Bilans tygodnia był korzystny dla dolara

Bilans tygodnia był korzystny dla dolara
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-03-29 (11:44)

BREXIT: Dzisiaj odbędzie się z Izbie Gmin głosowanie nad umową rozwodową (około godz. 15:30?), ale w wersji „okrojonej”, czyli bez tzw. Deklaracji Politycznej, która określa przyszłe relacje Wielkiej Brytanii z UE. Tym samym porozumienie nie zostanie formalnie ratyfikowane (gdyż trzeba uchwalić oba dokumenty), ale według opinii prawnych, może to wystarczyć do przedłużenia Brexitu do 22 maja na bazie Art. 50 TL.

Rząd May został zmuszony do zastosowania tego prawnego obejścia, gdyż marszałek Izby Gmin nie chciał zgodzić się na to, aby ta sama ustawa (rozwodowa z UE) była przedmiotem głosowania, skoro poprzednie było przegrane. Jaki będzie wynik? Partia DUP (10 posłów), oraz przynajmniej kilkunastu eurosceptyków z Partii Konserwatywnej, nadal chcą głosować przeciw. Poprzeć porozumienie May może natomiast niewielka grupa posłów Partii Pracy, chociaż jej lider Jeremy Corbyn zapowiedział, że laburzyści są przeciw. Tymczasem podobno premier May miała powiedzieć, że odejdzie ze stanowiska dopiero wtedy, kiedy „dowiezie” Brexit do końca.

WIELKA BRYTANIA: Opublikowane dzisiaj o godz. 10:30 finalne dane nt. dynamiki PKB w IV kwartale były w zasadzie zgodne z oczekiwaniami i wyniosły 0,2 proc. k/k i 1,4 proc. r/r. Saldo C/A za ostatni kwartał ubiegłego roku wskazało na deficyt w kwocie 23,7 mld GBP (szacowano 23,0 mld GBP).

USA / FED: John Williams (szef oddziału FED w Nowym Jorku i de facto „numer dwa” w Rezerwie Federalnej) starał się tonować obawy rynku dotyczące recesji po tym jak kilka dni temu doszło do odwrócenia krzywej rentowności bonów 3M i obligacji 10Y. Jego zdaniem nadal mówimy o wzroście gospodarczym, chociaż jego tempo może wyhamować (do 2,0 proc.). W podobnym tonie przemawiał James Bullard z St.Louis – dodał, ze proces normalizacji polityki monetarnej dobiegł do końca, a struktura wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach tego roku będzie „zdrowa”.

USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Według osoby z otoczenia prezydenta Trumpa, kwestia taryf celnych pozostaje kluczowym przedmiotem dyskusji i zostanie zawarta w nowym porozumieniu. Nie można jednak wskazać konkretnych ram czasowych, finisz może mieć miejsce w każdym momencie pomiędzy kwietniem, a czerwcem. Obie strony poczyniły „znaczące postępy” w rozmowach. Dzisiaj drugi dzień negocjacji na wysokim szczeblu w Pekinie.

JAPONIA/ DANE: Inflacja CPI bazowa z regionu Tokio wyniosła w marcu 1,1 proc. r/r (jak oczekiwano). Poza tym poznaliśmy odczyt stopy bezrobocia dla całego kraju (spadek w lutym do 2,3 proc. z 2,5 proc.), oraz dane nt. dynamiki produkcji przemysłowej (w lutym 1,4 proc. m/m przy prognozie 1,0 proc. m/m), oraz sprzedaży detalicznej (w lutym 0,4 proc. r/r wobec szacunków 1,2 proc. r/r).

EUROSTREFA / NIEMCY / FRANCJA/ HISZPANIA: Sprzedaż detaliczna w Niemczech nieoczekiwanie odbiła w lutym o 4,7 proc. r/r (szacowano 2,8 proc. r/r). Szacunki inflacji CPI w marcu dla Francji wpisały się we wczorajsze tendencje z Niemiec (HICP 1,3 proc. r/r przy prognozie 1,4 proc. r/r i 1,6 proc. r/r odnotowanych w lutym). Sprzedaż detaliczna w Hiszpanii odbiła w lutym o 1,2 proc. r/r wobec 0,9 proc. r/r w styczniu (korekta z 0,8 proc. r/r).

Opinia: Niemalże każdego dnia (wyjątkiem był poniedziałek) koszyk US Dollar Index notował w tygodniu zwyżki. Nie były one może jakoś spektakularne (w grupie G-10 dolar najbardziej zyskał wobec funta, czyli około 1,4 proc.), ale na wykresie tygodniowym daje to ładną białą świecę, która jest elementem potwierdzenia dominacji dolara po poprzedniej doji, która zatrzymała jego przecenę obserwowaną w pierwszej połowie miesiąca. Argumenty dla USD są wciąż te same i omawiane w ostatnich komentarzach – mimo, że FED dał raczej „gołębi” przekaz na ostatnim posiedzeniu, a spread w rentowności 3M<10Y zszedł w ostatni piątek na ujemne wartości – to inwestorzy widzą, że to i tak reszta gospodarek zdaje się być w gorszej sytuacji, niż amerykańska. Niepewność daje argumenty „bezpiecznym przystaniom”, na czym korzysta też dolar.

A co w krótkim terminie? Niższe od spodziewanych szacunki dotyczące inflacji HICP w strefie euro dla Niemiec i Francji pogłębiają tylko słabe nastroje wokół euro. Wspólna waluta nie dostaje też wsparcia z informacji dotyczących Brexitu, czy też negocjacji amerykańsko-chińskich – oba te wątki zwyczajnie się „ślimaczą”. Sytuacja w temacie głosowania w brytyjskiej Izbie Gmin robi się coraz bardziej skomplikowana – dzisiaj ma być głosowane „niepełne porozumienie”, co teoretycznie nie załatwia sprawy ratyfikacji umowy rozwodowej, ale pozwala odsunąć Brexit do 22 maja. Być może niektórzy liczą na to, że gdyby dzisiaj udało się „cudem” (w polityce nigdy nie mów nigdy, co dotyczy się eurosceptyków i DUP) przegłosować porozumienie, to późniejsze podejście do Deklaracji Politycznej będzie już formalnością? Tylko, to musiałoby mieć miejsce jeszcze przed 12 kwietnia. Kolejne pytanie to przyszłość premier May – teraz próbuje ona odwracać swoja potencjalną dymisję, twierdząc, że powinna „dowieźć” Brexit do końca. Tylko, że presja będzie narastać – zwłaszcza, gdyby dzisiejsze głosowanie było przegrane, a rząd stanął przed koniecznością przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego w końcu maja. Ten swoisty „społeczny plebiscyt” może okazać się fatalny w skutkach dla Partii Konserwatywnej….

Spójrzmy na wykresy. EURUSD broni się przed złamaniem bariery 1,1200, co skutkowałoby testem wsparcia z 7 marca przy 1,1175, które mogłoby być zagrożone. Z kolei GBPUSD połamał wczoraj linię wzrostową trendu (obecnie 1,3130) i otarł się dzisiaj o barierę 1,30. Teoretycznie nie można odrzucać scenariusza ruchu powrotnego, choć pytanie czy w sytuacji ogromnych emocji, jakie mogą pojawić się w kontekście popołudniowego głosowania w Izbie Gmin, poziomy techniczne będą respektowane….?

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

2024-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

2024-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

2024-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?