Czekamy na ustalenia amerykańsko-chińskie

Czekamy na ustalenia amerykańsko-chińskie
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-02-15 (13:19)

Kluczowe informacje z rynków: USA / GOVERMENT SHUTDOWN: Kongres zaakceptował wczoraj ustawę umożliwiającą dalsze finansowanie instytucji państwowych po 15 lutego i skierował ją do podpisu prezydenta. Jest ona wynikiem kompromisu osiągniętego przez polityków w poniedziałek i zakłada, że na budowę muru z Meksykiem przeznaczone zostanie zaledwie 1,375 mld USD wobec 5,7 mld USD pierwotnie oczekiwanych przez Trumpa.

Prezydent zapowiedział już, że ustawę podpisze, ale spekuluje się, że sięgnie po narzędzie w postaci ogłoszenia stanu wyjątkowego, aby znaleźć brakujące środki na mur w budżecie obrony (potwierdził to rzecznik Białego Domu). Konferencję prezydenta zapowiedziano na godz. 16:00.

USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Dzisiaj mamy ostatni dzień negocjacji handlowych na wysokim szczeblu pomiędzy USA, a Chinami. Z nieoficjalnych przecieków wynika jednak, że strony są wciąż daleko od wypracowania konkretnego porozumienia. Zdaniem Wall Street Journal kością niezgody ma być m.in. niechęć Chin do rezygnacji z dotowania firm przez rząd i transferu technologii. Z kolei chińskie źródła piszą, że Pekin nalega na zmniejszenie obciążeń celnych. Nie napłynęły oficjalne sygnały o wydłużeniu terminu rozejmu, który kończy się 1 marca (wczoraj spekulowano o dodatkowych 60 dniach) – wczoraj mówił o tym doradca gospodarczy Trumpa, Larry Kudlow. Niemniej Financial Times pisze, że strony planują wydać wspólne oświadczenie, które może być użyte jako podstawa do rozmów prezydentów Trumpa i Xi.

BREXIT: Wczoraj wieczorem Theresa May przegrała w Izbie Gmin – parlament głosami 303 do 258 nie dał kredytu zaufania dla podejmowanych przez premier działań w kwestii dążenia do renegocjacji porozumienia i zmian w temacie irlandzkiego backstopu. Wynik głosowania nie był prawnie wiążący, ale znacząco utrudnia May dalsze negocjacje (UE może zarzucić, że szefowa rządu nie ma poparcia parlamentu dla swoich działań). Dzisiaj przewodnicząca Izby Gmin, Andrea Leadsom powiedziała, że rząd jest gotów na scenariusz „bezumownego” Brexitu.

CHINY / DANE: Inflacja CPI w Chinach nieoczekiwanie wyhamowała w styczniu do 1,7 proc. r/r (szacowano jej utrzymanie przy 1,9 proc. r/r), a PPI do 0,1 proc. r/r z 0,9 proc. r/r (prognozowano 0,2 proc. r/r). Dla CPI jest to najniższa wartość od stycznia ub.r., a dla PPI od blisko 3 lat.

POLSKA / DANE: Inflacja w styczniu wyniosła 0,1 proc. m/m i 0,9 proc. r/r, co w zasadzie jest zgodne z oczekiwaniami rynku.

WIELKA BRYTANIA: Sprzedaż detaliczna w styczniu nieoczekiwanie odbiła do 1,0 proc. m/m i 4,2 proc. r/r po nieznacznej rewizji w górę danych za grudzień (-0,7 proc. m/m i +3,1 proc. r/r).

USA / DANE (publikacja z wczorajszego popołudnia): Opublikowane dane nt. sprzedaży detalicznej w grudniu mocno rozminęły się z oczekiwaniami (-1,2 proc. m/m wobec +0,1 proc. m/m, oraz -1,8 proc. m/m wobec 0,0 proc. m/m po wyłączeniu wolumenu aut).

Opinia: Dolar, który wczoraj po południu „oberwał” po rozczarowującym odczycie danych nt. sprzedaży detalicznej za grudzień (dane podano z opóźnieniem przez trwający w styczniu goverment shutdown), w piątek rano ponowne próbuje odbijać. Wychodzi mu to jednak znacznie gorzej – zwyżki są niewielkie. To sygnał, że wczorajsze dane (niezależnie od prób wytłumaczenia ich słabości) pozostawiły rysę na obrazie dolara. Zwiększają też znaczenie kolejnych odczytów – dzisiaj po południu kluczowa będzie dynamika produkcji przemysłowej za styczeń (szacunki 0,1 proc. m/m) o godz. 15:15, oraz wstępne wyliczenia indeksu nastrojów konsumenckich za luty (godz. 16:00). Tak czy inaczej, rynki znów zaczynają utwierdzać się w tym, że FED nie wykona do 2020 r. żadnego ruchu na stopach. Gorzej, jeżeli zaczynają temu towarzyszyć minorowe nastroje dotyczące perspektyw dla kluczowych gospodarek. Bo to sygnał, że dolar nie musi być słaby (gdyż nie ma konkurentów). W efekcie kluczowe staje się teraz to, abyśmy w najbliższych dniach zobaczyli jakieś pozytywne impulsy dające wsparcie bardziej ryzykownym aktywom kosztem dolara.

Nadal kluczowe obszary, gdzie takowych optymistycznych informacji należy wypatrywać to wątek negocjacji amerykańsko-chińskich, oraz Brexitu. To obecnie dwa, główne centra ryzyka, które mogą, ale wcale nie muszą eskalować w nadchodzących tygodniach. Potencjalna odwilż jest wciąż bardziej możliwa, niż atak mrozu i to nie tylko z tego powodu, że jesteśmy coraz bliżej kalendarzowej wiosny… W temacie rozmów amerykańsko-chińskich dla uważnych obserwatorów tego tematu było od dawna jasne, że strony szybko nie wypracują kompromisowego porozumienia, gdyż mają zbyt wiele rozbieżnych interesów. Zdają sobie jednak świetnie sprawę z tego, że dalsza eskalacja konfliktu handlowego przyniosłaby więcej szkód, niż korzyści. Upatrujmy, zatem w najbliższych kilkunastu godzinach sygnałów potwierdzających wczorajsze spekulacje o woli wydłużenia rozejmu o kolejne 2 miesiące, oraz uważne zerkajmy na to, co znajdzie się we wspólnym oświadczeniu stron po zakończeniu negocjacji. Dobrym sygnałem byłaby polityczna wola do spotkania prezydentów Trumpa i Xi w najbliższych tygodniach, gdyż pokazywałoby to, że jednak politycy mają co „podpisać”. Co do Brexitu, to pozycja premier May po wczorajszym, niewiążącym głosowaniu w Izbie Gmin jest nie do pozazdroszczenia. Paradoksalnie jednak zwiększa to szanse na to, że w marcu złożony zostanie wniosek o wydłużenie Brexitu o kilka miesięcy – jeżeli 27 lutego May przegrałaby kolejne głosowanie w temacie wynegocjowanego porozumienia z UE, to na stole pozostałyby de facto dwie opcje – „bezumowny” Brexit, na który rząd jest teoretycznie gotowy, ale politycznie byłby samobójstwem, albo odroczenie Brexitu i próba (ale czy skuteczna?) szukania innych rozwiązań – praktycznie mogą być to tylko kolejne zmarnowane miesiące w politycznej i gospodarczej niepewności.
Spójrzmy na wykresy. Na tygodniowych koszykach BOSSA USD i FUSD naruszenie oporu bazującego na szczycie z sierpnia ub.r. może nie być trwałe. Nadal nie naruszone pozostają opory na oscylatorze RSI 9. To powoduje, że dolar ma szanse na korektę ostatnich zwyżek w przyszłym tygodniu.

Na dziennym układzie EURUSD uwagę przykuwa pozytywna dywergencja z RSI 9, oraz brak pogłębienia dołka ze środy przy 1,1248. Teoretycznie rosną szanse na złamanie oporu 1,1300-1,1315, gdzie jednocześnie przebiega linia trendu spadkowego. To oddaliłoby nadal istniejące ryzyko zejścia w stronę listopadowego minimum przy 1,1215. Dzisiaj poza danymi z USA, warto będzie obserwować informacje z Hiszpanii, gdzie waży się decyzja nt. przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych na wiosnę (w krótkim terminie raczej już zdyskontowana).

Gorzej sytuacja wygląda na GBPUSD, gdzie nadal dominuje trend spadkowy, a pozytywnej dywergencji na RSI 9 nie widać. Opór można zlokalizować już przy 1,2831 (dołek z wtorku), a wsparciem jest wczorajsze minimum przy 1,2772. Kolejne wsparcie to 1,2725 bazujące na historycznych zależnościach. Kluczowy rejon to jednak dopiero okolice 1,2660.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.
Strach przed inflacją?

Strach przed inflacją?

2024-11-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Członek FED, Neel Kashkari przyznał wczoraj, że w sytuacji, kiedy inflacja będzie wyższa w perspektywie nadchodzących miesięcy, to FED mógłby wstrzymać się z obniżkami stóp procentowych. Ale jednocześnie dodał, że obecna polityka jest "umiarkowanie restrykcyjna", stąd też dalsze cięcia stóp powinny być kontynuowane - potencjalna pauza mogłaby dotyczyć 1-2 posiedzeń. Po tych słowach szanse na cięcie stóp na posiedzeniu planowanym na 18 grudnia spadły do 63 proc., a dopiero co oscylowały wokół 80-90 proc.