Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2018-11-09 (18:35)

Jeśli w kolejnych dniach mamy oglądać poprawę rynkowego sentymentu, inwestorzy potrzebują wsparcia w danych dla optymistycznych perspektyw globalnego ożywienia. Nie będzie o to łatwo przy spodziewanym skurczeniu się PKB Niemiec i spowolnieniu w chińskim przemyśle, ale dane z rynku pracy Wielkiej Brytanii i Australii powinny być mocne.

W USA pod lupą będą wskaźniki nastrojów przedsiębiorstw w obliczu wyniku wyborów i wzrostu zmienności na rynku akcji. Z Polski otrzymamy szybki szacunek PKB za III kw.

Przyszły tydzień: CPI/sprzedaż detaliczna z USA, NY Empire, Philly Fed, ZEW, PKB z Niemiec, rynek pracy/CPI/sprzedaż z Wlk. Bryt., PKB z Norwegii, CPI ze Szwecji, PKB z Polski, rynek pracy z Australii
Następny tydzień wystartuje z opóźnieniem z powodu obchodów Dnia Weterana w USA, ale i bez tego poniedziałkowy kalendarz świeci pustkami. W kolejnych dniach część amerykańska będzie najbardziej interesująca pod kątem nastrojów biznesu w obliczu podzielonego Kongresu, przywołania tematu wojen handlowych i ostatnich zawirowań na rynku akcji. Nie będzie zaskoczeń, jeśli indeksy NY Empire State i Philly Fed (czw) obniżą się, pytanie tylko, jak bardzo? Po pozytywnej stronie, sentyment wśród konsumentów pozostaje silny, co powinno znaleźć odbicie w wyższej dynamice sprzedaży detalicznej (czw). Wzrost cen benzyny i odreagowanie słabość niektórych komponentów inflacji bazowej powinno podnieść wskaźnik roczny CPI do 2,5 proc. Przy silnej postawie USD rozczarowania w danych będą miały większy wpływ od pozytywnych zaskoczeń.

Po ostatnich słabszych odczytach wskaźników nastrojów w biznesie jest bardziej prawdopodobne, że indeks ZEW (wt) będzie kontynuował osuwanie. Wstępny szacunek PKB z Niemiec (śr) najprawdopodobniej przyniesie ujemny odczyt w oparciu o jednorazowy efekt obciążeń regulacyjnych w sektorze motoryzacyjnym, ale z pewnością nie pomoże to w dyskusji o skali spowolnienia w strefie euro. EUR/USD przestało być kierowane fundamentami od strony euro (bardziej jest barometrem sentymentu względem USD) i nie oczekujemy istotnego wpływu danych na kurs. Ale uwaga na przełom w sporze nad włoskim budżetem.

Kalendarz z Wielkiej Brytanii zawiera raport z rynku pracy (wt), CPI (śr) i sprzedaż detaliczną (czw). Wzrost zatrudnienia spowolnił w ostatnich miesiącach, więc przyspieszenie byłoby miłym zaskoczeniem. Wyższa dynamika płac będzie dobrze rokować dla perspektyw inflacji, która w październiku miała się utrzymać na 2,4 proc. r/r. Dane o sprzedaży będą testem sentymentu konsumentów w obliczu niepewności wokół negocjacji Brexitu. Polityka pozostanie głównym motorem zmienności GBP, gdzie jednak coraz więcej sygnałów w ostatnich dniach wskazuje na kiełkujące porozumienie.

W przyszłym tygodniu nieco uwagi powinno być poświęcone danym ze Skandynawii. W przypadku PKB z Norwegii (wt) zanosi się na utrzymanie wzrostu (po odjęciu przemysłu wydobywczego) na 0,5 proc. k/k. To mniej niż 0,7 proc. z prognoz Norges Banku, jednak wystarczy, by podtrzymać optymizm banku odnośnie perspektyw rozwoju gospodarki i nie schodzić z kursu na kolejną podwyżkę stopy procentowej w I kw. NOK powinien umacniać się w średnim terminie, jak tylko otrząśnie się z negatywnego wpływu spadków cen ropy naftowej. W Szwecji, jeśli CPI (śr) wypadnie powyżej prognoz (2,4 proc. r/r) wzmocni to spekulacje, że Riksbank może porwać się na podwyżkę już w grudniu, dając tym samym impuls do umocnienia SEK.

Z Polski poznamy szybki szacunek PKB z a III kw. (śr), gdzie spodziewamy się osłabienia tempa wzrostu do 4,7 proc. r/r z 5,1 proc. w II kw. Szczególnie wrzesień przyniósł niepokojące wyhamowanie produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, co świadczy zarówno o minięciu szczytu cyklu koniunkturalnego, jak i o odczuwalnych skutkach spowolnienia na świecie. Ryzyka przeważają po stronie słabszego odczytu, który będzie rysa na tarczy ochronnej solidnych fundamentów, która broniła złotego przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Sądzimy, że umocnienie złotego do 4,28 EUR zaszło wystarczająco daleko i widzimy pole do cofnięcia do 4,30.

W Japonii dane o PKB za III kw. (śr) mają wskazać ujemną dynamikę. W trakcie lata konsumpcja ucierpiała przez niekorzystne warunki pogodowe i klęski żywiołowe, a globalne spowolnienie gospodarcze uderzyło w eksport. Dane nie powinny być niepokojące, gdyż niski efekt bazy zagwarantuje odbicie w czwartym kwartale, choć bez wątpienia ujemna dynamika PKB ostudzi spekulacje o zmianie nastawienia BoJ. Z perspektywy JPY rynek walutowy będzie śledził sytuację na rynku akcji, gdzie ważą się losy odbudowy trendu wzrostowego.

Raport rynku pracy jest główną pozycją w kalendarzu z Australii (czw) i najprawdopodobniej potwierdzi prężny przyrost zatrudnienia. Mimo to presja płacowa pozostaje wątła z marginalnym przełożeniem na inflację, w rezultacie dane nie będą niosły istotnych implikacji dla polityki RBA, a tym samym nie dadzą trwałego impulsu dla AUD. Dla Aussie (i kiwi przy braku istotnych odczytów z Nowej Zelandii) pierwsze skrzypce będzie generował sentyment okołorynkowy i apetyt na USD. W dłuższym horyzoncie więcej argumentów widzimy za aprecjacją walut z Antypodów ze wskazaniem na NZD.
W Kanadzie dane o produkcji sprzedanej przemysłu (pt) są jedynym odczytem z pierwszej ligi, gdzie po słabym wyniku za sierpień kolejny miesiąc powinien wskazać na odreagowanie. CAD w ostatnich dniach pozostawiony nieco na uboczu po wyczerpaniu tematu negocjacji umowy handlowej z USA i decyzji BoC, ale presja spadkowa na rynku ropy przesiąka na rynek walutowy. Pozytywnie zapatrujemy się na perspektywy CAD w średnim terminie, ale na razie preferujemy przeczekać z boku wpływ czynników zewnętrznych.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.