Rollercoaster na funcie

Rollercoaster na funcie
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-12-11 (14:00)

Kluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Zaplanowane na dzisiejszy wieczór głosowanie w Izbie Gmin zostało wczoraj odwołane z inicjatywy samej premier. Dzisiaj planuje ona udać się do Brukseli, aby próbować wynegocjować jeszcze jakieś poprawki w porozumieniu, zwłaszcza w temacie tzw. irlandzkiego backstopu.

May chciałaby, aby to parlament miał ostateczne zdanie, co do tej kwestii, a nie UE. Dzisiaj szefowa brytyjskiego rządu ma spotkać się m.in. z kanclerz Niemiec, premierem Holandii, oraz szefem Rady Europejskiej. Sygnały, jakie napływają ze strony europejskich polityków są negatywne, chociaż zdaniem zastępcy premiera Irlandii (Coveney) istnieje możliwość zmian w temacie irlandzkiej granicy, ale ten wątek nie został dalej podjęty.

WIELKA BRYTANIA / DANE: Stopa bezrobocia pozostała w październiku na poziomie 4,1 proc. Wynagrodzenia w październiku wzrosły w październiku o 3,3 proc. r/r z 3,1 proc. r/r po korekcie we wrześniu (szacowano 3,0 proc. r/r). Dynamika bez bonusów również wzrosła do 3,3 proc. r/r (szacowano 3,2 proc. r/r). Liczba wniosków o zasiłek od bezrobotnych wzrosła w listopadzie o 21,9 tys. (szacowano 13,2 tys.), wobec 23,2 tys. po korekcie w październiku.

USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Pojawiły się plotki o rozmowach wicepremiera Liu z sekretarzem skarbu USA, Stevenem Mnuchinem, oraz Robertem Lighthizerem (USTR) – ich przedmiotem miały być uzgodnienia dotyczące mapy drogowej do dalszych rozmów obu stron.

EUROSTREFA/ NIEMCY: Indeks nastrojów analityków ZEW wypadł w grudniu na poziomie -17,5 pkt. (szacowano -25 pkt.).

Opinia: Poniedziałek pokazał, że dolar nie musi być słaby, co widać po wykresie koszyka dolara BOSSA USD. Po południu amerykańska waluta zyskiwała w relacji do walut europejskich, po tym jak na rynek wkradł się strach związany z perspektywami Brexitu. Rynek odebrał dość negatywnie informację o odwołaniu dzisiejszego głosowania w Izbie Gmin, chociaż jej wynik był z góry przewidywalny i premier May, tak czy inaczej udałaby się do Brukseli zabiegać o poprawki w porozumieniu, które i tak byłoby bardzo trudno wywalczyć. Być może, zatem rynek przestraszył się tego, że szefowa rządu nie podała wczoraj żadnego terminu w którym głosowanie mogłoby mieć miejsce, co teoretycznie eskaluje tylko ogromną niepewność związaną z całym procesem. Z drugiej strony rząd, ale zwłaszcza parlament, który będzie miał prawo przejąć negocjacje, ma plan B w postaci odwołania Brexitu, co umożliwia mu ostatnia wykładnia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Teoretycznie, zatem rynek boi się zaistnienia polityczno-gospodarczego chaosu, który wcale nie musi wystąpić. Osobiście uważam, że brytyjscy politycy będą woleli „nagiąć reguły demokracji”, niż doprowadzić do gospodarczego chaosu i załamania po marcu 2019 r.

Co w krótkim okresie? Dzisiaj funt się pozbierał, chociaż teoretycznie informacje, jakie napływają sugerują, że May nie ma po co jechać na spotkania z europejskimi przywódcami. Rynek ma jednak świadomość tego, co napisałem wcześniej – teoretycznie w każdej chwili może zapaść decyzja o odwołaniu Brexitu, która byłaby fatalna dla krótkich pozycji. Analiza techniczna sugeruje jednak, że obserwowane odbicie to ruch powrotny w stronę złamanego wsparcia przy 1,2660 (minimum z sierpnia b.r.). Wsparciem dla funta okazały się też przedpołudniowe dane z rynku pracy – dynamika wynagrodzeń jest najwyższa od 10 lat, co pokazuje tylko, że gdybyśmy odsunęli ryzyko Brexitu, to Bank Anglii miałby co robić. Na zakończenie tematu funta warto wspomnieć o ważnych datach – według obecnego harmonogramu (chyba, że ten się zmieni) parlament ma przerwę świąteczną od 20 grudnia do 7 stycznia, a ostatnim możliwym terminem na przyjęcie porozumienia (aby zdążyć przed wyjściem z UE 29 marca) jest 21 stycznia. Czy czekać nas będzie jeszcze miesiąc informacyjnego rollercoastera?

Na EURUSD wydarzenia związane z Brexitem ściągnęły ostatecznie notowania poniżej 1,14. W efekcie widoczna na wykresie linia trendu spadkowego nadal obowiązuje. Lepszy odczyt indeksu ZEW z Niemiec nieco wsparł dzisiaj euro, ale wydaje się, że teraz rynek będzie czekał na impuls z ECB w czwartek. Spodziewane jutro informacje nt. przedłożenia Komisji Europejskiej nowego projektu przyszłorocznego budżetu przez Włochy, raczej wiele nie wniosą. A tymczasem sygnały, jakie popłyną w czwartek z ECB nie muszą dawać optymistycznego ładunku euro... Tym samym nie należy odrzucać scenariusza w którym EURUSD będzie ponownie testować rejon 1,1300-1,1315.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

09:06 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.