Dolar maszeruje w górę

Dolar maszeruje w górę
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-12-12 (13:01)

Kluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Udało się zebrać wymagane 48 podpisów pod wnioskiem uruchamiającym procedurę głosowania nad usunięciem Theresy May z funkcji szefowej Partii Konserwatywnej. Jest ona zaplanowana na środowy wieczór (pomiędzy godz. 19, a 21).

Minister sprawiedliwości w rządzie May (David Gaucke) powiedział, że jeżeli głosowanie zostanie przegrane (poparcie dla niej będzie poniżej 158 głosów), to Wielka Brytania powinna zdecydować się na opóźnienie procesu Brexitu (na bazie Art. 50)

EUROSTREFA / JAPONIA: Parlament Europejski ma głosować dzisiaj nad umową handlową pomiędzy dwoma obszarami redukującą wzajemne stawki celne w wybranych obszarach. Ma ona wejść w życie z początkiem przyszłego roku.

EUROSTREFA / WŁOCHY: Gazeta La Reppublica spekuluje, że Liga Północna rozważa scenariusz przyspieszonych wyborów w marcu 2019 r. Szef LN, Matteo Salvini zaprzeczył jednak tym doniesieniom. Ta sama gazeta dodaje też, że w nowym projekcie przyszłorocznego budżetu, deficyt budżetowy został rzekomo zapisany na poziomie 2,1 proc. PKB i w efekcie nie jest jasne, czy dzisiaj premier Conte spotka się z szefem Komisji Europejskiej.

EUROSTREFA / FRANCJA: Pojawiają się szacunki, że planowany przez Emmanuela Macrona wzrost wydatków może doprowadzić do naruszenia reguły 3 proc. PKB w przypadku przyszłorocznego deficytu budżetowego. Może on wynieść 3,4 proc., ale nie brak głosów, że będzie to 3,5-4,0 proc., jeżeli jednocześnie doszłoby do wyraźniejszego spowolnienia gospodarki.

USA / CHINY/ RELACJE HANDLOWE: W wywiadzie dla agencji Reuters, Donald Trump stwierdził, że rozmowy handlowe z Chinami są prowadzone i istnieje szansa na to, że cła nie zostaną podniesione po okresie 90 dni – jeżeli będzie szansa na to, że porozumienie mogłoby zostać osiągnięte. Co ciekawe prezydent USA dał też do zrozumienia, że mógłby „interweniować” w temacie Huawei, jeżeli miałoby to być „dobre dla negocjacji handlowych”. Ujawnił też, że Chiny planują obniżyć stawkę na import amerykańskich aut z 40 proc. do 15 proc.

SZWECJA: Opublikowane dzisiaj rano dane nt. listopadowej inflacji CPI nieznacznie rozczarowały. Wprawdzie szeroki wskaźnik CPI spadł do 2,0 proc. r/r z 2,3 proc. r/r (jak oczekiwano), to w ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 0,1 proc. (szacowano 0,0 proc. m/m), a dane bazowe pokazały spadek o 0,1 proc. m/m i wyhamowanie do 2,1 proc. r/r przy prognozie 0,0 proc. m/m i 2,2 proc. r/r). To ucina spekulacje nt. podwyżki przez Riksbank 20 grudnia.

CZECHY: Vojtech Benda z zarządu Banku Czech stwierdził, że słabsza korona byłaby argumentem za podwyżką stóp procentowych na posiedzeniu 20 grudnia.

Opinia: Zerkając na koszyk dolara widać, że ostatnie dni przynoszą powolną wspinaczkę dolara. Amerykańska waluta niewątpliwie korzysta na zamieszaniu wokół walut europejskich (to oczywiście temat Brexitu, ale i też coraz bardziej widoczny wątek Francji i ryzyka rozprężenia dyscypliny budżetowej, które może być zaraźliwe). W defensywie znalazły się też waluty skandynawskie po tym, jak zaczynają wkradać się wątpliwości, co do utrzymania nastawienia w temacie podwyżek stóp procentowych przez tamtejsze banki centralne (dzisiejsza niższa inflacja CPI w Szwecji). Poprawiły się tylko nastroje wokół walut Antypodów, zwłaszcza AUD, co jest konsekwencją ostatniego wywiadu Trumpa dla agencji Reuters w którym w pewnym sensie dał on do zrozumienia, że możliwe byłoby prolongowanie 90-dniowego terminu rozejmu, jeżeli widać byłoby szanse na osiągnięcie porozumienia z Chinami. Rynek zareagował optymistycznie na tą informacje, ale inwestorzy są nauczeni tym, że w procesie negocjacji wszystko bywa zmienne, stąd też nie wydaje się, aby wątek ten został pociągnięty na dłużej – zwłaszcza, że sam Trump zaznaczył w wywiadzie, że na razie rozmowy z Chińczykami odbywają się głównie telefonicznie, co pokazuje tylko, że obie strony podchodzą do tego z dużą rezerwą.

Na wykresie AUDUSD uwagę zwraca widoczna strefa wsparcia od której się odbiliśmy. Teoretycznie zasięg ruchu to nawet połowa ostatniej czarnej świecy, czyli okolice 0,7260-70.

Pogarszają się nastroje wokół euro, gdyż kulą u nogi zaczyna być Francja. Prezydent Macron zaczyna się uginać pod falą ulicznych protestów w najmniej dogodnym momencie, a wizja wyraźnego naruszenia kryteriów budżetu w przyszłym roku może być fatalna dla francuskiego długu, ale i przede wszystkim wywołać obawy związane z tzw. efektem zarażania i generalnej rozwiązłości budżetowej w strefie euro. W ostatnich tygodniach mieliśmy batalię wokół Włoch, gdzie spór toczył się o to, aby rząd w Rzymie zszedł poniżej 2,0 proc. deficytu do PKB, a tymczasem w przypadku Francji możemy mówić o ryzyku naruszenia kluczowej bariery 3,0 proc. PKB. Nie wygląda to dobrze w sytuacji, kiedy globalna gospodarka wchodzi w okres spowolnienia, a inwestorzy stają się bardziej wrażliwi na nadmierne ryzyko. Do tego dochodzi ogromna niewiadoma w postaci Brexitu, który pośrednio uderzy tez w strefę euro (jeżeli będzie chaotyczny). W tym kontekście jutrzejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, a zwłaszcza słowa Mario Draghiego podczas konferencji prasowej po godz. 14:30, mogą być śledzone nadzwyczaj uważnie…

Na dziennym układzie EURUSD widać, że rośnie ryzyko złamania linii wzrostowej trendu rysowanej od dołka z 13 listopada, czyli wybicia się poniżej strefy 1,1300-1,1315. Byłoby to jednocześnie odejście od koncepcji odwróconej RGR, co zwyczajowo prowadzi do ….mocniejszego ruchu w „zaskakującym” kierunku (u nas w dół).

Uwagę przyciągnie dzisiaj też brytyjski funt. Wieczorne głosowanie partyjne nad wotum zaufania dla premier May nie musi być dla niej przegrane (dojdzie do niego w godzinach 19-21) z dwóch powodów. Po pierwsze dość długo trwał proces zbierania 48 podpisów pod uruchomieniem takiej procedury. Po drugie May potrzebuje jedynie 158 głosów (z 315), aby ocalić stanowisko. Spekulacje mówią na razie o pewnych minimum 75, ale warto zauważyć, że przeciwko porozumieniu Brexitu było rzekomo nieco powyżej 100 posłów (na 315). Inna sprawa, że być może znalezienie następcy May nie będzie łatwe i część torysów będzie wolała już zawrzeć ewentualny, „niepisany” układ z Theresą May, że ta ustąpi ze stanowiska po tym, jak proces Brexitu ulegnie zakończeniu. Tyle, że ewentualne wygrane głosowanie przez May niewiele zmieni. Strona unijna mówi twarde nie, jeżeli chodzi o renegocjację porozumienia, co sprowadza się do tego, że rynek nadal będzie targany niepewnością i strachem przed chaotycznym Brexitem. Być może przełom pojawi się dopiero w styczniu, kiedy to politycy dojrzeją do decyzji o odwołaniu Brexitu.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.