Dzień Świstaka

Dzień Świstaka
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2019-01-22 (09:46)

Zaczynamy tydzień jeszcze raz, gdyż pod nieobecność inwestorów z USA wczoraj wyceny aktywów nie uległy większym zmianom. Nie zmieniła się też sytuacja w kwestii brexitu, gdzie plan B Theresy May okazał się planem A z nadzieją na ustępstwa UE albo cudowną zgodę członków Izby Gmin.
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May pokazał wczoraj, jakiego brexitu oczekuje.


Nie chce brexitu bez porozumienia, nie chce też odraczać daty rozwodu z UE ani powtórzenia referendum. Za to chce łagodnego brexitu na zasadach przedstawionych w dotychczasowym projekcie poróżnienia, który jednak w ubiegłym tygodniu został odrzucony w Izbie Gmin ogromną ilością głosów. Co zatem ma ulec zmianie? May chce renegocjować warunki backstopu, czyli planu awaryjnego dotyczącego tymczasowych ustaleń granicznych między Irlandią Północną a Irlandią. Z taką inicjatywą rząd ma się zwrócić w stronę Brukseli, a kartą przetargową ma być zwolnienie imigrantów z opłaty 65 funtów za wniosek o rezydenturę na Wyspach, gdyż to jedyna zmiana po wczoraj. Jak porównać te dwie rzeczy? Moim zdaniem się nie da. Przekonany też nie jest lider Partii pracy Jeremy Corbyn, dla którego plan May jest jak fabuła Dnia Świstaka, gdzie główny bohater w kółko przeżywa ten sam dzień. Można odnieść wrażenie, że May traci kontrolę nad procesem negocjacyjnym i nawet główny negocjator z jej gabinetu prywatnie zgłasza wątpliwości, czy jest ona w stanie cokolwiek zyskać od UE. W tym kontekście deklarowana przez May większa otwartość rządu odnośnie procesu negocjacyjnego wygląda jak próba przerzucenia części odpowiedzialności za porażkę na parlament. Nie wygląda to dobrze, ale niektórzy inwestorzy starają się dostrzegać szklankę do połowy pełną. Jakkolwiek łatwo jest krytykować premier o wszystko, co robi, przerzucanie ciężaru negocjacji na Izbę Gmin wymusza na politykach szukanie konsensusu. Polem walki będą teraz poprawki do umowy brexitu dotyczące unii celnej, możliwego wydłużenia negocjacji, przygotowania nowego referendum i wymuszenia innych celów dla premier May. Następne głosowanie za tydzień. Czy w ten sposób zbliżamy się do konkretnych decyzji? Szczerze, trudno jest powiedzieć.

Wczoraj funt przejściowo po wystąpieniu May był wyżej, ale entuzjazm szybko prysł. Reszta rynku względnie przespała poniedziałek, co jest częstym zjawiskiem, kiedy w USA jest święto. W dalszym ciągu w wolnym tempie ulatnia się apetyt na ryzyko, który próbował rosnąć przed weekendem. Brakuje świeżego paliwa, a dane o hamowaniu wzrostu PKB Chin oraz cięcie prognoz światowego wzrostu przez MFW wspierają redukcję pozycji w ryzykownych aktywach. I tak samo, jak przed tygodniem, łatwo możemy zostać wyrwani z tego marazmu z pomocą jednej zaskakującej pozytywnej informacji. Jeśli oczywiście taka nadejdzie.

Dane we wtorek, choć liczne, mogą nie wytworzyć iskry dla wzruszenia aktywności. Sprzedaż detaliczna z Polski rzuci światło na okołoświąteczną skłonność do zakupów, ale tradycyjnie nie będzie to mieć znaczenia dla złotego. Złoty kontynuuje senny handel w konsolidacji 4,28-4,3050 za EUR i pozostaje oderwany do wahań sentymentu na rynkach zewnętrznych. Dane z rynku pracy z Wielkiej Brytanii zginą w świetle dyskusji o brexicie, a spadek niemieckiego indeksu ZEW nikogo nie zdziwi. Popołudniowe odczyty z Kanady i USA mają znaczenie drugorzędne. Dopiero w nocy CPI z Nowej Zelandii może być istotny dla NZD.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

09:06 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.