dostał kiepskie dane Challengera (dotyczące przyszłych zwolnień), oraz szacunki ADP (te w sierpniu wskazały na jedynie 99 tys. etatów w sektorze prywatnym). Przyzwoite dane ISM dla usług pomogły tylko na chwilę.
Rynek dziś będzie patrzył jedynie na dwie liczby

Rynek dziś będzie patrzył jedynie na dwie liczby

2024-09-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Pierwszy piątkę miesiąca ponownie elektryzuje uczestników rynku jak w przeszłości. Zaczęło się od rozczarowującej publikacji miesiąc temu a potem doszły słowa Powella, który zwrócił uwagę na zatrudnienie i powrót do równowagi jeśli chodzi o sprawę podwójnego mandatu Fed. Można powiedzieć nawet, że tym razem waga przechylona jest w stronę danych na temat zatrudnienia a o inflacji rynek pomału zaczyna zapominać. Przez cały tydzień rynek jakby wstrzymywał oddech.
Dolar jeszcze straci?

Dolar jeszcze straci?

2024-09-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na indeksach giełdowych utrzymuje się presja spadkowa - wczorajsza próba odbicia na Wall Street została ostatecznie zgaszona, a przecena była dzisiaj rano widoczna na indeksach w Azji. To podbicie ryzyka wcale nie prowadzi jednak do umocnienia dolara. Wręcz odwrotnie - mamy podobną sytuację, jak miesiąc temu. Im większe są obawy, co do danych z USA, tym bardziej rynek zaczyna podbijać oczekiwania, co do głębszej obniżki stóp procentowych.
Zamieszanie na Wall Street nie przekłada się na FX

Zamieszanie na Wall Street nie przekłada się na FX

2024-09-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Spore spadki indeksów na Wall Street, jakie miały miejsce wczoraj nie przełożyły się zbytnio na zachowanie się rynku walut. Na silną przecenę rynków akcji wpłynęła słabość sektora półprzewodników po tym, jak wobec spółki Nvidia wszczęte zostało dochodzenie ws. praktyk antymonopolowych w sektorze AI. Wczoraj poznaliśmy też dane PMI/ISM - odczyt ISM dla przemysłu był nieco słabszy, uwagę zwrócił niski subindeks przyszłych zamówień, ale zostało to przykryte lepszym subindeksem zatrudnienia.
Czy większa obniżka stóp proc. w USA mogłaby spowodować załamanie na Wall Street?

Czy większa obniżka stóp proc. w USA mogłaby spowodować załamanie na Wall Street?

2024-09-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień zdominowany jest przez dane z amerykańskiego rynku pracy. Dziś poznamy ankietę JOLTS, która wskaże siłę popytu na pracę. Jutro natomiast otrzymamy prywatny raport ADP, wyjątkowo w czwartek ze względu na poniedziałkowe święto w USA. Inwestorzy jednak tak naprawdę czekają na piątkowy raport NFP, którego znaczenie ponownie urosło. Wczoraj trochę zamętu wprowadził ISM dla przemysłu a także wypowiedzi Mester z Fed w Cleveland.
Co zrobi RPP przy wyższej inflacji?

Co zrobi RPP przy wyższej inflacji?

2024-09-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej powraca po przerwie wakacyjnej do posiedzeń decyzyjnych. Oczywiście raczej nikt nie spodziewa się ruchu w stopach procentowych, biorąc pod uwagę ostatnie odbicie inflacji. Wobec tego najprawdopodobniej utrzymana zostanie retoryka utrzymania stóp procentowych bez zmian w dłuższym terminie. Prawdopodobnie mogą pojawić się pytania do szefa NBP na temat założeń inflacyjnych do budżetu na 2024 i w szczególności na 2025 rok.
Złoty bez większych zmian, RPP w kalendarzu

Złoty bez większych zmian, RPP w kalendarzu

2024-09-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi większych zmian wokół eurodolara, aczkolwiek globalne nastroje inwestycyjne wyraźnie się pogorszyły. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2791 PLN za euro, 3,8700 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5611 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0739 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,369% w przypadku obligacji 10-letnich.
Złoty wykorzystał moment nieobecności Amerykanów

Złoty wykorzystał moment nieobecności Amerykanów

2024-09-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Polska waluta zyskała wczoraj na wartości zarówno względem euro, dolara amerykańskiego jak i funta szterlinga. Przy małej zmienności na niemieckim czy francuskim parkiecie, na GPW dominowały zdecydowane zwyżki, które przyniosły zwyżki indeksu WIG20 aż o ponad 1,8 proc. Wczorajsze umocnienie złotego można tłumaczyć zachowaniem inwestorów na GPW. Spoglądając na instrumenty pochodne oparte o stopę procentową (FRA) w Polsce, było widać wczoraj wzrosty, co też po części tłumaczy siłę PLN.
Średnie Kursy Walut NBP z dnia 2 Września 2024

Średnie Kursy Walut NBP z dnia 2 Września 2024

2024-09-02 Informacje walutowe MyBank.pl
W dniu 2 września 2024 roku Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował najnowszą tabelę kursów średnich walut obcych. Tabela ta stanowi kluczowy punkt odniesienia dla rynków finansowych, przedsiębiorstw, a także osób prywatnych planujących transakcje międzynarodowe lub inwestycje w waluty obce. W poniższej analizie przyjrzymy się szczegółowo, jak kształtują się kursy najważniejszych walut wobec złotego polskiego oraz jakie zmiany zaszły w porównaniu do wcześniejszych notowań.
Ten tydzień da odpowiedź na pytanie co zrobi Fed

Ten tydzień da odpowiedź na pytanie co zrobi Fed

2024-09-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Sierpień ostatecznie okazał się pozytywny dla Wall Street. W piątek indeksy rosły a przez cały miesiąc zdołały odrobić straty poniesione na skutek słabego raportu NFP. Dow Jones ustanowił nowy rekord a SP500 zbliżył się do poziomu ATH. Jedynie Nasdaq znajduje się nico niżej, co można tłumaczyć ostatnią lekką słabością akcji spółki Nvidia. Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli preferowany przez Fed wskaźnik inflacji - deflator PCE, który okazał się zgodny z konsensusem rynkowym na poziomie 0,2 proc. m/m i 2,5 proc. r/r (oraz 2,6 proc. bazowy).