Posiedzenie EBC w cieniu wydarzeń politycznych

Posiedzenie EBC w cieniu wydarzeń politycznych
Poranny komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2018-12-13 (14:54)

Czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego pozostaje niejako w cieniu ostatnich wydarzeń związanych z włoskim budżetem oraz głosowaniem wotum zaufania dla premier Theresy May. Niemniej dzisiejsze wydarzenie nie będzie mniej ważne, gdyż Rada Prezesów wskaże ścieżkę dla polityki monetarnej na kolejny rok i najpewniej ogłosi koniec skupu obligacji.

Poprawa nastrojów na starym kontynencie sprzyjała złotemu oraz papierom skarbowym. Rentowności spadły zauważalnie wzdłuż całej krzywej, a dochodowość 10-letniej obligacji znalazła się wyraźnie poniżej 3%.

Wątek Brexitu zmienia się jak w kalejdoskopie. Jeszcze wczorajszego poranka nie było jasne, czy za dwadzieścia cztery godziny Theresa May zdoła utrzymać przywództwo. Jak się jednak później okazało, samo głosowanie wotum zaufania było jedynie formalnością (informacje spływające w ciągu dnia wskazywały, iż May nie powinna mieć większych problemów z wygraną). Premier Wielkiej Brytanii zdobyła 200 głosów członków Partii Konserwatywnej, przy wymaganej zwykłej większości na poziomie 159 głosów. Choć jej triumf nie był zagrożony to warto wskazać, że aż 117 członków zagłosowano przeciwko, a sama May przyznała, iż “wysłuchała tego, co mieli do powiedzenia jej przeciwnicy”. Wczorajsze zwycięstwo premier Wielkiej Brytanii oznacza, że w ciągu kolejnego roku nie będzie możliwość zorganizowania podobnego głosowania implikując, że May powinna w dalszym ciągu kontynuować negocjacje ws. Brexitu, by ostatecznie doprowadzić do ich finalizacji w marcu przyszłego roku. Niemniej jednak wydarzenia, jakie miały miejsce od początku tygodnia niczego nie zmieniły, zatem wciąż znajdujemy się w martwym punkcie.

Nieco więcej optymizmu nadeszło z Włoch, gdzie włoski rząd ugiął się pod naciskiem Komisji Europejskiej i przedłożył zrewidowany projekt budżetu, który zakłada limit deficytu na poziomie 2,04% PKB w 2019 roku. Celem tego kroku jest uniknięcie procedury nadmiernego deficytu, jaką Włosi mogliby napotkać pozostawiając limit deficytu na pierwotnym poziomie 2,4%. Z drugiej strony rząd zapewnia, że zarówno reforma emerytalna oraz dodatkowa świadczenia powinny wejść w życie wraz z początkiem nowego roku, co prowadzi do pytania, skąd Włosi wzięli dodatkowe środki (lub gdzie ograniczyli wydatki), by zredukować deficyt? Po spotkaniu z Junckerem premier Włoch Conte powiedział jedynie, że “dodatkowe środki” dały większą swobodę, nie precyzował jednak skąd się wzięły. Czy KE przystanie na taki limit deficytu pozostaje otwartą kwestią, niemniej jednak po obydwu stronach widać chęci do współpracy sugerując, że Włosi unikną procedury nadmiernego deficytu. W rezultacie spread włoskich do niemieckich obligacji wyraźnie zawęził się, a malejąca premia za ryzyko wsparła notowania euro. Na całym wydarzeniu skorzystał również polski złoty, który zyskał do głównych walut (z wyjątkiem funta) podczas wczorajszej sesji. Polski dług również radził sobie bardzo dobrze. Krzywa uległa wyraźniejszemu obniżeniu, a prawdziwy rajd w ostatnim czasie widoczny był na obligacjach rocznych, których rentowność obniżyła się z 1,3% do niemalże 0,9%, odzwierciedlając mniejszą podaż długu w tym segmencie.

Czwartek to przede wszystkim posiedzenie EBC, na którym Mario Draghi najpewniej zdecyduje się na ogłoszenie końca programu luzowania ilościowego wraz z końcem grudnia. W ciągu kilku lat bilans EBC wzrósł z 2 bilionów euro do ponad 4,5 bilionów euro, co pokazuje ogromną skalę zaangażowania na europejskim rynku długu. Uwaga inwestorów zostanie skupiona na kilku kwestiach. Po pierwsze, projekcje makroekonomiczne najpewniej wskażą na nieco obniżoną ścieżkę wzrostu gospodarczego. Po drugie, interesujące będą komentarze w kwestii dramatycznego spadku cen ropy naftowej (od ostatniego posiedzenia spadek ten sięgnął około 20%) i jego wpływu na inflację. Po trzecie, istotne będzie również postrzeganie przez EBC bilansu ryzyk dla wzrostu gospodarczego. Jeśli Draghi będzie wciąż utrzymywał, że obecnie mamy do czynienia jedynie z tymczasowym spowolnieniem, wówczas ani wspomnienia fraza, ani ścieżka dla stóp procentowych nie powinny ulec zmianie. W przeciwnym razie możliwe jest obniżenie tejże ścieżki. Aczkolwiek, biorąc pod uwagę fakt zakończenie EBC, byłoby niezręcznie przyznawać, że bilans ryzyk zmienił się na negatywny, stąd większe zmiany w forward guidance są mało prawdopodobne.

Poza posiedzeniem EBC poznamy również decyzje banków centralnych Szwajcarii, Norwegii i Turcji, niemniej w żadnym przypadku nie oczekuje się zmian ustawień polityki pieniężnej. W godzinach popołudniowych zostaną opublikowane cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych z USA. Krótko po godzinie 9:00 za dolara płacono 3,7680 złotego, za euro 4,2893 złotego, za funta 4,7700 złotego i za franka 3,7973 złotego.

Źródło: Arkadiusz Balcerowski, Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.
Najważniejszy dzień w roku

Najważniejszy dzień w roku

2024-09-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek z dnia na dzień jest coraz bardziej niepewny co do decyzji Fed-u. Ankieta Bloomberga przedstawia ruch o 25 punktów bazowych w dół. Wycena kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że implikowane prawdopodobieństwo cięcia na poziomie 50 pb wynosi blisko 70 proc. To mocne nastawienie rynkowe na agresywniejszy ruch, które dokonało się w ostatnich kilku dniach, nie wynikało ani z nowych publikacji makro ani z wypowiedzi przedstawicieli Fed (tu mamy okres blackout-u). To jedynie czyste spekulacje, które mogły po prostu „pójść” za daleko. Dziś wszystko zostanie zweryfikowane.
Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

2024-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dzisiaj o godzinie 20:00 czasu polskiego opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Na 100% dzisiejsza decyzja przyniesie nam obniżkę stóp procentowych, ale wciąż pojawia się pytanie, czy będzie to standardowa obniżka o 25 punktów bazowych, czy mocniejsza obniżka o 50 punktów bazowych ze względu na dużą słabość rynku pracy. Okazuje się, że nie ważne jest tak bardzo to, jak duża będzie ta obniżka, a właśnie ocena tego, co dzieje się z gospodarką i jakie prognozy zaprezentuje Fed. Jednocześnie scenariuszem bazowym wydaje się obniżka o 25 i utrzymanie zdania o silnej amerykańskiej gospodarce. Czy Fed jednak nie spóźni się po raz kolejny?
Blisko 70 procent...

Blisko 70 procent...

2024-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na tyle rynek szacuje prawdopodobieństwo mocniejszej obniżki stóp przez FED (o 50 punktów baz.) na kończącym się jutro dwudniowym posiedzeniu - są to wyliczenia LSEG na bazie kontraktów terminowych. Oczekiwania są duże, być może nie całkiem uzasadnione (zdecydowana większość ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów widzi ruch o 25 punktów baz.). Te rozdźwięki powodują, że trudno będzie przewidzieć reakcję rynków po jutrzejszym posiedzeniu - zwłaszcza, że to nie tylko komunikat, ale i też projekcje makro i konferencja Jerome Powella.
Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed zachowa się agresywniej

Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed zachowa się agresywniej

2024-09-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałek rozpoczął się od mieszanej sesji na Wall Street, spadkowej na GPW. W Europie stracił również DAX oraz CAC40. Złoty zyskał głównie dzięki słabości dolara. Amerykańska waluta straciła czego główną przyczynę upatruje się w mocnej zmianie oczekiwań dotyczących jutrzejszej decyzji Fed. Pomimo braku istotnych danych makro oraz wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej instytucji, rynek zaczyna mocniej spekulować, że cięcie o 50 punktów bazowych jest realne. Z dnia na dzień ta pewność wzrasta, co moim zdaniem może spowodować jeszcze większą skalę rozczarowania.