Huśtawka nastrojów

Huśtawka nastrojów
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-10-23 (13:03)

Kluczowe informacje z rynków: EUROSTREFA / WŁOCHY: Gazeta Il Messengero podała dzisiaj, że włoski rząd byłby gotów dokonać korekty przyszłorocznego budżetu, jeżeli sytuacja na rynkach finansowych uległaby dalszemu pogorszeniu (wzrosty rentowności obligacji).

Nie podano jednak, czy oznaczałoby to zejście z deficytem poniżej 2,4 proc. Podano jedynie powołując się na źródła, że „plan B” mógłby zakładać zdefiniowanie od nowa kryteriów wsparcia dla osób starszych i najbiedniejszych. Tymczasem Komisja Europejska może dzisiaj podjąć decyzję ws. włoskiego budżetu prosząc o jego korektę. Jeszcze wczoraj włoski rząd upierał się przy słuszności zwiększania wydatków. Tymczasem jeszcze wczoraj szef Eurogrupy twierdził, że liczy na to, że kompromis z Włochami zostanie zawarty.

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Pojawia się coraz więcej spekulacji, że frakcja eurosceptyków może złożyć wotum zaufania wobec premier May, jeżeli ta nie skoryguje swoich ostatnich deklaracji o poparciu dla wydłużenia okresu przejściowego w ramach Brexitu. Do złożenia takiego wniosku wymagany jest poparcie co najmniej 48 posłów Partii Konserwatywnej, a obecnie oficjalnie niechęć do działań szefowej rządu deklaruje około 40 z nich, chociaż według spekulacji z ostatnich tygodni, kolejnych 40 może się wahać. Tymczasem wczoraj wieczorem pojawiły się informacje, że wniosek eurosceptyków o wprowadzeniu poprawki stwierdzającej, że zmiana statusu Irlandii Północnej mogłaby być nielegalna, nie zostanie złożony.

USA : Pojawiły się informacje, że USA mogłyby powrócić do wyścigu zbrojeń zrywając porozumienie z 1987 r. zawarte ze Związkiem Radzieckim – taką informację USA miały przekazać swoim partnerom w NATO uzasadniając to tym, że porozumienia INF nie respektuje Moskwa, a Chiny zbroją się na Pacyfiku. Wczoraj Donald Trump dał do zrozumienia, że takie działanie będzie wymierzone w Rosję i Chiny.

USA / TRUMP/ WYBORY: Pojawiły się informacje, że administracja Trumpa miałaby szykować projekt obniżenia podatków dla klasy średniej o około 10 proc. po listopadowych wyborach uzupełniających do Kongresu. O tym wspomniał wczoraj sam prezydent, chociaż Republikanie w Kongresie twierdzą, że taka informacja nie została im przekazana. Rzeczniczka Białego Domu podała, że miałby to być element drugiego etapu reformy podatków. Więcej szczegółów na temat tego projektu mamy poznać jeszcze przed 6 listopada.

Opinia: Huśtawka nastrojów trwa nadal i trudno jednoznacznie wskazać jej beneficjentów (chyba, że są nimi krótkoterminowi spekulanci, którzy akurat zajęli właściwe pozycje). Rynek martwi się starymi problemami (Włochy, Brexit, wojny handlowe), ale jednocześnie jest wrażliwy na każde spekulacje, co dobrze widać dzisiaj po tym jak jeden z włoskich dzienników doniósł, że władze w Rzymie byłoby skłonne do korekty budżetu, jeżeli sytuacja na rynkach finansowych miałaby pozostawać napięta. Dzisiaj Komisja Europejska ma oficjalnie „wezwać” Włochów do naniesienia poprawek w ciągu 3 tygodni. Jeżeli ci tego nie zrobią, to teoretycznie może zostać uruchomiona tzw. procedura nadmiernego deficytu, która ostatecznie może zakończyć się karą finansową do 0,2 proc. PKB i kolejnym wzrostem politycznego napięcia pomiędzy Rzymem, a Brukselą. Przy czym biorąc pod uwagę ostatnie sondaże, które dają eurosceptykom znacznie większe poparcie, niż mieli na wiosnę, łatwo przewidzieć kolejne „komplikacje”. Jedynym rozwiązaniem jest kompromis i to lepiej, aby nie został wymuszony przez rynki finansowe.

Notowania EURUSD pozostają w szerokim kanale spadkowym, a wczoraj mieliśmy próbę podejścia pod jego górne ograniczenie. Dzisiaj natomiast testowane były okolice ostatnich minimów (strefa 1,1430-50). Te na razie się bronią, chociaż trudno ocenić, na ile rynek będzie miał siłę na powrót ponad 1,15 i atak na w/w linię spadkową trendu przy 1,1545. Teoretycznie rośnie prawdopodobieństwo wybicia się dołem przez 1,1430 w kolejnych dniach i dryfowania w stronę minimum z sierpnia przy 1,13.

Dla funta liczą się teraz polityczne spekulacje, a konkretnie to bitwa o głosy poparcia dla propozycji Brexitu forsowanych przez premier May. Groźby złożenia wniosku o wotum zaufania należy przypisywać walce wyborczej, gdyż taki wniosek, nawet gdyby został poddany pod ogólne głosowanie, to raczej nie znalazłby poparcia. Technicznie GBPUSD wybronił dzisiaj wsparcie przy 1,2935-55 i przetestował rejon 1,30. Dzienne wskaźniki, zwłaszcza MACD, nie sugerują jednak, aby trend spadkowy miał zostać przełamany. To stwarza ryzyko, że kolejne dni przyniosą test okolic 1,2890 (dolne ograniczenie nowego kanału spadkowego).

Na koszyku dolara widać, że doszło do ponownego przetestowania ostatnich szczytów, a nawet ich minimalnego naruszenia (81,55 pkt. wobec 81,54 pkt.). Dalsza presja na umocnienie dolara w kolejnych dniach może sprawić, że dojdzie do próby podejścia pod górne ograniczenie widocznej na wykresie tygodniowym strefy oporu, a tym samym testu szczytu z 12 sierpnia przy 81,87 pkt.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

10:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

10:11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

09:57 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.