Fed w komfortowej sytuacji. Inflacja w celu.

Fed w komfortowej sytuacji. Inflacja w celu.
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2018-11-15 (10:05)

Fed nie musi spieszyć się z podwyżkami, ponieważ inflacja jest pod kontrolą, a w kolejnych miesiącach z powodu przeceny ropy naftowej jeszcze spadnie. Słabną podstawy wzrostu notowań dolara, choć krótkoterminowo może on jeszcze pokazać siłę. Złoty stabilny. Wahania wartości uwidaczniają się głównie na parze USDPLN.

Dzień, w którym amerykańska Rezerwa Federalna rozlicza transakcje w ramach operacji zmniejszania sumy bilansowej (system open market account, SOMA), a z takim mamy do czynienia po raz kolejny właśnie dziś, to jak dotąd w 100 proc. momenty, które przynoszą krótkoterminowe umocnienie dolara. Trudno określić, czy tym razem, ze względu na zadziwiająca skuteczność strategii opartej o tę prawidłowość, rynek nie wykonał manewru uprzedzającego i z całym efektem być może mieliśmy do czynienia na początku tygodnia. Tak czy inaczej, warto wstrzymać się ze sprzedażą dolarów (tak jak i innych walut wymienianych na złote) przez najbliższe godziny, bo statystyka przemawia wyraźnie na rzecz takiego podejścia. W kolejnych tygodniach oczekujemy gorszego zachowania waluty USA.

Wczorajszy odczyt inflacji konsumenckiej z USA za październik pokazał brak poważniejszej presji na wzrost cen. Dynamika CPI ogółem wzrosła do 2,5%, ale w ujęciu bazowym spadła do najniższego poziomu od kwietnia. Ostatnia gwałtowna przecena ropy naftowej przesądza, że przynajmniej w I poł. przyszłego roku szerokie miary inflacji istotnie nie przyspieszą. Dawałoby to bankowi centralnemu przestrzeń do łagodniejszego niż w tym roku podejścia do podnoszenia stóp procentowych.

Spodziewamy się, że tak właśnie będzie. Grudniowej podwyżki do poziomu 2,25-2,5 proc. już raczej nic nie odwróci, ale naszym zdaniem w 2019 r. Fed trzykrotnie, jak zapowiada, oprocentowania nie podniesie. Wesprze to spodziewaną słabszą postawę dolara w średnim terminie. Pierwsza okazja do złagodzenia tempa zacieśniania polityki pieniężnej w USA to marzec. Obecnie szanse na wzrost stóp Fed do przedziału 2,5-2,7 proc. ostatniego dnia astronomicznej zimy rynek wycenia na 50 proc. Nie zmieniło się to istotnie w reakcji na wczorajsze dane.

Jeśli chodzi o publikacje z Polski, konieczne do odnotowania jest utrzymanie tempa wzrostu PKB w III kw. na wysokim poziomie 5,1 proc. r/r. Przy sezonowym wyrównaniu wynik skacze aż do 5,7 proc. Polska rozwijała się w okresie lipiec-wrzesień najszybciej w UE. I to zarówno w ujęciu rok do roku, jak i kwartał do kwartału (1,7 proc.). Ponieważ są to dane wstępne, trudno ocenić, co zadecydowało o tej pozytywnej niespodziance (prognozy oscylowały wokół 4,6-4,7 proc.). Przyspieszyć mogły inwestycje, tak prywatne, jak i publiczne, co byłoby korzystne, ale też zwiększyć mogły się zapasy (gorszy wydźwięk). Potencjalnie także brak zakładanego, łagodnego spowolnienia w konsumpcji (odpowiadającej za gros wzrostu PKB), mogło skutkować wyższą dynamiką. W IV kw. tempo wzrostu produkcji raczej na pewno ulegnie już zmniejszeniu. Nie zmienia to faktu, że polska gospodarka rozwija się prężnie i jest na drodze osiągnięcia okrągłych 5-proc. dynamiki rocznej PKB.

W strefie euro tymczasem wyraźne hamowanie (1,7% r/r po 2,2% w II kw.). W zadyszce największa gospodarka Europy (-0,2 proc. kw/kw), co kładzie się cieniem na perspektywach PKB w naszym kraju. W ostatniej dekadzie ujawnienie się słabości u największych partnerów handlowych w koniunkturze w Polsce zabierało czasem nawet 3-4 kwartały. Stąd schłodzenie aktywności u nas to głównie horyzont 2019-2020 r.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

07:32 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.