Rynek rozrusza się dopiero w drugiej połowie tygodnia?

Rynek rozrusza się dopiero w drugiej połowie tygodnia?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-04-29 (11:42)

Kluczowe informacje z rynków: USA / DANE (Z PIĄTKU): Dynamika PKB w I kwartale przyspieszyła do 3,2 proc. wobec szacowanych 2,3 proc. w ujęciu zanualizowanym, konsumpcja prywatna rosła w tempie 1,2 proc. k/k (szacowano 1,0 proc. k/k), ale już deflator PKB wyhamował do 0,6 proc. k/k z 1,9 proc. k/k, a indeks PCE Core do 1,3 proc. k/k z 1,8 proc. k/k – reasumując, gospodarka rośnie szybciej, ale bez presji inflacyjnej.

W piątek po południu poznaliśmy też ostateczny odczyt indeksu nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan, który w kwietniu cofnął się do 97,2 pkt. z 98,4 pkt. (szacowano jednak 96,9 pkt.).

USA / CHINY / NEGOCJACJE HANDLOWE: Na dzień przed rozpoczynającą się jutro (30.04.) kolejną rundą rozmów w Pekinie, Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin powtórzył, że negocjacje są na „ostatnim okrążeniu”.

EUROSTREFA / WŁOCHY: Agencja S&P potwierdziła w piątek rating Włoch na poziomie BBB-.

EUROSTREFA / HISZPANIA: Socjaliści premiera Sancheza wygrali wczorajsze wybory do parlamentu europejskiego uzyskując 123 miejsca w 350 osobowym parlamencie. Wymagana większość to 176 – aby ją uzyskać będą musieli szukać możliwości zawarcia koalicji – obserwatorzy wskazują na lewicowy Podemos i małe partie separatystyczne. Przegranym wyborów jest centroprawicowa Partia Ludowa, która straciła prawie połowę miejsc względem stanu z 2016 r., a nowym graczem na scenie politycznej jest prawicowa Vox, która wprowadzi 24 parlamentarzystów.

Opinia: O ile kombinacja wyższego od spodziewanego wzrostu PKB przy niższej presji inflacyjnej, jest korzystna dla rynków akcji (co było widać w piątek na Wall Street, a także dzisiaj w nocy na rynkach w Azji poza Japonią, która ma przed sobą długą przerwę), o tyle dla dolara nie do końca. Korekta, jaka była widoczna w piątek po południu ma szanse przedłużyć się też na poniedziałek, o ile nie zmienią tego publikowane o godz. 14:30 dane nt. wydatków i dochodów Amerykanów i wskaźnika PCE za marzec. Warto jednak wspomnieć, że maraton kluczowych publikacji (decyzja FED, indeksy ISM i rynek pracy) rozpocznie się dopiero od środy.

W Europie dzisiaj rano rynki „zapoznają” się z wynikami wczorajszych wyborów w Hiszpanii. Dobry wynik socjalistów Sancheza, którzy są wyraźnie pro-unijni może nieco uspakajać nastroje przed zaplanowanymi na koniec maja wyborami do Parlamentu Europejskiego – rynek obawia się dobrego wyniku tych partii, które nie są nazbyt chętne pogłębianiu europejskiej integracji. Patrząc jednak lokalnie, to socjaliści nie będą w stanie rządzić samodzielnie. Mile widziany byłby sojusz z centro-liberalnymi Ciudadanos, ale to mało prawdodobne – Sanchez może skłaniać się bardziej do sojuszu ze skrajną lewicą z Podemos, oraz małymi partiami separatystycznymi, a to może osłabić jego „pro-europejskie” nastawienie. Tym samym po wyborach w Hiszpanii raczej nie należy oczekiwać wiele w notowaniach euro, które zmagać się będzie ze starymi problemami do których zalicza się przede wszystkim słabość gospodarki i perspektywy „gołębich” posunięć ze strony ECB.

Przed rozpoczynającą się jutro kolejną rundą negocjacji USA-Chiny mamy pozytywny „flow” ze strony Amerykanów- słowa Mnuchina o tym, że rozmowy są na „ostatniej prostej” zdają się wpisywać w to, co mówił w zeszłym tygodniu sam Donald Trump twierdząc, że już wkrótce prezydent Xi Jinping będzie gościem w Białym Domu. Na razie jednak wciąż czekamy na konkrety.

Na wykresie CFD na indeks S&P500 widać, że mimo korzystnego splotu danych makro w piątek nie udało się naruszyć szczytu z września ub.r. przy 2946 pkt. To sprawia, że publikacje z USA będą mieć większą wagę, także z punktu widzenia sentymentu wobec bardziej ryzykownych aktywów (ten skoczy znów w górę, jeżeli indeks amerykańskiej giełdy „odpadnie” od szczytu).

Na tygodniowym ujęciu koszyka dolara FUSD widać, że na razie korekta wpisuje się w scenariusz względnie płaskiego ruchu powrotnego w stronę złamanego w ubiegłym tygodniu maksimum z marca b.r. przy 97,65 pkt. Zejście głębiej będzie zwiększać presję na wydłużenie korekty w stronę 97,00-97,20 pkt.

Odbicie na EURUSD po spadkach z zeszłego tygodnia jest niemrawe. To może sugerować, że popyt raczej nie wykorzysta możliwości wyraźniejszego przebicia oporu przy 1,1175 (dołek z 7 marca b.r.). Przed nami jeszcze dane Komisji Europejskiej nt. indeksów koniunktury w strefie euro o godz. 11:00, oraz wspomniane już dane z USA z godz. 14:30.

Układ techniczny na parze dolara z chińskim juanem offshore nieco zastanawia w kontekście zapowiedzi bliskiego końca negocjacji handlowych – widać tu większe prawdopodobieństwo kontynuacji w kolejnych dniach rozpoczętej 18 kwietnia zwyżki, niż powrotu do spadków.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.