Dolar może być ciut słabszy w oczekiwaniu na wystąpienie Powella

Dolar może być ciut słabszy w oczekiwaniu na wystąpienie Powella
Poranny Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-11-28 (12:27)

Kluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Minister finansów w rządzie May, Philip Hammond w wywiadzie dla BBC dał do zrozumienia, że wynegocjowane porozumienie z UE jest najlepsze z możliwych dla brytyjskiej gospodarki. Dzisiaj o godz. 17:30 opublikowane zostaną raporty dotyczące skutków Brexitu przy różnych scenariuszach - autorstwa Banku Anglii, ...

... oraz drugi opracowany przez brytyjski nadzór finansowy (FCA). Spekuluje się też o tym, że swój raport przygotowuje też brytyjski rząd. Wczoraj pojawiły się też informacje, że pełna opinia prawna na temat porozumienia dotyczącego Brexitu zostanie przekazana tylko do wiadomości posłów. O tym, że dokument ten nie będzie „publiczny” wspomniał też dzisiaj minister Hammond. Z kolei źródła zbliżone do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości podały dzisiaj, że najprawdopodobniej 4 grudnia zostanie wydana prawna opinia nt. możliwości odwrócenia procesu Brexitu.

USA / CHINY/ RELACJE HANDLOWE: Zmniejszenie zaangażowania w amerykańskie obligacje nie może być przedmiotem wywierania presji negocjacyjnej – dał do zrozumienia chiński ambasador w USA, przestrzegając przed zgubnymi skutkami gospodarczymi dalszej eskalacji wzajemnego napięcia. Tymczasem główny doradca gospodarczy Białego Domu, Larry Kudlow nie wykluczył wczoraj, że strony osiągną porozumienie. Dodał jednak, że USA nie zrezygnują z planów wprowadzenia wyższych stawek celnych na chińskie produkty i wejdą one w życie, jeżeli nie będzie widoków na porozumienie z Chinami.

USA/ EUROSTREFA / CŁA: Wczoraj po południu pojawiły się spekulacje, że USA mogłyby już na początku przyszłego tygodnia wprowadzić cła na europejskie i japońskie auta w wysokości 25 proc. Takie zalecenie miało wyjść z Białego Domu.

USA / FED: Donald Trump ponownie skrytykował działania FED w temacie stóp procentowych, twierdząc, że szkodzą one gospodarce. W wywiadzie dla Washington Post dał do zrozumienia, że nie jest zadowolony ze swojej wcześniejszej decyzji wyboru Jerome Powella na prezesa. Tymczasem Powell zabierze dzisiaj głos na konferencji w nowojorskim Klubie Ekonomicznym o godz. 18:00. To, razem z jutrzejszą publikacją zapisków z listopadowego posiedzenia FED, może być najważniejszym przekazem z FED w tym tygodniu.

SZWECJA: W środę rano poznaliśmy szereg danych – sprzedaż detaliczna w październiku wypadła gorzej od prognoz, zaskoczeniem jest jej spadek w październiku o -1,1 proc. m/m. Pogorszyło się też zaufanie konsumentów (w listopadzie indeks cofnął się do 97,5 pkt. z 99,5 pkt.), chociaż lepiej wypadł wskaźnik sentymentu dla przemysłu (wzrost do 116,2 pkt. z 115,4 pkt.).

Opinia: Zmiany notowań dolara w środę rano są niewielkie, po tym jak ruch został rozegrany jeszcze wczoraj po południu. Sentyment wokół europejskich aktywów pogorszył się po tym, jak pojawiły się spekulacje o możliwym nałożeniu ceł przez Biały Dom na import europejskich i japońskich aut, chociaż nie były one dalej rozwijane – indeksy giełdowe ostatecznie nie odnotowały wyraźnej przeceny, chociaż było to bardziej wynikiem optymizmu na Wall Street. Niemniej EURUSD nie powrócił powyżej naruszonej bariery 1,13, pomimo tego, że ze strefy euro nie napłynęły jakieś nowe, negatywne informacje. Temat włoski jest „procedowany” swoim trybem, a przedstawiciele ECB nie podsycali obaw związanych z perspektywami przyszłorocznego wzrostu gospodarczego. Tym samym siła dolara wynika bardziej z globalnego napięcia związanego z nadchodzącymi wydarzeniami – wątek Brexitu będzie eskalował dopiero w pierwszej dekadzie grudnia (na 11.XII zaplanowane jest głosowanie w Izbie Gmin), więc uwaga rynków skupia się na zbliżającym się szczycie G20, który rozpoczyna się w piątek. Napływające informacje dają tylko dodatkowe argumenty, aby pozostać sceptycznym w temacie szans na ewentualny impas w relacjach amerykańsko-chińskich. Zwłaszcza, że fiasko rozmów może przekładać się na pełnowymiarową wojnę handlową od początku przyszłego roku.

Warto jednak zwrócić uwagę, że obawy wokół G20 nie przekładają się nadmiernie na zachowanie się AUD, czy NZD, co może być cenną wskazówką. Nieznacznie traci natomiast juan – USDCNH jest coraz bliższy naruszenia szczytu przy 6,9566, jaki został ustanowiony 15 sierpnia. Wtedy wzrośnie ryzyko złamania szczytu z 13 listopada przy 6,9678. Ostatnią barierą przed atakiem na psychologiczne 7,00 będzie maksimum z 31 października przy 6,9777. Tyle, że to wszystko może odbywać się powoli, a po drodze scenariusz ten może ulec zmianie w kontekście ewentualnych informacji z FED, czy też wspomnianego szczytu G-20.

Na koszyku dolara BOSSA USD sytuacja jest niby „klarowna”. Po wyjściu ponad poziom 82,0 pkt. zmierzamy w stronę szczytu sprzed 2 tygodni w rejonie 82,58 pkt. Dzisiaj kluczowe dla dolara będzie wystąpienie Jerome Powella o godz. 18:00. Wczoraj wiceprezes FED Richard Clarida pozostał ostrożny w temacie skali podwyżek w przyszłym roku, dając do zrozumienia, że FED będzie uważnie analizował napływające informacje makroekonomiczne. Agencje odnotowały też „stricte gołębie” wypowiedzi Jamesa Bullarda z FED, chociaż nie jest to duże zaskoczenie. Warto jednak pamiętać o tym, że Bullard w przyszłym roku będzie miał prawo głosu w FOMC i być może będzie głosował przeciwko podwyżkom stóp. Tym samym dzisiaj Powell może mieć teoretycznie trudne zadanie, aby przekonać rynki do tego, że FED dalej pozostanie na autopilocie w temacie podwyżek w ciągu najbliższych kwartałów do momentu, kiedy nie naruszymy poziomu 3,0 proc.
W efekcie zwyżki dolara można będzie uzasadnić tylko utrzymującym się słabszym globalnym sentymentem.

Pod presją pozostanie funt, gdyż zaplanowana na dzisiaj publikacja raportów dotyczących skutków Brexitu raczej nie przyniesie powiewu optymizmu. Niedawno Mark Carney z BOE przestrzegał wręcz przed szokiem gospodarczym, chociaż z drugiej strony, jeżeli porozumienie zostałoby jednak zaaprobowane przez parlament i proces Brexitu byłby „łagodny i płynny”, to BOE mógłby bardziej skupić się na temacie ryzyk dla wzrostu inflacji, co mogłoby ponownie podbić oczekiwania związane z zacieśnieniem polityki w 2019 r. i przełożyć się na notowania funta.
Na wykresie GBPUSD wczoraj przetestowaliśmy okolice wsparcia przy 1,2723 skąd wyprowadzone zostało odbicie. Wczoraj rynek nie miał siły na wyjście ponad okolice 1,2770-80, ale niewykluczone, że dzisiaj dolar będzie słabszy w oczekiwaniu na popołudniowo-wieczorne wystąpienie Powella o godz. 18:00, co mogłoby pozwolić nawet na próbę zakrycia wczorajszej czarnej świecy (ruch do 1,2800-1,2820). Kluczowa linia trendu spadkowego przebiega przy 1,2835 (rysowana od szczytu z 7 listopada).

W przypadku EURUSD złamanie okolic 1,13 zaczyna stawiać pod znakiem zapytania koncepcję odwróconej RGR na dziennym wykresie, chociaż nie wszystko jest stracone. Nie można wykluczyć, że w oczekiwaniu na dzisiejsze wystąpienie Powella, rynek spróbuje powrócić ponad poziom 1,13. W kalendarzu na dzisiaj mamy wystąpienia kilku członków ECB (Coeure, Gindos, Praet) i warto będzie obserwować reakcję rynków na ewentualne wzmianki o rosnącej niepewności dotyczącej prognoz gospodarczych… Na wykresie EURUSD widać, że szybka linia trendu spadkowego (od szczytu z 20 listopada) przebiega obecnie przy 1,1340.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.